Izrada CNC Rutera

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Shlay
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 08 Apr 2010 18:55
Location: Novi Sad

Post by Shlay »

Nisam bas siguran da sam bas najbolje shvatio prethodnu poruku :P .
Nego sad sam proveravao koji sve tipovi fajlova mogu da se otvore u EMC2. Sem vec pomenutog NGC, mogu se otvoriti PNG, GIF i JPG (stvarno ne znam zasto moze da otvara slike) i PY (Python Script) za sve oni koji rucno kuckaju kod :) .
Zaboravio sam jos da pomenem da se prilikom snimanja toolpathova u ArtCAM-u mora izabrati odgovarajuci postprocesor. U samom ArtCAM-u vec ima mali milion postprocesora za razne marke i modele CNC masina, ali posto moje (naravno) nema na spisku morao sam da ga dodam (dobio sam ga sa masinom). Nisam bas siguran cemu tacno sluzi taj postprocesor (najverovatnije se u njemu nalaze parametri konkretne masine), ekstenzija mu je CON i male je velicine. U kodu sam stavio sta se u njemu nalazi.

Code: Select all

;
DESCRIPTION = "Micro (mm) (*.ngc)"
;
FILE_EXTENSION = "ngc"
;
UNITS = MM
;
; Cariage return - line feed at end of each line
;
END_OF_LINE = "[13][10]"
;
; Block numbering 
;
LINE_NUM_START     = 0
LINE_NUM_INCREMENT = 10
LINE_NUM_MAXIMUM   = 999999
;
; Set up default formating for variables
;
; Line numbering
FORMAT = [N|@|N|1.0]
; Spindle Speed
FORMAT = [S|@|S|1.0]
; Feed Rate
FORMAT = [F|#|F|1.1]
; Tool moves in x,y and z
FORMAT = [X|#|X|1.3]
FORMAT = [Y|#|Y|1.3]
FORMAT = [Z|#|Z|1.3]
; Arc Centre Cordinates
FORMAT = [I|@|I|1.3]
FORMAT = [J|@|J|1.3]
; Home tool positions 
FORMAT = [XH|@|X|1.3]
FORMAT = [YH|@|Y|1.3]
FORMAT = [ZH|@|Z|1.3]
;
; Set up program header
;
START = "T1M6"
START = "G17"
START = "G0[ZH]"
START = "G0[XH][YH][S]M3"
START = "G04 P10"
;
; Program moves
;
RAPID_RATE_MOVE        = "G0[X][Y][Z]"
;
FIRST_FEED_RATE_MOVE   = "G1[X][Y][Z][F]"
FEED_RATE_MOVE         = "[X][Y][Z]"
;
FIRST_CW_ARC_MOVE      = "G2[X][Y][i][J][F]"
CW_ARC_MOVE            = "G2[X][Y][i][J]"
;
FIRST_CCW_ARC_MOVE     = "G3[X][Y][i][J][F]"
CCW_ARC_MOVE           = "G3[X][Y][i][J]"
;
; End of file
;
END = "G0[ZH]"
END = "G0[XH][YH]"
END = "M30"
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Evo nam malog obrta u od prve strane ove teme i mog pronalaženja kako napraviti CNC gde je dotični gospodin Ivan Irons pustio u promet svoje iskustvo i znanje. pre par meseci postao osam member jel član na tom sajtu slao mi je pisma na mail redovno obaveštenja ali je ovo poslednje privuklo pažnje jer tiče se dorade tog sajta i veoma puno novih informacija vezanih samo za CNC mašine, industrije, i globalni profit zemalja koje imaju neki bruto milionski promet (znači da srbija nebih bila tako gladna da se i mi malo latimo jel, al tu je dinkić već pametniji od svih nas naravno) samo na CNC mašinama.
Puno video klipova !! Kurseva (nemojte se zamajavati sa kursevima ima te sve ovde ) objašnjenja i Puno informacija (čovek se založio oko sajta i uredio ga ) Puno dobrih saveta Posetite ga vredi, ko želi :cool: http://www.cncinformation.com/index.php ... e&Itemid=1
Last edited by MapleMan on 27 Sep 2010 21:33, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Evo novog dodatka od ivana irons-a koji prati cnc-ove po internetu Projekat 4 osovine cnc http://www.youtube.com/watch?v=W-Gk_Oew ... r_embedded
Pa onda može i ovako da se radi !!
http://www.youtube.com/watch?v=BE86yKXD7wA&NR=1
Takođe vakumski držači za cnc ali i uopšte sve http://www.youtube.com/watch?v=9K9ylKWU ... re=related
Last edited by MapleMan on 14 Apr 2011 15:34, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
milanm
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 26 Jul 2011 17:49
Location: cacak

Post by milanm »

Kolege, digger vam je vec rekao sta bi bilo najbolje za vase potrebe (mechmate). Takve masine vec postoje u Srbiji, jedna u Cacku i jedna u Novom Sadu, a verovatno je i jos neka napravljena.
Kod mene radi nekih 10-ak meseci bez problema. Dim. obradnog komada 2070/4000.
http://www.youtube.com/watch?v=Kzwn2O1Au64, naravno sada je kompletna sa sve vakuum stolom.
Pozdrav
User avatar
ikim
Majstor početnik
Posts: 110
Joined: 03 Mar 2008 01:06
Location: Bačka Palanka

Post by ikim »

Ko proizvodi takve mašine
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5371
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ikim wrote:Ko proizvodi takve mašine
http://cnc.rs/ ;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Iskerno rečeno ja nebih kupovao CNC tipa sa 4 ose ? Zašto jer pratim ovog Irons-a već duži period i preko su već počeli da odrađuju robotska ruka sa 6 motora i full 3D obradom I cena je oko 4000 $ do 6000$ a CNC da pazariš je od 8000 € do 5000 € solidne klase ! Kod nas ?!!
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
milanm
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 26 Jul 2011 17:49
Location: cacak

Post by milanm »

"Iskerno rečeno ja nebih kupovao CNC tipa sa 4 ose ? Zašto jer pratim ovog Irons-a već duži period i preko su već počeli da odrađuju robotska ruka sa 6 motora i full 3D obradom I cena je oko 4000 $ do 6000$ a CNC da pazariš je od 8000 € do 5000 € solidne klase ! Kod nas ?!!"

Mapleman, ne znam ko je Iron. Cini mi se da povrsno pratis pricu o cnc-u. Ove cene koje si pomenuo su za jedan red velicine ispod realnih cena upotrebljivih masina za robotsku ruku i full 3D i velicinu komada potrebnih stolarima cak i u samogradnji.
Masina koju sam pomenuo inace radi 2.5D, zanimljiva je zato sto mozes uraditi vecinu poslova potrebnih stolarima, a mozes je i napraviti za pare koje pominjes.
Naravno da nije precizna u 0.01 mm, ali kom stolaru treba manja tolerancija od 0.5 mm, koju postize bez problema.
4-ta osa koju pominjes se moze dodati i na ovu masinu (obrada komada koji rotiraju), ali to opet nije 3D.
Inace, da bi radio "full 3D" treba ti kontrola za min 5 stepeni slobode i mehanika koja to prati. Verovatno se moze uraditi i u samogradnji, ali opet treba ti mnooogo znanja a i parica.

pozdrav :)
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Bio ti je tu iznad sajt Ivana Irons-a mogo si videti i evo ti ga opet i ovde ! http://www.cncinformation.com/index.php ... e&Itemid=1 Učlani se tu. I prati !! Imaš sve i projekte i objašnjenja. Ako kreneš nešto da praviš Evo ti step motori ovde- Festo.rs ! još jedan sajt pun svega što je neophodno za izradu

A i nisi prvi ovde koji nekome soli pamet posle 3-ispisane poruke !! Kažeš ja slabo pratim poruke. Pa ja sam i postavio ovu temu ovde i molim te vrati se na prvu stranicu i čitaj malo i pogledaj datume i od kada započeta tema i poruke koliko su stare ??? Hmm E moj brašo !!!
Last edited by MapleMan on 28 Jul 2011 07:14, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
milanm
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 26 Jul 2011 17:49
Location: cacak

Post by milanm »

Hvala ti za sajt.

Necu praviti, vec sam je napravio i to onu koju sam pomenuo. (u stvari danilom i ja smo napravili dva komada)

Nisam mislio da ti solim pamet niti sam napisao da slabo pratis poruke. Prica o cnc-u se NE nalazi na ovom forumu.

Tema je bila na prvoj strani podforuma, zato sam je otvorio, datume stvarno nisam gledao.


Pozdrav, Milan :)
Post Reply