stolni cilkular od kruzne pile

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Lep rad Zorane :tummenupp:
Imam samo jednu primedbu na spremnik. Kako vidim i cirkular je unutra, a to nije bas najzdravije za cirkular, moze da se pregreje, a i mnogo piljevine ulazi u motor moraces da ga cesce cistis.
Iskreno sam ocekivao da ispod cirkulara uguras neki stari usisivac posto vidim da si montirao 2 uticnice
Last edited by dikar on 25 Mar 2011 21:30, edited 1 time in total.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Pohvaljujem entuzijazam.
User avatar
babic-zoran
Šegrt
Posts: 28
Joined: 12 Mar 2011 08:25
Location: sredanci 91

Post by babic-zoran »

branimir wrote:Pohvaljujem entuzijazam.
hvala
User avatar
fizicki radnik
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 05 Mar 2010 00:25
Location: Beograd

Post by fizicki radnik »

Tek sad videh 'skalameriju'.
Cestitke.

Ovako nesto sam vec napravio ali za frezer -doduse bez nogu.
Nabavio sam glodala za vrata za namestaj (za rucni frezer) pa je nemoguce iz ruke koristiti ta glodala
te sam napravio od 5mm pocinkovanog lima.
Jako zahvalna stvar, verujem da ce sto da te odlicno sluzi/
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Eto trud se isplatio, svaka cast mjstore!
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
bekspejs
Šegrt
Posts: 20
Joined: 13 Oct 2011 15:37
Location: Sisak

Post by bekspejs »

Pozdrav svima i pohvale za ovaj projekt!
I sam sam odlučio napraviti istu stvar, doduše s manjim izmjenama.

Pitam autora i sve koji imaju nešto za reći po pitanju štitnika koji je standardno montiran na samu pilu ručnog cirkulara.
Da li je bolja varijanta ostaviti "rupu" za pilu malo širom tako da kroz nju uredno prolazi i štitnik oštrice? Tako da odrađuje istu funkciju kao i kad je pila "slobodna"....

Hvala!
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Moze i to je dobra zamisao da cuva od pvreda.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Možeš li još molim te pojasniti neke stvari:

1. da li je i klizač za rezanje pod kutem (onaj za kojeg si napravio utor na ploči) od istih Al profila kao i bočne vodilice na kojima je pričvršćen firung - fotografija 0387
2. od čega si napravio onu traku na kojoj su oznake centimetara - fotografija 0396
3. gdje je štitnik

Bekspejs!
U vezi štitnika mislim da standardni štitnik ne bi mogao obavljati svoju funkciju jer je
1.otvor za list tada preširok
2. i jer bi ga nakon što obradak prođe preko lista do kraja opruga naglo vratila u zatvoren položaj
3. i jer bi imao tendenciju dizanja obratka prema gore
User avatar
bekspejs
Šegrt
Posts: 20
Joined: 13 Oct 2011 15:37
Location: Sisak

Post by bekspejs »

@šantjer

Da i ja sam malo kasnije promislio o tome i najopasnije mi se čini to naglo zatvaranje štitnika koje bi moglo prouzrokovati kickback....
Onda ništa, odustajem od verzije sa štitnikom. :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naglo zatvaranje stitnika nece izvesti kickbak, posto kad se stitnik oslobodi da se zatvori daska je vec kompletno prosla list testere.

Ali, dizanje obratka na gore sa zadnje strane lista i te kako moze da ga izazove. Tako da cela prica pada u vodu.
User avatar
goranimo1
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 17 May 2014 19:39
Location: Zagreb

Post by goranimo1 »

pozdrav svima! :)

razmišljao sam da si priuštim ručni cirkular sa željom da ga prepravim u stolni slično ovom projektu, no naišao sam na herkulesov evo link: http://www.najcena.si/product/28795/her ... -h-ts-1500
koji je u setu imao i dodatni nož sa 48 zuba , platio cca 140 EUR-a i smatram ga solidnom kupnjom, no to ćemo još vidjeti...nego... već imam želju da ga prepravljam.:forvonad:

naime, razdjelnik koji ujedno služi i kao nosač štitnika i cijevi za sakupljanje piljevine pomoću usisavača je viši od noža te me spriječava da koristim cirkular za pravljenje uzdužnog utora ili ti ga žljeba.

moje pitanje je kako skinuti razdjelnik iza noža i da li ga je pametno skidati? Postoji li mogućnost da se visina razdjelnika regulira kako bi bio niži od samog lista i time mi omogućio da pravim utore?

nadam se da sam bio razumljiv... hvala unaprijed svima na odgovorima :)
Last edited by goranimo1 on 17 May 2014 20:27, edited 1 time in total.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Pozz goranimo1 ,

bilo bi dobro kad bi se predstavio prije postavljanja pitanja , no svakako popuni profil , obavezno je .
Å to se tiče tvog pitanja , razdjelnik se jednostavno demontira , prvo skineš onu plastiku oko lista cirkulara ( jedan mali šaraf) , u dnu razdjelnika nalazi se šaraf ključem 10 odšarafiš i makneš razdjelnik dok praviš utore .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
goranimo1
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 17 May 2014 19:39
Location: Zagreb

Post by goranimo1 »

hehe, kritika na mjestu, kopao sam po forumu ali nisam ugledao link za predstavljanje, novajlija sam pa sam malo eto i zbunjen a i napalio me cirklular da ga upogonim što prije i isprobam pa sam jednostavno opalio pitanje.

inače, skontao sam u međuvremenu, ali nisam siguran koliko je to pametno maknuti, ovo mi je prvi stacionarni uređaj a naišao sam na priču o kickbacku pa se pitam koliku ulogu razdjelnik ima u smislu sigurnosti?!?

hvala na brzoj reakciji, očito nisam pogriješio što sam se učlanio na forum. a kad smo kod članstva, može link ili info gdje da tražim kutak za predstavljane da to uradim kako treba... :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nikako nije pametno skidanje razdelnika sa testere, pogotovu kada planiras da je postavis u st. Imas sve sanse da zavrsis sa komadom koji bradjujes u licu. Prbaj pro da ga malo spustis, tako da za samo pola milimetra milimetar bude nizi od vha seciva, a ako to nije moguce, mozes da obrusis samo mali deo koji ti smeta. Ionako kod rezova kod kojih se dsava kikback secivo i razdvojnik vire iz mateijala koji obradjujes.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Skini razdjelni klin slobodno za izradu utora, stavi ga obavezno prilikom uzdužnog rezanja masiva.
Post Reply