CNC - "Mašinice"

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Dule wrote:Sve mi je lepsa i realnija slika ovog cnc,ne zaboravite i dalje vas posmatramo.
Samo nas ti gledaj, Dule, a vidi tek ovo... http://www.lumenlab.com/forums/index.ph ... =33&t=8793 opet medijapan,... ali...
Last edited by boggy on 14 Mar 2008 00:45, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da upravo htedoh da napisem da bi za plocu bila dobra medijapan ploca sa odozdo prikacenom "mrezom". Slicno kao na ovoj slici gore samo sto postoje i poprecne letve. Mogu da budu isto od medijapana. Dobije se struktura slicna sacu (samo sto nisu sestougaonici nego kvadrati), koja je izuzetno kruta, to jest ne uvija se. Izbuse se rupe i koriste odgovarajuce stege (ima nekoliko varijanti stezu sa strane ili odozgo, neke mogu da se kupe, a neke mogu da se dosta jednostavno naprave).
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Kako su ljudi dobro resili centar vodjice,gde mi je bilo to kada sam pravio svoje masine,a medijapan sam znao da je dobar ali zasta to sve moze da sluzi ni sanjao nisam,a ja samo pravio namestaj?
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Zna li iko kolike su realne preciznosti ovakvih cnc masina sa medijapanom... pod uslovom da se dobro uradi?
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Dule nije poenta da nas samo gledate već i da se ulkjučite i pomognete, savetima nacrtima itd.;)
Na koju preciznost misliš boggy, radnu ili koliko je moguće da se naprave precizno od medijapana.Ukoliko je veza čvrsta što i mora da bude u svim segmentima mašine verujem da je preciznost izrade 0.01mm, ali do toga emodoći mao kasnije jer se postavlja i pitanje motora kao i drajvera itd.Vidim da si naišao na dobru konstrukciju koja je rađena i od medijapana kao i od plastike, pohvalno neme šta.

Pozdrav Misko.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Misko wrote:Dule nije poenta da nas samo gledate već i da se ulkjučite i pomognete, savetima nacrtima itd.;)
Ma... Dule ce da nam sa'fata lika koji prodaje navojna vretena s kuglicama, na metar, koja nisu mnogo skupa...
Misko wrote:Na koju preciznost misliš boggy, radnu....
Da... na radnu preciznost mislim... koliko takve masine kada se naprave, realno mogu rade precizno?

Mislim... gledam ove ISEL, aluminijumske... i to moze da vibrira... medijapan moze biti cvrst... ako nije... stavi dva... tri ... cetiri sloja... to i sa aluminijumom rade... Bole lepo primetio da stavljaju sace ispod ploce... itd...

A ako se pazi na spojeve prelaza sa medijapana na plastiku (plastiku je tesko zalepiti... barem ovu klizavu.... koja nama treba)... i metal.. (da se lepiti dvokomponentnim lepkom za medijapan)... onda mozda i ima sanse da ovo moze raditi precizno...
Jedino je malo medijapan tezak... i inertniji je od aluminijuma.. ali dobro... raditi polako i malo jaci motori.... mozda to i ne bude lose...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedino je malo medijapan tezak... i inertniji je od aluminijuma.. ali dobro... raditi polako i malo jaci motori.... mozda to i ne bude lose...
Tezina moze da bude i prednost. Zavisi kako se gleda. Ako se ko sto rece stave jaci motori potrli smo losu stranu, a tezina smanjuje vibracije (naravno to smo malo platili, al pitanje je sta na kraju izadje jeftinije posto Al nije uopste jeftin). A medijapan i inace prenosi vibracije mnogo manje od bilo kog metala.
U krajnjoj liniji "ozbiljne" stolarske masine su uvek bile liveno gvozdje, teske "ko tenak". Svaka cast novim aluminijumskim, ali kad bih mogao da biram, uvek bi trazio kombinaciju tehnickih resenja sa novih i materijala ko na starim, to jest teski liv.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Za Miska: Koja j ta firma ISEL (link, adresa...) Koliko kostaju ti profili? Svojevremeno sam trazio takve za firung za cirkular ali u Srbiji nisam uspeo da pronadjem. Uz te profile obicno idu gvozdene matice koje imaju profil rupe profila koje nisu ni malo jeftine.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:....
U krajnjoj liniji "ozbiljne" stolarske masine su uvek bile liveno gvozdje, teske "ko tenak". Svaka cast novim aluminijumskim, ali kad bih mogao da biram, uvek bi trazio kombinaciju tehnickih resenja sa novih i materijala ko na starim, to jest teski liv.
Ma kapiram, ali s obzirom da su te masine od sivog liva (veoma) stacionarne,... a majstor i materijal obigravaju oko nje.. prilican je problem kada su pokretni elementi na cnc teski i inertni... dolazi do gresaka ako ista iole brze hocemo da uradimo...

Evo... isti covek (joe cnc) radi i hibrid... kombinacija medijapan-plastika-aluminijum za jednu vecu masinu... http://www.lumenlab.com/forums/index.ph ... 33&t=21026

Verovatno ima stvari koje je zgodnije izraditi od medijapana i plastike.. zbog cene... ali neke stvari su bolje od aluminijuma
Last edited by boggy on 14 Mar 2008 11:15, edited 1 time in total.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

velja wrote:Za Miska: Koja j ta firma ISEL (link, adresa...) Koliko kostaju ti profili? Svojevremeno sam trazio takve za firung za cirkular ali u Srbiji nisam uspeo da pronadjem. Uz te profile obicno idu gvozdene matice koje imaju profil rupe profila koje nisu ni malo jeftine.
Nije Misko ali evo:
http://www.isel.com/
http://www.iselautomation.de/products/c ... =en&ID=c39
:)
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Aj sad malo o nekim sitnicama.;) Firma "Isel" je samo jeda od proizvođača CNC- mašina kao i sklopova sa kojima se može praviti svoja mašina, ne kažem da nema i drugih proizvođača al o njima malo kasnije.Sve što nakog zanima oko njih može naći na sajtu firme http://www.isel.com/ . Za područije Srbije i ostalih republika zastupnik je firma "Flematic" naaze se u Beogradu i o njima je već pisano u prethodnim postovima, u svkom slučaju vredi porazgovarati sa ljudima koji su krajnje ljubazni i hoće da objasne ono što Vas zanima.
Prateći našu temu dođoh i do "mase" proizvođača ovih spravica i otvoreno mogu da kažem da su vlasnici firmi iz Niša koji se očigledno i najviše bave ovom problematikom bili najljubazniji i najspremniji da odgovore na neka pitanja.Konkretno radi se o gospodinu Zvonku Pavloviću koji je i vlasnik firme "Emax" tel: +381 18 541 336( zaista predivan čovek ) koji mi reče da će za jedno dvadesetak dana pustiti i svoj sajt.Čovek je inače doktor mašinstva koji se godinama bavi problematikom CNC-a.
Drugi čovek je Bojan Marinkovic vlasnik firme "Micro business" koji je pohvalio forum, i spreman je za svako objašnjenje.Inače su skoro kao firma potpisali ugovore sa firmama iz Koreje, Tajvana i Japana tako da imaju u ponudi rezervne i sastavne delove po kako reče jako popularnim cenama. (Eto nama špingli velike tačnosti za male pare.:lol:)
Ovime ne želi nikoga da reklamiram nego iznosim činjenjično stanje za sada.Zamolio sam ljude da se pridruže forumu ali su mi objasnili da su zaista preterano zauzeti i da bi njihova pojavljivanja bila neredovna ali su uvek spremni da pruže punu informaciju(znači pozvati ih ), što ne zanči da nekog nećemo ubediti da se priključi.
Veljo Poslaću ti na PP cenovik i katalog pa se malo i sam snalazi.:lol::lol::lol:
Å to se tiče težine mBole je u pravu ona je prednost normalo ne govorim o težini mašine od 2500 Kg nego nekih 100 Kg, i to upravo iz razloga vibracija.
Boggy i u kombinacij aluminijuma,medijapana i "plastike" spojevi moraju biti učvršćivani znači krute veze a ne lepljenja.
Za sad toliko.

Pozdrav Misko.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Misko wrote:..........
Veljo Poslaću ti na PP cenovik i katalog pa se malo i sam snalazi.:lol::lol::lol:
............
Aj' posalji i meni, ako ti nije tesko :)
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Eh samo malo aj ovako boggy tebi i mBoletu takođe šaljem kataloge Isel-a na mejlove pa da možemo zajedno da komentarišemo i proučavamo neka rešenja.;)

Pozdrav Misko.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Misko wrote:Eh samo malo aj ovako boggy tebi i mBoletu takođe šaljem kataloge Isel-a na mejlove pa da možemo zajedno da komentarišemo i proučavamo neka rešenja.;)

Pozdrav Misko.
Moze :)
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

citat
"Neki cica na buvljaku u Bubanj potoku navojno vreteno fi25 sa sve lagerima,caurom i kuglicama cena 100evra po m1,a svi ozbiljni imaju u svojoj ponudi,FAD<INA<SKF"
Tako je meni rekao moj izvor.
Neka mi pusti neko taj katalog,molim vas
Sta da pomognem kada jedva pratim?
Post Reply