kruzne testere/glodalice - osnovne stvari.

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

kruzne testere/glodalice - osnovne stvari.

Post by boggy »

Posto sada raspolazem sa dva alata (ger-cirkular i keksaricu) koja imaju testeru/glodalo takvog oblika, voleo bi da znam nesto vise o tome... kakvi zubi, koliki, za koji materijal, kako izabrati u ducanu... itd...

Sta je dobro za medijapan/ivericu, sta za sper plocu ili tvrdo drvo, gde obicno kupujete ovaj (definitivno) potrosni materijal, itd...

Sta koristite vi, sta vam daje solidne/najbolje rezultate... itd...

Primer:

Na ger cirkularu imam (neku) testeru sa sledecom oznakom: Ø210XØ30X2.5mm-24K Max=5000 o/min

Bilo bi dobro ako postoje definicije standarda za ove proizvode... kako se obelezavaju i da li jos nekih informacija ima skrivenih u ovoj sifri.

Pretpostavlljam da je:

Ø210 - precnik testere u milimetrima
Ø30 - precnik otvora na testeri u milimetrima
2.5mm - sirina reza testere
24K - broj zuba
5000 - maksimalni dozvoljeni broj obrtaja.

Pitanje (recimo):

Sta sve sa tom testerom mogu da secem (relativno) bezbedno?

Ima ponesto o tome razbacano na forumu, mozda nije lose da se to grupise na jedno mesto, posto su problemi zajednicki.

Linkovi o ovim pitanjima su takodje dobrodosli, ne mora sve da se nanovo pise, ako je vec napisano, i ako ima gde da se procita

hvala :)

pozdrav

bogi
Last edited by boggy on 21 Jan 2008 22:28, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Citam malo najnoviji shopnostes, pa da prenesem deo koji pise o uglu zuba. Pisali smo skoro o tome ali je ostalo nerascisceno sta cemu sluzi i kakav se za sta koristi.

Najpre sta je uopste ugao zuba: Ugao koji celo zuba testere zaklapa sa poluprecnikom testere.
Moze da bude pozitivan ili negativan i obicno se krece u granicama od -5 do 20 stepeni.
Tesko za objasnjavanje, zato evo slika:
Image

Otprilike cela nauka sa uglom se svodi na:
Negativan ugao pruza vecu kontrolu, pozitivan ugao pruza vecu brzinu rezanja.
Negativan ugao se koristi za tvrdje materijale, pozitivan za mekse.

Za precizne radove, pogotovu sa manjim komadima (recimo na geru) se koristi negativan ugao (ili mali pozitivan ako je materijal meksi).
Testera sa pozitivnim uglom sam "vuce" materijal, pa je losa za ovakve namene (to sto se jeftini gerovi prodaju sa listovim koji imaju veliki pozitivnan ugao i mali broj zuba je vec iz domena ekonomije). Posto pozitivan ugao "kaci" za materijal, velika je mogucnost da "zakaci malo previse", i da ga lansira. Kod negativnog ugla morate sami da pritisnete testeru u materijal, pa imate mnogo vise kontrole.

Za stone cirkulare kao i za rucne cirkulare kojima se rade dugacki rezovi uglavnom se koriste listovi sa pozitivnim uglom izmedju 10 i 20 stepeni.

Druga stavka o kojoj se vodi racuna pri izboru ugla je tvrdoca materijala. Sto tvrdji materijal to manji ugao.
Meko drvo na stonom cirkularu pozitivan ugao od 20 stepeni. Tvrdo drvo 10-15 stepeni. Plasticni laminati (ultrapas) i obojeni metali negativan ugao.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Hm, ovako...

Meni je ovaj tvoj post bio jaaako koristan... jer mi upravo ne treba preterana filozofija i nauka... nego neke osnovne stvari... tipovi materijala, brzina rezanja, ponasanje cirkulara i uticaj svega toga na bezbednost.

Primer:
Za pocetnika koji se sprema da reze chamovu gradju nekakvim ger cirkularom (shtafne 8x5cm i krovne letve, pod 90 i 45 stepeni)... bez obzira sto bi profesionalac rekao da je bespotrebno tupiti testeru sa negativnim uglom sa vise zuba na chamovu gradju, ja po ovom tvom tekstu zakljucujem da je meni, ako sam pocetnik, bezbednije (verovatno malko.. ne mnogo) da koristim testeru koja ne "jurca" sama, nego je ja guram koliko zelim brzo... (mislim, meni je licno vaznije, da se ne povredim zbog svoje nespretnosti i neiskustva).

Danas sam u Merkuru (BG) nasao testere sa pozitivnim i sa negativnim uglom (Bosch), te sam skapirao kako izgledaju, jer su imale isti broj zuba, samo razlicite uglove... na zalost testere ne odgovaraju za moj cirkular... eto... sad se namece pitanje gde bi mogao biti najbolji izbor testera sa negativnim uglom, precnika, recimo... 210mm (spoljni) i 30mm (rupa)?

U Metrou ima nesto elektricnog alata, ali potrepstina za njih nema... nisam nasao.

Recimo, imaju keksaricu, ali nemaju kekse za keksaricu, imaju ger cirkular, ali nemaju testere za isti, samo onu koja ide sa njim.... itd.... s obzirom da je subota, jedino su Merkur i Metro radili do uvece. Od potrosnog materijala, imaju samo ponesto za brusilice i busilice...

Mislim da mi je najpametnije da skinem postojecu testeru sa 24 zuba, i stavim nesto bezbednije... iako sam i sam siguran da je testera koju sada imam sasvim ok za chamove shtafne....

Izvin'te ako smaram pitanjima... :(


pozdrav

bogi
Last edited by boggy on 02 Feb 2008 21:08, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za tako velike gredice, ne bih isao na negativan ugao. Ipak je gredica 8X5 povelika i relativno ju je lako drzati i kontrolisati (ako nista ima svoju dosta veliku masu), a camovina je dosta mekana, pa ne moze toliko da "povuce".
Kada sam pisao o negativnom uglu na geru i malim komadima mislio sam na nesto formata rama za slike.
Mislim da bi za to sasvim OK bio pozitivan ugao od oko 10 stepeni (mozda vr glave 5, ali samo za neke bas precizne rezove).
Slazem se sa tobom da mnogo vise volim svoje prste nego svoje pare (u krajnjoj liniji svodi se na: koiko treba dati za nov list/ostrenje postojeceg).
E sad, gde to pazariti?
Tokom vikenda jedini izbor ti je buvlajk. A tamo... ima dobre robe, samo je treba ozbiljno traziti. Kao referenca nek ti posluzi cena (posto bolje na tom prostoru nema). Druga referenca je koliko toliko poznato ime tipa Bosch, Atlas Copco, De Walt... Naravano uz odgovarajucu cenu, jer ako ti neko nudi Bosch list za frtalj cene iz Merkura, taj je Bosch, taman koliko sam ja predsednik upravnog odbora istog :)
Van vikenda, probao bih u maloj radnji na pocetku Bezanijeske ulice sa desne strane (DeWalt), Woby (Metabo), Neka od Bosch prodavnica (ne znam ih napamet, al za to je tu internet), CMT (rade i testere, ne samo glodala).
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

hvala Bole, poslusacu te. :)
mbole wrote:.....
Tokom vikenda jedini izbor ti je buvlajk. ......... Kao referenca nek ti posluzi cena (posto bolje na tom prostoru nema). .....
Kada sam ranije kupovao alat, pre nekoliko godina, cene su na buvljaku bile VECE nego u WobyHaus za Einhell alat... a i za ostale stvari je vazilo da je moguce naci jeftinije po prodavnicama... nego na buvljaku... ne sve... ali ponesto...

Svejedno, ocekujem da na buvljaku ima barem najvise robe, i ono sto tamo mogu da vidim za jedno pre podne, trebalo bi mi nedelju dana da obilazim radnje razbacane po gradu.... ili se varam... videcu...

pozdrav

bogi
Last edited by boggy on 03 Feb 2008 09:00, edited 1 time in total.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Evo... obisao sam buvljak u BG, ima svacega...

Izvestaj:
Testere 210x30 nisam nasao a da budu neka poznatija marka,.. nasao sam rusku testeru, DWT (KSB-210AR), 48 zuba, negativni ugao od 5 stepeni, za drvo, aluminijum, plastiku i laminat... nisam je jos probao... 2000din, je kostala (25EUR)... barem nema razloga da bude lazna "marka"... :rolleyes:

Na testeri inace pise "Made for Germany" :lol: :lol: :lol:

Primetio sam testere marke "Pilana"... izgledaju mi veoma ozbiljno.. na prvi pogled... nisu jeftine... duplo skuplje od DWT
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pilana ili Pirrana?
Pirrana je dosta poznata firma, godinama je radial dodatke za B&D. Ako je Pilana zapitao bi se da nije neki Kinez napravio PanOasonic, ili PionIer.
Made FOR Gremany, me ne cudi na ruskim alatima. Decenijama smo i mi imali slican fazon, samo ga nismo bas tako javno objavljivali. Mozda je postojala naznaka "for export".
Inace ruski alati uopste ne moraju da budu losi. Nevolja je sto su nam slabo poznati, i sto je kod njih decenijama postojala stravicna razlika izmedju profi alata i onog za siroku primenu, ali Rusi rade i vrhunske alate (u krajnjoj liniji nije bilo moguce praviti interkontinentalne balisticke projektile stapom i kanapom :) )
Primera radi, drugar ima njihovu ubodnu testeru, koja je pre 30-tak godina kupljena u tadasnjem Istocnom Berlinu, i bila njihov profi alat (sad dal je bas kupljena, il se "izgubila" na gradilistu, njegov tata nikad nije hteo da prizna :) ). Testera je i dan danas u savrsenom stanju, iako je "boga isekla" do sad.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:Pilana ili Pirrana?
Pirrana je dosta poznata firma, godinama je radial dodatke za B&D. Ako je Pilana zapitao bi se da nije neki Kinez napravio PanOasonic, ili PionIer.
Jok bre, ako se zovu Pilana, onda se verovatno ne foliraju, evo imaju lep sajt... te testere meni ozbiljno izgledaju (ja nisam stolar, sto i u potpisu imam napisato, te ovo shvati sa rezervom, samo moje licno i laicko misljenje!), imaju cak i mesingane cilindrice na svim stranama "sveta"... na testeri... to nigde nisam video... zatim procepe protiv vibracija... verovatno laserom secene posto su jako uski prorezi ... oko 2-3 deseta dela milimetra... eto.. nismo tu hteli testeru da kupimo, jerbo nam je bila malko skupa.. ko ceo ger cirkular, a eto... mislili smo da je bolje dati pare za Bosch ili DeWalt :P

Evo ... nadjoh... ovako sam nesto video... http://www.pilana.com/en/tct-saw-blades ... d-plastics
Oni kruzici na cetir' strane su mesingani valjcici!!! Ili tako neki metal... zuto-crven
mbole wrote:Made FOR Gremany, me ne cudi na ruskim alatima. Decenijama smo i mi imali slican fazon, samo ga nismo bas tako javno objavljivali. Mozda je postojala naznaka "for export".
Inace ruski alati uopste ne moraju da budu losi. Nevolja je sto su nam slabo poznati, i sto je kod njih decenijama postojala stravicna razlika izmedju profi alata i onog za siroku primenu, ali Rusi rade i vrhunske alate (u krajnjoj liniji nije bilo moguce praviti interkontinentalne balisticke projektile stapom i kanapom :) )
Primera radi, drugar ima njihovu ubodnu testeru, koja je pre 30-tak godina kupljena u tadasnjem Istocnom Berlinu, i bila njihov profi alat (sad dal je bas kupljena, il se "izgubila" na gradilistu, njegov tata nikad nije hteo da prizna :) ). Testera je i dan danas u savrsenom stanju, iako je "boga isekla" do sad.
He... nemam ja problem sa ruskim alatima... recimo imam negde rucnu elektricnu ekscentar hoblericu... staru... malu... parket(!?) smo sa njom "hoblali" (Bez komentara, ako moze? Hvala! :lol:).. jako je tiha... izuzetno mekana za rad, iako trese ko luda... radi se sa dve ruke... slicno ruteru... "legnes" na nju i udri... eno.... jos radi...

Ovako, pogledao sam sve sto su imali na buvljaku u prvih pet redova... kad su krenuli ozbiljnije sa krpicama... odustao sam dalje...

Sad sam probao ger, sa novom testerom... lepo to radi... bas kao sto si rekao za negativan "hook" na testeri... probao sam medijapan i sperplocu... sece koliko ja hocu, ako treba i "penzionerski", i NEMA "RVANJA" sa cirkularom!!! Imam odlican osecaj sta radim testerom... :lol: :cool:

E sad ako ovu testeru istupim... ili nadjem da mi vise pashe pozitivan ugao... nasao sam adrese firmi koje imaju tezge na buvljaku.. te cu tu sledecu testeru kupiti preko racuna... a ne ovako ... za deficitaran kesh... :/ ... tako da cu mozda i Bosch da probam... jednom... nekad... ljudski je nadati se... :lol:

Za sada je bitno da sam spremio ger



Hvala Bole, nasao sam upravo ono sto (sam zamislio da) mi treba... :cool:


pozdrav

bogi

p.s. DWT je izgleda kazahstanska firma... ma sta to znacilo. Ruteri im lice na snaznije Einhell-e (BOF 1500), na prvi pogled, mislim, spoljni izgled... samo su zeleni... ko ce im uci u trag... :rolleyes: ;)

p.p.s. imaju jos jedan sajt, na nasem jeziku.
Last edited by boggy on 03 Feb 2008 21:50, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jok bre, ako se zovu Pilana, onda se verovatno ne foliraju, evo imaju lep sajt... te
Pa sto ne rece odmahj da su Cesi u pitanju. Cesi su oduvek imali jako ozbilnu metalsku industriju. Nekima ce mozda biti smesno, ali Skodini topovi su izmedju dva rata bili daleko vise cenjeni od Krupovih. Poldi celik je uvek vazio za jedan od najboljih u svojoj klasi.

No drago mi je da ti ger radi ko sto si zeleo (i ko sto treba).

Nego kad pomenu ostrenje. Jel zna neko gde ima u Bg okolini radnja koja ostri testere, al da to ozbilno radi. Cena nije toliko bitna stavka (naravno pod uslovom da kosta manje nego nov list testere :) ).
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:
Jok bre, ako se zovu Pilana, onda se verovatno ne foliraju, evo imaju lep sajt... te
Pa sto ne rece odmahj da su Cesi u pitanju.....
Pa nisam ni ja znao :P

srecom imaju i onu zmiju, pa sam to zapamtio... trgovac mi rece da su te testere u klasi Bosch... madaaa... :rolleyes: ja ne videh neke takve "djindjuve" na Boschu.... pre bi rek'o, da meni Bosch lici na kazahstanski DWT :lol: (Made for Germany!?) :P ... opet pricam samo o izgledu ... onako na prvi pogled.... nema "perverzija" i "preterivanja" na Bosch-ovim testerama kao na Pilaninim.... bar ja nisam primetio

I treba primetiti da doticna "Pilana" samo testere pravi! (mislim, listove za testere, i to valjda od 1934.)
Last edited by boggy on 03 Feb 2008 20:57, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Prorezi, mesingani umeci i slicno uopste nisu "preverzije", vec sasvim normalna stvar na ozbiljnim listovima za testere. To sto ih proizvodjaci ne stavljaju na jeftinije modele je stvar cene, a ne toga da im nisu potrebni. Ne bih sad smeo da tvrdim (nije mi cirkular pri ruci, a mrzi me da idem na site), ali cini mi se da nema lista za Festo cirkular koji nema proreze. Oni sa jedne strane sluze da utisaju list to jest da smanje vibracije, a sa druge strane da dozvole testeri da "dise" usled termickih naprezanja. Rezanje drveta oslobadja prilicnu kolicinu toplote, koja je neravnomerno raspoedjena po listu. Spoljasnji obod se jako greje, a centar skoro nikako. Samim tim spoljasnji obod testere se prosiri, centar ostane gde je i bio. Jedan od nacina da se list ne izvitoperi usled ovoga, je da se naprave prorezi (moglo bi i sa bimetalnim listovima, al to je tek skupo).
Bosch pravi i jeftin i skup alat. Isto tako pravi i jeftine i skupe listove. Pogadjaj (samo jednom :) ), koje od njih ces najcesce naci kod nas.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:.....
....Pogadjaj (samo jednom :) ), koje od njih ces najcesce naci kod nas.
Ma kapiram ja da niko nije blesav da stavlja to sve na testere i da ih jos i secka laserom... (dosta mu je samo sto mora da svaki vrh zuba zavari ili hatletuje, malo li je na ovu skupocu!)... jedino sam odjednom video i Bosch i Pilanu ... i rekoh sebi... kakve ovo veze ima sa Boschom (koga sam video prethodno)... ovi ljudi rade, ne zezaju se...

Komentari su mi pre bili na racun buvljackog trgovackog "marketinga"... kaze covek... to ti je kao Bosch... a ja TAKAV Bosch ne videh nigde ovde... samo to... (covek potcenjuje sopstvenu robu)

ko "voli" "djindjuve" i "low noise" testere... eto mu... za 4000 din. ;)


p.s. Ovo za "djindjuve" i "perverzije" je mozda moja neuspela shala... izvin'te :)
Last edited by boggy on 03 Feb 2008 21:33, edited 1 time in total.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

www.ake-djantar.com
Oni meni ostre sav alat,dodju uzmu,naostre(perfektno) i vrate,cena mislim da je sasvim ok.
Sta cu sve da naucim od vas dvojice,samo tako nastavite,bravo.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Evo... :)

Skenirao sam omot testere... ovo su valjda neki bitni podaci.

Image


pozdrav

bogi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cek malo, dodju iz Backe Topole u Trstenik?
Uh, ili ti imas poprilicnu kolicinu toga, ili si im strasno simpatican :)
Mada nije ni Backa Topola preko sveta. Samo ako jos uvek radi Juliska, isplatilo bi se da se prosetam :)
Post Reply