CNC - "Mašinice"

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

CNC - "Mašinice"

Post by Misko »

Pa dobro, obzirom da je sve više počelo da se šuška na podforumima o CNC- mašinama a predpostavljam da manji broj kolega uopšte ima nešto više pojma o njima ( kao i ja sam ) moj predlog je sledeći ili da se otvori poseban forum ili da ga nastavio ovde u električnim alatima.

Za one koji upošte nisu upućeni evo malog objašnjenja: vrlo korisne "sprave" koje rade 2D i 3D modeliranje kao i mnogo ozbiljnije poslove, koriste se i u operacijama sa drvetom od graviranja pa nadalje.Lično ih smatram veoma zanimljivim poglavljem i vrhom tehničkog dostignuća jer se mogu primanjivati kako u industriji tako i među amaterima-profesionalcima,sve u zavisnosti od interesa.
Pošto sam pročitao da na forumu učestvuje i kolega iz Niša koji se istima i bavi, mislim da bi bilo dobro ako je u mogućnosti da uzme učešća sa objašnjenjima oko istih a možda čak da na forum nekako dovuče i gospodina Zvonka Pavlovića, koji je ako se ne varam i vlasnik firme Emax, koja se bavi proizvodnjom istih po pristupačnim cenama u odnosu na uvozne.Ne želim da se ovo protumači kao reklama firme gospodina Zvonka već jednostavno sam o čoveku čitao i slušao pre godinu dve upravo kao o velikom čoveku i stručnjaku ove oblasti koji rado hoće da pomogne.Pa sad gospodo CNC-ovci izvolite vi ste na redu.:)

Pozdrav Misko.
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Ja sam hteo da pravim CNC glodalicu za obradu drveta , ali kada sam izracunao sta mi treba odustao sam (uglavnom mnogo para treba za dobru masinu )
mozda cu jednog dana pokusati da napravim neku masinu kada budem skupio para


pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Ukoliko se ne varam mislim da sam pre j.... li ga kog vremena možda oko godinu dana na nekom forumu pročitao da je neki tip od firme Emax kupio CNC glodalicu i to većih dimenzija valjda nešto kao 1000x500x200 i da ga je iznela sa računarom i tft monitorom, programom i ovo je najbolje doživotnom garancijom između 5000-6000 evra.Sad bi svi rekli pa jesam li ja normalan ali ako imaš tržište za nju onda se posao verujem brzo isplati ali o tome i ostalim stvarima, sud će verovatno moći da daju i drugi učesnici foruma.(ukoliko ih bude da iole poznaju tematiku CNC-mašina.:lol::lol:)

Pozdrav Misko.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Ja sam isao da je pazarim sa ortakom preko MERSIKORPS-a(neka americka organizacija koja je pomagala preduzetnike) kod nekog gospodina u Petrovac na Mlavi(mislim da se tako zove),masina domace izrade(delovi belosvetski)dimenzija 1000*500*150 fina na oko i lepo je radila neko graviranje ikone(to su nam pustili),cena je bila 6-7000evra,nismo je kupili jer nismo mogli da doplatimo razliku od 5000dolara koliko su nam oni davali do trazene cene,rado smo hteli pazariti
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

E Dule aj to malo opširnije ako možeš, recimo kažeš delovi belosvetski šta misliš pod time, gospodin iz Petrovca na mlavi je ako se ne varam u Veljinom "komšiluku" ( a on o tome ni reči ), ko vam je dao preporuku,nisam baš razumeo ovo oko razlike, šta ste mislili da radite sa njom itd.;)

Pozdrav Misko.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da nije ovaj: http://www.lukacnc.co.yu/

Evo sta sam nasao na jednom drugom forumu (naravno uopste ne tvrdim da je ovo sto pise tacno, al cisto da se uzme u obzir kao mera opreza):
Kada sam na pocetku pomenuo da, na srecu, izvlacim pouke iz tudjelg, loseg iskustva i da necu pominjati imena, upravo sam miislio na masine uradjene u firmi iz Petrovca na Mlavi. U razgovoru sa vlasnikom radnje svatio sam da covek nije bas upucen u to sto prica. Nikako nisam mogao da "progutam" objasnjenje da kompjuter salje vrlo kvalitetne podatke u drajver koji te podatke, kvalitetno salje u motore. Elektroniku radi tu neki "momak" iz Petrovca koji je genijalac, softver je cuveni mach koji super radi (jedino mi je ovo zvucalo ozbiljno). Nisam bio lenj pa sam otvoreno pitao za referentnu listu, pa kada mi je covek rekao gde je sve prodao masine pronasao sam ljude i pozvao da pitam za iskustvo koje imaju. Covek iz Stare Pazove (ne secam se imena) vratio je masinu na doradu, a covek iz Cacka, Aco Zivkovic, pozvao me je da pogledam masinu koju je kupio. O njegovom iskustvu sa masinom reci cu samo jedno, ako neko zeli da jeftino kupi masinu, slobodno moze da mu se javi. Zeli da je se otarasi, jer nista cestito s njom ne moze da radi. On je promenio ono sto je moglo da se promeni da bi masina mogla bila sta da radi. Prema njegovim recima jedino sto valja su motori. Drajveri su losi tako da masina gubi korake vrlo cesto. Razmisljao je da kupi Gecko drajvere (i po meni ne bi pogresio) jer nisam cuo ikog da je nesto lose o njima rekao ili napisao, a nisu ni preskupi. Ali covek je nacisto posle dve godine mucenja izgubio zivce i volju da od te masine napravi nesto. Masinu 1000x700mm prodaje za 3000 EUR. Platio je 5000EUR bez dodatnih troskova. Momak iz Krusevca, mislim da se zove Bojan, takodje ima masinu istog proizvodjaca, ali nije imao zivaca da se s njom bori. Stoji mu u garazi, ne zeli da je proda jer zna da za nju ne moze da izvuce onoliko para koliko je dao.
Sto se tice tehnickih detalja masine koju zelim da kupim, imacu ih (kao i slike) prvog radnog dana (sreda, 3.maj) pa cu ih podeiti sa vama.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Posto imam vakum presu,za sare na krilu.Sa druge strane,nosio sam ih(Krila) u Cacak i tamo sarao,sada su masinu kupili neki poslovni prijatelji u ts(prave gradjevinsku stolariju) tako da vise nisam zainteresovan za istu.
Da gospodin jeste iz Boletove price(cak sam i ja cuo taj komentar),njegov ortak(bivsi) je iz Nisa(nisam znao,slucajno smo se u istom trenutku sreli u Nisu pa su mi oni rekli) koji je odradjivao elektroniku(mislim da se tako zove) kod njega sam video verziju masine koja je uradjena "RUSKI" jaka,stabilna ali nije nasminkana kao ova u Petrovcu,bila je cenom prihvatljivija ali tada nije imao firmu sto je nama bio uslov.
Sve vam pricam iz price od pre godinu ipo dana.:|
Mogucnosti su ogromne........
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zanimljivo, koliko videh ovaj komentar gore je bas pisao neki lik iz Nisa, koji se bas bavi nekom elektronikom.
Mozda su se ortaci malkice posvadjali, pa jedan drugom zabijaju klipove :)
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Cuo sam za tog lika ali ne znam nista o njegovim masinama.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Pa da li su se ortaci posvađali ili ne i nije tolio intersantno ( nek sami rešavaju problem ),a ako ovo čitaju pre bi mogli da uzmu malo učešća i da podele neki savet, komentar,sugestiju,nacrt itd. ako su raspoloženi.Pogledavši broj čitanja očigledno da je tema dobra ali izgleda da malo ljudi o tome zna nešto više (Srbija u 21 veku ?:lol::lol: ) ili iz nekih razloga kriju svoje "znanje".Ali samo napred isčeprkaćemo mi već nešto.:cool:

Veljo šteta kad ti je čovek već u komšiluku da si neinformisan.

Pozdrav Misko.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Evo da doprinesem temi, pre nekoliko godina sam se malko informisao o CNC masinama za obojene metale, plastiku i mdf, i nekako sam se najvise zadrzao na http://www.sherline.com/ , verovatno zato sto imaju stranicu sa zanimljivim linkovima, ukljucujuci i CAD-CAM software koji radi pod Linuxom (sto moze biti zanimljivo za sirotinjske radionice)... a javno objavljuju i cene za svoje proizvode...
Last edited by boggy on 10 Mar 2008 16:21, edited 1 time in total.
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Uf bre boggy već sam se uplašio da te neću videti tvoj doprinos ovoj temi.;)Nemoj sad da se uobraziš pa da te nema nego malo prokopaj nešto, nekog j... li ga daj isčeprkaj nekog ko nešto zna o ovom malo više.;)

Za sad sam pronašao neke fajlove u PDF-u ( tehničke crteže ) samo ne znam kako da ih postavim na forum pa bi zamolio nekog od administartora za pomoć.
Doduše imam još nekih ideja pa ćemo videti.

Pozdrav Misko.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Misko wrote:Uf bre boggy već sam se uplašio da te neću videti tvoj doprinos ovoj temi.;)Nemoj sad da se uobraziš pa da te nema nego malo prokopaj nešto, nekog j... li ga daj isčeprkaj nekog ko nešto zna o ovom malo više.;)
.....
:)

Sta god, meni CNC obrada treba za razne stvari, prvo aluminijum pa evo sad.. dosao i medijapan na red... :)

Ja volim takav nacin pripreme, jer ako je masina dobra, i jos vaznije, ako je covek koji njom upravlja i programira, vest, iskusan i sposoban (realno, a ne da se ponasa kao da vozi Boeing 747... mislim... kao nadobudna neznalica)... onda to sto moze CNC da odradi se ne moze tako lako zameniti klasicnim metodama... moze... ali je veliko pitanje da li je na klasican nacin skuplje... ako se zeli isti efekat i kvalitet obrade (ponavljam, ako je masina redovno odrzavana i ako covek koji njom upravlja ZNA sta radi).

Drugi kvalitet sto je stvarno skracen put od projekta do konacnog rezultata... prilicno... takodje je drasticno poboljsan kvalitet od komada do komada... ponovljivost rezultata je odlicna... za neku manju seriju je znacajno i postaje jeftinije sto je serija veca...

Nevolja sa CNC masinama za MDF kojih ima po stovaristima plocastog materijala, sto obicno nemaju cilj da rade nesto precizno, nego da rezu krivolinijski po lukovima relativno velikog precnika, i saraju relativno jednostavne konture po frontovima plakara.. tako da je pravi podvig naci CNC koji ima ikakva ravna cilindricna glodala manja od Ø10.... i to im je jedini nacin da isplate masinu... posto priprema traje nekoliko minuta, s obzirom da su konture jednostavne... ili je cak samo tekst... mozda crtez Miki Mausa.. ili cega vec... Iz tih razloga,... mislim da nema neke preterane zelje vlasnika tih masina da se bakcu sa "sitnurijom".... jer im se ne isplati... priprema moze trajati i po par dana... nekada... tako da taj servis koji oni nude je skucen na par "trivijalnih" poslova koji CNC moze uraditi... o bilo cemu ozbiljnijem... nece ni da razgovaraju... jer ne mogu da naplate, i to bi zahtevalo vece znanje coveka koji upravlja masinom.


Prema tome, pozdravljam ideju o CNC masinama, jer je i sam imam (ideju! ;) ), samo imam problem da opravdam njenu cenu, odnosno... da mi se to isplati za neko konacno vreme... cak i u slucaju da na njoj radim i aluminijum i medijapan... treba mi za oba materijala...

Za sada se zadovoljavam uslugama (veoma!) retkih radionica.... koje REALNO mogu da urade prakticno SVE u granicama mogucnosti konkretne masine kojom raspolazu.... ali su te masine po pravilu daleko manje od onih mrcina po stovaristima plocastog materijala...


A ako bude uslova i potreba... to je verovatno jedna od prvih vecih sledecih investicija... a posto se tu stvari rapidno menjaju, sada necu da gubim vreme da bistrim tu tematiku, jer cu za koju godinu mozda to morati ponovo da radim... ispocetka...

E sad.... ako se pojavi nekakav "Einhell" CNC koji je 5-10x jeftiniji od nekog "normalnog"... i koji ima sve sto treba... samo malo rasklimatano... onda vec predpostavljate... prisraficu ga ja vec k'o onu shugu od keksarice, da radi kao sto Bog zapoveda :lol:
Last edited by boggy on 10 Mar 2008 22:13, edited 1 time in total.
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Au bre boggy otkidoh se od čitanja ovog posta,ali ne mari kao što rekoh isčeprkaćemo mi nešto.:lol::lol::lol:
E pa sada malo pogledaj ovo (normalno i ostali zainteresovani ) pa se naslađuj kao i ja i uključi maštu kako da je napravimo, pogledaj ovo a možeš i ceo sajt : http://www.hobbycnc.hu/English.htm?Cach ... l=no-cache
mašinica je koliko me znanje iz mašinsta ne vara jako jednostavna po onoj čuvenoj :"Svaka mudrost traži jednostavnost".;)
Najgore je što se sve kao što ćeš videti dešava u jako dalekoj zemlji Mađarskoj !


Pozdrav Misko.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Misko wrote:Au bre boggy otkidoh se od čitanja ovog posta,..........
Pa zeleo sam da pokazem da se nisam "uobrazio" :P
Misko wrote:mašinica je koliko me znanje iz mašinsta ne vara jako jednostavna po onoj čuvenoj :"Svaka mudrost traži jednostavnost".;)
Najgore je što se sve kao što ćeš videti dešava u jako dalekoj zemlji Mađarskoj !

....
Vidjao sam i ranije CNC masine pravljene od mdf... cak sam vidjao i spremne kitove ... samo da je sklopis... jedino se ipak bojim gresaka koje ce masina da pravi vremenom... kako se to bude rasklimalo... jer bez obzira i sto je ne silujes.. masina trpi znacajne vibracije.. a posto meni to NE TREBA za hobi, onda se ipak bojim... kao prvo... da se ne zabedacim u konstruisanju toga i na kraju ostane CNC-masina-u-pokusaju (citaj: gomila krsha i loma, od NOVOG i LEPOG materijala i delova).. pri tom ne mora da bude neuradivo... nego da se razvuce... jer mora da se radi ono od cega se zivi... trenutno... a ovo moze da bude prica o "somunu u Solunu" ;)
Drugi je problem da na kraju ne budem ja licno zadovoljan rezultatima koje ta frankenstajn-wanna-be-CNC-masina realno moze da uradi...

ALI... to ne smeta da caskam o CNC masinama... i da pricam sve sto znam.. ma kako to znanje mizerno bilo... ;)
Last edited by boggy on 10 Mar 2008 22:38, edited 1 time in total.
Post Reply