Metabo DH 330 ili Makita 2012 NB

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Klempa
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 24 Jan 2011 19:22
Location: Beograd

Metabo DH 330 ili Makita 2012 NB

Post by Klempa »

Zdravo svima,

Metabo je dosta popularna, a interesuje me koji su joj nedostaci, sta se desava pri radu, ima li sta da ne valja ?
Za Makitu sam cuo samo hvale, a njihove alate odavno koristim i nikada mi se nisu kvarili.
Diht Metabo je medjutim sa nozevima 33 cm i motorom 1800 W, dok Makita ima 30,5 cm i 1650 W. Metabo ima obarajuce ploce od aluminijuma, dok Makita od lima. Metabo je 35 kila, a Makita 26, kako se to odrazava na stabilnost pri radu ? Metabo 107 db, a Makita 85 ! Cuo sam da Metabo hoce da pravi ujede na kraju, ali ne znam da li je to tacno.
I na kraju, ko sve po Beogradu prodaje taj Metabo, kakav im je servis, koliko su te masine trajne i da li se mogu po kvalitetu nositi sa Makitom ?

Interesuje me i gde se moze kupiti frezer Metabo FME 738 ?
Last edited by Klempa on 24 Jan 2011 20:27, edited 1 time in total.
DEJANP
Moderator
Moderator
Posts: 180
Joined: 15 May 2009 19:55
Location: zrenjanin

Post by DEJANP »

Nisi rekao odakle si!

Evo kontakt novog zastupnika za Srbiju:

Metabo Centar d.o.o
Kraljevački Bataljon 271
34000 Kragujevac

(+381) 34 - 352 705
(+381) 34 - 352 706
Klempa
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 24 Jan 2011 19:22
Location: Beograd

Post by Klempa »

Za njih znam, pitao sam za prodajna mesta u Beogradu. Hvala ti u svakom slucaju na javljanju.
Kod nas je inace jako mala ponuda portabl dihtova, svi bi da rade samo na sigurno.
DEJANP
Moderator
Moderator
Posts: 180
Joined: 15 May 2009 19:55
Location: zrenjanin

Post by DEJANP »

Imas u Woby Hausu.
Prodaju zalihe koje imaju.Cak daju i popust
Adrese u BG ne znam vidi na njihovom sajtu.
U NS-u su u Brace Ribnikara i na Rumenackom putu
User avatar
Draggan
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 01 Oct 2010 23:38
Location: Smed.Palanka

Post by Draggan »

Klempa wrote:Zdravo svima,

Cuo sam da Metabo hoce da pravi ujede na kraju, ali ne znam da li je to tacno.
I na kraju, ko sve po Beogradu prodaje taj Metabo, kakav im je servis, koliko su te masine trajne i da li se mogu po kvalitetu nositi sa Makitom ?

Interesuje me i gde se moze kupiti frezer Metabo FME 738 ?
Ujedi na kraju mogu da se jave samo ako neki od nozeva nije postavljen kako treba.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Metabo je poznata, stara firma koja pravi odlican alat. Spada u visoku klasu.
Na zalost dosadasnji uvuznik je zanemario zbog jeftinog kinesko/srpsko/nemackog alata na kome se vise zaradjuje (zato je i izgubio zastupnistvo), pa nije toliko rasprostranjena kod nas. Nadajmo se da ce novi uvoznik raditi bolje.
Sve u svemu veoma kvalitetna izrada, dobra resenja, precizan i robustan alat za profesionalni rad.

Sam si naveo razlike, od kojih koliko ja vidim sve idu u korist metaba.

Ja nemam nista od stolarkog alata od metaba, ali imam jednu malu ugaonu brusilicu, i radi fenomenalno vec desetak godina. Jeste bila je najskuplji model svoje velicine (125mm) sa svim mogucim dzidza midzama (konstantna zadata brzina, meki start, zastita od starta pri nestanku i ponovnom dolasku struje, promena ploce bez alata...)

Sto se tice ujedanja, ono se javlja na svim portabl dihtovima, i posledica je male povrsine na koju se oslanja obradak pri ulasku i izlasku.
User avatar
Veky
Šegrt
Posts: 21
Joined: 24 Feb 2010 14:33
Location: Bjelovar, HR

Post by Veky »

Ima li tko Metabo DH 330? Uspoređujem je s DeWalt DW 733 i razlika u cijeni je ogromna. Karakteristike su slične, motori kolektorski, jedino DeWalt kako vidim ima 3 noža? Koliko je obrada s 2 noža lošija od one sa 3? Do sada sam sve radio na MIo standard stroju (a on baš i nije neko oličenje preciznosti) no on ima 3 noža, ali i skoro trostruko veći bubanj. Sviđa mi se što je Metabo teži (samim time stabilniji i manje zvoni i vibrira), stolovi su lijevani aluminij, a ne prešani lim (kao kod makite i DeWalt-a).

Malo me buni što je Metab u kombinaciji se Elektra Beckum-om. Prije godinu dana sam kupovao poteznu pilu i postojao je svijetlo plavi i zeleni Metabo. E, sad, ovaj svijetlo plavi baš više i nije onaj stari metabo na koji smo navikli. Gledao sam neke cirkulare i ti plavi mi sve više naginju Einhellu nego DeWaltu ili Makiti, plavom Boschu...
Last edited by Veky on 05 Jun 2012 15:24, edited 1 time in total.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Od pre par dana sam ponosni vlasnik DH 330 :) Prvi utisci posle provučenih 5-6 letava su odlični.Vidi se ozbiljnost u izradi , mogućnost finog podešavanja ulazne-izlazne ploče i fiksatora debljine. Naročito imponuje masivno kućište od livenog aluminijuma i težina od 35 kg. Zgodna stvar je i prednji merač dubine noža. Inače ovo je zelena varijanta a zemlja izrade je Tajvan. Za sada sam oduševljen, videćemo ubuduće kako će se pokazati, a ja se nadam da se neću razočarati. U svakom slučaju podeliću sa vama utiske :tummenupp:
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

Ja sam juce kupio holzstar dh 250 u dinaku na akciji.Sa 46000 spustili na 27000 sto je realna cena.Jos ga nisam izvadio iz kutije,a necu stici jos 20-ak dana(ugovoreni poslovi i odmor).Btw,kupio sam freudove testere kod gavre za ivericu i drvo za 13500 obe.Ljudi moji,ona moja makita je pobesnela,rez je neverovatan!
User avatar
Veky
Šegrt
Posts: 21
Joined: 24 Feb 2010 14:33
Location: Bjelovar, HR

Post by Veky »

Evo, pošto sam se zaigrao novim igračkama zaboravio sam ovdje nešto i napisati.

Na kraju sam kod generalnog zastupnika uz popust za cache uzeo stroj po istoj cijeni kao u raznim web shopovima 8no ovdje sam bar siguran da ću i dobiti što sam platio, tj. isporuka je odmah).
Odabir je bio Metabo DH330 i mogu reći da nisam požalio. Također, zelena varijanta, lijevani aluminij, čvrsto, ozbiljno napravljeno i poprilično masivno za prenosivi stroj. Diplmajstor je evo naveo najbolje stvari (fiksatore debljine, fino podešavanje, kočnicu pozicije koju drugi proizvođači nemaju, mjerač debljine hoblanja). Iako 2 noža, radi vrlo glatko čak i na bukvi. Jedan od poslova je uključivao i komad vrlo tvrde bukove šperploče debel 25mm, dimenzija 300x300mm koji je na 1 mm skidanja samo progutala, a izašao je savršeno gladak i ravnomjeran.
Kupio sam mali radni stol za 100kn i skinuo gornji dio tako da su ostale samo noge i na njih stavio komad šperploče 25mm na koju montiram stroj tako da ne skače amo-tamo, ne vibrira i ne moram paziti gdje će kamo što pasti ili biti izgurano.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Slabi su to motori, moze za meko drvo, ali kad naidje na cvor noz se nazubi i onda izlaze risevi. Par nozeva za Makitu 60 evra.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Snaga motora nema bas veze sa tim da li ce se noz nazubiti ili nece.
Noz, ako nije od kvalitetnog materijala ce se isto nazubiti i sa motorom od 200W i sa onim od 5KW.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Snaga motora ima veze jer se pod opterecenjem smanjuje i broj obrtaja i nema dovoljno snage da presece cvoric, pa se lako i zaglavi. Glodalica ladno predje preko cvora, ali zato sto odrzava visok broj obrtaja i ima odgovarajucu snagu za dimenzije njoj odgovarajucih glodala. Ako ide vece glodalo, na primer za kuhinjske ftontale, onda je broj obrtaja manji, ali je potrebna snaga od 1850-2000W, pa i vise. Znaci da bi za diht Makita bilo mnogo bolje da ima jaci motor od tih 1650W.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Mislim da za ono zašto je ova mašina napravljena ima sasvim dovoljno ta snaga,e sada o detaljima ovisi i sam odabir pojedinca ali ova snaga za ove mašine je dovoljna jer svaki normalan ko ima ovakvu mašinu neć ju tjerati da mu skida 5 mm hrasata.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

To je pravljeno da se nosi po gradilistima, portabl. Makita ima prednost sto je lagana u odnosu na ostale, a i kvalitet izrade i materijala im je uvek ispred ostalih, u klasi sa Hiltijem.
Post Reply