Savet oko nabavke kompresora

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
artwood
Šegrt
Posts: 27
Joined: 11 Mar 2010 17:03
Location: Novi Sad

Savet oko nabavke kompresora

Post by artwood »

U nedoumici sam oko nabavke kompresora i pistolja za farbanje. Sada imam neki " noname" kompresor koji mi je odradjivao uglavnom sve sa istim takvim pistoljem (mozda su isli i u kompletu, ne znam) ali su na izdisaju.
Kompresor dosta retko koristim ali bih probao i nesto izazovnije za ubuduce. Tek sada, kada sam se malo promuvao po forumu, vidim da o tome nemam pojma. Protok vazduha, pritisak, komore...i sto je najvaznije iskustvo.
Pa posto ste me vec bacili u bedak sada me vadite :)
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Nepadaj u bedak,sve zavisi koliko radis sa njim i bezimeni zavrsavaju posao sa finom pripremno grupom mnogo je bitnija prostorija(da nema prasine...) za dobro lakiranje nego kompresor zato polako.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

napisi sta hoces da farbas pa cemo ti pomoci.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
artwood
Šegrt
Posts: 27
Joined: 11 Mar 2010 17:03
Location: Novi Sad

Post by artwood »

Hteo sam da probam medijapan, ali o tome ne znam nista. Bas na nekim tvojim postovima sam video frontove i svidjaju mi se. Ja bih nesto malo drugacije, cisto da probam (a da ne bude "jedan probo pa se us...")
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ako hoces da probas za pocetak a da ti i dalje radi(kompresor)dovoljnan ti je trofazni od 50l i sa glavom usisa~180-240l u min.:)
to ti je dovoljno za start(za farbanje mdf i ostalo,ali ne za velike povrsine(max 1-1.5m2)jer ti u protivnom rapidno opada pritisak.pistolj ni u kom slucaju ne kupuj sa oznakom HVLP nego redovan.:)
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
DrNikola
Majstor stolar
Posts: 455
Joined: 12 Mar 2008 22:41
Location: Beograd
Contact:

Post by DrNikola »

1. Kompresor ABAC po mogućstvu boca preko 500l ali ne ispod 250-300l
2. Pištolj SATA-jet HVLP sa diznom 1.6 ili 1.8 da bi sa njim mogao da prskas i osnovu i lak
3. Kao što je Radmit rekao dobra pripremna grupa je obavezna

Nemoj samo da me psuješ kad odeš u prodavnicu!!!!! :) :) :)
User avatar
artwood
Šegrt
Posts: 27
Joined: 11 Mar 2010 17:03
Location: Novi Sad

Post by artwood »

Ne smem ni da pitam :) definitivno nisam pri parama (cak sta vise ocajno stojim :( ).
Singeru: neka preporuka za pistolj, gde kod nas da ga potrazim i cena okvirno (a da ne boli jako).
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Oko cene da znas da ce da te boli. Jako. Ali ono sto je najbitnije: Prvo kupi kompresor. Sto veci to bolji. Obrati paznju na creva i brze spojke. Tu se otvori, neces pogresiti. Vidi da unutrasnji precnik ne bude ispod 8mm. Tako ces imati manje gubitaka na velikim duzinama creva. Ako ispunis uslove za velikim pritiskom i velikim protokom moci ces da koristis sve pistolje (SATA 2000 i 3000 traze protok od 400l) i sve pneumatske alate. Dobro je da ti komperesor bude u odvojenoj prostoriji. Dobro je i da uradis razvod vazduha po radionici ali ne sa plasticnim cevima.

Naravno, sve ovo ne mora.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
artwood
Šegrt
Posts: 27
Joined: 11 Mar 2010 17:03
Location: Novi Sad

Post by artwood »

A bas sam mislio da radim sa plasticnim crevima :(
Zasto to ne valja?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto ne plasticne cevi?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

momci su te lepo savetovali.:D ali ja znam na kakvim si ti mukama(parree)pa sam ti preporucio za pocetak nesto sto ce te zadovoljiti u startu.
sve to sto su oni rekli ja imam,ali i ja sam pocinjao pa znam kako je.ako imas para onda znas sta ces.
konkretno ja imam kompresor sa efektivnim protokom od 310l/min i usisom od480l/min sto nemoj da mesas jer to nije isto,pistolj sata jet rp 1.6dizna i plasticne pestan cevi za instalaciju i pripremnu grupu i separator vlage ispred pistolja.to sve ce te kostati preko 1000eura,a ono sto sam ti ja predlozio plafon 200eura pa ti odluci i proceni sam.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
artwood
Šegrt
Posts: 27
Joined: 11 Mar 2010 17:03
Location: Novi Sad

Post by artwood »

200
I to mi je mnogo (boli). Ali sta ces, ako se mora, gde to potraziti kod nas ?
Koje marke gledati (mislim na pistolje) i na sta obratiti paznju ?
Ako prodam dedin cirkus mozda bude i ona druga varijanta, ali za sada nema sanse :((
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Plasticne cevi treba izbegavati jer ne kondenzuju paru iz vazduha. Gvozdene rdjaju. Bakarne su dobre ali skupe.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajd da probamo od pocetka :)
Svi ovi saveti su lepi i dobri, svaki sa svoje strane.
Jedna linija ide principom: Uzmi ono sto treba i kako treba, i imaces rezultat kakav treba. Da kosta, kosta, al ne moze "ono" bez "ono".
Druga linija ide principom: Daj sta das. Znam da nece biti kako treba, al za to para sto imas bolje ne moze, a i ovo sto dobijes bice bolje nego cetkom, i pola musterija i onako nema pojma kakva je razlika (al imam ja koji radim :)).

Ono sto u vecini saveta (na samo u ovoj temi) izostaje, je ZASTO.

Sta je to sto ces dobiti/izgubiti kompresoroma sa vecim/manjim protokom, rezervoarom... ?
Koliki je minimalni protok za HVLP pistolj taj i taj koji je dobar zbog toga i toga?
Zasto uzeti obican ili HVLP pistolj?
Koje dizne uzeti za koju vrstu posla?
Zasto taj i taj pistolj ima prednost u odnosu na onaj drugi (prednost nije sto na njemu pise SATA, vec je prednost sto moze ovo ili moze ono, i to radi perfektno/odlicno/dobro/lose al je dzabe).
Ako uzmes A umesto B, moci ces da uradis C ali neces moci D. Moci ces i D al ce to da bude "onako"...
...

Jeste lici da trazim da otkrijete "male tajne" (neke su mozda i velike), al pre bih rekao da se radi jednostavno o tome da nas mrzi da pisemo.

Sa druge strane, i onaj ko pita mora da da puno informacija. Na primer:
Imam jednu supu i u njoj cu sve da radim. I secenje, i smirglanje i farbanje... Imam dovoljno veliku supu, i mogu da je podelim na dva dela tako da jedan bude posvecen samo za farbanje. Treba da radim i na terenu ili cu raditi iskljucivo u radionici.
Imam xxx ajvara koje mogu da potrosim za ovo/interesuje me sta treba pa nek kosta sta kosta (mada ovaj drugi slucaj je retka pojava :))
Zelim da radim sa ovakvim lakovima/bojama/lazurama... ali planiram da jednog dana predjem i na one druge, pa je mozda bolje da danas platim malkice vise, nego da sutra ponovo kupujem sve iz pocetka.
...
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

mbole wrote:Ajd da probamo od pocetka :)

Sta je to sto ces dobiti/izgubiti kompresoroma sa vecim/manjim protokom, rezervoarom... ? ...
Veci protok brze napuni kazan, zadovoljava i velike potrosace vazduha. Veliki kazan ima vecu rezervu vazduha pa se kompresor redje ukljucuje. Cesto ukljucivanje kompresora i dug rad podize temperaturu celog sklopa pa se time i vlaga povecava.
mbole wrote:Koliki je minimalni protok za HVLP pistolj taj i taj koji je dobar zbog toga i toga?
Koliko ja znam, najzahtevniji pistolji traze protok od oko 450l/min.
mbole wrote:Zasto uzeti obican ili HVLP pistolj?
Ja sam koristio do skoro neki jeftin pistolj koji je koristio klasicnu tehnologiju. Sad sam kupio opet jeftin ali HVLP. Ovaj novi mnooogo manje pravi nepotrebne magle (overspraying)
mbole wrote:Koje dizne uzeti za koju vrstu posla?
Obicno se sve vrti oko 1.5mm. Znam ljude koji imaju recimo 1.4 i farbaju sve sa njim. Naravno, moras da razredis vise, ako je vodeni lak imas problem ako razredis preko 10%... Generalno, dobro je imati recimo, 1.4 i 1.8 ili 2mm.
mbole wrote:Zasto taj i taj pistolj ima prednost u odnosu na onaj drugi (prednost nije sto na njemu pise SATA, vec je prednost sto moze ovo ili moze ono, i to radi perfektno/odlicno/dobro/lose al je dzabe).
Ajde neka se ukljuce i kolege koje imaju vise iskustva...
Last edited by velja on 17 Mar 2010 14:57, edited 1 time in total.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
Post Reply