Mašinska obrada pleksiglasa (akrilnog stakla)

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Mašinska obrada pleksiglasa (akrilnog stakla)

Post by metabo »

Pretražio sam forum, ali nigde nisam naišao na iskustva u vezi obrade pleksiglasa.
Trebalo bih da skrojim i obradim jedno parče debljine 8mm, pa me interesuje kojim
testericama (ubodna) da to činim (za metal, za drvo ili nešto treće)? Takođe,
da li je dovoljan HM nož glodalice (Bosch, ravan, 10mm, koristim ga za drvo) za obradu ivica?
Za bušenje su, pretpostavljam, dovoljne običe spiralne burgije od alatnog HSS čelika.

BTW, nekad davno sam polirao ivice jednog parčeta koje sam koristio za neku policu i
koristio sam vodemu šmirglu. Znam da sam postigao savršeni sjaj, kao sa gornje i donje
strane ploče.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam ga skoro sekao cirkularom. Samo sam malo spustio broj obrtaja (na poziciju 4, 1-2000rpm 6-4800rpm za testeru fi 160mm).
Glodalicom nisam probao.
Za ubodnu bih koristio list za metal ili HM ako ga imas.
HSS burgije rade bez problema.
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

moze i brusilicom :) oce malo da pali ali ide

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:...
Glodalicom nisam probao.
....
Ja jesam, nesto malo, shablon sam pravio... radi bez problema... samo se ne treba zadrzavati niti preterivati... posto se topi
Last edited by boggy on 08 Mar 2008 02:14, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

metabo wrote:Pretražio sam forum, ali nigde nisam naišao na iskustva u vezi obrade pleksiglasa.
Trebalo bih da skrojim i obradim jedno parče debljine 8mm, pa me interesuje kojim
testericama (ubodna) da to činim (za metal, za drvo ili nešto treće)? Takođe,
da li je dovoljan HM nož glodalice (Bosch, ravan, 10mm, koristim ga za drvo) za obradu ivica?
Za bušenje su, pretpostavljam, dovoljne običe spiralne burgije od alatnog HSS čelika.
Ovako stoje stvari:
Rezanje cirkularom 160mm, 54 zuba ide svršeno. Bušenje rupa HSS burgijom takođe.:)
izbušio sam i jednu rupu fi40 običnom kružnom testerom za drvo (vše venaca u kompletu),
sa buvljaka, malom brzinom i to je išlo savršeno. Obrađivao sam ivice običnom grubom
turpijom za drvo i to je takođe išlo glat :). Frezu nisam upotrebio jer mi je posao odradila i
turpija.

Sve u svemu, sav alat za drvo pije vodu i za klirit, ali pri manjim brzinama.
Post Reply