Strug za metal

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ma ne ljutim se naravno, daleko od toga. Diskutujemo, pa valjda nadjemo sta je tacno. Niko od nas ne zna bas sve, neko zna ovo neko ono, neke ideje se pojave vremenom, neke su stare decenijama.

Naravno da ovako ne mogu da se obrade pakne za stezanje iz rupe. Pisao sam o vrlo konkretnom poslu, ne o opstem pravilu.

I dalje se ne slazem da postoji kontraluft, kada su pakne slobodne. Barem ne luft u spirali, ostali zazori, recimo u lastinom repu vec mogu drugacije da se ponasaju, ali mislim da su oni od mnogo manjeg uticaja (mislim, ne tvrdim).

Kada stezes sipku, spirala naleze na navoje u paknama svojom unutrasnjom stranom.
Kada su pakne slobodne, i usled centrifugalne sile hoce da se razidju, one nalezu na unutrasnju stranu spirale, bas kao kada stezes sipku, i upravo time si ponistio luft. Ta centrifugalna sila uopste nije tako mala kako izgleda na prvi pogled.
Ako i dalje ne verujete, moracu da nacrtam :)

Tek sad videh slobin post (kucali smo u isto vreme). Da, tako moze, i verovatno je preciznije :tummenupp:
Meni jednostavno nije palo na pamet, vec sam video ovakvo resenje, iako sam inace urezao taj zubic, upravo zbog hvatanja tankih komada (mada sad mnogo cesce napravim "hvatalicu", mnogo je preciznije).

Malo futerce je daleko od novog (strugic je kupljen polovan), a pri tom je i vrlo kinesko :) Znaci daleko od toga da je fino bez luftova itd.

Kapiram ja vas strah, koji je sasvim realan za komad, jer kad nesto nije stegnuto u glavi, mora da iskoci napolje. Stvar je u tome sto ovde nema nicega u glavi, pa nema sta ni da iskoci.
Spiralu nema sta da okrene. Paknovi koji hoce da se rasire upravo obrnuto, blokiraju spiralu i ne daju joj da se okrece. Probaj prostu stvar. Uhvati jedan pakni i vuci ga ka napolje, i istovremeno probaj da okrenes kljuc u glavi to jest da rasiris paknove kljucem. Videces da ide mnogo teze nego kad ne vuces pakni. Pakni koci spiralu, a ne da je tera da se odvije.
User avatar
danilom
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 13 Dec 2010 12:14
Location: Novi Sad
Contact:

Post by danilom »

Evo da se i ja prijavim u stoarsko/metalsku radionicu. Pazario sam manji strug, svajcarske proizvodnje, SCHAUBLIN. masivno postolje preko 300kg liveno iz komada. Mali futer 115mmm i caure za brze otpustanje. Cisto iz hobija postavicu mu profilisane vodjice sa kolicima i kuglicna vretena :) koja dugo cekaju da nadju svoje mesto.

Iako je stolarska radionica, mislim da nikad dosta masina, a strug je uvek koristan :oskyldig:

Image
User avatar
UlicniTrkac
Šegrt
Posts: 20
Joined: 14 May 2011 23:51
Location: Cacak
Contact:

Post by UlicniTrkac »

Wow! Kakva masina!
Cestitke na kupovini, ako nije tajna koliko je kostao?

Ja sam se bacio na modifikovanje i sredjivanje mog Einhell-a, posto je ipak bio poprilicno zapusten.
Sve sam rastavio, i svi delovi su poslati na peskarenje sem klizne povrsine. Potom ce na farbanje.
Drugar mi pravi novo glavno vreteno sa flansom od 100 mm, i futer od 100 mm je na putu, sa tri pakne, nema potrebe za vise.
Postojeci lezajevi koji nose glavno vreteno ce biti zamenjeni sa cilindricno valjkastim lezajevima koji ce dati dodatnu stabilnost i preciznost u radu.
Tockici kojima se pomera suport po x i y osi dobijaju takodje lezajeve, da bi se eliminisao zazor. I jos par stvari pravim, ali to cu okaciti kad budem zavrsio sve :D

evo malo kako izgleda unutra

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Klasican SIEG (isti ko ovaj moj, samo prodaja pod drugim imenom)
Ja sam lezajeve vec zamenio za konusne (dosta jednostavno), al nisam menjao glavno vreteno. Rezultat je vise nego zadovoljavajuci (mirniji rad, manje "chatter"-a nemam pojma kako se to kaze po naski, centriranost ispod jedne stote...)
Uradio sam i kompletno novo vreteno i nosac za Y osu (aksijalni lezaj), takodje preadio "cpompaund slide" (verovali ili ne ne znam domaci termin), samo sto na njemu nije aksijalni vec "obican" radijalni lezaj, al vec imam plan kako i tu da ga ubacim. Na X osi nisam za sada dodavao lezaj
Vec neko vreme nisanim glavu sa 4 nezavisna pakna, jer pruza dosta ekstra mogucnosti (stezanje pravougaonih komada na primer)., al nikak da mi se novcanik slozi sa zeljama :)

Ne postizavam, al ubacicu slike cim stignem.
User avatar
UlicniTrkac
Šegrt
Posts: 20
Joined: 14 May 2011 23:51
Location: Cacak
Contact:

Post by UlicniTrkac »

Za Einhell radi fabrika Real Bull, ali su toliko slicni oni i SIEG da im je vecina delova ista.
Ja vreteno menjam iz dva razloga - da steznu glavu od 100mm ne montiram preko nekih adaptera, i zato sto na oko vidim da postojece vreteno nije dobro, i da malo baca.
Da li si modifikovao nacin kako se konjic fiksira?
User avatar
pecamuzicar
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 26 Feb 2012 20:06

Post by pecamuzicar »

Pozdrav svim stolarima a i ovim - novim, ;)

Pre nekog vremena sam konačno pronašao ovaj domaći forum i pročitao celu temu, tako da posle višemesečnog traganja po netu, odlučio sam da ovde unesem veoma interesantne novine na polju DIY -samogradnje mašina za obradu metala kao strug i dr. koje bi mogle veoma da obraduju samograditelje.

Jedno od prvih uputstava za samogradnju koje sam pronašao je svakako "Build Your Own Metalworking Shop from Scrap" od Dave Gingery-a. To je komplet od 5-6 knjižica (zavisi koje izdanje) u kojima Dave detaljno objašnjava proces samogradnje praktično svih osnovnih mašina za obradu metala počev od struga, preko glodalice, "shaper"-a... pa do indexing mašine itd. uz pomoć samo najosnovnijih alata kao bušilice, šrafcigera, turpija ... Prva knjižica - ustvari objašnjava samogradnju male peći na ćumur ili gas, za livenje onih delova koji mogu biti od aluminijuma kao: postolje struga, nosač glavne osovine, konjic, suport - nosač noževa, remenice ... Sledeća objašnjava samogradnju struga gde Dave pominje da je strug za metal jedina mašina koja je toliko praktična i upotrebljiva da može biti u stanju da proizvede samu sebe. Pre petnaestak godina njega je ova samogradnja struga za metal veličine 7"x24" koštala oko 50$.

Sledeće slične samogradnje struga koje sam pronašao su na http://www.vintageprojects.com/lathe-milling-plans.html, gde su u manjim pdf fajlovima date samogradnje nekoliko manjih strugova, od kojih je bar meni najinteresantniji http://www.vintageprojects.com/machine- ... tLathe.pdf od J.V. Romig-a. To je opis samogradnje jednog od većih strugova sa ovog sajta gde je postolje struga izrađeno od ojačanog betona.

Ostala veoma korisna uputstva sam pronašao u vezi samogradnje svih masivnih delova mašina sa korišćenjem epoksidnog betona (EG, Epoxy Concrete, Epoxy Granite ...). To je smeša slična betonskoj gde se koriste obično tri veličine agregata kamenog, metalnog i sl. porekla oko 0.03mm - 25mm u određenoj procentualnoj razmeri, a za vezivno sredstvo se koristi epoksidna smola. Smesa se lije u kalupe željenih veličina i oblika sa ojačanjima ili bez za delove mašina. Ova tehnologija ima sjajne, veoma važne karakteristike dampiranja vibracija i koristi se u svetu već duže vreme za proizvodnju veoma preciznih mašina.

Takođe veoma interesantan i pristupačan metod za gradnju strukturnih baza mašina sa prilično dobrim damping karakteristikama je ispunjavanje čeličnih okruglih ili kvadratnih cevi ekspandirajućim betonom uz korišćenje i dampirajućeg materijala u obliku listova koji se postavljaju izmedju betona i cevi prilikom livenja.

Ja sam se odlučio za gradnju nešto većeg struga nego sto su opisani u ovim priručnicima i linkovima kombinacijom nekoliko različitih ovde pomenutih metoda, pa bi bilo fino da ovde izmenjamo informacije i iskustva za one koji su zainteresovani za DIY.

Srdačan pozdrav, :)

Petar
Last edited by pecamuzicar on 24 Mar 2012 18:32, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stfefan wrote:Da li si modifikovao nacin kako se konjic fiksira?
Nisam jos, al i to je u planu. Cekam samo da mi iskoci zgodan komad materijala (treba mi OK 20 ili veci, a nemam ga u "kutiji sa svim i svacim").

Meni vretno nije bacalo, al je imalo malo lufta (potrosili se lezajevi). Kad sam stavio nove konusne, sve je leglo na svoje. Pri tom prvo uzmem neke "kojih je bilo u radnji" ne zbog cene vec jednostavno nisu imali SKF, a mene mrzelo da lunjam i trazim po gradu. Ugradim, i ne valja nikako, ima lufta, cujes da "grebe"... Onda ipak malo procunjam, kupim SKF i radi ko singerica.

Ono sto mi je odavno u planu je dodatna redukcija prenosa (izmedju motora i glavnog vretena), al ne mogu da nadjem odgovarajuce remenice za zupcasti kais. U jednom trebutku sam pomislio da sam nasao kod Kumakisa (imaju odgovarajuci kais), al ispostavilo se da tako male ne mogu da nabave. Na kraju cu morati da ih narucim da se naprave. Ujedno bi i motor trebalo da dobije drugacije vesanje, posto je ovo "kuku i lele" za podesavanje.
User avatar
UlicniTrkac
Šegrt
Posts: 20
Joined: 14 May 2011 23:51
Location: Cacak
Contact:

Post by UlicniTrkac »

Uh, ja nisam uzeo konusne SKF, nego neke slovenacke, CODEX. Sad si me bacio u razmisljanje, da li da ugradim ove ili da pojurim odmah SKF. Mada za ove kazu da su solidni lezajevi.

Neki predlog gde njih da porucim, a da me pri tom ne oderu sa cenom? (skf ili fag?)

Takodje, ima li neko od vas kontakt telefon od izvesnog Kecmana koji na Bubnju prodaje raznorazni strugarski alat i opremu? Navodno ima jeftine stezne glave od 100mm, mozda bih mogao uzeti i onu sa 4 pakne, ako je cena dobra?
Last edited by UlicniTrkac on 25 Mar 2012 21:13, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovi su bili neki WBF (boga pitaj odakle su poreklom, pretpostavljam kinezi). Mislim da bi codexovi trebalo da su sasvim OK.

Ja sam SKF kupovao u V.T.L.-u, u Zemunu, Cara Dusana 182.

Ne znam za tog Kecmana, bas svaki put kad odem na Bubanj, gledam i raspitujem se za male glave, al do sada nisam uspeo da ih nadjem. Ja jurim glavu sa nezavisnim paknovima. Koliko sam shvatio kod nas imaju neko posebno ime za nju, to jest ne zovu je stezna glava vec nekako drugacije.

Evo ga zadnji dodatak koji sam dovrsio prekjuce, oslonac za obradu drveta (ipak je ovo stolarski forum :))

Image

Ne izgleda bas najlepse od hartletovanja, al radi. Napravio sam dva oslonca, jedan kraci i jedan duzi, tako da mogu da ih menjam u zavisnosti sta radim.

I evo ga prvi rad na njemu (naravno novi alat za taj isti strugic :)) Drvo je grab, a finis je super lepak.
Image
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Mbole, to što tebi treba zove se "plan šajba".
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A kako zovu onu plocu koja se vezuje umesto glave (na engleskom je faceplate)? Obicna ravna ploca sa rupama na sebi pa za nju povezujes komad srafovima i stezacima.
Ovo:
Image
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Mi to zovemo plan sajbna u bivsoj mojoj firmi.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
UlicniTrkac
Šegrt
Posts: 20
Joined: 14 May 2011 23:51
Location: Cacak
Contact:

Post by UlicniTrkac »

novi fag lageri, nekoliko ofarbanih delova, kao i delovi koji danas idu na farbanje. i nova stezna glava :)

Image
Image
Image
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko te je kostala glava?
User avatar
UlicniTrkac
Šegrt
Posts: 20
Joined: 14 May 2011 23:51
Location: Cacak
Contact:

Post by UlicniTrkac »

10.000 din nova, bez pdv-a. ne znam koji je proizvodjac, ali ima ISO 9001-2000 sertifikat, tako da mislim da nisam pogresio.
Post Reply