stona busilica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sad sam malo protrcao po internetu, i iskreno nisam ocekivao da je toliko tesko naci ga. Moguce je da je problem u tome sto ameri gotovo da ne upotrebljavaju evropski standard za sarke od 35mm, a ja ne umem ni da se smejem na Nemackom, a kamoli da postavim upit na Googletu.
Festov je skoro 70 Eur (http://www.festool.de/mediandoweb/index ... ODUCT=3200), al njihov pribor je i inace skup. Nasao sam na jednom mestu trend-ov za otprilike slicnu cifru (40-tak funti sto je oko 60 Eur).
User avatar
tisler
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Dec 2007 21:52

Post by tisler »

imam ja glodalo fi 35 i to na cmt,ali ta busilica mislim damoze da se nadze i pri busenju za ekscentre znate fi 15 glodalo.
postavis u pozadini metro i izcentriras dobro i radis.ako se ne varam.ali u redu videcu mozda dignem ruke od busilice.
izvinite na moj slabi srpski jezik ali trudim se
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

tisler wrote:imam ja glodalo fi 35 i to na cmt,ali ta busilica mislim damoze da se nadze i pri busenju za ekscentre znate fi 15 glodalo.
postavis u pozadini metro i izcentriras dobro i radis.ako se ne varam.ali u redu videcu mozda dignem ruke od busilice.
Jel si APSOLUTNO siguran da je u pitanju glodalo a ne burgija? Burgije treba da imaju stablo 10mm,a glodala 8 ili 12.
Gledah i nigde ne uspeh da nadjem da CMT pravi glodalo tog precnika.
Inace ima ih i 15mm, 25mm (za vece excentre...)
User avatar
Dean
Majstor početnik
Posts: 123
Joined: 16 Jan 2008 19:02

Post by Dean »

problem rješen...

kupio sam jučer u Pevecu najjeftiniju stupnu bušilicu koju sam našao (350 kn) i za bušenje rupi za šarke više je nego dobra...nije čak ni einhell (iako je identična ko einhell samo je crvena) nego neka Hasta...kad sam pitao prodavača u čemu je razlika pošto je einhel skuplja za 150 kn malo je razmislio i bubnuo ko iz topa pa ovo ti je ipak einhell KVALITETA :):):=) samo sam se nasmijao stavio ovu jeftiniju pod mišku i na kasu :):)

došao doma ukopčao i vidi RADI :)) stavio sam na najmanju brzinu, napravio sam dvije šagome naštimao dubinu i rješeno, radi perfektno samo ubacim vrata i bušim bez da mislim :))

za usporedbu: svrdlo bosch vidija fi 35mm sam platio 100 kn univerzalni stalak za bušilicu je 270 kn...neznam koliko je kilo željeza na otpadu ali ova bušilica ima 20 kg tako da :):=)
User avatar
tisler
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Dec 2007 21:52

Post by tisler »

mbole ti si u pravu pricamo o burgiji.
izvinite na moj slabi srpski jezik ali trudim se
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Deane, koja je snaga i broj okretaja te stupne bušilice?
User avatar
Dean
Majstor početnik
Posts: 123
Joined: 16 Jan 2008 19:02

Post by Dean »

snaga je 350W broj okretaja je najmanji 580 a najveći da ga ubiješ neznam, pogledat ću ti regulira se pomicanjem remena ima 5 brzina druga brzina je 850 okretaja (za te znam jer piše na svrdlu da je najveća brzina kojom se smije bušiti 800 okretaja pa sam to gledao) danas ču ti pogledati koja je največa pa javim
User avatar
vladapvlvc
Samostalni majstor
Posts: 170
Joined: 26 Feb 2008 22:50
Location: OBRENOVAC BRE

Post by vladapvlvc »

Veca brzina ti brate i ne treba,seti se starog pravila "sto veci fi manja brzina".Glodala fi35 ima gde god hocete za cenu od oko 600-700 dinara i to vrlo kvalitetnih(prvo ostrenje tek posle 8000 rupa provereno ja koristim upravo takvo)Koga zanima mogu pouzecem da mu posaljem.A zamalo da zaboravim ja na mojoj stubnoj busilici za tu svrhu regulisem broj obrtaja na 400o/min,nista vishe.
VELIKE tajne MALIH majstora
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

vladapvlvc wrote:Glodala fi35 ima gde god hocete za cenu od oko 600-700 dinara i to vrlo kvalitetnih(prvo ostrenje tek posle 8000 rupa provereno ja koristim upravo takvo)
To o cemu pricas nisu glodala vec burgije. Glodala idu u glodalicu. Burgije u busilicu. Sad to nisu obicne burgije vec recimo Forstner ili neka slicna, ali je i dalje burgija a ne glodalo. Glavna razlika je predvidjeni broj obrtaja koji sme da se upotrebi. Glodala obavezno moraju da izdrze preko 20000rpm. Meni na ovom od 25mm pise da je dozvoljeno 27000, a na fi 35 se obrisalo, ali kolko se secam bilo je 25000.
User avatar
vladapvlvc
Samostalni majstor
Posts: 170
Joined: 26 Feb 2008 22:50
Location: OBRENOVAC BRE

Post by vladapvlvc »

mbole wrote:
vladapvlvc wrote:Glodala fi35 ima gde god hocete za cenu od oko 600-700 dinara i to vrlo kvalitetnih(prvo ostrenje tek posle 8000 rupa provereno ja koristim upravo takvo)
To o cemu pricas nisu glodala vec burgije. Glodala idu u glodalicu. Burgije u busilicu. Sad to nisu obicne burgije vec recimo Forstner ili neka slicna, ali je i dalje burgija a ne glodalo. Glavna razlika je predvidjeni broj obrtaja koji sme da se upotrebi. Glodala obavezno moraju da izdrze preko 20000rpm. Meni na ovom od 25mm pise da je dozvoljeno 27000, a na fi 35 se obrisalo, ali kolko se secam bilo je 25000.
Prichali smo o glodalu za otvaranje rupa za sharke ja ipak mislim da je to glodalo,mozda se i varam.
VELIKE tajne MALIH majstora
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jeste i ovo moje 35mm glodalo je za rupe za sarke, a 15 i 25mm su za ekscentre.
U sustini znam da te burgije mnogi zovu glodala (trgovci narocito), zato sto po izgledu lice na njih, ali u tome se krije prilicna opasnost.
Zamisli da ih neko shvati bukvalno i uspe da ih ubaci u glodalicu (samo je pitanje da li je dosed odgovarajuci). Ima sve sanse da pogine ili da se jako ozbiljno povredi. Kad fi 35mm zavitlas u glodalici na jedno 20000 obrtaja, puca garantovano, a nije bas lagan tako da je posle toga samo pitanje srece dal ce da te promasi.
Post Reply