stolni cilkular od kruzne pile

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Pezzo wrote:Najjednostavnije je, najbrze, najjeftinije i najsigurnije sa keksericom, a za nju ima glodala za utore i do 10-15 mm (ne secam se tacno, ali raznih su dimenzija). To je alatka napravljena specijalno za utore
Pezzo, gdje ima takvih glodala?
Last edited by BILJEŽNIK on 22 May 2014 10:54, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Biljeznik, ne secam se ali video sam u nekom katalogu, sto znaci da ih ima. A na ranijoj postavci sajta firme Lamello je bio jedan video na kome se moglo videti i kako to izgleda u praksi, za par minuta sve gotovo. Na kraju krajeva, to glodalo mogu napraviti i alatnicari, njih bar ima i ne verujem da bi bilo skuplje nego sto su gotova. A Lamello ima i one glodalice za mini-spot, sa sirim otvorom, pa mogu da se montiraju i sira glodala. Mada 5mm moze na svaku, to je samo 1mm sire.

Taj 'dado' sam nasao :) http://www.cmtutensili.it/show_items.as ... ~230.012~2 kad se klikne na 'galeria' na jednoj slicici pise 'Dado Pro' i verovatno im je to ime za taj njihov set. E to moze na cirkular, ali nema 5mm, nego od 6,35-20,63mm se dobija podesavanjem. Ali dado sigurno ne znaci utor, to je izgleda @BR pogresno razumeo.
A sto se tise razlicitih debljina iste sper ploce ili istog panela, tu ne pomaze nikakav alat, skart je skart, treca klasa :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pezzo, nisam nista pobrkao. Dado je zljeb, isto kao igroove, jdina razlika je sto je dado postavljen popreko u odnosu na duzu dimenziju daske. I rabet je zljeb, koji se nalazi na ivici daske, tako da je jedna strana otvorena..

Image

Sto se tice Dad stacka, on se ne pravi tanji od 1/4" zato sto s na evropskom trzistu ne prodaje. 5mm dado stack je prilico tesko postici sa standardnom debljinom platne testere, i mogao bi da se pravi samo sa thin kerf testerama, a to je malo suprotno o celog principa rada dado stacka. Za takve uske zljebove moze da se koristi thick kerf testera, CMT ih pravi u seriji 240 u tacnim milimetarskim velicinama 4, 5, 6 mm.

Sto se tice debljine sper ploce, ne postoje razlicita odstupanja po debljini za razlicite klase. Po evropskom standardu EN 315 debljina sper ploce od 12 mm moze da se krece od 11.5 do 12.5mm. Dovoljno da svakom pokvari racunicu. Probao sam da dle iskopiram standard, ako se lepo vidi.

Nominal thickness, mm 6,5 9 12 15 18 21 24 27 30 35
No. of 1.4 mm plies 5 7 9 11 13 15 17 19 21 25
Average actual thickness, mm 6,4 9,2 12,0 14,9 17,7 20,5 23,4 26,5 29,4 35,0
Lower limit, mm 6,1 8,8 11,5 14,3 17,1 20,0 22,9 25,8 28,7 33,6
Upper limit, mm 6,9 9,5 12,5 15,3 18,1 20,9 23,7 26,8 29,9 35,4

Ako se dosta radi sa sper plocom, podesavanje sirine zljeba za svaku odvojenu sper plocu je cist gubitak vremena. Mnogo je prostije rez praviti iz dva prolaza. I prostije je to raditi alatom koji odmah odredjuje pomeranje, nego meriti, pa pomerati fiung.

Al kako sam ukapirao, mi opet skrenusmo sa teme.. Pezzo, jesi u pravu, lepo covek napisa kanalice za frontale.
Last edited by BR on 23 May 2014 07:22, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa da, za to ima i kompletic za utor i pero kod cmt http://www.cmtutensili.com/show_items.a ... /900.625~2 , a ima raznih frezica za kanale. A ako hoce bas cirkularom, i za cirkular imaju list 5 mm sirine http://www.cmtutensili.it/show_items.asp?pars=SB~240~2
A po youtube imas svakakvih petljavina da vidis, uglavnom narsisoidni tipovi, da se ispricaju sami sa sobom kako su pametni, najcesce ameri, pa razvezu price od Kulina bana.
Al uglavnom, sva profilisanja drveta su posao za frezer a ne cirkular iz vise razloga, a najbitniji razlozi su bezbednost i preciznost.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pezzo, ne pratis fabulu radnje;) Ja pomenuh u jdnom od gornjih postova CMT tsteru za cirkular sa sirinom reza od 6mm, serije 240. Danas sam je i narucio, odavno je bila u planu, 42 eura.. Kako ce da radi videcemo, cim napravim vodjicu za cinkovanje.

Sto se tice amerikanaca, ima njih nadobudnih, ali ima i onih koji znaju jako mnogo. Oni imaju svoje specificne tehnike, koje rade posao uz prilicno mala ulaganja. Pri tome namestaj koji prave je jako kvalitetan. Kod njih nema iverice, i slicnih matrijala za one sa jeftinim ulaznicama.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pezzo wrote:Sem toga, to bi na cirkularu bilo tesko za podesavanje.
Sto ce reci da samo imas neprecizan cirkular, koji je tezak za podesavanje :) a po obicaju, ne pokusavas da pogledas unaokolo da li postoji neko drugo resenje.

Frezer i tacka. Posto ti to tako radis, i nikada ti nije palo na pamet da probas drugacije.

Super, samo sta ce ova gomila jadnicaka koja nema frezer? Da se batali posla ili zanimacije?

A ako cemo o bezbednosti, frezer sigurno ne spada u preterano bezbedne alatke.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

mbole wrote:Frezer i tacka. Posto ti to tako radis...
tema je postala dugacka i zato niko ne cita sve. Niti sam ja procitao sve sto je napisao @BR, niti on, sto je i priznao, evo sad i Bole...

Ja sam dao i link za set alata za glodalicu (ne za klasican frezer), a mislim da je svi imaju. Ta glodala su vec podesena po standardnoj meri upravo za porte, sa tockicem su i sa njima je vrlo lako raditi. To i jeste za amatere koji nece izvlaciti kilometre profila, a uvek ce im rad biti lak i precizan. Frezer je i dosta skuplji i drugacija su glodala za njega.

Cirkular moze, ali... prvo, taj list kosta 100 evra i samo je za kanalic, a za pero se treba snalaziti. Drugo, manje je bezbedan.

Taj set je oko 200 evra i nije bas malo za 3 glodala. Medjutim, treba uzeti u obzir i cene frontala i da 1m gotove kuhinje nije ispod 300 evra. Za to ima i jeftinijih varijanti glodala, mada svako zasto ima i svojih opravdanja, platis manje na mostu a vise na cupriji, ko i uvek.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pezzo, i pero se sece tim listom.. tako da se za njega ne snalazis ;) A sto se tice bezbednosti, kada se napravio odgovarajuci jig, cirkular nije nista manje bezbedan. Samo treba smisliti konstrukciju kako treba ili kupiti dobro gotovo resenje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pezzo wrote:Cirkular moze, ali... prvo, taj list kosta 100 evra i samo je za kanalic, a za pero se treba snalaziti. Drugo, manje je bezbedan.
Zasto je manje bezbedan?
U sustini frezer je cirkular, sa manjim brojem zuba, koji je postavljen horizontalno, i nikad ne prolazi celom debljinom daske.
Firung frezera predstavlja plocu cirkulara, a ploca predstavlja firung.
Ogromna je razlika izmedju cirkulara kojim razrezujes dasku, i cirkulara kojim pravis zleb u dasci, sto se tice sigurnosti.
Samo ti treba odgovarajuca "oprema" to jest sablon, i dobices potpuno istu ako ne i vecu sigurnost sa cirkularom u poredjenju sa frezerom, i to po daleko nizoj ceni.
Ako hoces precizan rez, samo ti treba mehanizam kojim ces precizno podesavati kolica i dovoljno visok oslonac.
User avatar
goranimo1
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 17 May 2014 19:39
Location: Zagreb

Post by goranimo1 »

jao momci, gotovo da vas zavadih! :)

moji dojmovi idu u smjeru ovoga što je rekao PROFESOR mbole. Uz šablonu kućne izrade, po nižoj cijeni mislim da ću dobiti siguran uređaj koji je precizan i brži od freze. sad mi samo preostaje da to i dokažem. kako stojim s vremenom to će sigurno potrajati ali ću predati raport kad tad. :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne sekiraj se. Sukobi misljenja su cesti i sasvim normalni na forumu. Forumi i postoje da bi ljudi mogli da diskutuju o necemu.
Dokle god diskusija ostaje u granicama pristojnog i pravila foruma, sve je na svom mestu.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Nema svadje, postoji nekoliko nacina/masina, pa kome sta najvise odgovara, svako ima svoju racunicu i nacin razmisljanja. Evo i Bosch ima za to namenjena glodala i sa njima se lako moze raditi i krivolinijski:
http://centar-alata.hr/elektro-alat/ost ... ce-hm.html
http://centar-alata.hr/elektro-alat/glo ... ce-hm.html
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nsto nisam siguan da bih bas uzima Oshlun dado stack kada bih mogao da ga biram. CMT i Freud prave mnpgp bolja resenja, sa manjim ogranicenjima u debljini reza. Oshlun ima fiksne debljine, naravno colovne, koje su fiksne, za razliku i od CMT-a i Freuda.

Pri tome, ni jedan od gore pomenutih ne daje cetvrtasto dno reza, koje je bitno recimo za cinkovani spoj. Skoro svaki Dado stack ostavlja rez u obilku betmenove glave sa dva kanala na bocnim stranama. Ako nekom treba za finger joint, ili cinkovani soj po majstorskom, jedina dva resenja na cirkularu su iili debele testere, kao sto je gore pomenuta 240 (Danas mi je stigla jedna, ali to je za drugu temu) ili recimo Freudova Box joint saw koja ima samo dva podesavanja debljine, recimo 1/4 i 3/8" i potpuno ravne zube.

http://www.amazon.com/Freud-SBOX8-Cutte ... 076&sr=1-8
Last edited by BR on 27 May 2014 18:45, edited 1 time in total.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Мени то савршено не треба ал' ми однекуд улете та реклама а ја к'о велим можда неком - ко није столар у стоти део милиметра - и ово одговара.
Ја сам маторо чељаде и кад радим са металом поштујем толеранције у 1/100 мм. За дрво такве мере препуштам онима који имају пара да купе све те справе и времена да се тиме носе и поносе.
Мој"лепршави циркулар" направи сасвим добар жљеб за цинковање и никад нисам приметио да прави неке конусе и проблеме које си ми набројао у одговору на моје питање о том начину прављења жљебова.

Упс....
Сад открих да имам циркулар и да не сечем дрво грицкалицом за нокте:happy::smejanje::happy::smejanje:
Last edited by феникс on 27 May 2014 19:14, edited 1 time in total.
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
Post Reply