stolni cilkular od kruzne pile

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Neko bese imao u potpisu: jes da je jeftino, al zato barem ne radi :)
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

mbole wrote:Neko bese imao u potpisu: jes da je jeftino, al zato barem ne radi :)
Slazem se sa opaskom u nacelu, medjutim kada sam trazio vinklu bilo je takvih od oko 200 din. i nekih alu oko 1500 din. Nisam stolar, vec amater koji je nekada davno radio 6 meseci kod stolara i ostalo mi je nesto osnovnog znanja da sam uradim, tako da sam kupio vinklu kao vinklu, ne proveravajuci njenu ispravnost u gvozdjari. Iskreno nisam trenutno u situaciji da placam nesto 7 puta vise ako ce i ovo jeftinije da zavrsi posao, covek racuna vinkla-vinkla. Iseci cu je i montirati kao metar za firung, taman mi odgovara duzina.
@BR: firung moram da imam, za miter slot sam odlucio da napravim gledajuci snimke na YT, shvativsi da se on koristi za komade koji su siri nego duzi. Mozda mi nikada nece zatrebati jer imam stoni ger cirkular Metabo, ali napravicu, jos da odlucim koju cu kombinaciju U profila i klizaca da stavim.
Suma summare, preporuka je da zadnji kraj lista testere bude uvucen cirka 0,5mm? Kakva je situacija na fabrickim stonim cirkularima po tom pitanju?
Last edited by Rile75 on 27 Jan 2017 06:54, edited 1 time in total.
Ništa na silu, samo veći čekić...
User avatar
marko1511
Šegrt
Posts: 21
Joined: 24 Dec 2014 15:59
Location: Valdagno

Post by marko1511 »

Mislim da ima tutorijal za vinkle na forumu 😁 dosta dobro pojasnjeno - proveri vinklu prilikom kupovine ili kupi veliki trougao. Verovatno ces da postavis neki cev na koji ce da se kaci firung, taj cev treba da ima mogucnost da se steluje,tj treba da bude pod pravim uglom u odnosu na list cirkulara,gde naleze firung na cev i taj deo bi trebalo da se steluje kako bi firung bio 'priblizno' paralelan sa list cirkulara, mozes da izbegnes stelovanje samog firunga ako prisrafis dasku za firung, pa stelujes samu dasku, medijapan, a ne deo firunga koji naleze na cev. Problematika sa u profilima koje ces da postavis u slot je gde ces da kupis takav profil. Bitno je da zadnji deo firunga bude vise odmaknut od prednjeg, koliko delova milimetara nije toliko bitno,bitno da ti se drvo ne zaglavi izmedju lista cirkulara i firunga, jer ce cirkular da ti zabaci drvo,ili da ga baci u pravcu tebe.
User avatar
marko1511
Šegrt
Posts: 21
Joined: 24 Dec 2014 15:59
Location: Valdagno

Post by marko1511 »

posle toga pravis zero klirins i drveni klin iza lista cirkulara, koji ce da smanji sansu za kickback iliti zabacivanje drveta. Pogledaj forum malo bolje mislim da ima stolari koju su pravili sami cirkulare ili prepravljali postojece veoma uspesno, uz veliko znanje iz mehanike i stolarije. Za tebe je bitno da nadjes neki plan na internet koji je do detalji lepo razradjen, sa crtezima svakog detalja
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

marko1511 Nastelovao sam samu testeru da ima razlike 0,5mm vise zadnji kraj u odnosu na prednji, a sama testera ima svoj fabricki razdvojni klin. Firung cu najverovatnije odraditi od celicne cevi 4x4 na koju cu da zavarim cev ili L profil pod 90 stepeni da klizi uz sto, tako nesto...
Mislio sam firung od drveta ali moram da jurim negde kod stolara da mi pusta na diht da dotera, ne mogu da molim nekog za sitnicu, imam cev i cao...Hvala na informacijama i tebi i prethodnim komentatorima, kad bude gotovo kacim slike, mada kod mene uvek nesto moze bolje pa prepravljam...:)
Ništa na silu, samo veći čekić...
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Majstori , molim za savet kupo bih stoni cirkular i ovako nesto mi je zapalo za oko DEWALT 745 QS
Monofazni motor 1700W , ako neko ima komentar nek pomogne ocekume nekih novac uskoro i maximum koji mogu da platim bi bi 300 eur , hobista sam i nemam nameru da se bavim nekom masovnom proizovodnjom .
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Izgleda da si potrefio baš dva cirkulara o kojima niko ništa ne zna :)
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Koje sam ja kurate srece :(
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ovaj na KP podseca na makitu ali bi morao da ga pogledas uzivo, probas luftove,...
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Koliko da mu ponudim za tako nesto ? Nisam neki majstor ali imam potrebu sa vremena na vreme nesto da srezem .
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Prvo provjeri valja li čemu, lako je za cjenkanje
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Do 100€
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Da ne postavljam novu temu a tiče se ručnih cirkulara. Potražio sam na internetu par cirkulara onako informativno i primjećujem da nemaju ugrađene razdjelne klinove. Konkretno Hitachi C6SS, a čini mi se i Makita HS7601 i Milwaukee CS55. Jel to još netko primjetio ili ja dobro ne vidim :D?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pocelo je da biva cesto kod rucnih.
Zasto... ko ce ga znati. Valjda da ustede i tih 50 centi.
Post Reply