stona busilica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
tisler
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Dec 2007 21:52

stona busilica

Post by tisler »

imam jedna stona busilica,ali mi je malo spora,nisam bas siguran koliko vrteza ima u minitu.dali ako previnklujem motor ili stator (ne razumem se)
mogao da dobijem brzu busilicu,jer kad busim za sarke ,kad zapnem jos toliko umrtvi,dodze mi da je bacim kroz prozor.ili da dodam jos neka kaisnica.
izvinite na moj slabi srpski jezik ali trudim se
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Samo da stavis jaci motor. Vinklovanjem nece da dobijes nista.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Da , najbolje stavi jaci motor

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
Indoor
Šegrt
Posts: 25
Joined: 09 Jan 2008 23:14

Post by Indoor »

A možda da probaš da povećaš prenos na kaišu?
ODJAVLJEN
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Kao što Indoor reče problem ćeš rešiti regulacijom preko remenica ( Kaiševa ).A kako bi se uverio u broj obrtaja nađi neku mašinsku radionicu, metalostrugara itd. i zamoli ljude da ti pozajme obrtomer ili da ti oni provere broj obrtaja motora.;)
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Pvecanjem broja obrtaja se ne resava problem.Ja sam umesto postojeceg stavio trofazni od 0,33 kw, osovina odgovara za remenicu, tako da radi bez problema.Trofazni motori su uvek bolje resenje.
User avatar
tisler
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Dec 2007 21:52

Post by tisler »

branimir wrote:Pvecanjem broja obrtaja se ne resava problem.Ja sam umesto postojeceg stavio trofazni od 0,33 kw, osovina odgovara za remenicu, tako da radi bez problema.Trofazni motori su uvek bolje resenje.
ali su skuplji
izvinite na moj slabi srpski jezik ali trudim se
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Pa ne kupues ih svaki dan.Mogu se naci i polovni, ja sam naleteo na polovan, ispravan za 10 evra.
User avatar
tisler
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Dec 2007 21:52

Post by tisler »

to si u pravu,ali ne kupujes ovo svaki dan,ne kupujes ono svaki dan,para ode, a ovaj nas posao i nije tako sjajan.ne zaradzuje se kao pre.
moras da trazis naj jevtiniju varijantu.
Last edited by tisler on 04 Mar 2008 18:57, edited 1 time in total.
izvinite na moj slabi srpski jezik ali trudim se
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

Naveo si da je busilica spora,sto znaci da je na osovini motora manja remenica nego na osovini stezne glave,samim tim je postignuta veca snaga na steznoj glavi,a s obzirom da je i pored takvog prenosa uspijes prigusiti znaci da je motor male snage.Provjeri lezajeve na motoru,koliko se rotor dobro vrti bez remena kad se zavrti rukom i dali je pri tome bucan,u lezajevima rotora ne smije biti lufta,usput vidi i koliko se lako okrece osovina stezne glave.ne bi bilo lose da probas zamjeniti i kondezator,sve to moze da utice na snagu i brzinu motora.
User avatar
tisler
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Dec 2007 21:52

Post by tisler »

kondezator cu zameniti pa cu videti sta ce se desiti.
a ne moze li bit problem do remenica
izvinite na moj slabi srpski jezik ali trudim se
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

tisler wrote:kondezator cu zameniti pa cu videti sta ce se desiti.
a ne moze li bit problem do remenica
Mislim da ti zamjena remenice ne pomaze iz razloga sto se zalis i na malu brzinu i na malu snagu,tako da zamjenom remenica ako dobijes vecu brzinu izgubit ces snagu i obrnuto.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da bi ti bilo mnogo bolje da nabavis jedno glodalo za rupe za sarke (fi 35mm) i napravis prirucni sablon, pa da to radis glodalicom, nego da se patis sa tom busilicom (verovatno ce na kraju da ispadne i jeftinije).
Em ces brze obavljati posao, em ce to sto uradis biti kvalitetnije.
Sablon nije tesko napraviti (cini mi se da je zoranp kacio slike jednog takvog).

VAZNO!!!
Povedi racuna da kupis bas glodalo, a ne burgiju koja izgleda kao glodalo (shvatices po ceni, glodalo treba da je reda bar 30-tak EUR). Ako zavrtis burgiju na 20000 puci ce garantovano, a onda je samo pitanje srece da li ces ostati jedva ziv, tesko povredjen, ili te nekim cudom promasi.
User avatar
Dean
Majstor početnik
Posts: 123
Joined: 16 Jan 2008 19:02

Post by Dean »

baš mi to treba ...

gledao sam stupne bušilice ali ono šta mi je cijenom prihvatljivo je ain hell u pevecu i to mi nekako ne ide niz dlaku...

sad još samo da nadjem glodalo fi 35mm ...

ja sam imao neke druge ideje ali ovo je puno jednostavnije :))
User avatar
Dean
Majstor početnik
Posts: 123
Joined: 16 Jan 2008 19:02

Post by Dean »

ok malo sam razmislio i bojim se da neču nači glodao fi 35 mm

dosad sam radio sa bušilicom na stalku (ali mi je puko stalak)

nekako mi izgleda da bi bilo to finije sa frezom (kopirnu čahuru sam negdje zagubio)
pa sam mislio sa kopirnim bitom (onim sa ležajem gore) i napraviti šablonu koja bi morala biti deblja kako nebi probio iveral ???? ako ima neki praktičan savjet ili nedaj bože slika :)))) bio bi zahvalan :)))
Post Reply