makita mlt 100 stoni cirkular

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Obzirom da je na originalnoj pili firung blago rećeno klimav odlučio sam napraviti nešto konkretnije.
Na moje iznenađenje uz lagan pritisak na ručku ne mrda ni pri većem pritiskom na samom kraju.
Eto malo slika:

Image

Image

Image

Ovo narančasto je samo poklopac da piljevina ne leti sa strane nego da pada u kutiju ispod pile, a s donjeg dijela pile sam maknuo plastičnu rešetku.
Image

Ovdje se vidi pleksiglas na donjoj strani ploče za poprečni rez koji se pokazao veoma stabilnim bez obzira na vremenske uvjete. Sad je kišno razdoblje i s drvenim bi imao velikih problema.
Image

S druge strane firunga za pilu sam napravil dodatak za ugrađenu glodalicu s usisavanjem prašine koje radi odlično. Planiral sam sve polijepiti, ali samo sa šrafima drži tak dobro da sam od toga odustal.
Image

Image

Za sad sam postolje za glodalicu napravil od drva, ali ako bude problema ima mjesta da se skine do 12mm bez rastavljanja i gore zalijepim nekaj kaj se bolje skliže.
User avatar
mital
Majstor početnik
Posts: 117
Joined: 10 Mar 2013 22:34
Location: Novi Sad

Post by mital »

Imam ja istu takvu
U početku sam bio zadovoljan,
međutim nisam više !
Ako je od makite, trebalo je i moglo da bude mnogo bolje
:ironisk:
"Znam da nista ne znam" Sokrat
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bojim se da jednostavno ocekujete previse od ovakvih cirkulara.

Ovo i nisu stolarski cirkulari, vec mnogo vise gradjevinski. Pa jos u manje vise hobi verziji.
Daklem za prilicno grubo seckanje.

To sto nama jedini upadaju u cenovni razred koji mozemo da prisutimo... nas problem.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Evo i mojeg unapredjenja istog cirkulara
Image
Image
Image
Image
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

Mala nadogradnja!

Image
Image
Image
Image
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

nevalja ti kanal za vodjicu sto ide po sred frezera treba da je pomeren u stranu levo ili desno?
smirglaj nikad dosta
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

Ma to je nebitan kanal,taj alu profil je sa kolica ovog cirkulara i ona su stajala sa leve strane testere.Profil mi je stajao u radionici godinama,napravio sam druga kolica,zamalo da ga bacim.Slučajno se setih da može da posluži kao sto za frezer,a možda sam negde i video sličnu stvar,ne sećam se.Uglavnom super radi.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ima mnogo razloga da se rupa ne izbusi na kanalu. Kanal prilicno ukrucuje ceo profil, rupa na njemu ga drsticno olaksava, i to bas u tacki gde je momenat najveci. No, ako tebi odgovara, nemam nista protiv. Ostaje samo pitanje kakkva je preciznost onoga sto radis, posto ne mozes da garantujes ravnocu ploce.
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

Ne vredi,i dalje isto,zato nisam ništa postovao godinama.Sujeta i dalje srpski problem br. 1.Veliki pozdrav za Singera,šmeker,Velju iz PO,MBole-ta,Bojana...Braćo,sve najbolje i srećno!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Hvala,ziv i vredan nam bio :skool:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

...6 godina kasnije.

Å to sve nije valjalo i kako je popravljeno.

Prvo je krepao prekidač (garancija i zamjena bez problema)
Zero clearance beskoristan i odmah završio u smeću. (napravio nekoliko od špere i pleksiglasa)
Firung za uzdužni rez kratak, klimav i u najmanju ruku jadan. (zamijenjeno sigma profilom i dodan graničnik da se ne pomiče)
Image
Firung za poprečni rez i sanjke. Alu firung je kratak, klimav (zamijenjeno sigma profilom od metra).
Image
Kolica klimava i beskorisna za precizno rezanje al ok za raskrojiti neki veći komad ili za tesarski posao ( napravljene crooscut sanjke ).
T slotovi nisu 100% paralelni (lagano izbrušeno i sad je ok)
Alu ploča stola nije 100% ravna (nema pomoći - na novim modelima su promijenili ploču)
Nakon godinu dana korištenja sve se počelo klimati. Å arafi koji drže ploču stola su se odšarafili jer nemaju kočnicu , pa su vibracije napravile svoje. (stavljeni šarafi s kočnicom)

Riving knife (ne znam kako se to zove na našim jezicima) je viši od pile. Trpio sam to do danas i sad mi je dopi*** , pa sam odlučio napraviti novi od neke stare pile i sad imam pitanje:
Koliko smije biti tanji nož od zuba pile? Sad koristim pile sa zubom 2,3 i 2,4 mm , a nož bi bio 1,6mm. Da li je to dovoljno da ne dobijem dasku u glavu? Original nož je 2mm.
Image


Jedino utješno je što sam nedavno radio na BOSCH GTS 10 J i pila je gotovo jednako loša kao i ova Makita, pa mi na kraju nije žao para jer očito je to sve jednako ili približno jednako loše, a i Makita se do sad isplatila. ...služi svrsi , ali daleko je to kvalitetnog stroja.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

"Riving knife (ne znam kako se to zove na našim jezicima) je viši od pile."

verovatno je takva izvedba zbog kape koja treba da se nakaci na njega. Ovako je riskantno, desavalo se da se zubac sa testere otkaci i izleti ko metak, bilo je i smrtnih slucajeva i zato se i stavlja zastitna kapa.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da nije dovoljno 1.6mm, posto mu je svrha da ne da zadnjoj strani daske da se skupi i pritegne zube koji idu na gore, podizu dasku...
Kad ima 0.6mm lufta to je vise nego dovoljno za ozbiljan pritisak.

Mada ... generalno se uvek sece tako da je tanji komad spolja, pa riving samo ne da da se daska zaglavi izmedju lista i firunga, to jest pomeren je ka firungu tako da su njegova desna stranica i desna ivica reza u istoj liniji, a leva ivica reza je relativno slobodna.

Mozda da potrazis spliter (razdvojni klin) od nekog modela rucnog cirkulara odgovarajuceg precnika?
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Pezzo wrote:"Riving knife (ne znam kako se to zove na našim jezicima) je viši od pile."

verovatno je takva izvedba zbog kape koja treba da se nakaci na njega. Ovako je riskantno, desavalo se da se zubac sa testere otkaci i izleti ko metak, bilo je i smrtnih slucajeva i zato se i stavlja zastitna kapa.
Upravo tako, ali to komplicira život, pa više-manje svi maknu tu kapu.
Mislio sam napraviti novi u visini pile, ali bi i na njemu ostavio mogučnost da se zakvači kapa. Puno lakše mi je skinuti štitnik nekgo svaki put kad treba nešto profalcati ili staviti sanjke na pilu, odšarafljivati klin.

Ovako bi to trebalo izgledati:

Lijevo je original, a desno niži klin koji bih napravio.
Image
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

mbole wrote:Mislim da nije dovoljno 1.6mm, posto mu je svrha da ne da zadnjoj strani daske da se skupi i pritegne zube koji idu na gore, podizu dasku...
Kad ima 0.6mm lufta to je vise nego dovoljno za ozbiljan pritisak.

Mada ... generalno se uvek sece tako da je tanji komad spolja, pa riving samo ne da da se daska zaglavi izmedju lista i firunga, to jest pomeren je ka firungu tako da su njegova desna stranica i desna ivica reza u istoj liniji, a leva ivica reza je relativno slobodna.

Mozda da potrazis spliter (razdvojni klin) od nekog modela rucnog cirkulara odgovarajuceg precnika?
Računao sam s ovim drugim dijelom objašnjenja i ravnanjem uz firung, ali skužio sam da to neće funkcionirati, jer bi htio koristiti i originalni klin s kojim mogu koristiti i štitinik bez da gubim debljinski kapacitet pile. To bi značilo da zbog razlike u debljini dva klina svaki put moram ponovno podešavati prihvat, a to ne dolazi u obzir.

Našao sam original Makita klin koji bih mogao odrezati. Košta 3 funte, ali ubijaju s poštarinom. Vidjeti ću što kažu kod Milića i da li se može preko njih naručiti? ...ili moram skupiti negdje neki komad čeličnog ili inox lima debljine 2mm.

ima tih klinova sto vrsta i profila na e-bay-u, ali ovi su naravno zakomplicirali prihvat maksimalno, pa mi to ne igra - vidi sliku u prethodnom postu.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
Post Reply