pomagajte drugovi

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
tisler
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Dec 2007 21:52

pomagajte drugovi

Post by tisler »

kupio sam stoni cirkular einhel sa malom vodilicom,zna li neko kako da prosirim tu vodilicu,ima li neko skice ili neki sajt gde mogu da vidim to.Onako za ideju
izvinite na moj slabi srpski jezik ali trudim se
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Kako u početku nemamo baš svi mnogo para da kupimo svu profesionalnu mašineriju koja nam je potrebna, tako sam i ja kupio jeftin einhelov cirkular, s namjerom da ga koristim na terenu, ali sam ga proširio i napravio od njega "radionički ". I tako je ostao u podrumu. Proširenje se odvijalo u etapama što se i vidi poa slikama: :lol:
Služi me dobro, ako uzmemo u obzir da se radi o modelu marke Einhel koju svi tako kudimo i psujemo, ali treba uzeti u obzir da je ja koristim najviše za prikraćivanje pojedinačnih komada iverala, tako da dnevno ispilim na njoj svega desetak dasaka za neku ladicu, policu isl. Radio sam i nešto masiva njome i tada je bila pod većim opterećenjem par dana, ali kada bi to radio svakodnevno više ne bi bila živa.
Još će me služiti jedno vrijeme dok ne skupim pare za konkretniju stvarčicu.


Evo kako sam ja napravio:

Sklopljeni stol:
Image

Kada se izvlaći dodatna površina (u medjupoložaju):
Image

Razvučeni stol:
Image

Image


Kako je ugradjena skala:
Image

Nadam se da je iz slika sve dovoljno jasno.
za spajanje dvije površine stola i noge sam koristio obične klavir pante (šarke).
Skale su od običnog metra na izvlačenje, ušarafljene u utor napravljen frezerom. Utorima su oborene ivice kako daske koje pilim ne bi zapinjale za njih.
Firung je daska koju pričvrstim jednoručnim (brzim) stegama.


Mogu reći da ova pilica radi dosta precizno.
Ugradio sam na nju šajbu koja je skuplja od same pile, ali zato mogu njime piliti iveral, jer imam čist rez sa gornje strane, dok s donje malo trga, ali se to lagano riješi polaganim prolazom materijala kroz pilu, pa je onda potrebno samo malo oboriti ivicu šmirglom i onda izgleda super.
Sigurno pili: iveral i jelovinu do 25 mm debljine i bukovinu do 20 mm debljine. Na debljim komadima se počinje mučiti.

Bitno je da redovito kontroliraš ispravnost pile kako ne bi došlo do ozljeda.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Eto kako se sa malo inventivnosti resavaju stvari.Od malog se napravi veliko.
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Budzenje je majka zanata ko dobro budzi dobre pare uzima :)


pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
tisler
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Dec 2007 21:52

Post by tisler »

hvala zoran kad uradim to pusticuti slike.hvala puno
izvinite na moj slabi srpski jezik ali trudim se
Post Reply