Izrada CNC Rutera

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Ono što oni nude i kažu !! :rolleyes:
Samogradnja RC CNC rutera
ponedeljak, 11 januar 2010 22:02

Ko ume neka izvoli. Tako izgleda poziv onima koji imaju znanja i volje da se upuste u samogradnju CNC rutera.Mi smo uradili projektne dokumentacije i prototip za 5 različitih modela i pod određenim uslovima moći će te je preuzeti sa našeg sajta. Za one koji imaju više mašte i iskustva ostavljamo mogućnost da nam daju sugestije i uzmu učešće u ovim projektima.

Osvrt na mehanički deo.
Model RC spada u mini CNC rutere namenjen za različite poslove 3D graviranja. Radne dimenzije su 400x400x120mm. Zamišljen je kao mobilni ruter koji možete upotrebiti kao stoni, ili sa izradom postolja i kao stabilni .Radne dimenzije su dovoljne za različite aplikacije, a posebno je vođeno računa o tom da mašina bude precizna Konstrukcija je urađena od aluminijumskih ploča debljine 12mm i čeličnog lima i profila. Prilikom konstruisanja, vođeno je računa da se most rutera bude srazmerno lak i sa velikom krutošću. Kretanja po sve tri ose ostvaruju se pomoć kugličnih (recilkulacionih) vretena u klasi tačnosti C7. Za kretanje bez zazora i sa minimalnim otporom pobrinule su se klizne jedinice sa ugrađenim linearnim kugličnim ležajevima i tvrdo hromirane osovine - vođice (62HRC). Sama konstrukcija odaje snagu i tačnost što će budućim vlasnicima omogućiti širok spektar upotrebe. Vodilo se računa da se što više upotrebe standardne komponente, kako bi se izbeglo angažovanje skupih majstorskih sati.Veliki deo poslova moćiće te obaviti u svojoj radionici, pre svega razna bušenje,urezivanja navoja,i naravno sklapanja. Naravno, naše mišljenje je da ne treba sve improvizovati, te da neke poslove trebate prepustiti stručnim licima, koji će Vam, sa svojom opremom, čak i uštedeti sredstva.Radna ploča je predviđena da se izradi od MDF-a debljine 18mm.Naravno, bolje (i skuplje) rešenje je to uraditi od aluminijuma, sa ili bez izrade "T" žljeba.

Osvrt na električni deo

Za rutere ovih dimenzija (hodova) varijanta sa step motorima je najoptimalnije rešenje.Mi smo se odlučili na step motore veličine NEMA23 (57x57mm) i t za dva modela ,SH57A800 za Z-osu, sa obrtnim momentom u piku 1,6Nm, i motor SH57B007, sa obrtnim momentom 1,9Nm, za X i Y osu .Za iste su upotrebljeni mikrostep drajveri SD5945 i za vezu sa paralelnim portom računara ,interfejs kartica DB25. Za snabdevanje sklopa energijom brine se jednostavno linearno napajanje koje smo napravili po šemi prikazanoj na stranicama gde je opisan drajver SD5945,izlaznog filtriranog napona 45V.

Mode RC Karakteristike Model RC Karakteristike
Hodovi X,Y,Z mm 400x400x120
Preciznost 0,05 mm
Dimenzija table mm 542x624 Sistem Step motor/Win/Mach3 :cool::cool::cool:
Struktura AL-Čelik Pogon X,Y,Z Kugl.nav.vreteno
Naziv komponente Dimenzije Jed.mere Količina Cena u €, (PDV nije uklljučen)
Linearne vođice
Hromirane osovina WCS16 Ø 16 mm m 0,6 13,80 €
Hromirane osovina WCS20 Ø20 mm m 2,54 17,80 €
Linearne klizne jedinice


Klizna jedinica SU16UU SU16UU kom 4 8,40 €
Klizna jedinica SU20UU SU20UU kom 8 8,70 €
Kuglična navojna vretena


Kuglično vreteno 1605RFC 16mm/korak 5mm m 1,63 55,00 €
Elastične spojnice


Al.spojnica EJC25RD EJC30RD-C kom 3 24,30 €
Step motori


Motor Nema23 SH57A800 1,6Nm, Z-osa kom 1 39,00 €
Motor Nema23 SH57B007 1,9Nm, X,Y-osa kom 2 48,00 € = 96,00 €
Drajveri


Mikrostep drajver SD5945 SD5945 kom 3 69,00 €
Kontroler


LPT interfejs DB25 DB25 kom 1 44,00 €
Ležajevi vretena


Ležaj B7001 B7001 kom 6 1,30 €
Ostali materijali


Valjani čelik Č.0200 Ø10 Ø10x1m kg 0,6 1,00 €
Valjani čelik Č-0200 Ø16 Ø16x2,6m kg 1,6 1,00 €
Čelični lim Č.0146 1mm 2kom120x624 kg 1,2 1,00 €
Valjani čelik Č.0200 Ø 56 3x27mm+3x17mm kg 3,4 1,00 €
AlMg3 Ploče debljine 12mm 0,65m² kg 21 4,50 €
Kablovi drajver-motor LYCY4x0,75mm m 10 1,40 €
Vijci U asortimanu 3,00 €


Okvirna vrednost projekta ,ne računajući sopstveni rad i angažovanje trećeg lica (sečenje Al-ploča i obrada navojnog vretena) iznosi 831,00 € +PDV.
Imajte u vidu da je ruter gonjen kugličnim navojnim vretenima koja su fiksirana pomoć para pritegnutih (preload) ležajeva , da su motori povezani sa elastičnim spojnicama čiji je zazor "0", te da o njihovom radu brinu mikrostep drajveri sa rezolucijom od 25000 impulsa/ob. I naravno,netreba zaboraviti aluminijumska konstrukcija koja obezbeđuje dovoljno krutosti uz malu težinu sklopa.



E sad projekat i dokumentaciju možeš da dobiješ pod određenim uslovima ?? Å TA JE TO Pitaćemo
naveli su 5 projekata urađenih da imaju Videćemo pitaćemo :rolleyes: Dali maju šire konstrukcije videćemo za sada toliko :cool:
Last edited by MapleMan on 20 May 2010 13:32, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pod vec vidjeno, singer je mislio na to da smo vec pisali o firmi i ovoj masinici.

Nisam preracunavao, ali koliko vidim cene su date za jedan komad pa ti verovatno odatle potice razlika.
Na primer ovo Klizna jedinica SU16UU SU16UU kom 4 8,40 € je cena za jedan komad, a tebi treba 4 komada.

Odredjeni uslovi su verovatno da od njih nabavljas materijal koji oni drze (motore, kontrolere...), a ostalo gde ti hoces (na primer valjani celik).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo upravo sam preracunao, i izadje tacno 831 evric.
Znaci ovo su cene PO KOMADU, a ne cene za navedeni broj komada.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

a software ?????
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

jesi li probao da sracunas koliko bi te kostalo da napravis Mechmate ruter? Gvozdje je jeftinije od aluminijuma, i mnogo kruce.
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Pod vec vidjeno, singer je mislio na to da smo vec pisali o firmi i ovoj masinici.
Znam evo i gde ....
Upis odgovora
Index » Gde da kupim? » SERVO DRAJVERI,MOTORI

Mbole citat.... Evo upravo sam preracunao, i izadje tacno 831 evric.
Znaci ovo su cene PO KOMADU, a ne cene za navedeni broj komada.

Mbole hvala glupan nije izračuno dobro (pošteno sam se zajebo)

dikar Majstor citat.... a software ?????

Softver je već skinut i free-je
evo ovde ga skidaš http://www.machsupport.com/
Pod Download pa mach end lazy cams i onda ga nađeš pod Mach3 R3.042.040 verzija 25mb(skidanje) kad se instalira 38,9mb

Ako neko neželi da pišem više neću pisati OK
Kopa me da se dokopam možda sam lud ili glup i naivan ali znam da nemože da košta projekat
kao nebo i zemlja ja ću probati na sve moguće načine da je napravim pa makar se deca igrala sa njom na kraju. Eto :rolleyes:
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

ako je software free onda je veoma ok :), ja sam nailazio na neke stvari koje kostaju od 1000$ pa navise, zbog toga sam i postavio pitanje
Last edited by dikar on 21 May 2010 09:47, edited 1 time in total.
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Ovo je sa 2 strane odma gore pogledaj text od alco gde je navedeno ........

Dimenzija table mm 542x624 Sistem Step motor/Win/Mach3 !!! to je taj softwear Mach 3


Prvo sam ovaj sajt postavio http://buildyourcnc.com/default.aspx
step(korak) 34 35 36 softwear 1,2,3 pogledaš i vidiš gde je skidaš softwear (video klip ,lik je snimio šta je radio tokom ta tri dela instalacije i podešavanja rutera i osa, šta treba da prekopiraš koji file ti ostaje kako iz autocad-a preneseš ono što si spremio da cnc odradi.

Zadnji file je Bill of Materials ( Raču kupovine materijala i sve koliko ga je izašlo, sabro je 677$ ceo projekat on je rado od mdf-a konstrukciju) :cool:
Last edited by MapleMan on 21 May 2010 11:16, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

Mach 3 koji skidas sa njegovog sajta je verzija koja dozvoljava samo 500 linija(koordinata)sto je dovoljno za neke sitne z....ancije,za nesto vece bude i mnnnooogoo vise linija.Taj program kosta 150 usd.
User avatar
Shlay
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 08 Apr 2010 18:55
Location: Novi Sad

Post by Shlay »

Nisam video da je neko spomenuo...
Sto se tice softwera, dobra alternativa je Ubuntu sa EMC. Sve je free i ni jedna inspekcija vam ne moze nista :P. Prvo na sta se zalecu je da li imate legalan Win, ostale stvari ih bas i ne interesuju.
Kod mene radi vec neko vreme (Ubuntu EMC2) i nisam imao nikakvih problema. Ako nekome znaci, sve je prevedeno na srpski. Jedina mana je, ako se to moze navesti kao mana, da na Ubuntuu ne mozete raditi pripremu. Tako da morate imati jos jedan komp (ili dual boot) sa Winom i draw/cad/cam programima.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Shlay wrote:Nisam video da je neko spomenuo...
Sto se tice softwera, dobra alternativa je Ubuntu sa EMC. Sve je free i ni jedna inspekcija vam ne moze nista :P. Prvo na sta se zalecu je da li imate legalan Win, ostale stvari ih bas i ne interesuju.
Kod mene radi vec neko vreme (Ubuntu EMC2) i nisam imao nikakvih problema. Ako nekome znaci, sve je prevedeno na srpski. Jedina mana je, ako se to moze navesti kao mana, da na Ubuntuu ne mozete raditi pripremu. Tako da morate imati jos jedan komp (ili dual boot) sa Winom i draw/cad/cam programima.
Sa njim pogonis neki fabricki cnc?
User avatar
Shlay
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 08 Apr 2010 18:55
Location: Novi Sad

Post by Shlay »

Pa sad, kako se uzme. Pravila ga je jedna domaca firma koja se bavi izradom CNC masina po meri tj po narudzbini. Recimo da je malo bolja varijanta home-made cnc-a.
User avatar
petras
Šegrt
Posts: 28
Joined: 15 Jan 2009 12:50

Post by petras »

Shlay,koji program koristis za prevodjenje DXF-fajla u cod koji koristi EMC2,ako moze link za download?Jos bolje ako imas vremena za neko uputstvo za rad sa EMC2.Unapred hvala.pozdrav.
kam taj rock n roll
User avatar
Shlay
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 08 Apr 2010 18:55
Location: Novi Sad

Post by Shlay »

Ne koristim AutoCAD za crtanje vec Corel. Fajl onda importujem u ArtCAM odradim sta treba i uvozim ga u EMC2 kao NGC fajl. Pogledacu koje sve fajlove podrzava EMC2 (nisam bas zagledao).
Sto se tice uputstva, rad je vrlo jendostavan. U EMC2 se otvori NGC, nadju nule i pusti masina, nista komplikovano.
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

:):) Bravo majstore ovo je odlično stim da svi zamo da je je Windows na Linuxu vidi ti njih Linux CNC Ma da kakav program breeee :lol: :lol:
Dva put zine , a tri put slaže
Post Reply