Strug za metal

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

još kad bi znali odakle si pa da ti i pomognemo gde ima da se kupi

može se naći u ns na buvljaku al ako si iz makedonije jb....a
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vidija nozeva izms na NS Najlonu i na Bubanj potoku, mada izbor je mali za 10X10. Za 12X12 je izbor vec solidan.
Ima ih u Dinaku, i povremeno u Woby-ju. U dinaku imas i nosace za plocice (nozeve sa plocicama).

Nosace za nareznice/ureznice, mislim da ces morati da pravis sam, nisam ih vidjao.
User avatar
UlicniTrkac
Šegrt
Posts: 20
Joined: 14 May 2011 23:51
Location: Cacak
Contact:

Post by UlicniTrkac »

Iz Cacka sam, za Bubanj bih se morao organizovati.
Ok, hvala na informacijama!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da sasvim lep broj onih koji dolaze na bubanj stize iz Cacka. Uostalom imali ste/mozda jos imate fabriku reznog alata. Ne znam jel jos radi, znam da je privatizovana, deprivatizovana, stecaj, kerefeke...

Elem, raspitaj se malo po carsiji
User avatar
UlicniTrkac
Šegrt
Posts: 20
Joined: 14 May 2011 23:51
Location: Cacak
Contact:

Post by UlicniTrkac »

fra i dalje radi, a ja radim na tome da dodjem do nekih alata :D
mada vec sam se lepo opremio, i poceo da raduckam pomalo, da se ucim.
medjutim primetio sam da mi futer glave malcice baca, cak vidim i gde, al nemerem to sam da popravim. cekam strucno lice da se pozabavi tim problemcicem :D
vama svakako hvala na pomoci!
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Stfefan wrote:fra i dalje radi, a ja radim na tome da dodjem do nekih alata :D
mada vec sam se lepo opremio, i poceo da raduckam pomalo, da se ucim.
medjutim primetio sam da mi futer glave malcice baca, cak vidim i gde, al nemerem to sam da popravim. cekam strucno lice da se pozabavi tim problemcicem :D
vama svakako hvala na pomoci!
Баца ли споља или бацају пакне?
Дођох, видех, побледех
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Proveri da jednostavno nije ostala neka stroka izmedju flanse i glave.
Za koliko baca?
User avatar
ognjeni_zmaj
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 20 Jan 2012 13:11
Location: Mošorin

Post by ognjeni_zmaj »

Svaka glava malo baca(uključujući i ovu na ramenima).Å alim se,u principu ,bacaju pakne,i one se stružu na licu mesta,postoji bezbroj caka oko struganja pakni ali ubjedljivo najbolji štos oko struganja normalnih pakni(za stezanje šipkastih materijala) ja sam saznao posle 15-tak godina struganja...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa podeli taj stos sa nama :)
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Mislim baš ti je neka fora nepodjeliti tajnu s nama cc baš si neki.
Čovijek sniva a Bog realizira!
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Struzu se (doteruju)samo meke pakne, koliko je meni poznato.Moze se desiti da pakne
nisu namestene po broju.
User avatar
ognjeni_zmaj
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 20 Jan 2012 13:11
Location: Mošorin

Post by ognjeni_zmaj »

Ja se izvinjavam,banuo sam bez pozdrava među vas pretražujući nešto u vezi struganja po netu.Inače sam metalostrugar sa dugogodišnjim iskustvom,ceo život vrtim te metalne ručice i kontrolišem nemilosrdnu rotaciju.Razumem se u još kojekakve majstorluke(u stolariju ponajmanje).
Å to se tiče struganja pakni,naravno da se stružu i tvrde pakne,a te što sam naveo(takozvane"normalne")moraju se obavezno dovesti u osu.Ja sam se u svom veku namontirao i novih i polovnih amerikanera i pakni naravno i nikad se nije desilo da pakne "trče".
Kod struganja "normalnih"pakni(za stezanje šipkastih materijala)javlja se izvestan problem.Naime,koliko god precizno ostrugali i doveli u osu prilikom stezanja(naročito jačeg)pakne teže da isture prednji kraj,žargonski rečeno "zinu" pa predmet obrade počne da "žvače" to jest baca.Stari majstori su ovome doskočili jednostavnim trikom da pakne ostružu u neprimetan konus prema unutra ili čak(i ja tako radim)stepenasto,na svakih 10-tak milimetara,ili jedan zub došpanovati pet stotih do desetu tako da faktički dobijemo unutra veći prečnik nego na ustima za nekih par desetih.Verujte pakne posle ovakve obrade,ne samo da dobro trče nego i dugooo drže centričnost.Pozdrav,nadam se da ne smaram...
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

ne smaraš ognjeni
dobro nam došao
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Kod struganja "normalnih"pakni(za stezanje šipkastih materijala)javlja se izvestan problem.Naime,koliko god precizno ostrugali i doveli u osu prilikom stezanja(naročito jačeg)pakne teže da isture prednji kraj,žargonski rečeno "
zinu" pa predmet obrade počne da "žvače" to jest baca


To se događa samo kod starih i istrošenih amerikanera gdje se ležište za pakne jednostavno istrošilo jer su "tvrde" pakne odnosno nosači "mekih" pakni" tvrđe od samog amerikanera.:)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

branimir wrote:Struzu se (doteruju)samo meke pakne, koliko je meni poznato.Moze se desiti da pakne
nisu namestene po broju.
Ako nisu namestene po broju, bezale bi za par milimetara (sirinu spiralnog navoja), a to bi se naravno primetilo.

Mogu da se "struzu" i tvrde pakne, naravno ne nozem vec brusilicom, odnosno tacnije bi bilo da se bruse.
Otprilike sistem je da se pakne otvore tako da im spoljasnja povrsina bude ravna sa povrsinom glave (tada su obicno hvatajuce povrsine na ivici rupe kroz glavu). Strug se ukljuci da vrti dosta brzo (koliko rpm zavisi od velicine glave, ja sam moju malecku od 80mm vrteo 1000rpm), kako bi centrifugalna sila "razvukla" pakne i dovela ih u polozaj gde nalezu na povrsinu spiralnog navoja koja ce ih normalno stezati.
Brusilica se kaci na nosac alata, a brusi se finim kamenom (ili dijamantom) u obliku valjka.

Zmaje hvala, ideja je dobra.
Post Reply