stolni cilkular od kruzne pile

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Izgleda da drzim postare i kurire prilicno zauzetim ove nedelje.. Ovo je stiglo juce i danas, nesto iz inostranstva a nesto iz zemlje, a sve je u okviru ove teme..

Image

Razmisljao sam se da li da uzmem digitalni pokazivac za ugradnju pa da mozgam kako da ga instaliram na testeru ili digitalni merac dubine, i posto je ovaj zadnji bio na debelom popustu, nece da skodi. Ako bude lepo radio uzecu i daljinsko ocitavanje pa cemo videti. Testera je CMT 240.060.07M 180 mm precnika, sa 18 zuba i sirinom reza od 6mm. Zubi su bruseni potpuno ravno, tako da bi dno zljeba trebalo takodje da bude potpuno ravno. Kako ce da radi videcemo, ali sto ne probati, pa makar i ne radilo na sperploci zasta mi i treba. Ostaje mi jos da napavim box joint jig sa stelovanjem.

Kad pogledam koliki su zubi na testeri, apsolutno sam siguran da je nisam previse platio. Da bi radila morace da s cesto ostri, inace ce da ivice budu previse grube, a upravo to pokusavam da izbegnem.

Image

Feniks, ako tebe zadovoljavaju cinkovani spojevi na lelujavoj testeri, uzivaj. Mene taj nivo kvaliteta uzasava, i ne zelim da osljarim na necemu sto mi je zadovoljstvo. Ono sto radim na masini mora da bude jednako kvalitetno kao i ono sto radim rukom. A ovako izgleda rukom, bez dorade. Image.
Last edited by BR on 27 May 2014 20:40, edited 1 time in total.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Неки од нас - овде присутних морају да праве компромис између цене и квалитета.
Неки од вас овде присутних то не морају.
Неки од нас се труде да са оним што имају ураде оно што им треба
Неки од вас купују оно што ће да им треба (једном, а можда ни тада)
Кад сам био млад и ја сам куповао квалитетан алат. јмало се пара па се могло.
Али...
Никад ником ко није могао себи да омогући да купи тајквалитет нисам набијао комплексе мојим алатом.
Мени једноставно не треба да учим енглески да бих знао како се у УСА зове уздужни или попречни жљеб. Битно ми је да знам да га направими да ради оно за шта је намењен. Ида могу да га направим макар и грицкалицом за нокте и машиницим за шишање - како моје могућности окарактериса ту неко пре неколико дана један од мајстора.
јма нас овде разних - и вас, и нас, и њих.
Исви смо овде са својим побудама.
Неки - јер им је досадно.
Неки да науче.
Неки да их уче.
Неки да се похвале ( не смем да употребим израз који се римује са "уче").
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A neki moraju da budu i kao ova dvojca.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=14njUwJUg1I[/youtube]

Mozes da pogledas i sa vedrije strane. Neka budala je potrosila pare da bi probala alat koji ce mozda nekome da zatreba. Ako ne radi za ono za sta je porucen, neko drugi na ovom forumu nece potrositi pare na nesto sto ne zavrsava posao..

Jedino mi nije jasno zasto se toliko ponosis svojim neznanjem.. Za to postoji odlicna poslovica, al da ne bude posle da se rimuje.
Last edited by BR on 27 May 2014 22:41, edited 1 time in total.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Ја знам да не знам!
Ипоносим се тиме.
Рођен сам апсолутно глуп и целог живота учим. Колико ћу научити зависи и од учитеља. Ина овом форуму сам из жеље да нешто научим...
А има их додуше који су паметни рођени па све знају унапред
А има и пословица која описује однос са онима што знају да не знају а и оним другим - и не римује се ни са чим
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajmo sa malo manje verbalne gimnastike :mario:

Nekoga ce zadovoljiti i cinkovani spoj koji zeva po milimetar na svakom urezu. Nekome ne valja ako nije tacno kako treba "tvrd".

Ako cemo iskreno, takav spoj ako se vidi, izgleda dobro tek kad je sve uklopljeno u max 0.1mm (mada i to ume da bude mnogo), a isto tako i radi kako treba, to jest ima svoju punu cvrstocu tek tada.

Da li za to moramo da koristimo alat koji kosta hiljade evrica? Ne. Da li je sa njim lakse? Da. Da li moze da se uradi kvalitetno sa alatom od "oba evra"? Mozda, al ja nisam toliki majstor. Da li moze da se uradi kvalitetno sa nekom sredinom? Sigurno, samo jos treba da pronadjemo gde je ta sredina.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

mbole wrote:Ajmo sa malo manje verbalne gimnastike :mario:

Nekoga ce zadovoljiti i cinkovani spoj koji zeva po milimetar na svakom urezu. Nekome ne valja ako nije tacno kako treba "tvrd".

Ako cemo iskreno, takav spoj ako se vidi, izgleda dobro tek kad je sve uklopljeno u max 0.1mm (mada i to ume da bude mnogo), a isto tako i radi kako treba, to jest ima svoju punu cvrstocu tek tada.

Da li za to moramo da koristimo alat koji kosta hiljade evrica? Ne. Da li je sa njim lakse? Da. Da li moze da se uradi kvalitetno sa alatom od "oba evra"? Mozda, al ja nisam toliki majstor. Da li moze da se uradi kvalitetno sa nekom sredinom? Sigurno, samo jos treba da pronadjemo gde je ta sredina.
:buga:
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

Posto sam u procesu izrade stonog cirkulara u hobby varijanti mislim da nema potrebe da otvaram novu temu, pitanje je sledece: Rucni cirkular je namontiran na plocu i kada stavim improvizovan firung ( alu cev 3x3cm) i izmerim sublerom rastojanje na pocetku lista testere i na kraju rezultat je: 87,7mm na pocetku i 87,5mm na kraju od firunga.. List testere je 150mm.
. Znam da je pozeljno da testera bude na kraju malo razmaknuta, medjutim kod meje je ajde da kazemo razmak identican, 0,2mm i to kontra. Posto tek treba da pravim firung, bice najverovatnije metalna cev4x4, da li da ostavim ovako ili da malo otvorim na kraju?
Testera je strogo u vinklu sada u odnosu na ivicu stola gde ce kliziti firung. Slike cu postaviti kada sve zavrsim jer stalno nesto oduzimam i dodajem :)
Last edited by Rile75 on 26 Jan 2017 13:46, edited 1 time in total.
Ništa na silu, samo veći čekić...
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Bitno ti je da mjeris firung sa istog zuba na testeri, znaci izmjeris zub blize tebi do firunga, nakon toga taj zub s pile okrenes prema nazad i onda opet izmjeris, tako da tek tada imas dobru mjeru. Zasto ostavljat blagi razmak? Cemu bi onda sluzio klin.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nece biti da meris firung sa istog zuba. Niti ce biti da mora da bude paralelan. Obe stvari povecavaju sansu za kickback.

Rastojanje nazad mora da bude vece od rastojanja napred, na bilo kom zubu. Moze da prodje i situacija u kom je isto, ali to nije idealno. Idealno je ako je rastojanje pozadi vece za 0.3-0.5mm.

Klin nece da spreci kickback ako je zub testere blizi firungu na zadnjoj strani. Klin se steluje tako da je izmedju krajnjeg polozaja zuba i platne testere, povucen suprotno od firunga za 0.1mm do ravnog polozaja, u stanju bez opterecenja, nikako da strci. Imas BS o tome.
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

"Klin se steluje tako da je izmedju krajnjeg polozaja zuba i platne testere, povucen suprotno od firunga za 0.1mm do ravnog polozaja, u stanju bez opterecenja, nikako da strci. Imas BS o tome." Ovo mi nije bas najjasnije....
Situacija je sledeca: Mereno kvalitetnim klasicnim sublerom (ne digitalnim) iz ruke, komparator nemam, klin je u odnosu na vrh zuba uvucen ulevo za 0,5mm, sam list testere je paralelan sa klinom. Da li je to ok?
Last edited by Rile75 on 26 Jan 2017 18:42, edited 1 time in total.
Ništa na silu, samo veći čekić...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nego, nije mi jasno kako si siguran da je pivremeni firung u tacnom polozaju? Kada budes pravio firung, moras da predvidis mogucnost stelovanja. I onda je kraj problemima.
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

Privremeni firung je namesten isto kao sto ce biti glavni, dakle pocetna tacka je ivica stola ka meni koja je secena na formatizeru i kantovana, dakle teorijski ravna 100 posto. Onda u odnosu na nju sam stelovao list cirkulara vinklom, i isto tako i firung, dakle strogo 90 stepeni...
Ništa na silu, samo veći čekić...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ona je greska u vinklu. Tj vinkl ti nije u vinklu ;) Greska od 0.2mm nije prevelika, i ne primecujes je inace, posto je to manje od pola debljine linije tehnickom olovkom. Mnogo pouzdaniji podatak je sa komparatera ili sublera. I firung se uvek pravi tako da moze da se steluje. Tstera se prvo usteluje apsolutno tacno po miter slotu, a onda firung ustelujes prema testeri. To sto prednja ivica stola nije upavna tacno na testeu, nema nikakve veze sa funkcionalnoscu. Na toj maloj razlici od 0.2mm, neces ni primietiti greske u dimenzijama.
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

Miter slot tek planiram da odradim jer sam jedva nasao/poozajmio glodalicu za kanal, tako da i njega kada budem obelezavao vinklu postavljam na ivicu stola i to je to...A bas sto se tice vinkle pogodio si 100posto, jer sam dans dva sata izgubio zbog nje: Postavim je ul list testerre-idealno, okrrenem vinklu da merim sa njene spoljne strane- luft oko 2mmm...I tako sa obe strane lista....Skoro sam je kupio u gvozdjari, one zute od 500mm, nije skupa oko 200 dinara al izgleda da nije u vinklu :)
Image

Image
Na drugoj slici se vidi ta razlika...Uzgred sto je u izradi tako da ne obracajte paznju na estetiku ima tu jos puno da se radi :)
Last edited by Rile75 on 26 Jan 2017 20:15, edited 1 time in total.
Ništa na silu, samo veći čekić...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Meni je 200 dinara prilicno skupo za nesto sto ne radi nista ;) Sa druge strane, imam vinklu koje je u vinklu, kostala je 40 puta vise, pa opet nije skupa. Valjda zato sto je u vinklu :D

Za amatere, kada imas miter slot, mnogo je pametnije, citaj bezbednije da napravis sanke za poprecno i uzduzno secenje od firunga. Ne secamse kada sam zadnji put koristio firung, stalno koristim jedan od dva tri sablona.

A uopst nije tesko da napravis dva paralelna miter slota, kada iskopas prvi, sledeci napravis za vodjicom koja ide u miter slot, i drzi glodalicu na tacnom odstojanju drugog. Paralelni su bez greske.
Post Reply