FairLine Glodlica - Ruter

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Branislav
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 19 Nov 2007 14:16
Location: Nis

Post by Branislav »

Glodalicu Fire Line imam vec dve godine.Zakacio sam je na Womax sto i rado odlicno.Ne dere se vec urlice ali zavrsava posao.Zamenio sam viljuskasti kljuc koji sluzi za skidanje glodala cevastim.Glodala su slabog kvaliteta i treba kupiti kvalitetnija.
Desilo se mom prijatelju da posle nekoliko meseci ne koriscenja nije htela da se pokrene kada se pritisne prekidac.Rucno sam pomerio glavu levo -desno i normalno je proradila.Majstor-stolar je rekao da te masinice hoce da stanu od prisine jer nisu dobro zasticene a i kvalitet cetkica je los.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

https://ibb.co/vvzxxvX
https://ibb.co/bKdnqq1
https://ibb.co/NNFv1cS

Našao je ćale na otpadu, nisu radili prekidač i potenciometar, sad rade.

Pošto mi je ovo prvi put da u ruci držim bilo kakvu glodalicu, imam par pitanja.

Ova je bez čaure, unutra je prihvat 10mm a spolja je navoj 14.7mm. Može li negde da se nađe čaura za nju?

Vidim i da je napukla (od stezanja?) ali ne znam da li to može da pravi neki problem u radu? Na jednoj od fotografija se vidi da sam pritisnuo kočnicu do kraja, ali nešto malo hvata, svega par milimetara. Ne znam da li bi oblajznula ako se stegne, nemam čauru da proverim.
Kočnica za visinu kad stegne do kraja, lako oblajzne, skidao sam je i vidim da se tu pojela plastika koja naleže na glavu šrafa. Ali kada dođe do kraja, drži. Probao sam na silu da vidim da li se pomera, čini mi se da dobro drži.
Dugme za paljenje radi samo ako se stalno drži pritisnuto prstom, ne znam je li tako fabrički ili ne radi kako treba.
Ne znam koliko se vidi ali i prihvat je malo načela rđa iznutra, pretpostavljam da to nije problem, malo anti rosta i šmirgle...

Ovo je ukratko opis a glavna briga mi je bezbednost, pošto sam čitao na forumu da kineske glodalice znaju da imaju problema sa kočnicama i držanjem alata.
Koliko jako treba da se stegne da bih bio siguran da je to kako treba?

Pa ako imate neki odgovor, zapažanje...?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Taj deo sto je napukao je za blokadu vretena-ne utice na sigurnost...

Sto se tice caure i matice-standardno kinesko govance koje sigurno ima u wobyhausu-servis kao rezervni deo
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko jako treba da se stegne da bih bio siguran da je to kako treba?
Zasto mislite da nesto treba jako da se stegne da bi bilo kako treba?

Jedan od najcescih problema sa kojim se susrecu serviseri bilo cega (od alata do sporeta), je upravo stezenje "dok ne pukne".

Ako nesto ne radi kako treba uz "normalnu" dozu pritezanja, onda nesto ne valja.

Sad .... koliko je "normalno"?
Slozena prica.... al ako nisi "jurodiv", taman ces osetiti pod rukom kad je nesto "treba da zapnem previse".
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Hvala, video sam da na sajtu Woby Hausa imaju maticu i čauru od 6 i 8mm u kompletu pa je verovatno to ono što mi treba, piše da odgovara za većinu glodalica.

Čitao sam na više mesta da kod kineskih glodalica mora da se pazi na kočnicu, da alat ne izleti, da su opasne itd. pa sam se pitao u čemu je stvar, u kočnici zbog koje ne može dobro da se stegne, da li su matice loše, krte, ili nešto treće, pa bolje da pitam. Na ovoj temi, a i na drugim forumima sam pročitao da ova glodalica i nije toliki krš pa rekoh da vidim šta se tu može.

Krvnički ništa ne stežem, računam da kad krenem da pravim grimase , tad je već previše. :D


Ako bude sve kako treba, imam ideju da uzmem šper ili ravnu dasku i stavim neke L profile kao šine pa da mi služi kao diht/abrihter za manje daske, da napravim neko mobilno postolje pa je okrenem i naopako i ravnam ivice dasaka, a onda i za poneki utor i kopanje pozadine...
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Onda odmah promeni i lezajeve jer ce ubrzo poceti da skace :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

To je stara glodalica, vidi se i na njoj da je akana. Možda već i baca, neću znati dok ne uzmem maticu sutra, ako odgovara.

Prošli put smo izbijali ležajeve na nekoj novijoj Bošovoj bušilicu, ni da mrdnu, čak ni pod presom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stare lezajeve, koje ionako bacas, najcesce je mnogo lakse iseci nego skinuti.
Zarezes kosuljicu skoro do kraja, recimo dremelom posto su mali leajevi u pitanju, i stegnes je jacim papagajkama, pukne posto je krta.
Ili oslonis zarezanu kosuljicu o neki nakovanj, stegu.. i opizdis cekicem po kosuljici (koristi duslah sekac ili nesto slicno, moze i drugi cekic, nemoj direktno cekicem, da ne bude kukulele ako promasis :)).

Da li baca... prvo gledas pre matice, na samoj osovini. Komparater, prvo mrdas da vidis da li ima lufta, onda okreces da vidis dal baca.
Pa tek onda stavis recimo masinsko glodalo (posto ona obicno imaju duza stabla), i onda znas da li baca u cauri ili baca sama osovina, ili oba.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sad, moze da se desi i da baca na osovini negde gde nije lezaj i matica, a da glodalo na kraju ne baca. Nije bilo potrebe da obradjuje osovinu osim u lezistu caure i osloncima lezajeva. Sto jeftinija masina, to veca cuda mogu da se ocekuju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tacno... trebalo bi komparater postaviti na konus na koji naleze caura.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Kupio sam maticu i čaure i neko glodalo.

https://streamable.com/wfbek6
https://streamable.com/1fwltb
https://streamable.com/0bvczb

Maticu sam mrdao kada joj je falilo još 2-3 kruga do kraja.
Kočnica oblajzne kada stežem pa ne znam da li stegnem dovoljno. Kada odvijam čini mi se da je to to ili da bi moglo i malo jače.
Glodalo da li baca ne znam, vidite na snimku, držao sam u minimalnoj brzini.
Radi dok držim dugme, kada pustim prestane, ne znam da li to tako treba?

Poredio sam sa Parksaj bijaksom, na Parksajdu je duža čaura i manje ima lufta kada se stavi. Ovde kad stegnem maticu nema lufta ali se bojim da drži samo na vrhu, ne znam.

https://ibb.co/YpPM8JQ
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Prvi snimak... nebitan... navoj nije masinski element koji moze nesto precizno da locira, pogotovu kad nije stegnut do kraja.
Drugi snimak, takodje nebitan, caura dok nije pritegnuta, moze da sara na sve strane.
Treci... nema smisla... ne mozes primetiti nista na necemu sto se okrece xxxxx obrtaja.


Ajde naidji neki dan pa da to lepo izmerimo.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

p.s. komparateri i obradjivanja osovine su za mene atomska fizika, neću toliko daleko da idem. :)
Ovo sam dobio skoro za džabe a ako bude mnogo posla oko nje, uvek može da se vrati na otpad

Imam nešto tih sitnih alatića za dremel ali svaki put kad naletim na one male brusne ploče pomislim ma šta će mi još i to i samo prodjem
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Imam istu takvu glodalicu vec 10-ak godina.
Kocnica je nikada nije stezala koliko deluje da bi trebalo, jednostavno kada pomislis da treba samo jos malcice, ona preskoci. Terao sam poveca glodala na njoj, drzi to odlicno, ali ona nema puno snage. To je glodalica za trimovanje i skidanje malo materijala.
Tasteri i rade bas kako opisujes, samo dok drzis vrti motor.
Poslusaj Boleta, nije to raketna nauka.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Sad tek vidim da smo u isto vreme pisali.
Znači, ovo bi moglo da bude ok?
Kako radiš sa komparaterom, vrtiš osovinu ručno pa gledaš da li negde odskače?

Imam jednog što znam u Pazovi, mogao bih i kod njega da odnesem da proverim. Ali ako budeš slobodan neki dan, što da ne :)

Hvala IviceMarice i tebi. Ja i nemam neke velike planove s njom, da doteram dasku da bude kako treba, možda neki manji kanal i to je to
Last edited by Alvi on 31 May 2021 22:14, edited 1 time in total.
Post Reply