Strug za metal

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
devil2000
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 02 Jan 2010 20:14

Post by devil2000 »

Hteo bih da radim sledece na ovom strugu:

1.Naucim da radim na njemu

2.Onda bih hteo da probam da radim neke mini prototipove nekih delova koje ako sam zadovoljan sa njima da odnesem kod pravog strugara koji ce to odraditi u pravoj velicini

3.Moj otac se bavi servisom mehanickih v aga koje se sada vise ni ne proizvode tako da vise se ne mogu nabaviti delovi za njih (ne samo originalni negi bilo kakvi), a stekao sam utisak da dosta tih delova koji se kvare mogu lako napraviti na strugu.

4.Nikakve velike serije ne bih radio, niti velike delove koji sluze za velike masine nego sitne precizne delove koje ce mi ponekad zatrebati da se naprave kako bih popravio neki uredjaj (nema zupcanika u mojim uredjajima)

Jos koje pitanje:

1. Sa osnovnom glavom sa 3 pakne koja stize uz uz taj mini strug koliku sipku u precniku ja mogu da stavim i da li je to taj prvi broj u obelezavanju strugova kod ove je 110x300, sto znaci da ja mogu da obradjujem sipku koja je 110mm u precniku jel tako?

2.Sa vecom glavom dobijam samo vecu sipku da mogu da obradjujem ?

3.Posto imam rucne nareznice i ureznice u svojoj radionici, da li one mogu nekako da se koriste sa ovim strugom ili moraju neke posebne za strug?

4.Isto pitanje i za burgije ?

5.Sta je Komparater sa magnetnim stalkom ?

Hvala Mbole, mnogo mi znace ovi odgovori.
Last edited by devil2000 on 03 Jan 2010 10:06, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se ucenja tice, to moras da probas, a u tom slucaju uopste nijebitno koliki je strug. Mogao bi da se ucis i na onaome od 8 tona (ko sto su se ustvari i ucili pravi majstori strugari). U svakom slucaju preporucio bih ti da prvo malo iscitas, sto po web-u, sto ako nadjes neku knjigicu. Dosta lepa je "Table top machining". Pisao ju je tip koji je vlasnih sherline-a (http://www.sherline.com/), i jako je lepa za citanje, ne samo po informacijama koje ima u sebi. Inace Sherline pravi veoma fine masine, sa malim tolerancijama, i naravno odgovarajucom cenom. Same masine cak i nisu toliko skupe, ali onda dodje dodatak+dodatak+dodatak da ih dovedes u "kompletno" stanje, pa to izadje poprilicno. Druga knjiga koju bih zele da procitam je "Machine shop trade secrets" http://www.proshoppublishing.com/ (ako kupujes ne kupuj od njih, najskuplji su, potrazi na amazonu i slicnim sajtovima). Na moju zalost, nisam uspeo nigde da je nadjem na netu, pa cu izgleda morati da je kupim :)

Za prototipe mislim da ti je mnogo jednostavnije i lakse da radis od nekog aluminijuma. Jeste malo skuplji ali se zato na masinama ove velicine daleko lakse i brze obradjuje. Ne zaboravi da je motor u ovim masinama od svega 250-300W, a ne od 2KW. One jednostavno nemaju snage ni robusnosti za bilo kakav dublji rez. Racunaj da u celiku mozes da rezes max oko 2 deste u prolazu, i to samo kad radis grubo dovodjenje na meru (obrada je jako gruba). Sa aluminijumom mozes da ides na rez od 0.5mm bez vecih problema.

Nije problem da li pravis seriju ili jedan jedini komad. Problem je vreme koje ti je potrebno da se nesto napravi na ovakvoj masinici. Evo ja vec tri dana pravim jedno navojno vreteno. Jeste, ne radim samo to, nisam jos ni blizu majstora, ali jednostavno kad skidas po 0.2mm u prolazu sa sipke od 14mm koju treba da dovedes na precnik 10mm, i to moras da radis jako polako to traaaaaaaaje. Meni kao nekom ko se time bavi iz hobija, to nije nikakav problem. Ali ako je dosla musterija da joj napravis u sustini prost komad, a ti kazes dodji za 3 dana... jasno ti je. Sto se tice preciznosti, same masine su prilicno neprecizne, ali za neverovati je koliko precizni i fini komadi mogu da se naprave na njima. Deluje paradoksalno, ali uz puno razmisljanja i jos vise utrosenog vremena moguce je izvuci mnogo vise od onoga zasta su napravljene.

U osnovnu glavu sa tri pakne (glava od 80mm) najdeblji komad koji mozes da stegnes je oko 6cm (tu negde, mozda malo manje mozda malo vise). Pri tom taj komad mora da bude kraci od rastojanja izmedju glave i konjica, posto takva sipka ne moze da prodje kroz glavu. 110mm je dva puta visina od centra glave do gornje povrsine kolica, ali to ni teoretski nije maksimalni precnik komada koji mozes da obradjujes. U igru ulazi jos jedna dimenzija (koju proizvodjaci naravno ne prikazu) a to je horizontalno rastojanje od ose struga do nosaca alata. Ono kod mene iznosi oko 45mm, oduzmi jos bar 5mm koliko mora da viri noz iz nosaca i dobijes maksimalni teoretski precnik od oko 80mm. Ostaje ti jos problem da to ne mozes da stegnees u glavu koja dolazi uz strug. Moguce je naravno dokupiti vecu glavu.
Realno, za obradjivanje necega sto je precnika 80mm, potrebna je daleko jaca masina. Najveci problem je sto bi taj komad morao da se vrti jako sporo (kako povecavas precnik tako raste obodna brzina za isti broj obrtaja vretena), a motorce jednostavno nema dovoljno snage na niskim obrtajima.

Sa vecom glavom tacno je dobijes samo vecu sipku. E sad to naizgled deluje naivno, ali... Zamisli da imas sipku precnika 20mm dugacku na primer 200mm. Treba ti da napravis komad koji ce biti primera radi oko 50mm dugacak. Moraces prvo da svoju sipku odseces na oko 65-70mm, posto 20mm ne moze da prodje kroz rupu u glavi (moze da prodje kroz rupu u vretenu koja je 20mm, ali rupa u glavi je 15mm), a treba ti barem 15 do 20mm da stegnes komad u glavu. Drugim recima dobio si 20mm skarta. Da je rupa u glavi 20mm mogao bi da stavis celu sipku koju imas i odseces nakon obrade samo ono sto ti treba. Ne zaboravi da je sirov materijal uvek veceg precnika od onoga sto na kraju treba da dobijes. Traziti bas najpriblizniju dimenziju cesto je neispaltivo (pravis komad od 16mm, imas sirov materijal od 20, neces ici da kupujes sipku od 18mm, vec ces ga izrezati od ovog od 20mm).
Pored ovoga pomenuo sam glavu sa 4 nezavisna pakna (ova koju dobijes je samocentrirajuca sa 3 a postoje i samocentrirajuce sa 4). Takvom glavom mozes da stegnes i komad nepravilnog oblika i da ga dovedes u centar ili namerno izbacis iz centra. Recimo da stegnes kvadar ili da stegnes cilindar ali tako da je izbacen iz centra (sto bi rekli "u eks"). Na primer mogao bi da poravnas stranice nekog kockastog bloka, da izbusis rupu u njemu koja je van centra... U sustini sa takvom glavom dobijas neke minimalne mogucnosti glodalice. takodje sa takvom glavom je nekada daleko lakse postojeci komad ponovo dovesti u centar. nemoj misliti da ce to sto je glava samocentrirajuca da ti obezbedi da kruzni komad stegnes tacno u centar. Stegnes, pa stavis komparater, pa vidis koliko "baca" pa ga malo cuknes, pa opet proveris koliko baca, pa tako jedno 10-tak puta, a nekad jednostavno nista ne pomaze, uvek baca za desetu. Kod nezavisna 4 pakna je to daleko jednostavnije (i dalje trazi "igranje" ali je prostije, i ako komad nije "vrljav" sam po sebi, sigurno je moguce dovesti ga tacno u centar).

Rucne nareznice vrse posao savrseno (u sustini i ne znam da li postoje masinske). Sto se tice ureznica pretepostavljam da imas one sto su u garniturama po 3 komada. Mogu da zavrse posao, ali ipak bih ti preporucio da kupis masinske i to one kod kojih je nosac manji od samog reznog dela, kako bi mogao da urezes navoj u rupi dubljoj nego sto je sam rezni deo ureznice. U sustini one nisu skupe (reda 100-tinak dinara komad). Trebaju ti po dve za svaku meru, one za prolaznu i one za slepu rupu. U sustini i ovde ces navoje rezati "rucno", to jest rukom ces okretati vreteno a strug koristis samo da bi navoj zapoceo kako treba to jest u osi sa rupom (opet problem male snage na niskim obrtajima koji su neohodni za rezanje navoja).

Burgije su identicne. Postoje i masinske sa konusnim dosedom, ali one su prevelike za ovaj strugic, tako da ces burgije stezati u odgovarajucu glavu.

Komparater sa magnetnim stalkom imas ovde kako izgleda: http://www.mini-lathe.com/Measurement/D ... cators.htm (i inace pogledaj sajt ima puno korisnih informacija) Ja sam skoro kupio komplet na najlonu kod Bugarina za oko 1600 Din (moras da se cenjkas).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Umalo da zaboravim.
PRE nego sto kupis strug, OBAVEZNO KUPI ZASTITNE NAOCARI!!! Prave, zastitne naocari, one sto sa svih strana nalezu na lice, naocari za vid ako ih nosis ne pruzaju bas nikavu zastitu.

Naocari su apsolutno neohodne. Spon je ostar kao brijac, vruc kao ringla, i izlece iz struga velikom brzinom. Naravno ti uvek nabijes nos tik iznad noza da bi video dokle rezes, i samo je pitanje minuta (ne vremena, bukvalno minuta) kada ce ti neki uleteti u oko. A kad uleti, strasno je gadan.
Procitah u ovoj knjigici koju sam ti pomenuo:
MNOGO JE BOLJE MALO LOSIJE VIDETI SA ZASTITNIM NAOCARIMA, NEGO NE VIDETI UOPSTE BEZ NJIH!!!

Namerno sam napisao da naocari kupis pre struga. Kad ga dobijes, ko i svaki radoznalac (da to nisi, ne bi bio ovde :)), nema sanse da cekas sa probanjem dok ne kupis naocari :)

Pre par dana sam usisavao spon oko struga. Strug miruje, iskljucen je iz struje. Ko bi pomislio da usisivac moze da povuce komad spona, zaleti ga, ali ne uspe da ga uvuce vec ga samo ispali. Naravno pravo meni u oko. Sva je sreca da sam bio dovoljno priseban i nisam podlegao instiktu da zatvorim i protrljam oko, vec sam ga drzao sirom otvoreno (potreban je ozbiljan napor da to izvedes), otrcao u kupatilo, i izvadio ga parcetom papirne maramice. Pri tom je taj spon bio potpuno hladan, da je izleteo pravo iz struga, imao bi jedno 200 stepeni, i leteo bi daleko brze (ne bi "upao" u oko vec bi se zabio u njega). Od tad usisavam sa zastitnim naocarima, pa nek se smeje ko god hoce, ja imam samo dva oka.

Inace koliko god ove masinice delovale ko "igracke", uopste nisu bezazlene. Razmisli kolika je sila potrebna da bi se rezao celik, i bice ti odmah jasno sta takva sila moze da uradi tvom prstu, ruci, nosu... koji su daleeeeeko meksi.
Zaboravi na siroke rukave (ili kratki ili tesno uz ruku), lancice i ostali nakit ostavi u dnevnoj sobi, zabrani zeni i deci da ti prilaze dok radis... seticu se jos toga. Razmisljaj uvek pre nego sto nesto uradis, posle moze da bude (pre)kasno.

Deluje kao preterano poredjenje, ali ponasaj se prema strugu ko prema punoj i zapetoj pusci. Efekat kljuca zaboravljenog u steznoj glavi, kad upalis strugic a on je ostao na visokim obrtajima se ne razlikuje mnogo od "duge devetke". Odnece ti pola glave, samo ako te pogodi. Komad materijala ili alata koji se otkinuo, leti fantasticnom brzinom (seti se koja je sila potrebna da bi pukao komad celika), i zabice se u sve sto pogodi.

Ima ovde na forumu ljudi koji su bili profesionalni metalci, i mogu da ispricaju razne horor price. Metalski alati, zbog svojih manjih brzina, i male rasirenosti medju amaterima, deluju kao manje opasni od stolarskih, ali su bas zbog toga vrlo "pogana" sorta.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Poštovanje forumaši!
Evo, pa da se i ja uključim u priču.
Ako šmirglaš komad samo lagano pritisni, nemoj omotati šmirgl oko komada jer ti ga može povući i ostaješ bez prsta.
Nož za tokarenje odmakneš što dalje od mjesta gdje šmirglaš.
Kada šmirglaš blizu amerikanera(glave)budi koncentriran 1000%, jer ja sam kao šegrt ostao bez komadića desnog kažiprsta.Neki čak turpijaju komad dok se vrti, pa im je turpija znala završiti zapiknuta u dlan.Tokarenje je super stvar, samo se moraš koncentrirati i paziti što radiš , pa neće biti p......ja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kad smo kod turpijanja, moras da se naucis da drzis turpiju LEVOM rukom. Znaci obrnuto od onoga kako si navikao (naravno ako si desnjak). U suprotnom leva ruka ti se nalazi tik iznad glave, i samo je pitanje trenutka kad ce glava da te odvali po laktu. A kad udari, Mate Prlov ispadne pero laka kategorija.

Ako turpijas nikada ne drzi drsku turpije oslonjenu dnom o dlan. Uvek hvataj turpiju oko drske, tako da i ako je gurne materijal, u najgorem slucaju dobijes udarac ili malu posekotinu izmedju palca i kaziprsta a turpija proleti izmedju. Nikada ne pritiskaj turpiju o komad "ko sivonja". Em nece imati nekog efekta, em ces dobiti jako grubu povrsinu, em postoji opasnost da "zadres" u komad pa da ti ispali turpiju. Samo "ovlaz" dodir, brz, kratak, koliko da "lizne" povrsinu. Turpija se i inace upotrebljava samo da se nesto fino dotera. I to treba ti turpija koju nije bas lako naci kod nas. Ona sto ima zareze samo u jednom smeru (ne unakrst kakve su uobicajene).

Kod smirglanja, uvek papir drzi sa donje strane komada koji obradjujes (naravno ako se strug vrti u "normalnom" smeru, to jest ka tebi). Tako ce ako ga eventualno povuce komad, on pobeci od tebe, i samo skliznuti niz prste. Ako ga drzis sa gornje strane, imas sanse da ti "nabije" prste ka tebi. Druga varijanta je da napravis malo duzu traku, koju drzis sa obe ruke za krajeve tako da naleze na oko pola ili manje od pola obima komada.

Uvek gledaj da kad radis sa necim sto drzis u ruci, sila koja okrece komad radi tako da ti ispruzi prste i da ti onda ispustis to sto drzis, a ne da ti nabije i prevrne prste.
Na primer, hoces samo da procistis navoj i mrzi te da okreces rukom glavu koja ide lako. U desnoj ruci drzis jedan kraj kljuca od nareznice, a leva ti se nalazi na "stop" prekidacu (ona treba da bude na njemu kad god je to moguce). Ako uhvatis kljuc tako da ti je izmedju palca i dlana, i nareznica iz bilo kog razloga zapne, polomice ti palac. Ako drzis sa dva-tri prsta, tako da su prsti ispod kljuca i izmedju tebe i struga, kad dodje do udara, oni ce samo da se ispruze i kljuc ce ti skliznuti niz njih (bolece, ali nista nece biti polomljeno). Naravno kljuc drzis dovoljno visoko tako da su ti prsti dovoljno odmaknuti od struga, da imaju mesta da se isprave, a ne da ih kljuc "prilepi" za strug. Drzis "ovlaz", jer ako stegnes, a on zaglavi, nabice ti saku o strug.

Da rascistimo jos jednu "sitnicu". 250W deluje "smesno" uz danasnje alate. Ne zaboravi da je 1 konjska snaga oko 750W. Drugim recima to je trecina konjske snage. Zamisli da te konj ritne sa trecinom snage. Zavrsavas na urgentnom bez greske. Vrlo slicno je i kad te "ritne" strug, samo sto je strug "malkice" tvrdji i od konja. Ipak je strug od celika.

No, nemoj da se prepadnes pa da odustanes od cele price. Ovde smo puno pricali o bezbednosti pri radu sa stolarskim masinama, a ovo je ipak druga fela, i ima svoje specificnosti, pa je jako bitno ne shvatiti ih naivno, posto to uopste nisu. Stolarske masine su uglavnom bucne (sto rece rade skoro, kad upalimo frezer sa onoim glodalom od 150mm svi se razbeze iz radionice), pa same po sebi stvaraju "respekt", dok su ove metalske uglavnom tihe, al zato ujedaju istom zestinom ili cak i gore. Samo pamet u glavu, i okaci na zid iznad struga moje omiljeno pravilo:
OVA MASINA NEMA MOZAK. KORISTITE SOPSTVENI!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za primer o onome o cemu sam pricao, to jest koliko vremena je potrebno na ovim malim masinicama za neki posao:

Image
Image

Ovo je vreteno koje sam pravio tri dana. To je bilo vreme samo za vreteno, ove caure i matice su radjene posebno.

Jeste, trebalo je da bude bas precizno odradjeno, trebalo je snalaziti se da se postigne veca duzina navoja nego sto je raspon izmedju glave i konjica, postoji deo koji se brusi (dosed za lezaj), nisam radio 8 sati dnevno, trebalo mi je vremena da napravim jos par pomocnih alatkica (tanki oslonac na konjic, kako bi mala brusilica mogla da pridje, jos malo doradjivanja nosaca brsusilice...), nisam ja ni neki strugar, al tri dana je tri dana. Na velikom strugu se ovo uradi za max 30 minuta.
Meni to nije problem, jer je meni ovo cita zanimacija, pa i da traje mesec dana to bi samo znacilo da imam mesec dana zanimacije. Al cim pocnes da radis za novce, onda je to ozbiljan problem.
User avatar
devil2000
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 02 Jan 2010 20:14

Post by devil2000 »

Ovi saveti su za veliko postovanje.

Bas mi se pre pola godine desila nesreca da mi je prilikom brusenja jedan opiljak odleteo direkt u oko pa su mi morali da bodu oko kako bi to izvadili, a mislio sam da ce me naocare sa dioptrijom zastititi kao sto je bilo do sada.Srecom opiljak je otisao u beonjacu tako da nije bilo nikakvih posledica, osim sto nisam nista precizno radio 2 dana. Od tada nista bez naocara.

Sutra bih trebao da od alco-a narucim najmanji strug, cena 470e plus 30 evra dostava, znaci 500e bez alata.
U prospektima pise da ova masina ima ima 400w motor tako da verujem da b trebalo malo brze da odradjuje posao.
Mada vidim da su zupcanici plasticni kao i kod svih kineza i verujem da bi postavljanjem metalnih sa drugim odnosom zuba se moze dobiti manji broj obrtaja a veca snaga.

Naravno, jedva cekam da dobijem strugic, mislim da njegova sporost ima dobru osobinu jer cu 100 puta meriti (posle svakog prolaza) pre nego sto ga preteram.

Razgovarao sam sa tehnickim licem u alco-u koji kaze da moze da se stavi alat od 10x10 iako pise 8x8 cak i da moze da se stavi i 12x12 ali mora da se prethodno obradi tako da mi je glavna bojazan da necu moci naci nozeve za njega otklonjena.

Ako se snadjem sa ovim strugom i bude mi odgovarao mojim zahtevima mislim da mi je sledece na redu neka mini glodalica, ali koliko vidim u alco-u nema ispod 1000e.

Kako si uspeo da se snadjes da uradis 50cm deo na strugu od 30cm, imao si neki nosac ili drzac ?
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

E, bas da nam preneses utiske oko ovog struga. Ja sam vec bio zvao, pa se sad nesto premisljam... Mozda mi je preslab, premali, i to...
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Kolega Devil 2000, prije nego misliš mijenjati zupčanike, raspitaj se za cijenu novih zupčanika.Oni moraju biti kaljeni, ozubljivani, tokareni, brušeni, napravljeni utori za kajlu, pa ne znam koliko bi ti se to isplatilo.Å to se tiče promjene zupčanika zbog dobivanja veće snage a manje brzine nemoj ništa dirati jer ako stroj ima mogućnost narezivanja navoja i automatskog posmaka samo ćeš sve poremetiti.
User avatar
devil2000
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 02 Jan 2010 20:14

Post by devil2000 »

Zupcanici kostaju oko 50e kaljeni fabricki, video sam isti model na nekom sajtu.
Cak na tom istom sajtu proizvodjaca pise da se namerno stavljaju fabricki plasticni zupcanici zbog buke koja je mnogo manja sa plasticnim.

To su samo neke ideje koje sam pokupio na sajtovima na internetu, zasad prvo da naucim kako se pali strug i namesta sipka za obradu :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se tice zupcanika o kojima pricamo, njihovom promenom neces dobiti smanjeni broj obrtaja, jer ti zupcanici uopste i ne prenose na glavno vratilo. Oni su samo izmedju glavnog vratila i "spindle" koja radi automatski posmak. Prenos na glavno vratilo je uradjen metalnim zupcanicima koji se nalaze u zatvorenoj menjackoj kutiji i bilo bi previse komplikovano (ustvari skoro nemoguce) a i besmisleno menjati ih. Ono sto moze da se uradi je da se doda jedan stepen prenosa izmedju motora i glavnog menjaca (to je prenos zupcastim kaisem), nije bas tako jednostavno, ali ljudi su radili (pogledaj na nekom od linkova sa mini-lathe.com ima kako je to covek uradio).
Moguce je napraviti metalne zupcanike, ali sa jedne strane prilicno je skupo (ako ima da se kupi garnitura za 50 evra to je bagatelna cena), a sa druge strane, metalni su mnogo bucni. Sami zupcanici su jednostavne konstrukcije (ravni zubi, izmedju ostalog zbog toga su i toliko bucni), i samo da su napravljeni od kvalitetnije plastike bilo bi sve OK. Postoji i misljenje da je bolje da budu plasticni, pa da oni puknu a ne da recimo izgori motor ili elektronika, ili da se polomi neki drugi deo prenosa, posto su oni najjeftiniji i najjednostavniji za zamenu.
Ako je motor 400W, moze da se desi da je u pitanju onaj motor bez cetkica o kome sam pisao ili ovo nije Sieg-ova masina (iako lici ko jaje jajetu).
Sad sam pogledao kod alca na sajtu i stvarno pise da idu nozevi 10X10. To ce ti ozbiljno olaksati zivot.

Glodalice su inace mnogo robusnije pravljene od strugova (mora tako), i tesko ces naci neku ispod te cene. Jeste i ja je meracim, al sto kazu: srce hoce al d*pe klokoce :) novcanik se ne slaze sa mnom :(

Kako isterati 50cm na rasponu od 30 :)
Pre svega treba ti sirov komad koji je vec jako lepo okrugao (vodjica od stampaca je idealna).
Uhvatis jednu stranu sipke tako da jako malo viri iz glave, i fino je centriras, pa zabusis rupu za centrirajuci klin (onaj klin sto je na konjicu i sluzi da drzi dalju stranu dugackog komada). Onda to isto uradis i sa drugom stranom. Uhvatis onda jednu stranu i opet je podesavas dok deo koji je do glave ne bude fino centriran (strana na konjicu se centrirala sama).
Obradis tu jednu stranu, a onda se prilicno namucis da drugu stranu centriras identicno. Metoda uzaludnih pokusaja: postavis proveris komparaterom, pa ako nije kako treba, otpustis pa postavis ponovo, pa tako jedno 30-tak puta uz malkice cukanja, dok ne dobijes da je u centru na oko 3-5 stotih (bolje nisam uspeo). Voala :) Naravno neophodno je da spika moze da prodje kroz glavu.

Ustvari najveci problem je bio dugacak navoj, koji je preko 30cm. Da na toj duzini potrefis nareznicu tako lepo da ne "vrljne" malo nema nikakve sanse (ili barem meni nikad nije uspelo). Zato narezes na strugu navoj koliko moze i to ne skroz, ostavis ga malo nedovrsenog, to jest ne izrezanog do kraja. Sada kada stavis nareznicu, nju "vodi" taj do pola (ustvari do oko 3/4) uradjen navoj, i nece da pobegne. Ostatak navoja preko 30 cm rezes komplet nareznicom, ali je ona sada vec savrseno centrirana i mozes da dobijes lep navoj. Onaj deo koji bi mogao da uradis na strugu ne rezes do kraja kako bi taj deo i onaj koji je rezan samo nareznicom bili identicni (nema sanse da potrefis apsolutno identicnu dubinu navoja kao sto je na nareznici).
Ja barem nisam uspeo da smislim bolji nacin, a verovatno postoji.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Danas smo se malkice druzili devil2000, metabo i ja. Popili po koje pivce ili rakijicu (kako ko), malo razgledali strugic, prodiskutovali malo uzivo ovo sto je ovde pisano, i onda svako svojim putem. Doduse ja nisam putovao nigde, ostao sam kod kuce :( (al necu dugo :))
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Popili po koje pivce ili rakijicu (kako ko)
Dooooobra :)

Nije samo strugić bio na dnevnom redu, pričalo se malo i o glodalicama... Bole je napravio čudo! :) viewtopic.php?pid=19815#p19815
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da li je moguce upotrebiti strug kao glodalicu?
Pa ako je komad dovoljno mali, i ako se malo zaposle "sive celije" jeste :)

Image Image

Tako da se na kraju dobije ovo:
Image

Malo me je mrzelo da turpijam, malo mi je trebalo da stranice budu bas ravne i paralelne. Mora se ici jako polako, sa malom dubinom glodanja u svakom prolazu i nesto vecom brzinom obrtanja glave odnosno glodala (ipak je ovo strug a ne glodalica), ali moguce je.

Inace ovaj "blokcic" ce sluziti za fiksiranje glodalice na postolju:
viewtopic.php?pid=22334#p22334
User avatar
devil2000
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 02 Jan 2010 20:14

Post by devil2000 »

Konacno stigoh kuci pa da se javim sa utiscima.

Mbole nas je lapo ugostio (mene i strug i Metaba). Pored pivca poceli smo razgovor o uopstenim temama u vezi struga.
Moram priznati da sam ocekivao da Mbole i Metabo budu priuceni stolari koji su posle par odradjenih kuhinja i pisacih stolova od iverice sebe prozvali majstorima.
Medjutim posle par minuta postalo mi je jasno zasto meni ispod imena stoji "dodavac alata" .
Cak sam mislio da je Mbole pocetnik bar sto se tice mini struga ali kada sam uzivo video uradjene predmete preko tog malog struga odmah me je razuverio.

Sto se tice samog struga mislim da bi bolje da Mbole napise svoje utiske jer ima iskustva sa vec slicnim.
Ja mogu da napisem neke moje utiske u odnosu na ono sto sam procitao na forumima.

Jos jednom da pohvalim Mboleta na isrpnim savetima koji para vrede u vezi mog mini struga.
Post Reply