Stoni Cirkular

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Stoni Cirkular

Post by Marko Enter »

Dali je moguce napraviti cirkular (samogradnja) ? el je neko pravio i kakvi su rezultati i ako je pravio el ima neku semu za to


pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Postoje razne varijante. Pitanje je da li zelis pored visine da kontrolises i nagib testere. Tada je mehanika komplikovanija. Sve u svemu, za dobar cirkular moras da imas prijatelja bravara a on da ima i strug i glodalicu. Mora da bude prijatelj jer ce puno vremena da izgubi koje jednostavno ne moze da adekvatno naplati. Dobro bi bilo da imas nekog ko moze da odlije plocu od sivog liva i da moze da odradi ubrzano starenje da ne moras da cekas 2 godine da se ploca stabilizuje pre obrade. Takodje je pozeljno da radni sto glodalice moze da primi obradak bar 800 x 600 kako bi mogao da napravi utore "lastin rep" za vodjice. Motor treba da bude bar 1,5KW da bi mogao komotno da radis. Firung je posebna prica i dovoljno dugacka da bi mogla sama po sebi lepo da se prica... A moze sve to i drugacije... Samo sa vise para i manje nerviranja... Ili obrnuto. Stvar je izbora!
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Bravariju znam i ja da radim ,a i cale mi vec duze vreme radi bravariju, sad za strug i glodalicu poznajem jednog coveka koji bi mogao da mi odradi to , motor bi uzo polovan, sad neznam dali se to ispalti raditi ili se moze naci neki polovan cirkular za te pare


pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

U nasim krajevima su popularne kombinovane mashine a u Americi pojedinacne. Treba izbegavati najjeftinije jer se koriste tanki i losi materijali pa ces samo da se mucis i nerviras. Posto ti je cale u Nemackoj treba obilaziti licitacije. Tu moze da se svasta iskopa.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mozda negde po Nemackama mozes da nadjes neku od EMCO Star + EMCO Rex.
Nazalost EMCO je prestao da proizvodi masine za drvo negde pocetkom 80-tih, ali jo suvek ima polovnih u ponudi.
Davno sam radio sa jednom takvom, i sasvim je lepo radila (nazalost nisam uspeo da je otkupim od skole u kojoj sam tad radio).
To je kombinovana (ali veoma kombinovana) masina. Nije za profesionalni rad, mada bi se i tu naslo posla za nju, ali je za hobi fenomenalna.
Sadrzi: strug, cirkular, trakastu testeru, disk brusilicu, ubodnu testeru, trakastu brusilicu, glavu za glodalicu (onu sa izmenjivim nozevima).
Rex je dodatak koji predstavalja abrihter/diht.
Postoji i horizontalna glodalica, ali se ne secam da li je isla uz Rex ili je bila deo osnovne masine.
Pogledaj: http://www.dbcourt.co.uk/woodwork/Emco%20Star.html
Post Reply