Strug za metal

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

Ima u Aleksandrovcu, mislim da se firma zove Alco Machine Tools imaju desetak konvencionalnih i dva CNC struga, može ti se nešto

i svidi.
Last edited by Gaga on 25 Nov 2009 23:03, edited 1 time in total.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Tamo sam i video taj Micron strugic. E, sad ne znam kaki su.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Krakteristike su mu sasvim OK, a cena je odlicna.
Ako ima ikako finansijskih mogucnosti, razmotri ovaj D250. To je vec ozbiljna masinica, a uz nju ide lepa oprema. Pogledacu ako negde napipam ko ih pravi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko sam uspeo da provalim, proizvodjac je isti kao i za optimum (potkralo im se na prar slika sa glodalicama da je na masinama optimumova nalepnica). E sad verovatno i jedne i druge pravi neki kinez, al ne uspevam da iscackam koji :)
Pogledaj i http://www.alcomachinetools.com to su ti isti samo malo drugaciji site
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

mbole wrote:To je proxonov model.
Cena u germaniji oko 800 ajvara http://www.dhcenter-shop.de/shop/index. ... hinen.html
Nisam ga detaljno zagledao, al mi nesto deluje malecko. Koliko sam uspeo da prevedem na brzaka recimo ima MK1 konus na glavi, a kod ovih kineza je MK3 kao i naravno manji otvor u osovini glave.
Pogledacu kasnije detalje (sad moram na posao)
Sta je to MK1, MK3?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Morse konus.
Kod alatnih masina sve glave, futeri, u sustini i burgije se spajaju konusom, nigde nema navoja kao kod recimo futera na rucnoj busilici.
Morse konusi su jedan od standarda. Kod nas je u upotrebi jos B (B12, B16...) kojim se uglavnom spajaju futeri za burgije.
Naravno sto je veci broj veci je i sam konus, veca mu je nalezuca povrsina, moze da istrpi veci moment, kroz njega ide veca rupa...
Pogledaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Machine_taper
User avatar
milan_carpenter
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 24 Oct 2009 03:48
Location: Srbija - Makedonija

Post by milan_carpenter »

bole znam da si zaboravio da stavis slike


Image


Image


Image
" BOG TI SUDI PRE NEGO STO I POMISLIS "
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve vec ima na ovom wikipedijinom linku, pa nema potrebe da se dupliram.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dokle si dobacio sa strugicem?
Ja se bas lepo igram.
Napravio sam mali nosac za sajlu od dremela, pa sad mogu da ga koristim i ko malenu glodalicu ogranicenih mogucnosti i kao brusilicu okruglog (jedino posle brusenja treba obavezno dobro ocistiti klizace posto nisu kaljeni, ili jos bolje pokriti necim dok se radi).
Prva verzija je bila "stap i kanap" (ustvari stap i plasticna vezica), cisto da vidim jel moguce:
Image

Onda sam se malo potrudio, pa to em lepse izgleda, em je mnogo stabilnije i preciznije:
Image Image

Brusilica je odlicno posluzila da skratim jedan MK2/B16 konus, i leteci trn, posto su standardni predugacki odnosno oduzmu previse od radne duzine, a kaljeni su pa nije moglo strugarskim nozem.
Image
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovaj prvi je preskup (eno ga takav u alcu, verzija sa digitalnim brojacem obrtaja za 380 evrica, nov, sa garancijom...).
Ovaj drugi je "legendarna" masinica (emco unimat). U sustini to je prvi malecki strug koji je bio siroko dostupan. Ozbiljna mana mu je sto nema mogucnost automatskog posmaka.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Skupljam pare za D280 ili d 250 v... Ali, nesto se premisljam i za ovaj meleni, maleni...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Velika stvar je sto uz 250 i 280 stizu stezne glave i sa 3 i sa 4 pakne, plus jos 2 linete. To uopste nisu jeftine stvari, a i mnogo je veci problem nabaviti ih (pa nek kosta sta kosta). Nazalost koliko vidim uz 250V ne stize glava sa 4 pakne.
Pitanje je koliko znaci konstantno promenjljiva brzina na 250V u odnosu na 6 mehanickih brzina na 250? Realno problem su niski obrtaji, a ispod 125 obrtaja, elektronika koja se obicno isporucuje uz ove male strugice ne ume da ispuca dovoljno obrtnog momenta. U krajnjoj liniji datu elektroniku bi verovatno mogao da ti napravi neki prijatelj elektronicar (motori su koliko vidim isti na sve tri masine), a promena prenosa bi vec bila dosta slozen posao.
User avatar
devil2000
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 02 Jan 2010 20:14

Post by devil2000 »

Da vas pozdravim , ja sam novi clan na ovom forumu,(iz NS-a sam), trebao bih sledece nedelje da kupim mini strug ali nemam pojma koji pa sam u potrazi za informacijama naleteo na ovaj forum i registrovao se.

Hteo bih da nabavim mini strug za metal za pocetak da se naucim da radim na njemu.

Zanima me par odgovora na pitanja.
Za pocetak

1. Sta je to auto posmak i da li moze rucno da se radi kada nema auto posmaka ?

2. Da li sa minilathe-om moze da se iseca deo ili mora da se nabavi poseban dodatak (konkretno mislim na ovaj rotwerk)?

3.Koliko su reda velicine cena nozevi za ovaj uredjaj kao i sam materijal(mislim na obicno gvozdje) ?

4. Cuo sam da na ovako slabasne strugove je bolje koristiti sto kvalitetnije nozeve tipa vidija, da li tog ima da se nabavi kod nas i kako da trazim kod prodavca tipa 8x8mm vidija ?

5.Kako je stanje sa popravkama ovih uredjaja, pretpostavljam da jedino sto moze da rikne je motor koji moze da se vikluje, dok elektronika nije nesto komplikovana za popravku?

6.Gde bih jos mogao da nabavim takav mini lathe a da nije u Alco posto je on bas daleko od novog sada pa me ispadne ko ovaj rotwerk kao na limondo iz NS-a samo sto ne moram da putujem?

7. Odakle ste videli cenu za micron od 380e, posto koliko ja vidim je 399e plus pdv plus put i to mu izadje isto 500e ?

8. Ako neko ima kontakt ko prodaje nov ili polovan strug neka mi posalje na email ako nemoze ovde da postavi

Pozdrav iz NS-a i srecna Vam nova godina
Devil 2000
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

1. Automatski posmak, znaci da kad se glava struga okrene za jedan obrtaj, kolica (onaj deo na kome je noz) se pomere za neku, tacno odredjenu duzinu. Koliko ce da se pomeri zavisi od kombinacije zupcanika koju stavis. Bez toga ne mozes da rezes navoj, a to je jedna od vrlo cestih operacija. Takodje ako zelis finu obradu, daaaaaleko ju je lakse izvesti sa automatskim posmakom.

2. E sad nisam bas siguran na sta mislis pod "isecanje". Da bi presekao sipku koja se vrti u strugu, treba ti samo odgovarajuci noz.

3. Stirija (HSS) nozevi su na buvljacima reda 200-300 dinara komad. Nozeve sa lemljenom vidijom dimenzija 8mm je jako tesko, skoro nemoguce naci. Nosaci za vidija plocice, mogu da se nadju, lepa, kompletna garnitura je oko 120 evrica kod Dinaka. Na buvljacima sam za sada nasao samo jedan tip (osnovni, desni) nosaca i on je bio reda 30 evra zajedno sa 10 plocica. Sam nosac, oko 10 evra. Sto se tice celika, njega nisam kupovao tako da nemam pojma posto je. Aluminijum ti je oko 500 din/kg (otprilike). Mesing ne mogu da se sad setim, ali cini mi se da je isto tako nesto (samo sto je tezi za istu zapreminu).

4. vidi odgovor pod 3. Trazis bas tako, vidija noz 8X8. Uvek je lakse raditi sa vidija nozevima. Jedina mana je sto ih je tesko ostriti. Idealni su nosaci za vidija plocice, ali su i najskuplji.

5. Ako kupis u prodavnici, dobijas garanciju, i naravno imas servis. Ako kupis na buvljaku, preko oglasa... moras sam da se snalazis. Najcesce riknjavaju plasticni zupcanici automatskog posmaka (napravljeni su od dosta kilave plastike). No njih mogu da ti naprave u svakoj iole boljoj metalskoj radionici. Sam motor crkava dosta retko. Druga na listi je elektronika, ali i nju nije preterano tesko popraviti (osim ako dobijes SMD varijantu, gde je gotovo nemoguce skinuti neke delove sa stampe). Postoji nova varijanta koja ima beskontaktni jednosmerni motor i frekventni regulator (http://www.siegind.com/product.php?id=18), ali ne znam da li je uvoze. Glavna prednost je sto motor ima mnogo veci obrtni moment u niskim obrtajima, kao i sto je motor potpuno zatvoren, pa je mnogo manje podlozan kvarovima.

6. Mozes da pises proizvodjacu (imas gore web site) pa da ga pitas da li jos neko uvozi kod nas. Sto se tice Alca, ne moras da ides u Aleksinac, salju. Na limundu namas ni g od garancije, i nemas pojma u kakvom je stanju masina koju kupujes. To ipak nesto vredi.

7. Zaboravili smo na PDV

E sad, pitanje br1 glasi: sta ustvari nameravas da radis sa njim? Da se cisto igras, ili da radis nesto ozbiljnije? Za igranje ce ti i ovaj malecki zavrsiti posao (ako ne zelis da se igras previse :)).
Ako nameravas da sa njime nesto pravis (zaradjujes), bolje sacekaj i skupi pare za bar verziju 250 odnosno 280. Tek kad pocnes da radis shvatis sta ti sve nedostaje :)

Odmah spremi jos jedno 100-200 evrica za "opremu" (ovo je cena za jeftinu opremu, i cenjkanje, nozevi nisu uracunati u nju).
Mikrometar
Subler
Komparater sa magnetnim stalkom
Pristojna glava za prihvat burgija (prava metalska glava, ne ove sto se isporucuju i kakve su na busilicama).
Nekoliko zabusaca
Leteci trn
Ureznice, nareznice, burgije u merama za navoje (barem osnovne M4, M5, M6, M8, M10, M10X1), burgije dva puta, ako nameravas da radis sa mesingom, bronzom ili plastikom posto njih moras da preostris na rezni ugao od 0 stepeni.
Pristojna garnitura burgija 1-13mm sa korakom od 0.5 (pored ovih za navoje)

To je otprilike neka osnova (verovatno sam nesto zaboravio), a ostalo ces kupovati kako ti bude zatrebalo.
Sledece sto ce ti brzo zatrebati je dodatna glava sa 4 nezavisna pakna (oko 90 evra, i cekanje oko mesec dana od kad je narucis kod Alca). Onda malo veca glava sa 3 pakna (rupa u glavnom vretenu je 20mm, ali je rupa u glavi koja stize sa strugom oko 15mm, pa kroz nju ne mozes da provuces iole deblju sipku).
Post Reply