Metabo DH 330 ili Makita 2012 NB

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Veky
Šegrt
Posts: 21
Joined: 24 Feb 2010 14:33
Location: Bjelovar, HR

Post by Veky »

Nemoj zaboraviti da su to relativno male snage, no ti noževi se ipak vrte na nekih (mislim) 11000rpm. Ako se dobro sjećam na MIO standardu je bio 1500W motor i vrtio (doduše 3 noža) na 4600rpm.I upravo tako, zamišljeno je da se vuče po gradilištima ili kao alat hoby majstorima. Hoby majstori sigurno neće imati profesionalne zahtjeve (recimo, debljanje 5 kubika hrasta maksimalne debljine i širine svakih tjedan dana) nego će ponekad nešto jednostavno propustiti kroz nju, a ne tjerati na njoj glavnu proizvodnju. Ne znam jesam li pogriješio, no ja sam MIo standard uz manju nadoplatu zamijenio za kudikamo preciznije, mlađe i bolje strojeve - ovu debljaču i Bosch gts10xc. Pri tome sam loš dicker zamijenio za meni dobar, i loš i skoro beskoristan cirkular zamijenio za vrhunski profesionalni prijenosni cirkular nauštrb gubitka abrihtera (i nekih ostalih meni nebitnih obrada koje radim drugim alatima). Zaključio sam da mi sve što sam ionako radio na abrihteru može odraditi ručni električni hoblič, a sve zahtjevnije ionako trebam tražiti nekog profesionalca sa ozbiljnim strojem. Iz tog razloga mislim da je stroj dobro koncipiran i dobro dimenzioniran.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Uprav tako Veky bilo bi ljepo kad bi svi imali mjesta za ljepe masivne ljevane strojeve i kad bi imali mogućnosti si uzeti svaki mjesec po koji kubik hrasta ili tako nekako za zejbanciju u slobodno vrjeme ALI tetka recesija nam jedva dopušta da živimo.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Pezzo wrote:To je pravljeno da se nosi po gradilistima, portabl. Makita ima prednost sto je lagana u odnosu na ostale, a i kvalitet izrade i materijala im je uvek ispred ostalih, u klasi sa Hiltijem.
Pa u njihovom katalogu uopste nemaju diht http://www.hilti.com/holcom/page/module ... deId=-8092
jednostavno ne kapiram usporedbu Makita/ HILTI
Ako si mislio na hamere onda je mislenje subjektivno ali razlika u ceni je realna
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Mislio sam na kvalitet materijala koji se ugradjuju u sve alate Makita i Hilti.
Mnogo alata izgleda mocno na oko, ali treba da izdrzi profesionalnu upotrebu, a ne da otkazuje posle mesec dana ili da puca plastika, da lezajevi dobijaju lufta i sl. Ja sa Makita alatima radim vec 20 godina i nemaju kvarova i lomova. Sta to sve moze da izdrzi, to nije normalno. Imam taj njihov diht, ubodnu, sa lancem, ger, el.srafciger i orbitalnu brusilicu. U jednoj firmi sam radio i sa drugim njihovim alatima i nisam video pokvarenu makitu, a bilo ih je na stotine i taj alat je prakticno silovan neprekidnim radom.
Kod nas je jako slaba ponuda tih portabl dihtova, svega 3-4 modela. DeWalt je skoro nestao sa trzista, tu i tamo se nadje po nesto od njih. Hvale njihove dihtove, ali kad na trzistu nesto nije mnogo zastupljeno, onda moze biti i problema sa servisiranjem. Od njihovih alata imam rende i glodalicu, nisu losi, ali nije ni nesto posebno, nadam se da mi se bar nece kvariti.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

p.s.
i udarnu busilicu imam Makitu, nju sam zaboravio :)
User avatar
Veky
Šegrt
Posts: 21
Joined: 24 Feb 2010 14:33
Location: Bjelovar, HR

Post by Veky »

Moj otac je 20 godina bio monter i 20 godina šef u jednoj od največih exyu montaznih firmi za plin grijanje hlađenje i sl. Vidio je kupovao i rabio gotovo sve profi alate. Kaže da je Makita dobra ali je samo jedan Hilti, a makita je ipak ispod njega.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pezzo, mislim da se ne shvatamo.
Slazem se da masina sa slabijim motorom nece moci da odradi neki posao kao ona sa jacim. Na primer da neces moci da skidas vecu debljinu odjednom nego da ces morati iz par prolaza, da ne moze da tera vecu sirinu daske, pa i do toga da ce noz zaglaviti.
Povrsina ce biti finije obradjena ako je brzina noza veca, to jest ako nozevi ne "posustaju" usled manjka snage.

Ali ne vidim kako i zasto bi se noz ostetio na onoj manje a ne bi na onoj vec snage?
Ostecenje noza zavisi od odnosa tvrdoce materijala noza i tvrdoce materijala koji obradjujes. Taj osnos je isti bez obzira na snagu motora, brzinu noza itd.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Uporedi jedno najslabije elektricno rende sa tim dihtom. Rende uglavnom nece zaglaviti na cvoru. Nozevi su im od istog materijala. Medjutim, uporedi angazovanu snagu i brojeve obrtaja po santimetru noza, pa ces videti razliku. I kad zaglavi, noz se i osteti. Tih Makitinih 8500 o/min se dosta sroza pri radu bas zato sto nema snage da odrzi visoki broj obrtaja pod opterecenjem. Zato sam i napisao gore da bi tom dihtu mnogo bolje pristajao nesto jaci motor i veci broj obrtaja. Meni su se ostetili nozevi na camovini, naleteli na cvoric precnika 1cm, a rende bi ladno preslo preko toga. Medjutim, i slabije rende ima duplo veci broj obrtaja i negde oko 40% vecu snagu motora racunajuci prema cm sirine zahvata. Ja ne vidim drugo objasnjenje. Cvor nije ekser i trebalo bi da moze da ga savlada.
Imao sam ranije frezer sa 3-faznim motorom od 3KW i na 5000 o/min sa glavom za kelovanje, znaci ne vidija, nozevi nisu ni osecali cvorove nego su ih brijali ko ziletom, bez ikakvih ostecenja. Znaci, HSS nozevi kao i kod dihta, mozda su i slabiji, manji broj obrtaja, ali snaga brate i nema zastoja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Broj obrtaja u principu uopste nije taj "koji se pita".
Naravno da rucno rende ima duplo veci broj obrtaja, kad ima duplo manji precnik glave.
Za kvalitet reza bitna je obodna (linearna) brzina noza, koja zavisi od broja obrtaja i od precnika glave.

Cvorovi jako cesto umeju da sadrze ne samo drvo vec i pesak kamencice i slicno. Koliko god noz da je brz i od cega god da je, on ce se u tom slucaju ostetiti.
Najprostije receno, uzmi koje god hoces drvo najtvrdje koje nadjes. Stavi ga na ostricu noza i pritiskaj, udaraj cekicem po drvetu, radi mu sta hoces. Ako je noz od kvalitetnog materijala, nema sanse da ga tako ostetis.
Potpuno ista situacija je i kada je taj noz u masini.

Rucno rende (ne elektricno, obicno rucno), je daleko sporije od bilo kog elektricnog. Noz mu je od celika. Kako se on ne osteti, kad ide tako sporo ili kad zaglavi na cvoru?
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Profo svakatije zlatna.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Nije mi jasno sta si hteo da kazes, mozda da su makitini nozevi na dihtu jako nekvalitetni ?
Hajde mi objasni zasto mi frezer sa mnogo vecim zahvatom i sa obicnim hss nozevima nikada nije imao problema kad naidje na cvor, niti su se nozevi nazubljivali ?

sam si rekao:
1. "Ali ne vidim kako i zasto bi se noz ostetio na onoj manje a ne bi na onoj vec snage?"
2. "Broj obrtaja u principu uopste nije taj "koji se pita"."

znaci, po tebi nemaju veze ni snaga ni brzina, ostaje da diskutujemo o kvalitetu nozeva, jel tako ?
Koji je tvoj zkljucak ?
User avatar
britva
Šegrt
Posts: 35
Joined: 26 Aug 2012 19:19
Location: okolina Smedereva

Post by britva »

Nadam se da necete zameriti da se i ja ukljucim malo u ovu diskusiju, da bi smo na najbolji nacin sagledali problematiku i dali odgovore na pitanja, ja bi vas podsetila na relaciju @pogonska masina-prenosnik snage-radna masina@, posto smo u svetu stolarskih masina, a konkretno pricate o dihtu, elektricnom rendetu i rucnom rendetu ja situaciju posmatram ovako.
Kad pravite, konstruisete, ili vec kako jedan diht, vi dobijete od ulaznih podataka precnik radne glave sa nozevima i izlazni broj obrtaja na radnom delu masine, nakon toga radi objasnjenja mozete da budete u situaciji da izaberete npr motor snage od 0,5kW i motor od 3kW, koji imaju svoje ulazne brojeve obrtaja, nakon toga vi putem prenosnika snage izborom odgovarajucih precnika dobijate odgovarajuci izlazni broj obrtaja. I u jednom i u drugom slucaju imate isti zeljeni broj obrtaja, ali imate slucaj gde kako kaze Pezzo masina brije kao ziletom to vam je slucaj motora sa vecom snagom i slucaj gde masina ne moze da odradi posao, to vam je slucaj sa ovim motorom manje snage, hocu da kazem da prilikom prenosa broja obrtaja dolazi i do prenosa snage. Mbole je pomenuo linearnu brzinu noza koja je veoma vazna u kinematici i sve do trenutka dok ne dodje do kontakta alata i materijala gde se pojavi pojam otpori rezanja, (jer i u jednom i u drugom slucaju vi imate indenticne brzine kruznog kretanja u praznom hodu), gde uz iste parametre precnika radne glave i izlaznog broja obrtaja igra snaga motora.
To je moje vidjenje, ukoliko smatrate da gresim, slobodno me ispravite.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uopste ne pricam o konkretnoj masini. Daklem nije bitno da li je u pitanju makita, metabo, kucna izrada...

No ajmo polako deo po deo.

Jedan deo je prica vezana za broj obrtaja glave.
Prilikom rezanja materijala bitna je brzina noza. Kolika treba da bude brzina noza (linearna to jest obodna brzina, ne broj obrtaja), zavisi od materijala koji se obradjuje. No posto obradjujemo drvo, bez obzira na to sto imamo tvrdo i meko, ta brzina je priblizno ista.

Da bi postigli tu brzinu noza mozemo da variramo dva parametra:
1. precnik glave
2. broj obrtaja glave

Sto je precnik glave manji to nam treba veci broj obrtaja za istu obodnu brzinu.
Usled toga glava na rucnom elektricnom rendetu, koja ima otprilike dva puta manji precnik nego glava na stacinarnoj masini, vrti se dva puta brze da bi se postigla ista brzina nozeva.

Kvalitet obrade materijala naravno zavisi od brzine nozeva. Ako je ta brzina premala, sto ce se desiti i u slucaju da motor nema dovoljno snage, pa uspori pod opterecenjem, kvalitet obrade ce biti los. Tipicno dolazi do kidanja umesto do secenja vlakana.
To ni u jednom trenutku nisam osporio. Samo sam rekao da to sto neka masina ima dva puta veci broj obrtaja, uopste ne znaci da ce dati bolji rez (posto on zavisi i od precnika glave).

Drugi deo price, oko koga je ova diskusija i pocela, a koji nema bas nikakve veze sa ovim prvim delom je tvrdnja da kad noz uspori ili zaglavi on se osteti, nazubi i onda ostavlja riseve.

Sa tim se ne slazem, posto ostecenje noza ni na koji nacin ne zavisi od brzine noza (izuzev ako je ona prevelika pa se pregreje), vec zavisi od odnosa tvrdoce noza i tvrdoce materijala koji se obradjuje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nema me par dana, i odmah napravite guzvu :)

Offtopic koji nema veze sa ovom temom je pomeren u "suprotne stavove".
Konstruktivna diskusija moze da se nastavi ovde.
User avatar
TomoS
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 01 Sep 2012 21:52
Location: Pula

Post by TomoS »

Evo da ne otvaram novu temu, vadim ovu iz naftalina :)

Zanima me Metabo DH330. Kako su vlasnici zadovoljni kroz duže vrijeme?

Planiram ga kupiti, već sam i manual skinuo :)
Jedna mi stvar nije jasna, kod tih dihtova općenito, a pogotovo kod ovog. Imaju li oni mogućnost naštimavanja paralelnosti? Recimo da dođe tvornički nepodešen, ili da nakon nekog vremena malo izgubi na točnosti pa izbacuje jednu stranu deblju od druge.
Citao sam uputstva od ovog dihta. Piše da ako strane nisu jednake debljine da noževi nisu sjeli na mjesto.
Znači li to da se eventualno odstupanje od paralelnosti između donje ploče i bloka noževa rješava namještanjem nozeva "ukoso"?
Za ulaznu i izlaznu plocu sam vidio da ima fino podešavanje sa vijcima da bi one bile u ravnini sa glavnom pločom, ali ništa ne piše o podešavanju paralelnosti glavne ploče i bloka.


Edit: Kupio Metaba. Iz uputstava koja sam skinuo na interneta sam krivo shvatio neke stvari oko namjestanja nozeva. Sad mi je sve jasno... a i jasno mi koliko je pitanje bilo glupo pa nitko nije odgovorio :) Bio sam prije shvatio da nozevi na sebi imaju utor i moraju sjesti tocno na mjesto.
Usput, za sad sam zadovoljan sa masinom :D
Last edited by TomoS on 08 Jul 2013 20:24, edited 1 time in total.
Post Reply