CNC - "Mašinice"

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
dragan0402
Šegrt
Posts: 29
Joined: 16 Jun 2008 08:40

Post by dragan0402 »

Image
Image
to su slike jos kad sam je uzeo, ovih dana cu staviti novije slike.
pozdrav iz nisha
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

Kao prvo da vas sve pozdravim i upitam zasto je zastala tema o CNCu,nije valjda da se niko nije prihvatio takvog projekta!??
Ma neznam sta i meni bi da se upustam u takvo nesto,valjda nemam nekih problema,pa hocu sam sebi da ih napravim.
Zadnjih par dana sam opasno poceo razmisljati o takvom cemu,pa sam desetine sati proveo na netu i sad tek vidim koliko nemam pojma o takvim stvarima,ali ...!
Nemam u planu raditi nikakvu profi masinu,naprotiv nesto gdje ni tolerancija 1-2 mm nece predstavljati problem,pa iz tog razloga nemam namjeru ni ulagati nesto pretjerano.
Neko je nedavno prikazao pocetak izrade konstrukcije i izgleda vrlo ozbiljno,a ja cu prvo da krenem od elektronike,pa kad i ako motorici prozuje na stolu onda se zadati u mehaniku.
Evo ovom prilikom da pokazem zainteresovanima da se moze naci i vrlo jeftinog materijala.Image
Sto bipolarnih sto unipolarnih sve oko 25 komada,za ovo sto ja planiram da radim ovi steperi su premali,ali u nekoj manjoj masinici bi i te kako valjali,pa s obzirom da su svi kostali 10eura,nisam mogao ne uzeti ih.Image
Ovakvo nesto je vec mnogo upotrebljivije,mada ga nema na netu,valjda starije proizvodnje inace 2,1 ohm 0,4A po fazi 072 degres,veoma precizan,samo sto mi nije poznat potezni moment a ni max.napon napajanja.Image Iopet isto samo iz druge pozicijeImage Ovaj je malo grublji,7,5degr 18,8 ohm,24v.Image
Pa je tu i servo motor.
Ima toga jos ali manje interesantnog,sve su to motori iz stampaca i fotokopir masina.
Dakle....!???
Da vidimo hoce li se neko upecati pa da pokrenemo opet ovu temu.
Za sve veliki pozdrav:)
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

Ja sam isto kao i ti mislio da napravim neku jeftiniju varijantu masine,ali posle dosta razmisljanja ipak sam se odlucio da malo vise ulozim u masinu.Ceo proces ce trajati duze,ali na kraju ce ostati (nadam se) ipak ozbiljnija masina koja ce osim mojih potreba doneti i neki dinar zarade.Kod mene u kraju nema nijedan cnc a stolara koliko hoces.Ovih dana sam trebao da kompletiram mehaniku i celu konstrukciju medjutim vrisnuo mi je ger tako da sam morao da kupim BOSCH GSM 8 S na koji "balavim" od kad se pojavio.Ovo zadovoljstvo je kostalo 43.158 rsd ali vredi svaki dinar.Ova investicija je usporila cnc za nekoliko meseci tako da ce konstrukcija koju si video camiti u cosku radionice.Ove stepere koje si pokazao nece ti zavrsiti posao,isuvise su slabi,to mora da bude jace zbog brzine secenja.U principu trebalo bi prvo napraviti konstrukciju i mehaniku pa tek onda elektroniku.Tako su mi rekli iskusniji samograditelji masina.Na sajtu cnc-srbijaportal.net postoji forum gde mozes dosta stvari saznati.Lepo je sto smo opet pokrenuli ovu temu,za sada toliko.
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

Pozdrav Becka i da ger bude srecan i dugovjecan,a i ti s njim zajedno!
Motori u prethodnom postu jesu manjih snaga ali su upotrebljivi za manja opterecenja,a u medjuvremenu sam nabavio i nesto malo ozbiljnije Step Syn 3A po fazi 1,8 deg i to za 5 eura,ovim sam samo htio da uputim zainteresovane da se moze pronaci pojedini materijal gotovo za dzabe.
Malo me iznenadilo kolikim se cijenama naprimer drajvera ljudi frljaju na netu,a za recimo dajver koji cijene i po 150e sav materijal ne prelazi 20e! Inace imam namjeru sam da radim i drajvere,al od silnog izbora shema sam prosto zbunjen sta je u toj prici pouzdano i provjereno!?
Znam samo da cu ici na opciju sa tranzistorima u izlaznom stepenu,ipak su robusniji i izdrzljiviji u odnosu na ic verzije. Sad sam u fazi prikupljanja motora,pa i prema tome sta nabavim odlucit cu i kakve drajvere da radim.
Ovom prilikom molim i za savjet,ukoliko neko ima iskustvo sa drajverima,da preporuci!
Jako interesantna izvedba ima nahttp://mac1.ifrance.com/ cnc 3axe,e volio bi cuti od nekoga iskustvo s takvim hardwerom.
Svim clanovima S.R. veliki pozdrav!:)
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

pinokio wrote:......
Motori u prethodnom postu jesu manjih snaga ali su upotrebljivi za manja opterecenja,a u medjuvremenu sam nabavio i nesto malo ozbiljnije Step Syn 3A po fazi 1,8 deg i to za 5 eura,ovim sam samo htio da uputim zainteresovane da se moze pronaci pojedini materijal gotovo za dzabe.
Hm... ako ne mogu da pomeraju, recimo, Einhell ili Womax frezer, od 1kW, onda je veliko pitanje da li se stolarima to isplati, bilo oni hobisti ili profesionalci... ne verujem da im prevashodno treba CNC za graviranje znacaka i ostalih malenih predmeta...
pinokio wrote:Malo me iznenadilo kolikim se cijenama naprimer drajvera ljudi frljaju na netu,a za recimo dajver koji cijene i po 150e sav materijal ne prelazi 20e!
Uljucujuci i kutiju, mehaniku u sirem smislu, konektore, kablove... itd?
pinokio wrote:Inace imam namjeru sam da radim i drajvere,al od silnog izbora shema sam prosto zbunjen sta je u toj prici pouzdano i provjereno!?
Da nije to mozda jedan od razloga zasto se placa (toliko) vise za gotov uredjaj!?
pinokio wrote:Znam samo da cu ici na opciju sa tranzistorima u izlaznom stepenu,ipak su robusniji i izdrzljiviji u odnosu na ic verzije. Sad sam u fazi prikupljanja motora,pa i prema tome sta nabavim odlucit cu i kakve drajvere da radim.
Crkavace i jedni i drugi ako se drajver lose uradi i "ustedi" na zastitama... znaci to je klimav argument ;)
pinokio wrote:Ovom prilikom molim i za savjet,ukoliko neko ima iskustvo sa drajverima,da preporuci!
Nemam nikakva konkretna iskustva sa nekim konkretnim drajverima za stepere za CNC masine, sve komentare sam napisao kao licno misljenje, i kao reakciju na cestu pojavu da se cena gotovog uredjaja neprincipijelno uporedjuje sa cenom materijala potrebnog za njega... a pri tom zaboravlja da je potrebna i podrska, i servis, i garancija i svasta nesto, pored razvoja, konstrukcije, pouzdanosti, ugradjenog znanja.. sto ne moze pasti "s neba" nego se mora uracunati u cenu...
pinokio wrote:Jako interesantna izvedba ima nahttp://mac1.ifrance.com/ cnc 3axe,e volio bi cuti od nekoga iskustvo s takvim hardwerom.
Svim clanovima S.R. veliki pozdrav!:)
Pozdrav i tebi, ali nemam iskustva sa spomenutim hardware-om :)
Ako bi ikada pravio CNC frezer, ne bih se upustao u petljanje sa elektronikom, iako sam po struci upravo to.. elektronicar... :) prosto zato sto bi mi CNC trebao za posao... potrebno bi mi bilo nesto sto ODMAH radi, i za sta imam koga (drugog) da "cimam" ako ne radi... u suprotnom moram da cimam samog sebe... a toga mi je preko glave... trenutno :D
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Veliki izbor drivera imas na http://pminmo.com, kako za bipolarne tako i za unipolarne motore.
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

Hvala Rendisha!
Te stranice sam vec pregledao.
Veliki je izbor,pa je malo teze odluciti sta odabrati.:rolleyes:
Uzgred budi receno,Boggy me toliko nalijepi,da se pitam zasto sam uopste i pokretao temu,a bez ikakve zle namjere,sve sa zeljom da i drugi poput mene koji nemaju mnogo novca,a imaju volju i malo znanja priuste sebi neku minijaturu od cnc-a.
Bez obzira na sve zelim vam svima mnogo uspjeha u daljem radu!:)
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Na brzinu preleteh celu ovu diskusiju oko cnc-a. Moj mali doprinos izvoru planova za pravu, profesionalnu cnc masinu mozete naci na www.mechmate.com. Morate se registrovati da bi ste dobili dozvolu da skinete planove. Kada kazem da je masina ozbiljna, onda samo podatak da je pravljena od metala, da koristi cetiri step motora vece nage (ne znam tacno koliko, ali se moze naci na forumu na tom sajtu). Koristi 4 motora zato sto dva motora guraju nosac Y i Z ose (koji ima oko 40 kg). Ono sto je vrlo interesantno planovi su crtani tako da se moze praviti po dimenzijama koje vama odgovaraju - vasem prostoru, dimenzijama tabli koje bi ste sekli i sl. Masina je ozbiljna i pravi se svuda po svetu. Autor je iz Juzne Afrike i zna znanje. Masina ne koristi navojno vreteno vec koristi zubcastu letvu. Ose klize po sinama na tockicima. Motor je direktno kuplovan preko zubcanika na zubcastu letvu.

Milos
Last edited by digger on 03 Oct 2008 02:59, edited 1 time in total.
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

Hteo bih nesto da uradim na CNC .
RECIMO KAO PREDNJA PLOCA OVE KUTIJE
pa me zanima moze li to ona moze da uradi i ima li u blizini Smedereva neko koga poznajete sa foruma da je ima
Naravno nije u pitanju samo jedan komad
Image

Image
Last edited by mbole on 03 Oct 2008 08:50, edited 1 time in total.
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

pinokio wrote:.....
Uzgred budi receno,Boggy me toliko nalijepi,da se pitam zasto sam uopste i pokretao temu,a bez ikakve zle namjere,sve sa zeljom da i drugi poput mene koji nemaju mnogo novca,a imaju volju i malo znanja priuste sebi neku minijaturu od cnc-a.
Ako bolje procitas, videces da ni ja nemam zle namere, naprotiv.

Za 20EUR koliko si naveo da MOZE DA kosta drajver, ne mozes ni pristojnu kutiju sa adekvatnim hladnjacima kupiti... ako si ti u stanju da to sve nadjes, snadjes se... gde god, kako god, budi svestan da ne mogu to svi, nisu u stanju... znaci nije to ostalim clanovima neki savet... mnogo je (po mom misljenju) ispravnije uracunati realne cene, onoliko koliko to kosta (u kojoj radnji recimo, pa da se nadje jeftinije, ako ima gde), odnosno koliko drugi, koji to prave za novce, traze za to, gotovo, ispravno, radi pouzdano, ima garanciju, ima servis, neko se javlja na telefon, oce da pomogne ako zagusti... itd.

Sve van toga je chardak ni na nebu ni na zemlji... za vecinu posetilaca Foruma Stolarske Radionice.

Do sada smo na ovom threadu pricali o tome gde se elementi i delovi mogu nabaviti, a da nije potrebno preveliko znanje da se to sklopi osim neke domace "standardne" umeshnosti i snalazljivosti.

Ne vidim zasto ti ne bi pisao o ovome, nemam nista protiv maleckog CNC, softveru je, na kraju, svejedno koliki je... ali onda to treba to da se jasno kaze... vecina clanova ne moze na osnovu oblika motora da zakljuci da li mu odgovara za njegove potrebe... a s obzirom koja je struka u pitanju (stolarska)... motori od kopir masina vecini nece odgovarati... zato sto su slabi.

I nije ovde pitanje ko ima para a ko nema, nego je pitanje potreba... a napraviti nesto sto ne zadovoljava necije potrebe (makar to bio i hobi), ili predlagati nesto sto nije moguce svakom da napravi ili obezbedi po ceni koju navodis kao "realnu" nije bas neki savet. (pre ce biti uzaludno bacen i trud i novac)
pinokio wrote:Bez obzira na sve zelim vam svima mnogo uspjeha u daljem radu!:)
Takodje! :)
Last edited by boggy on 03 Oct 2008 08:21, edited 1 time in total.
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

zdravo
evo malo radova u artcam-u za cnc
Image
Image

pozdrav
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Malo sam caskao nocas sa diggerom izmedju ostalog i o CNC-u, pa me je uputio na par linkova.

Ovo stvarno vredi videti:

http://www.youtube.com/watch?v=O3d0fueNr30

http://www.youtube.com/watch?v=t0H8xt1F ... re=channel

http://www.rainnea.com/MOV00667.MPG
User avatar
bukvalko
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 06 Jan 2009 03:17

Post by bukvalko »

mbole wrote:Malo sam caskao nocas sa diggerom izmedju ostalog i o CNC-u, pa me je uputio na par linkova.

Ovo stvarno vredi videti:

http://www.youtube.com/watch?v=O3d0fueNr30

http://www.youtube.com/watch?v=t0H8xt1F ... re=channel

http://www.rainnea.com/MOV00667.MPG
Zaista zanimljiva masinica - a za one koji bi da je prave - delovi za ovaj deo koji rotira ananas i glodalicu (zajedno sa rotirajucom plocom) su: US $1800.00
Glodalica koju koristi je je snage HSD 1.5HP i kosta oko 1000 EUR
Koga zanima da kupuje:
http://www.hsd.it/prodotti.asp?co_id=996&service=

A evo i jos jedne interesantne masinice:

http://www.youtube.com/watch?v=TZSFcBYr8d8
User avatar
bukvalko
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 06 Jan 2009 03:17

Post by bukvalko »

Evo i ja laik i neuk za ove prakticne stvari iscitavajuci ovaj forum zainteresovao sam se (bolje reci nagovorio komsiju koji je stolar da krenemo) u jedan ovakav projekat za pravljenje jedne jeftinije CNC masinice... vise iz hobija i da vidimo da li znamo i umemo :). On da reze, srafi, vari, brusi a ja cu se drzati onog sto znam - biti mali od palube i odradjivati logistiku i nabavku delova.

Vidjao sam dosta CNC i Laser masina po sajmovima u Kini i prilicno su jeftine... Prevoz i nije neka stavka ako neko hoce da se bavi ozviljno ovim poslom. Ali izazov je i napraviti jednu a samo neophodne delove uvesti - tu je adrenalin :).

Poredjenja radi za velicine radne povrsine CNC masina za koje nase domace firme (da ih ne imenujem) traze 6,000-9,000 EUR iz Kine se nabave za 4,000 EUR (sa avionskim prevozom do Beograda).
I taj princip "prodavanja mu** za bubrege" me je uvek iritirao. Ajde ako se vec nesto prodaje, normalno je da covek ili firma ima zaradu 10, 20, pa i 30% ali brate ovi nasi preteruju.

Evo samo nekih cena CNC masina u Kini bez prevoza (dimenzije su efektivne radne povrsine):

360x360x45(mm) - $2700
600 x 900x100(mm) - $3500
1,200 x 1,200X100(mm) - $4500
1,200 x 1,800X100(mm) - $4800
1,220 x 2,440X100(mm) - $6500
1,300 x 2,500x200(mm) - $9000
Last edited by bukvalko on 16 Jan 2009 03:09, edited 1 time in total.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

ljudi, pa kad vi spavate a kad radite?
Post Reply