stolni cilkular od kruzne pile

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
goranimo1
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 17 May 2014 19:39
Location: Zagreb

Post by goranimo1 »

BR wrote:Nikako nije pametno skidanje razdelnika sa testere, pogotovu kada planiras da je postavis u st. Imas sve sanse da zavrsis sa komadom koji bradjujes u licu. Prbaj pro da ga malo spustis, tako da za samo pola milimetra milimetar bude nizi od vha seciva, a ako to nije moguce, mozes da obrusis samo mali deo koji ti smeta. Ionako kod rezova kod kojih se dsava kikback secivo i razdvojnik vire iz mateijala koji obradjujes.
upravo tako će i biti, obrusit ću razdjelnik, iako mi stvarno nije jasno zašto je uopće razdjelnik tvornički oblikovan da mu se donja ivica susreće s nožem pile kada ga želim spustiti. vjerojatno zbog kickbacka koji se može dogoditi u određenom režimu rada, pa se dizajnom ograđuju od takvih slučajeva, a ako si sam modificirao stroj "sam si i kriv".

može li još koji savjet oko kickbacka, čisto da znam što mogu očekivati?!? :forvonad:
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

BR misli o ručnom cirkularu ugrađenom u stol .
Ovaj stolni cirkular Herkules TKS 1500 , kao i Einhell i ostale inačice takve vrste imaju višlji razdjelni klin jer je gore montirana zaštita, no predviđeno je da se razdjelni klin jednostavno demontira prilikom piljenja utora .
Ja imam isti cirkular, radim takve stvari često i do sad nisam dobio komad u facu :) .
Nemoj ništa brusiti , modificirati jer samim tim gubiš pravo na garanciju ako nešto zataji .
Last edited by ropee on 18 May 2014 10:31, edited 1 time in total.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Krcag ide na vodu dok se ne razbije :)
To sto do sada nisi nadrljao, ne znaci da neces.
Gomila njeg skine stitnik lista cim kupi cirkular, ili skine stitnik sa brusilice, i tako rade godinama. A onda jednog dana ostanu bez prstiju ili oka.

No zaista, kada se komad ne razrezuje potpuno vec samo pravi utor, razdelni klin nije neophodan, odnosno moze se bez njega.
Nasuprot tome, kada se razrezuje, ni u kom slucaju nemoj raditi bez njega.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

mbole - naravno da razdjelni klin treba biti na cirkularu , da netreba , vjerujem da bi einhell i slične tvrtke odmah prestali sa ugradnjom istog ( ušteda na materijalu :D ) .
Prilikom rasijecanja daske , pločastih materijala potreban je , ali za utore nije i nema drugačijeg načina pravljenja utora sa tim cirkularom osim skidanja ili skraćivanja klina , skraćivanje zahtijeva preinaku a micanje i vraćanje klina natrag se izvodi doslovno u 10 minuta ( puno je i to ) .
Mislim da sam i u prethodnom postu naveo da se razdjelni klin skida prilikom izrade utora , ničeg više .
Last edited by ropee on 18 May 2014 16:22, edited 1 time in total.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

ropee wrote:... i nema drugačijeg načina pravljenja utora sa tim cirkularom osim skidanja ili skraćivanja klina
Utori se prave glodalima, a svaka improvizacija nosi svoj rizik. Zastitnu opremu je bolje koristiti, jer kad se dogodi maler, onda je isuvise kasno za razmisljanje. Znam za jedan slucaj gde je covek koristio brusilicu bez stitnika za rezanje keramickih plocica i odsekla mu je petu. Desilo mu se samo jednom, slucajno, ali da je imao stitnik ne bi mu se desilo. A cirkular nije ni malo masina za igranje i eksperimentisanje, naravno - za one koji imaju i malo mozga.
Last edited by Pezzo on 18 May 2014 20:36, edited 1 time in total.
User avatar
goranimo1
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 17 May 2014 19:39
Location: Zagreb

Post by goranimo1 »

mogu samo reći da se sa svima i svime navedenim slažem.
s druge strane, koliko vas kući ili u radioni ima brusilicu sa skinutom zaštitom? eto ja prvi imam kutnu bez zaštite i stoji da je taj alat opasan i sa zaštitom a kamoli bez. kako bilo, danas je razdjelnik dobio po lampi s brusilicom bez zaštite. ponekad se pitam da li stvarno izazivamo vraga... nego...

razdjelniku sam obrusio liniju koja prati sam nož pile, evo i skica što sam uradio. isprekidana linija prikazuje početni oblik razdjelnika.

Image

dakle nisam ga kratio nego sam mu omogućio duži hod i sad ga je moguće povući ispod linije noža. iako sve skupa dođe na isto, slažem se da je proizvođač to napravio svjesno radi kickbacka za koji nebih htio dobiti priliku prepričavati.

jedino pitanje koje još uvijek imam je da li je kickback vjerojatan i sa razdjenikom koji je nešto niži od vrha noža. pitanje je opravdano jer ako razdjelnik koji je neprimjetno niži od noža spriječava kickback onda sam se rješio pitanja montiranja i demontiranja, koje istina traje minut dva tri...

Pezzo, slažem se da opreza nikad dosta i da se utori rade glodalom, ali se rade i ovako, koliko je sigurno, o tome bi se dalo pričati, ni jedna od ovih mašina nije za igranje, to je definitvno.

da se vratim pitanju koje još uvijek vrtim... da li je kickback vjerojatan i sa razdjenikom koji je za mrvu niži od vrha noža?

pozdrav
Last edited by goranimo1 on 18 May 2014 21:26, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Najjednostavnije je, najbrze, najjeftinije i najsigurnije sa keksericom, a za nju ima glodala za utore i do 10-15 mm (ne secam se tacno, ali raznih su dimenzija). To je alatka napravljena specijalno za utore, a sa cirkularom je to i teze precizno uraditi. Svakako moze, moze i dletom na kraju krajeva, sve zavisi od osobe i ko kako gleda na stvari jer svako ima svoje rezone.
Last edited by Pezzo on 18 May 2014 21:53, edited 1 time in total.
User avatar
goranimo1
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 17 May 2014 19:39
Location: Zagreb

Post by goranimo1 »

kratki update na temu. nadam se da će me modifikacija koju sam napravio i omogućuje mi rad sa razdjelnikom bez obzira na to da li radim utore ili režem lišiti iskustva koje je ovaj čovjek dobro opisao.

evo linka: http://www.youtube.com/watch?v=u7sRrC2Jpp4

keksericom nisam probao, imam glodalicu i utori se mogu raditi i s njom, ali pokušavam isto i sa stolnom pilom.

pogledao sam još par videa i zaključio sljedeće:

- razdjelnik je svakako i definitivno značajan sigurnosni element stolne pile i bez njega nema rezanja
- možda sam mogao proći i bez modifikacije koju sam napravio na razdjelniku ali mislim da je sigurnije s njim iz jednostavnog razloga što mi se nemože dogoditi da ga zaboravim vratiti
- idealan je položaj tijela pri radu onaj u kojem tijelo nije između kanala vodilica na stolu jer je to otprilike linija vatre kod kickbacka

ujedno razmišljam o izradi ovoga:
Image
Last edited by goranimo1 on 18 May 2014 22:48, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bez obzira na to da li testera prolazi koz materijal, ili je dubina secenja manja od debljine materijala, razdelnik iza seciva sprecava kicback koji nasaje kada se pravac reza promeni, pa zubi na zadnjoj strani reza, koji idu na gore, dohvat bocne zidove reza. No, to moze da se desi i sa razdelnikom koji nije dobro podesen. Osnovno je da bude u ravni sa ivicom zuba na strani na kojoj je firung. Takodje, postavljanjem testre na minimalnu visinu dovoljnu da zubi provire kroz materijal koji se sece smanjuju se sanse za kickback.

U Evrpi se po standardima za bzbednost na radu testera koristi samo za secenje, dk je preko bare situacija potpuno drugacija. U vorpi se na testerama namerno prave kratke osovine da ne bi mogao da se montira dado stack, ili testera koja pravi zljebove vece sirine. Sa druge strane preko bare Dado stack je osnovni alat.

Sa testerom imam minimalno iskustva, ali baziano na onome sto sam pokupio iz standarda, i ozbilje literature, koistim je i za p;ravljenje zljebova siine jednake debljini sper ploce. To ne radim uz firung, posto on za to ne obezbedjuje dovljnu preciznost, bas zbog bezbednosti. Firung mora da bude nastelovan tako da se otvara prema pozadi, i to otvaranje, mada minimalno, je sasvim dovoljno da se zezne zljeb. Za pavljenje zljebova koristim sanke za poprecno secenje, dimenzija 70x125 cm, koje se vode vodjicom postavljenom u miter slot.

Za tacno podesavanje zljeba koristim alatku koju sam sam napravio, a koja automatski oduzme debljinu reza od debljine ploce da bih dobio potrebno pomeranje. Ostatak izmedju dva reza skidam dletom i rendetom za ramena, osto mi je to najlakse, i mnogo brze nego da radim sa glodalicom. Rezultati su savrseni, od jedno dvadesetakzljebova koji sam napravio svaki spoj je legao na mesto bez ikakv dorade, i svi do zadnjeg su jednako tesno upasovani.

Svako pravljenje takvih zljebova glodalicom zahteva drasticno vise vremena, i barem dva prolaza po zljebu, posto je zljeb za sperplocu nemoguce napraviti toliko prezico glodalom iz jdnog prolaza. Jednostano debljina sper ploce suise odstupa.
User avatar
goranimo1
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 17 May 2014 19:39
Location: Zagreb

Post by goranimo1 »

BR wrote:Bez obzira na to da li testera prolazi koz materijal, ili je dubina secenja manja od debljine materijala, razdelnik iza seciva sprecava kicback koji nasaje kada se pravac reza promeni, pa zubi na zadnjoj strani reza, koji idu na gore, dohvat bocne zidove reza. No, to moze da se desi i sa razdelnikom koji nije dobro podesen. Osnovno je da bude u ravni sa ivicom zuba na strani na kojoj je firung. Takodje, postavljanjem testre na minimalnu visinu dovoljnu da zubi provire kroz materijal koji se sece smanjuju se sanse za kickback.

U Evrpi se po standardima za bzbednost na radu testera koristi samo za secenje, dk je preko bare situacija potpuno drugacija. U vorpi se na testerama namerno prave kratke osovine da ne bi mogao da se montira dado stack, ili testera koja pravi zljebove vece sirine. Sa druge strane preko bare Dado stack je osnovni alat.

Sa testerom imam minimalno iskustva, ali baziano na onome sto sam pokupio iz standarda, i ozbilje literature, koistim je i za p;ravljenje zljebova siine jednake debljini sper ploce. To ne radim uz firung, posto on za to ne obezbedjuje dovljnu preciznost, bas zbog bezbednosti. Firung mora da bude nastelovan tako da se otvara prema pozadi, i to otvaranje, mada minimalno, je sasvim dovoljno da se zezne zljeb. Za pavljenje zljebova koristim sanke za poprecno secenje, dimenzija 70x125 cm, koje se vode vodjicom postavljenom u miter slot.

Za tacno podesavanje zljeba koristim alatku koju sam sam napravio, a koja automatski oduzme debljinu reza od debljine ploce da bih dobio potrebno pomeranje. Ostatak izmedju dva reza skidam dletom i rendetom za ramena, osto mi je to najlakse, i mnogo brze nego da radim sa glodalicom. Rezultati su savrseni, od jedno dvadesetakzljebova koji sam napravio svaki spoj je legao na mesto bez ikakv dorade, i svi do zadnjeg su jednako tesno upasovani.

Svako pravljenje takvih zljebova glodalicom zahteva drasticno vise vremena, i barem dva prolaza po zljebu, posto je zljeb za sperplocu nemoguce napraviti toliko prezico glodalom iz jdnog prolaza. Jednostano debljina sper ploce suise odstupa.
BR Svaka čast na ovom postu! :prsgore:

nemam iskustva sa stolnom pilom, ali sam se upravo zbog toga nastojao informirati u što većoj mjeri.

za početak sam uzeo otpad i sjeckao da skužim kako se alat ponaša, što radi, kako radi...naravno da nisam pokušavao izazvati kickback jer mi to iskustvo nije prijeko potrebno! :)

u svakom slučaju, sve što si naveo sumira i moje zaključke... btw, slažem se, glodalica je spora...

i upravo tako, želim raditi utore za šperploču kao ispunu fronti i vidljivih stranica korpusa....

jako me zanima kako izgleda tvoja alatka za točno podešavanje žljebova jer stroj ne pruža dovoljno preciznosti, a i neda mi se lupati matematika te me privukla i ideja o automatskom oduzimanju debljine reza od debljine ploče, skontao sam da ću morati složiti nekakvo pomagalo, samo još moram odabrati pravi put, pa bi dobro došao svaki tvoj savjet jer vidim iz tvog posta da si radio stvari oko kojih sam trenutno usredotočen.

može koja fotka tog pomagala ako nije problem?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

kratki update na temu :)
stavis glodalo potrebne sirine i samo jednom provuces, ovako: http://www.wolfcraft.it/uploads/tx_comm ... 0_AW01.jpg to nikada tako precizno (u deseti deo mm) i lako cirkularom ne mozes uraditi. A vi radite kako hocete.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pezzo, ocigledno da ne pricamo o istoj stvari. Ti pricas o zljebu u celu daske, a ja o zljebu u povrsini. Na zalost nas jezik nije dovoljno precizan i ne postoje termini dado, rabet i groove koji bi mnogo pojednostavili pricu.

Dakle, dado ili zljeb o kome pricamo je koliko mi se cini ovo..

Image

Ovakav zljeb u vrlo malom broju slucaja moze da se pravi glodalom tacne dimenzije, i uglavnom zahteva dva prolaza. Razlog je prost, sper ploca retko kada ima tacnu dimenziju, i ona je gotovo uvek za barem 0.3 0.4mm manja od nazivne, mada sam imao i debljih ploca od nazivne debljine. Recimo ploce 12mm su se kretale od 11.5 do 12.3mm . Meni je zazor od 0.3-0.4mm preveliki, i n daj dovoljno cvrst spoj. Kao sto vec napisah negde, meni brzina nije vazna, dok mi je izdrzljivost i upotrebljivost onoga sto uradim na prvom mestu, pa thnike koje koristim definitivno nisu za veci obim proizvodnje.


Kompletno celo ploce u dado ili rabet je jedan od starih spojva, koji se koristi jako dugo, i daleko je cvrsci od modernih keks varijanti.

Na zalost, nisam stigao da napravim previse slika, tako da ce mi ostati da slikam detalje alatke za tacno podesavanje rastojanja imadju dva reza. Generalno, dovoljno je odesiti na jednom srafu sirinu reza koji pravi testera, i to samo jenom ako se testera ne menja. OStaje samo da se izmedju celjusti za merenje postavi daska za koju se pravi zljeb, i rastojanje fiksira. U sustini, ideja potice od KerfMakera koji pravi Bridge City Toolworks, ali mi se nisu davale pare na alatku koju mogu i sam da napravim u nesto prostijoj verziji, i koja je jednako precizna.
Image

Da se ne bih ubijao od pisanja, mnogo brze je pogledati video.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PQ6_S6lZKLI[/youtube]

Amerikanci rade sa dado stackom, o kome smo ovde vec pricali, a koga je na evropskim testeram skoro nemoguce montirati zbog glupih ogranicenja.. Imam neke ideje kako da to uradim na Metabu, ali za sada koristim standardnu testeru, a ostatke u sredini vadim dletom i rendetom. Mnogo bi brze islo sa testerom sirokog reza, koji je veci od polovine debljine sper ploce, ili takvim dado stackom, ali da napravim nesto i dok ne stigne sav alat ;)

Image

i na kraju srafovi i lepak. Siguran sam da je i samo lepak dovoljan, ali ajd da opet preteram.
Image


Inace, safilica koju koristim em je bezicna, em joj ne treba punjenje baterija, em je daleko brza od rucnog srafljenja.

Image

Sto se preciznosti tice, ovaj zljeb duzine 48cm, ima odstupaje od 0.12 mm duz svoje sirine. Nije me mrzelo da se zezam sa merenjem, da vidim sta mogu da postgnem po pitaju precizosti. Ne znaci da je potrebno postici takav nivo preciznosti, ali je lepo znati da se i to moze.. Toliko o tome da je cirkular manje precizan od glodalice u realnim situacijama.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Какво је ваше мишљење о обичном листу циркулара који је погодним носачима изведен из вертикале па "таласањем" лево-десно прави одмах овакав жљеб?
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nikada ne bih stavio testru koja se talasa na svoju testeru. Prvo, rezultati koji se dobijaju sa njom su neprecizni, posto na bocnim stranama dolazi do cupanja materijala, a dno je polukruzno zaobljeno. A kao dodatna zabava i slag na tortu dodje unistavanje lezajeva na osovini testere, posto opterecenja vise nisu samo radijalna.

Ne vidim ni jedan nacin zasto ne korititi pravi dado stack.

Elem, na mom Metabu, koliko sam merio sama osovina je 18.87mm, ili 5/8" sto je standadni precnik za testere za cirkular za Americko trziste. Kod Metaba testera se oslanja na prsten koji se lako skida sa osovine, i koji na sebi ima izglodano leziste od 30mm za standardne evropske testere. Taj prsten ima dovoljnu debljinu da moze da se stanji za nekih 7mm, Nisam se preterano bavio sa time, posto nisam imao vremena, ali mi j ideja da cu uspeti da na Metaba za koga sam natrcao u jednom videu na informaciju da u Americi montiraju dado stack, da stavim ili kombinaciju Infinity tools thick kerf testere, sa kojom bih mogao da skinem do 12.7mm u jednom prolazu, sto mi je sasvim dovoljno, posto ne planiram da koristim deblju sper plocu od 24mm, ili da stavim kompletan CMT-jev dado stack, do 20 mm debljine reza.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

@BR,
Goran kaze da mu treba da radi kanalice za frontale, a gde bi mogao da koristi sper plocu za ispune (procitaj sta je napisao) !
Prema tome, to se radi glodalicom (ili frezerom profesionalnije). Sem toga, to bi na cirkularu bilo tesko za podesavanje.
Za termin 'dado' ne znam da znaci utor, znam da je dado sajbna/podloska (na italijanskom). Kod nas se vise ne zna cije sve reci koristimo i kada uopste nije potrebno.
Znaci, Goranu treba kompletic glodala za utor i pero. To za amatere prodaje CMT. To i nije neki veliki zahvat da bi moralo iz vise prolaza, mada i da mora po dva puta da predje, to mu je mnogo lakse nego da se zeza sa cirkularom sa podesavanjima. Sem toga i bezbednije je glodalicom. Ne kazem da ne moze cirkularom i da nije brze.
Ako se cesto radi samo utor za sper i poledjine, onda je kekserica za amatere ekstra resenje (ne samo za bok), naravno za uze kanalice jer nemaju sve sirok onaj prorez za glodalo, ali 5 mm ce moci na svakoj.
Post Reply