Mio Standard Kombinirka - Namestanje nozeva

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
BojanT
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 22 Feb 2008 17:56
Location: Beograd

Mio Standard Kombinirka - Namestanje nozeva

Post by BojanT »

Pozdrav svima
Kupio sam pre par meseci tu mio standard makinu za 500 evra , i naravno nozevi abrihtera su bili tupi, cale je negde odneo da ih naostre, i dao meni tipa evo ti pa ih namesti, ja na svu srecu sam programer i nemam mnogo iskustva oko ovoga pa ako neko moze da mi pomogne oko sledecih pitanja

Da bi lakse objasnio abtihter se sastoji od prve ploce (ulazne) zvacu je ploca A , nozeva i izlazne ploce (ploca B)
evo pokusaja skice

Code: Select all

     ploca B             glava sa       ploca A             <--  obradak odavde ulazi
                        nozevima   
---------------------------  O   ____________________     <--  [==== obradak ===]
1. Koliko treba da nozevi vire u odnosu na plocu B, da li treba da budu jednako sa njom ili malo vislji
2. Koliko je preporuka da bude razlika izmadju ploce A i ploce B u milimetrima
3. Da li ploca A i ploca B moraju da budu idealno paralelne jedna u odnosu na drugu ili postoji neki standardni ugao.
4. Da li svi nozevi ( 3 komada ) moraju da budu na istoj visini , ili svaki treba da se pomeri za koju desetu u odnosu na predhodni
5. Kolko je ovo sve komplikovano namestiti na Mio Standardu
User avatar
kaste
Šegrt
Posts: 40
Joined: 24 Jan 2008 17:48

Post by kaste »

Ne poznajem datu masinu ali cu ti reci iskustvo sa mojom. Posedujem masinu Zajecarku (4kw, 51cm sa 4 noza glava Fi 120mm) plotne treba da su paralelne,razmak se steluje u zavisnosti od obrade i materijala pomocu spingle. ako je kod te masine to reseno drugacije to jest fiksno onda je bolje staviti nesto manji zazor tako da ces vise skinuti vecim brojem prelaza a i imaces manje opterecenje motora (ako je manje snage).Prilikom zamene nozeva Na zadnju plocu (B) prisloni idealno ravnu daku vece sirine na kant tako da lezi celom povrsinom na zadnju plocu , i postavi noz tako da prilikom okretanja gale unapred noz lize dasku (neku desetu je stariji) ali je ne pomera unapred. proveru izvrsi na svakom mestu na kome se srafi stezac paknova za noz jer kod sirih nozeva oce noz da se blago povije na dole u sredini. zatim to ponovis na svim nozevima identicno tj. na istu visinu. Prilikom zamene nozeva prednja ploca nema nikakvu funkciju zato sto se nozevi steluju da budu na izlazu ravni sa zadnjom plotnom - prednja sluzi da dopremo dasku do noza tj. da odredi dubinu obrade.
Da napomenem nozeve stegni dobro i prilikom prvog pustanja u pogon bolje se skloni na stranu.!!!
Ako se nista ne desi za desetak sekundi kreni sa radom.
Ako nesto ne razumes pitaj, ako nisi siguran nadji nekog da ti zameni nozeve i objasni prakticno jer je potreban osecaj i iskustvo.
SRECNO, POZDRAV
Last edited by kaste on 23 Feb 2008 21:20, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kaste ti je vec odgovorio na najveci deo, ali posto si programer, to treba sad da slozimo, onako kako su pitanja i postavljana :)
Daklem:
1. Jednako sa plocom B.
2. Ta visinska razlika odredjuje koliko ces skinuti u jednom prolazu. Sto vise skidas to grublja obrada. Nema konkretne preporuke, posto zavisi od mnogo faktora (tvrdoce drveta, zeljene finoce, snage masine...). Za pocetak kreni od malo (ispod 1mm), pa polako povecavaj dok ne steknes osecaj sta koliko moze.
3. Moraju da budu apsolutno paralelne. Ustvari trebale bi da budu, a od kvaliteta masine zavisi da li su.
4. Svi moraju da budu na apsolutno istoj visini i to celom svojom sirinom.
5. Ne verujem da je mio nesto komplikovaniji od uobicajenog, ali ti kao i kaste toplo preporucujem da za prvi put nadjes nekog ko to zaista zna da radi. Abrihter uopste nije bezopasna naprava (cak obrnuto spada u opasnije masine).
User avatar
BojanT
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 22 Feb 2008 17:56
Location: Beograd

Post by BojanT »

Hvala momci dobio sam kompletnu sliku kako i sta da radim, probacu sam a ako vidim da ne ide moracu da uzmem rucno rende pa da struzem daske manuelno ;)
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Nozevi treba da budu vislji od ploce B ali samo toliko da dasku oslonjenu na plocu B jedva "lizu" dok rukom okreces valjak sa nozevima. To znaci da cujes da dodiruju dasku ali ne da je povuku. Koliko je to u delovima milimetra ne znam ali vrlo malo. Podesi masinu da ti skida oko 0,5mm. Budi uporan jer to stelovanje moze da traje i par sati dok jednom ne nastelujes i ne naucis kako treba. Ispod ploca imas one srafove koji stezu excentar. Moras i njih malo da otpustis dok stelujes. Kad zavrsis stelovanje probaj na nekom duzem komadu (preko 1m). Tu ces da primetis da li su ploce u paralelizmu. Pazi da ti jedna ploca nije nagnuta (obe moraju da budu pod pravim uglom na nozeve i na firung imace ce rez da bude uvijen.

Velja
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
riki
Šegrt
Posts: 39
Joined: 29 Jan 2008 10:47

Post by riki »

Zdravo. Slazem se sa kolegima sve je prvo idealno ravno.Visina moze biti 1-2 mm po tvojoj zelji.Imam mio od onih sterii sa melknicima, i napravio sam abrihter kaj meni odgovara ali za nozevi napravio sam sledni stvar: noz je debali oko 4 mm, na dolni dio lezista kde se nalazi noz izbusio sar rupu 4 mm i stavio sam feder od penkalo.Napravio samsablon od zeleza (kocka)i kad montiram nozevi redim ferderi pa nozevi,i onda sablon na gorni dio ili ploca b gde parce izlazi .stegam krajni strafove malo da bih mogao hoz kontrolisati(gore -dole)i kad namestim 90 stepeni ili ravn sa plocom (vrtejki na glavata)stzem i onda idemi idealno ravno.
User avatar
rushinbrain
Majstor majstora
Posts: 528
Joined: 25 Feb 2008 12:34
Location: zagreb
Contact:

Post by rushinbrain »

nisam citao odgovore al najlakse ti je postavit nozeve tj poravnas ih s donjom plocom tj debljacom i wola..
greh je stavit saraf u drvo..al nekad su grijesi slatki kao zene :D:D:D
Post Reply