CNC - "Mašinice"

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Hehe , sigurno mu sinula neka ideja jutros pa ustao malo da razmisli, ipak pravljenje CNC-a nije toliko prosto :)


pozdrav Marko:cool:
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
bukvalko
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 06 Jan 2009 03:17

Post by bukvalko »

pajja wrote:ljudi, pa kad vi spavate a kad radite?
Radi se radi :) u sitne sate... zbog razlike u vremenu.
User avatar
bukvalko
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 06 Jan 2009 03:17

Post by bukvalko »

Marko Enter wrote:Hehe , sigurno mu sinula neka ideja jutros pa ustao malo da razmisli, ipak pravljenje CNC-a nije toliko prosto :)


pozdrav Marko:cool:
:) Ma nije prosto daleko od toga al' je' izazov :)
User avatar
bukvalko
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 06 Jan 2009 03:17

Post by bukvalko »

Evo pristigla mi je i prva ponuda od brace Kineza za stepper motore. Zamolio bih ako se neko vise razume u ovo da prokomentariose valjaju li sta ove preformanse a i cene. Unapred hvala.

(Cene su FOB Kina i na to treba dodati prevoz (~$5.5/kg ako se prevoze avionom ili ~50% manje ako ide brodicem) i ovde carinu i PDV kod nas.


NEMA 11

Cena Step Angle Current A Resistance Holding Inductance Detent Dimenzije: Tezina (g) Br. Zica
Torque (N.cm.) (mH) Torque (g.cm)
$7.50 1.8 0.95 2.8 4.3 0.8 0.3 30x10 100 6
$8.00 1.8 0.60 5.5 6 3.2 0.4 34x10 110 4
$8.80 1.8 0.95 3.4 7.5 1.2 0.5 44x10 140 6
$9.60 1.8 0.80 4.9 10 3.3 0.8 51x10 200 6

NEMA 23

Cena: $12.50
1.8 +/- 5%
Holding Torque 15 kg.cm
Tez. Motora: 1.1 kg

NEMA 34

Cena: $29.50
1.8 +/- 5%
Holding Torque 21kg.cm
Tez. Motora: 2.3 kg

NEMA 34
Cena: $38.50
1.8 +/- 5%
Holding Torque 60 kgf.cm
Tez. Motora: 3.5 kg


To je to za sada, obavestavacu vas o napretku i ostalim pristiglim ponudama za ove motore - pa ako je neko zainteresovan da uvozimo zajedno, javite se.
Pozdrav :)
Last edited by bukvalko on 16 Jan 2009 03:02, edited 1 time in total.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

bukvalko wrote:Evo i ja laik i neuk za ove prakticne stvari iscitavajuci ovaj forum zainteresovao sam se (bolje reci nagovorio komsiju koji je stolar da krenemo) u jedan ovakav projekat za pravljenje jedne jeftinije CNC masinice... vise iz hobija i da vidimo da li znamo i umemo :). On da reze, srafi, vari, brusi a ja cu se drzati onog sto znam - biti mali od palube i odradjivati logistiku i nabavku delova.

Vidjao sam dosta CNC i Laser masina po sajmovima u Kini i prilicno su jeftine... Prevoz i nije neka stavka ako neko hoce da se bavi ozviljno ovim poslom. Ali izazov je i napraviti jednu a samo neophodne delove uvesti - tu je adrenalin :).

Poredjenja radi za velicine radne povrsine CNC masina za koje nase domace firme (da ih ne imenujem) traze 6,000-9,000 EUR iz Kine se nabave za 4,000 EUR (sa avionskim prevozom do Beograda).
I taj princip "prodavanja mu** za bubrege" me je uvek iritirao. Ajde ako se vec nesto prodaje, normalno je da covek ili firma ima zaradu 10, 20, pa i 30% ali brate ovi nasi preteruju.

Evo samo nekih cena CNC masina u Kini bez prevoza (dimenzije su efektivne radne povrsine):

360x360x45(mm) - $2700
600 x 900x100(mm) - $3500
1,200 x 1,200X100(mm) - $4500
1,200 x 1,800X100(mm) - $4800
1,220 x 2,440X100(mm) - $6500
1,300 x 2,500x200(mm) - $9000
Na cnczone.com se moze naci tekstaova oko kvaliteta cnc masina iz kine. Moj zakljucak je da se treba dobro raspitati za servis i sta masine pordzavaju od programa i sta se dobija od dokumentacije. Amerikanci se tesko odlucuju da kupuju nesto iz Kine jer nemaju puno poverenja u njihovu robu. Cesto je nedovrsena u smislu, ne podesena, nedostaje dokumentacije na engleskom i sl. Mozda se na kraju isplati pazariti ono sto je na pocetku bilo skuplje, da se na kraju krajeva ne bi zavrsilo sa gomilom gvozdja u cosku koje niko ne zna da pokrene i popravi.

Milos
User avatar
bukvalko
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 06 Jan 2009 03:17

Post by bukvalko »

digger wrote:Na cnczone.com se moze naci tekstaova oko kvaliteta cnc masina iz kine. Moj zakljucak je da se treba dobro raspitati za servis i sta masine pordzavaju od programa i sta se dobija od dokumentacije. Amerikanci se tesko odlucuju da kupuju nesto iz Kine jer nemaju puno poverenja u njihovu robu. Cesto je nedovrsena u smislu, ne podesena, nedostaje dokumentacije na engleskom i sl. Mozda se na kraju isplati pazariti ono sto je na pocetku bilo skuplje, da se na kraju krajeva ne bi zavrsilo sa gomilom gvozdja u cosku koje niko ne zna da pokrene i popravi.
Cinjenica da u Kini ima dosta smeca, i mnogo "katalog" firmi koje samo prepakuju tudje masine i stavljaju na njih svoje etikete. Ali zaista ima i dobrih masina i zato pre kupovine treba istraziti dosta detalja, kontaktirati postojecu klijentelu koja vec ima iste proizvode, od proizvodjaca dobiti sve detalje kao i uzorke graviranja.... Neke koje sam na sajmu gledao rade fenomenalno... a kako vidim neke kineske masine za graviranje se vec po Beogradu uveliko prodaju.
Treba biti oprezan i mudar - i ustedecete dosta. Imam iskustva sa dosta Americkih i Evropskih firmi koje u toj istoj Kini naruce masine sa performansama koje zele i na njih stavljaju samo svoj logo. (Recimo laserska masina sa 3D kamerom za subsurfice graviranje u kristalu tamo kosta $50,000. Dok u Evropi masinu slicnih performansi tesko cete pronaci ispod 60,000 EUR.. i zaista jednu takvu masinu sam gledao uzivo ... i radi fenomenalno).
Last edited by bukvalko on 16 Jan 2009 04:57, edited 1 time in total.
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Ima dosta fabrika u Kini koje se bave proizvodnjom masina,neke bolje neke gore,kao svuda u svijetu.Kinezi su poceli odavno sa upotrebom cnc masina u proizvodnju,a samim tim i masovnijom proizvodnjom masina.Pojedine fabrike rade ekstra dobre masine koje sam gledao u radu,po konstrukciji i djelovima ne zaostaju za Evropskim i americkim,a cijena je jeftinija minimum 3-4 puta.Vecinu djelova po evropi za cnc upravo proizvode kinezi,i ugradjuju se u cnc masine ,te se masine hvale kao najbolje,a u vecini je srce masine made in China.Kinezi vecinom u rutere ubace ArtCAM i Mach software tako da i tu prate svjetcke trendove,inace kinezi su pravi majstori za modeliranje u ArtCAM-u.Ako se kupuje cnc treba poci direktno u kinu,nijesu to neki preveliki troskovi,a usteda pri kupovini je ogromna,i na licu mjesta testirati masine i alate.Popravljaju majstori sve vrste masina,kao sto se prave u kucnoj radinosti masine tako se i popravljaju,a tehnicku dokumentaciju dobijate uz masinu.O kini znamo vecinom sa buvljaka i bofl radnji koje kinezi drze po cijelom svijetu,ali u kinu je nesto sasvim drugo.Sve velike kompanije kupuju i proizvode po kini i u svojoj drzavi montiraju i lijepe svoje oznake,i to je kao kvalitet.Transport je najjeftiniji.Kontejner od1200-2000$ do Bara,a u njega staje mnogo.
Tema za razmisljanje u slucaju odluke nabavke novih masina i ne samo cnc.
Pozdrav
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
bukvalko
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 06 Jan 2009 03:17

Post by bukvalko »

Ima li ko kakav komentar na cene ovih gore motora? Vredi li to tih para?
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Evo jedne cnc masine sto je pravio covek iz svecke, zna nas jezik, ako neko hoce moze da ga pita nesto

http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?t=2072
covek je majstor

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
debelizmaj
Šegrt
Posts: 22
Joined: 27 Jan 2009 06:10

Post by debelizmaj »

i kad sve fizichki napravish
software koji ce to sve to tera ...
pa konvertuje iz onoga sto daje neki program iz windows-a u PCL5 recimo ka stampachu
da ti on odradi kao rez .. huh :)
User avatar
bukvalko
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 06 Jan 2009 03:17

Post by bukvalko »

@debelizmaj

Ne razumem sta tu treba da se dodatno pravi kada se mogu koristiti vec postojece softverske aplikacije za upravljanje ?
Zuta braca imaju i drivere za ove motore i kazu da se sa njima upravlja sa bilo kojim CNC programom, sto freeware sto ovim koji se mogu kod nas/njih za dzaba nabaviti...
Jel' ja nesto nisam dobro ukapirao, kako ovo sve funkcionise ili?
Last edited by bukvalko on 29 Jan 2009 19:21, edited 1 time in total.
User avatar
Ansi
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 23 Feb 2009 21:02

Post by Ansi »

Na vasu seliku zalost moram da se prikljucim vasem forumu i da vas obavestim na vasu ogromnu zalost da su cnc masine iz kine veoma lose.
Ne razumem se u stolarske masine ali se razumem u metalske cnc masine na kojima sam radio 6 godina i sada sam smenovodja u metalskoj firmi koja poseduje cnc masine.
U mojoj firmi radimo na novim cnc masina koje su stigle iz kine i imamo ih 8 komada .vretena su jako losa, senzori ocajni malo malo pa se zaglavi zbog cestih kvarova smo u stalnim zastojima i frkama.Naime i cene odrzavanja ovih masina nisu nimalo naivne na primer lezajevi vretena kostaju oko 1000 e i veoma cesto odlaze. masina treba da tera 10000 o/ min ali vreteno ne moze da tera vise od 8000 pa i to nije optimalno zbog toga ne teramo masine iznad 6000 . vreteno koje odlazi malo malo kosta oko 4000 eura i kvari se posle svakog udara masine po z osi. kaisi pucaju neverovatno brzo jer je lose uradjen sistem za hladjenje i podmazivanje kroz vreteno.Emulzija lije po kaisu sto mu neverovatno smanjuje vek srecom kais se prilicno brzo menja . da ne pominjem sistem za izmenu alata koji cesto zaglavi ruku zbog lose elektronske izvadbe.
E a sada prave masine nove mnogo kostaju. u prosloj firmi sam radio na masinama starim po 25 godina koje su mnogo mnogo bolje radile sa mnogo manje kvarova i u evropi se ovakve masine prodaju na kilogram. sami odlucite ja sam samo izneo svoje misljenje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na vasu seliku zalost moram da se prikljucim vasem forumu
Sto na zalost?
Dobro ti nama dosao (jos jedan metalac, izgleda da nam svima dosadio celik, pa kako matorimo prelazimo na nesto mekse :))
User avatar
Ansi
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 23 Feb 2009 21:02

Post by Ansi »

a ne nije meni dosadio celik ja prelazim na tvrdje na prohrom hahaha
ne nego sam mislio na zalost zbog kineskih masina
a volim se prikljuciti svakoj cnc temi jer volim da radim i vodim posao na cnc masinama
mada moram priznati da se nadam da cu ponesto nauciti i od vas sto se tice obrade iverice mdf -a i drveta
User avatar
Ansi
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 23 Feb 2009 21:02

Post by Ansi »

usput bolje vas nasao
Post Reply