Strug za metal

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nazalost nismo mogli da probamo strugic u radu. Jos je bio konzerviran, a odmascivanje em traaaaaje, em je napolju bilo malkice prohladno, a zena bi nas poizbacivala kroz prozor da smo uneli korito sa naftom ili necim slicnim u dnevnu sobu :)
U odnosu na ovaj koji ja imam strugic ima dve vazne prednosti:
Jaci motor od 400W (kod mene je 250W)
Prihvat alata od 10mm (daleko lakse se nalazi nego onaj od 8mm)
Inace lice kao jaje jajetu, mada je pitanje da li su izasli iz iste fabrike. Bice da nisu.
Od ostalih razlika:
Devilov ima termicki obradjenu povrsinu kreveta. Valjda se tako zove, nazalost pozaboravljao sam domace termine, a ono sto je na netu i po knjigama koje citam u zadnje vreme je na engleskom, pa su mi u usi usli engleski nazivi.
Od onoga sto je losije na njegovom strugu tu je nosac alata koji ima bas ruznu zavrsnu obradu, i malo je ukrivo kad uskoci zubic. To mu ne smeta sto se tice funkcije, ali nekad je zgodno poravnati alat po njegovoj ivici sto ovde ne moze da se radi jer bezi za par stepeni.
Takodje zupcanici automatskog posmaka su odradjeni od jos kilavije plastike (mada sam mislio da to nije moguce :))
User avatar
devil2000
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 02 Jan 2010 20:14

Post by devil2000 »

Sto se tice struga:

LATHE D180V

http://www.alco.co.rs/index.php?option= ... 50&lang=en


Cena 470e sa pdv-om plus 1000din dostava do Novog Sada, kupljen u Alco, stigao za jedan dan posle uplate.

Na prvi pogled izgleda koliko toliko robusno (za mene).
Motor je 400w sto je jaci skoro duplo u odnosu Mbole-tov 250w.
Kuciste koje sakriva zupcanike za posmak je plasticno iako sam se ponadao (tako i izgleda) da je metalno.
Sami zupcanici za posmak su platicni i po Mboletovom komentaru izgleda da su losijeg kvaliteta od njegovih (koji su takodje loseg kvaliteta).
Sam konjic i drzac noza izgleda OK stim sto su neki delovi pomalo neprecizno uklopljeni iako Mbole kaze da to zavisi od srece kako se koji uredjaj se sklopi.
Krevet po kome klize konjic i noz je kaljen tako da uliva poverenje o robusnosti.
Podela je izrazena u milimetrima kod noza ali su crte na 0.025mm sto znaci po colima da ce dovoditi do zabune prilikom pomeranja noza ako se ne pazi.
Sam strug dolazi bez futera (drzaca za burgije) i sa glavom sa tri pakne.
Ima digitalni brojac obrtaja i koliko vidim moze da se namesti vec na 20 obrtaja u minuti ali koliko strug ima snagu na tim obrtajima cisto sumnjam.
Ima glavni taster za brzo iskljucivanje, i ima providni poklopac za glavu koji kada se spusti preko glave tek onda moze da se ukljuci strug.
Odnazad ima polugicu za prebacivanje u veci i nizi broj obrtaja.
Strug je dosao sav umascen sto znaci da je trebalo da ga udmastim i nauljim sa finim masinskim uljem.
Regulacija brzine obrtaja je standardna preko potenciometra.
Drzac za nozeve je standardnih 10x10mm sto znaci da ce se moci lako naci za njega nozevi.

Zasad nismo nista strugali na njemu tako da cu slati utiske kada probam, cim nabavim nozeve i futer i burgije, i ostalo sto ispadne jos 200e, znaci ukupno 700e za pocetnicki strug za rad sa delom koji je 60mm u precniku i 250mm duzine.

slike pogledajte na sajtu

Sve u svemu mislim da ce mi jako odgovarati strug posto sve sto radim staje na papir A4 formata a to sa ovim strugom moze natenane da se uradi ( nadam se duplo brze nego kod Mboleta zbog jacine motora i velicine noza)

Ako sam nesto zaboravio neka Mbole ili Metabo dodaju.

Za sada pozdrav. Ubuduce cu o svim svojim projektima izvestavati na sajtu kako bi pratili moj rad
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

devil2000 wrote:Sto se tice struga:

...

Za sada pozdrav. Ubuduce cu o svim svojim projektima izvestavati na sajtu kako bi pratili moj rad
Da li si ti siguran da su klizne staze kaljene, jer se kod klasičnih tokarilica one ne kale.To se radi kod onih čije su klizne staze okrugle, kod CNC tokarilica i glodalica.
User avatar
devil2000
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 02 Jan 2010 20:14

Post by devil2000 »

Bas pise na krevetu da je termicki obradjen, mozes procitati i Mboletov opis.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Naleteo sam na ovaj veoma intersantan strugic ("strugic" = snaga 95W -tako pise) -interasantana kombinacija (pogedajte sve slike)
http://www.pazar3.com.mk/ViewItem.aspx?itemId=446898

Strugica nema(sigurno je prodan) na ovom linku je sad neka savim druga masina
Last edited by dikar on 24 Apr 2010 16:25, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vec je bio ovakav negde u postovima.
Emco unimat - "deda" svih malih strugova. Jako lepa masinica, ali fabrika vise ne pravi nista za njega (znaci nema nikakvih delova, dodataka...), i ne postoji mogucnost automatskog posmaka.
Takodje ovo je masina stara sigurno preko 20 godina (bar toliko se ne proizvodi), i veliko je pitanje u kakvom je stanju.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Kakvi su utisci sa strugom?
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

mbole wrote:Vec je bio ovakav negde u postovima.
Emco unimat - "deda" svih malih strugova. Jako lepa masinica, ali fabrika vise ne pravi nista za njega (znaci nema nikakvih delova, dodataka...), i ne postoji mogucnost automatskog posmaka.
Takodje ovo je masina stara sigurno preko 20 godina (bar toliko se ne proizvodi), i veliko je pitanje u kakvom je stanju.
Mislim da bi puno bolje lezalo "pradeda" nego "deda" mada je dobar masiv, drugo:(
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Ma ne bih da ga kupujem, slucajno sam ga video na netu i ucinila mi se intersantna kombinacija strug, stubna busilca i cirkularcic. a cena mu je 320eur.. inace nisam neki pristalica ovih kombinacija na prvi pogled su veoma privlacne, ali kad pocne rastavljanje pa sastavljanje ode dan.
Pozdrav
Last edited by dikar on 15 Jan 2010 01:07, edited 1 time in total.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Naleteo sam na strug za metal. Onako, malo je veci - 2,70 m :) .

Motor- 1.5 kw , 380.Stezna glava 250 mm precnik (od oka) - 3 celjusti, ne znam koji je MK. Navodno obradjivane felne za kamion???
Max duzina obrade - oko metar i 20, rekao bih. Ispravan, doduse malo stariji, ali, navodno precizan. Ima posmak, nekoliko brzina.
Cena - 1500 evrica. Ne znam koji je proizvodjac.

Na sta da obratim paznju kod ovog struga?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ono sto mi pada na pamet, ako je duze koriscen je da moze da dobije "luft". Do neke granice to moze da se dovede u red stelovanjem ali ako je preveliki onda bi morali da se prave/obradjuju/menjaju pojedini delovi.
Proveri jel ima velikog poprecnog lufta izmedju kreveta i kolica, na spoju kolica i e sad kako li se zove "crosslide" znaci na lastinom repu koji stoji popreko u odnosu na osu struga, na istom takvom lastinom repu koji je izmedju nosaca alata i crosslide-a. Jel ima velikog zazora izmedju kolica i vretena za posmak. Da li ima lufta u glavi (osa glave). Drugo mi ne pada napamet posto se nisam bas druzio sa velikim masinama.
Na tako velikoj masini ima neki veci MK, tako da ti to nije problem. Dovoljno je veliki, a lakse je naci stvari za velike masine (po firmama su takve pa se lakse krade :))
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Image

Nova igrachka... :D
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Maaaaalo je veći :)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

kaka igracka!!!
jel imas ti dozvolu za ovo???:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Brateee.. Sta ces sa ovim?
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
Post Reply