CNC - "Mašinice"

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Dule wrote:.........
Sta da pomognem kada jedva pratim?
Evo pitanja za tebe, videh skoro da se medijapani razlikuju kada ih kupis na stovaristu

Do sada sam u rukama imao neki tezak, gladak, tamniji... povrsina mu je cvrsca od unutrasnjosti
Takodje sam skoro dobio drugi... koji skoro lici na karton... izgleda da je meksi... svetliji je... i nije gladak pod prstima... ne kao ovaj prethodni... i struktura mu je ista na povrsini i unutra... "cupava"...

S obzirom na tolike razlike... za ovu namenu bi valjalo znati koji konkretno medijapan ima najbolje karakteristike kao sto su:
- zanemarljivo odstupanje debljine (bolje od 2 deseta dela milimetra)... znaci ravan je vec kao materijal iz radnje...
- nije kriv vec u plocama... ili je zanemarljivo kriv...
- ne krivi se posle secenja
- cvrstina... jos ako bi se neki podaci nasli bilo bi dobro...

itd.

Za namestaj ovo mozda i nije bitno... ali za ovu namenu, ako vec moze da se bira, i ako medijapan moramo koristiti za neke delove.. onda bi trebalo izabrati barem "najmanje los" :D
Last edited by boggy on 14 Mar 2008 23:25, edited 1 time in total.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Sto se ISEL kataloga tice zahvaljujem se ovom prilikom Misku na trudu... posto je bilo zaguljeno veliki pdf slati na mail.
Da ne bi dalje nastavili sa mucenjem... potrazio sam na netu i nasao katalog za d/l...
pa kome treba .. moze da ga prevuce sa http://www.iselautomation.de/infocenter ... hp?lang=en
U pitanju je "Automation 2006/07"
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Nisam obratio paznju na te karakteristike,znam da je velika razlika u vremenu koje je potrebno da se smirglanjem pripremi za farbanje,kao i kolicina bajca i laka koji se potrosi,pogledacu i ovo(ponecu ih na kalibrilku,nemam neku bolju ideju) a ovo drugo cu uporediti.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Dule wrote:Nisam obratio paznju na te karakteristike,znam da je velika razlika u vremenu koje je potrebno da se smirglanjem pripremi za farbanje,kao i kolicina bajca i laka koji se potrosi,pogledacu i ovo(ponecu ih na kalibrilku,nemam neku bolju ideju) a ovo drugo cu uporediti.
Na stovaristima cak i ne pise ko proizvodi medijapan koji prodaju/seku, verujem da znaju, ali ne prave razliku... a s obzirom da smo vec ograniceni na medijapan prilicno (cena, pristupacnost, lakoca obrade, tezina, mogucnost lepljenja, itd... itd... ) ajd' da vidimo da li tu moze nesto bolje da se nadje... ipak bi ovo trebala da bude masina...
Ako ostali nesto znaju o medijapanima... eto.. to bi pomoglo, po mom misljenju...
Last edited by boggy on 14 Mar 2008 23:27, edited 1 time in total.
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Vidi ovamo mBole nas je trenutno napustio na par dana,al to nema veze "vratiće se barba čim prije".:lol::lol::lol:
nego koliko sam stigao da preguglam nešto malo neke stvarčice i naletim na jako dobar sajt koji vodi prema raznim proizvođačima ležajeva, vodilica itd. vredi ga pogledati da ne bude "zaludnih", ah da http://www.e-engraving.com/

Pozdrav Misko.
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

Vidim da je cnc vrlo interesantna i popularna tema!
Elektronika za te svrhe:http://www.elektronika.rs.ba/data/projekti/cnc/elektronika_v3.shtml
Licno mislim da je izrada takve masine vrlo interesantna,ali u takvo nesto moze da se upusti samo neko ko ima strahovito mnogo slobodnog vremena.
Svima koji se upuste u samogradnju zelim mnogo uspjeha.
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

pinokio wrote:Vidim da je cnc vrlo interesantna i popularna tema!
Elektronika za te svrhe:http://www.elektronika.rs.ba/data/projekti/cnc/elektronika_v3.shtml
Ne bih da vređam elektroničare ali tip elektronike koji nude kao i motore ja za neke manje manje mašinice koje koliko sam video teško da bi se pokazale dobrim za malo ozbiljnije namene.
pinokio wrote:Licno mislim da je izrada takve masine vrlo interesantna,ali u takvo nesto moze da se upusti samo neko ko ima strahovito mnogo slobodnog vremena.
Svima koji se upuste u samogradnju zelim mnogo uspjeha.
Ma uz malo dobre volje i ne skrivanja određenih znanja uopšte nije potrebno mnogo vremena.Da se ne ponavljam ali uglavnom se radi o ljudskoj sujeti pa zato mnogi koji i poznaju tematiku ne žele da se uključe u ovu priču ( žalosno ali istinito ).Ali sve to nisu razlozi da je mi ne razradimo pa neko i da je napravi kako bi krenuli i ostali.Zato samo strpljivo smislićemo već nešto laganim radom.;):cool:

Pozdrav Misko.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Sa zadovoljstvom vas obavestavam da sam u komsiluku video masince koje me je raspametilo,proizvodnje skoro svima poznate Jela Stil iz Vrnjacke Banje,masina je proizvod rada posle prototipa(koji se nije pokazao ok),ali verzija 2 je prelepa,radi bez problema a i majstor koji je pazario je prezadovoljan.
Mada moram vam reci da delim misljenje Miska,smislice se nesto,nije ona toliko veliki bauk.
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Eh posle jako duguih pauza (doduše opravdanih) da se javnem, na sajmu tehnike bi trebalo da budu izložene neke cnc "mašinice" domaćih a ako sam dobro razumeo i kineskih proizvođača, pa pošto nameravam da posetim dotičnu manifestaciju potrudiću se i da uslikam nešto.



Pozdrav Misko.
User avatar
dragan0402
Šegrt
Posts: 29
Joined: 16 Jun 2008 08:40

Post by dragan0402 »

kad smo vec kod cnc-a evo moje masineImage
pozdrav iz nisha
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Dragane,guglao sam naziv tvoje masine i na internetu pise uskoro,u nedostatku informacija nema druge nego da podelis sa nama svoja iskustva kao i lokaciju(radi eventualne saradnje)
Pozdrav
User avatar
dragan0402
Šegrt
Posts: 29
Joined: 16 Jun 2008 08:40

Post by dragan0402 »

masinu sam kupio u Nisu, firma "EMAX" koja se bavi iskljucivo proizvodnjom cnc masina, inace imaju dugogodisnje iskustvo u proizvodnji cnc-a. sto se tice rada na masini radim 2d modele, posto sam jos uvek nov u celoj ovoj prici, 3d modeli su dosta slozeniji i pocinjem polako da ih savladavam, ali za sada samo 2d.
pozdrav iz nisha
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

koliki je sto i koliko para?
User avatar
dragan0402
Šegrt
Posts: 29
Joined: 16 Jun 2008 08:40

Post by dragan0402 »

radna povrsina je 720x950 a platio sam je 6500e
pozdrav iz nisha
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

daj jos neku sliku
Post Reply