Koje alate i masine koristite?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Koje alate i masine koristite?

Post by velja »

Postovane kolege,
Posto sam primetio da se na forumu nista ne pise a redovno se cita, pokrenucu jednu temu za koju se nadam da ce mnoge interesovati i da ce uzeti ucesca u diskusiji.
Naime, pre nekog vremena sam resio da prodam svoju kombinovanu masinu MIO Standard. Posto je interesovanje bilo slabo od te namere sam odustao. Razlog je jednostavan: za nekih 450 evra koliko sam dobijao za nju, nisam mogao da kupim ama bas nista, da pravim masinu, kako mi je napisao jedan kolega na elitesecurity forumu, moglo je da me kosta mnogo vise nego sto sam planirao uz pojavu problema vibracija i sta-jos-znam-cega. E sad ide pitanje: Sa cime vi ljudi radite? Da li je to elektricni srafciger i keksarica ili imate jos nekog alata i masina? Masine me posebno interesuju i vasa iskustva sa njima.
Sto se moje masine tice, ona je za hobi upotrebu odlicna. Ne zauzima mnogo mesta (posle koriscenja je sklonim u cosak) ima sve na jednom mestu sto je potrebno. Problem koji se meni pojavio je taj da je trebalo da se izbiksnuje diht i obradi osovina cirkulara. To ovde u Pozarevcu nije niko hteo da radi (naravno od onih koji znaju da rade i posle kojih ne moras da ides kod drugih majstora) zato sto tu ima posla skoro ceo dan a to im se ne isplati za 40-50 evra!
Elem, sto se tice koriscenja ove masine, ploce abrihtera su od silumina oko 40cm svaka, nozevi su 25cm i tu se moze obradjivati lep komad drveta. Zbog velicine ploce i bliskog rastojanja oslonaca treva malo iskustva oko stelovana paralelizma ploca. Masina ima 130Kg i hoce malo da vibrira ako se radi neki masivniji komad drveta. Resenje je da se stavi na gumenu podlogu. Ja je drzim na postolju sa tockicima pa oni umanjuju malo vibracije.
Diht je sa mehanizmom za transport komada preko valjaka od kojih je jedan nazubljen a drugi je gladak tako da je brzina transporta konstantna.
Sto se tice testere, originalni sto terstere je mali pa preporucujem kolegama koji imaju ovakvu masinu ili nameravaju da kupe da sto cirkulara povecaju. Inace sto se podize preko kalibrisanih cevi a fiksira se sa dva srafa zatezaca. Moze se rezati do 70 mm sa testerom 250mm. Ja sam sekao sa dobrom testerom hrast 4cm uzduz bez problema. Motor je 2,2kW trofazni. Koliko sam video na onim PODCAST seminarima njima se testera gusi na nekih 4cm visine sa njihovim testerama.

Od rucnih alata imam bosh glodalicu 1300w, hitachi busilicu par elektricnih srafcigera, keksaricu oscilirajucu i tracnu smirglu einhell, rucni cirkular bosh i verovatno jos nesto ali ne mogu da se setim.
Ono sto je vazno: Alate koji mogu da uticu na bezbednost: testere, glodalice, i sve sto se okrece velikim brcinama i postoji mogucnost razletanja obavezno kupujte od proverenih proizvodjaca, a to da li ce elektricna smirglarica da crkne i nije toliko opasno!

Nadam se da sam nekom pomogao, ako neko ima neko pitanje - rado bih pomogao.

velja
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Od velikih mašina imam brentu, i jednu kratilicu. Na brenti sečem daske koje ostavljam da se suše. Pošto sam sve svoje trupce izrezo, nisam skoro ni sekao. Kratilicu je ćale napravio od jednog stola i motora sa testerom, mada nije nešto praktična, i zaštita je nula, al služi ponekad. Zatim, tu je kombinatorka - abrihter, diht, cirkular, i deo za šlicovanje. Abrihter je od 50 cm a diht takođe. Kupio sam i dosta noževa za stonu frezu, al za sada još nisam napravio istu. Odnosno - nije mi majstor napravio istu. Odnosno - nije završena. Ove noževe koristim na delu kombinirke za cirkular, mada nisam zadovoljan rezultatima, odnosno preciznošću. Ipak je položena daska položena daska.

Od ručnih alata imam : 2 frezera , 1 bosch (isti ko tvoj Veljo - MNOOOGO jaka mašina) sa dosta noževa, i 1 einhell sa koga je izleteo nož i teo da me osakati. Sada einhell skuplja prašinu pošto se raspao malo, jeli. Imam ručni cirkular od Kenokraft-a i nisam baš nezadovoljan. Služi svrsi pa da vidiš. Imam 2 aku bušilice, al ih slabo koristim. Imam 3 bušilice , jednu einhell plavi (nije loš), jednu metabo i jednu neku cmi valjda. Uzeo sam stubnu bušilicu odavno od Gude, i nije loša, služi svrsi, mada nije neka marka. Zatim, tu je kompresor od Eihella, i on služi svrsi, za njega imam razne dodatke. Najviše koristim pneumatsku heftalicu za kovanje ekserčića - kad me mrzi da čekam da mi se osuši lepak na korpusu. Tu je i Womax sto za glodalicu, prava stvar dok je einhell radio. Sad mi postolje Boša ne staje u donji deo stola. Glupi sto. Pravim sada onaj pravi, drveni. :D

Od brusilica imam 5 komada. Jednu tračnu - einhell, zatim jednu kružnu - kenokraft (s ovom sam strašno zadovoljan, za male pare radi poso), jednu einhell vibracionu (raspala se) i skoro sam uzeo blek end deker vibracionu. Hm. Da l sam nešto propustio? Da, ona mala trouglasta brusilica - što li sam je uzeo kad je ne koristim uopšte. Tu je negde i cirkular za gerovanje, isto kenokraft. Njega sam uspeo da polomim - hehe- sekući neke debele predmete. Imam električnu heftalicu - pravi šit. Einhell keksericu, koja je precizna kao golub kad kenja sa drveta. Imam jedan veliki strug (drveni) samogradnja moga pradede od pre 50 godina. Nije neki, mnogo vibrira, motor slab, al zato može da završi poso.

Dve ubodne testere, jedna boš(T) jedna neki kinzo(U). #Planiram nabavku jedne tračne testere za tako neke "krive" radove.

Eto. To je valjda to. Ako se setim još nečeg, dopisaću.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Vidis, ja imam ubodnu Makita 9324 mislim. Odlicna. Skoro godinu dana koristim testeru koju sam dobio uz nju. To je ona za probu. Zanimljiva stvar je ta da mi taj list testere traje duze nego neki koje sam kupovao kao BOSH-ove sto govori u prilog tome da je pod znakom pitanja kakav je to original. Imam jedan ger einhell mislim KS210. Pre nisam koristio ger. Primetio sam da se testera kao malo uvija kako rez napreduje tako da mi rez nije bas prav. Jedan drug mi je rekao da je tupa testera a ma woodworking podcast rekose da zato koriste jig za table saw jer im je poznat taj problem. Neverujem da koriste neku losu marku ger-a ato imse oped desava! Koja je onda svrha ger-a?

Velja
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

Od alata imam i koristim sledece:aku busilica Makita 6280,ger Metabo kgs 210(poluprofi masina,ali testera mora da bude dobra,trenutno koristim Hawera 210x30x3.0 60 zuba i 200x30x2.8 za aluminijum i pvc),cekic busilicu Makita 2450,dva oberfrezera Iskra od po 1050 w(jedan koristim za stonu varijantu a drugi za rucnu),vibracionu slajfericu Makita 3700,ubodnu Einheil 850 i Makita 4324,keksericu Einheil,dve iskrine busilice od 550 i 720 w koja je okacena na stubni nosac tako da je koristim kao stubnu busilicu,tracna slajferica Einheil 520,rucni abrihter kineskog porekla,pomocnu aku Black&Decker,desetak glodala i gomila rucnog alata.Kao sto vidite selekcija alata koji koristim izgleda ovako:alat koji najvise upotrebljavam je dobrog kvaliteta(Makita,Metabo,Iskra) dok za retke radove koristim cuveni Einheil koji odlicno zavrsava posao.Veceras cu ,nadam se,uspeti da okacim slike stola za oberfrezer koji sam napravio.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Apdejt: WOOOOHA!!! Uspeo dam da nabudžim Boš u sto za frezer... Jea!
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Sto se tice nozeva za glodalicu, skoro svi koje ja imam su kupljeni od jednog Ukrajinca a na njima pise GLOBUS. Kada sam poceo da ih kupujem (medju nama, uopste nisu losi a 3-5 puta su jeftiniji od CMT-ovih) ubih se trazeci tu firmu po internetu, da bih prosle godine na sajmu namestaja, jedna zena koja je bila na standu jedne firme koja se bavi ostrenjem i proizvodnjom nozeva za glodalice, rekla da su to kineske vidija plocice koje rusi kace na svoja tela nozeva...
Za Bojana: Vredi li sam seci trupce i susiti ako nemas susaru? Koliko se to isplati u odnosu na kupovinu susenog u susari. Ja sam placao prvu klasu hrasta luznjaka 750 Evra kubik. Da li ti daske ispucaju? Da li je bolje seci u jesen ili u prolece?
Ja sam odavno ubudzio frtezer u sto. Prekidac fiksiras vezicom za kablove a kad ti treba da radis iz ruke samo je secnes. Pre toga sam probao sa raznim stipaljkama ali je to resenje bezveze.
Za becka75: da li ti je skretao rez sa losom testerom na geru?



Velja
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Da nije Saša - ukrajinac? :)
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

velja wrote:Za Bojana: Vredi li sam seci trupce i susiti ako nemas susaru? Koliko se to isplati u odnosu na kupovinu susenog u susari. Ja sam placao prvu klasu hrasta luznjaka 750 Evra kubik. Da li ti daske ispucaju? Da li je bolje seci u jesen ili u prolece?
Drvo puca po ivicama kada se neravnomerno suši. Kada drvo padne, najbolje je odmah ga bogato prefarbati bojom na mestima preseka, kako bi se kolko tolko sprečilo pucanje drveta. Do sada sam prirodno sušio daske, ali planiram da napravim sušaru. Pričao sam sa raznim stolarima, i osim ideje da daske treba da se "kale" na kiši i spoljnoj atmosferi, ništa nisam čuo od njih za seču u jesen, ili proleće.

Planiram da napravim sušaru jer daske koje sam godinama sušio (u zadnjih recimo 10 godina) su pri kraju... ;)
velja wrote:Ja sam odavno ubudzio frtezer u sto. Prekidac fiksiras vezicom za kablove a kad ti treba da radis iz ruke samo je secnes. Pre toga sam probao sa raznim stipaljkama ali je to resenje bezveze.
Ja sam taj problem rešio sa izolir trakom omotanom oko prekidača.
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

Ako je duzina reza na mom geru oko 140 mm do 90 mm je dobar rez a preko toga mi skrece,sa losim listom,sa dobrim listom do 120 mm je prav rez sto je veliko poboljsanje,mada veliku ulogu igra i kvalitet masine.Ako trazis od einheil-a preciznost,pogresio si.Sa dobrim listom na tvom geru ne bih sekao sire lajsni ili komade od 70-80mm.Moj metabo je poluprofi,ali mi strasno znaci za aluminijumske profile i alu kant lajsne kao i za mdf i univer lajsne.Moj savet:za precizan rad minimum minimuma je makita ls 1040 a za profi posao je bosh gcm 10s.Prvi kosta 34.000 a drugi je 52.000.Sa nekom od ovih masina gerovanje ce biti decija igra.KAKO DA OKACIM SLIKE NA FORUM??????
User avatar
DAMIR
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 14 Oct 2007 18:23
Location: Osijek

Post by DAMIR »

Citam da ste svi puni motorizacije. Upravo bih kupio oberfrezer. Da li je zeleni Bosch od 1300 W isplativa investicija. Prihvat alata je od 8 i 6 mm. Takvih glodala ima najvise u ponudi. Gledao sam jedan plavi kombi Bosch oberfrezer koji ima dva podnozja. Jedno je za rad iz ruke, a drugi za podstolno montiranje, prihvat alata od 12mm. Cijena nekih 500 eura i ima motor od 1400 W. Zeleni od 1300 W kosta nekih 130 eura. Inace radim sa Makita keksaricom, pa sa nekim rucnim cirkularom, B&D ubodnom pilom, vibracionom slajfericom, a imam i tu famoznu MIO Standard kombinirku. Spadam u one koje stolarija odmara. Doduse ne citam Wall Street Journal, no profesija mi je potpuno suprotna od stolarije. Da li je velika razlika u cijeni izmedju glodala prihvata 8mm i 12mm? Gledam po internetu i ne mogu naci specijaliziranog prodavaca.
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

Zeleni je hobi a plavi je profi,tako da ces izabrati prema obimu posla.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

becka75 wrote:KAKO DA OKACIM SLIKE NA FORUM??????
JBG, forum ne dozvoljava upload, pa moras da obezbedis eksterni link ka slikama. Probaj "image hosting" na googletu.
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

Potrebno mi je vase misljenje.Kao sto sam napravio sto za frezer tako bih napravio sto za rucni cirkular.Da li cirkular okacen naopako moze imati neke smetnje u radu?Koji model bi bio najpogodniji za ovako nesto?Svaki savet je dobrodosao!
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Video sam neke slike od Festoola gde se njihov ručni cirkular obrće i tura se u sto, pa se zatim koristi kao pravi cirkular. Mislim da se može izvesti. Sad, pitanje je preciznosti, mada bolji cirkular ne bi imao problema sa time. Sigurno se da napraviti. El ga praviš?
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

Uskoro!
Post Reply