makita mlt 100 stoni cirkular

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

mbole wrote:Mislim da nije dovoljno 1.6mm...
sve je to za razmisljanje jer su i zupci na listu razlicitih sirina, od 1.8 2,4 3.2 ... nije valjda da sa zamenom lista uvek mora da se menja i klin.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne mora bas svaki put, ali uglavnom mora. Vecina proizvodjaca isporucuje samo jedan klin, onaj koji radi uz fabricki specificiranu testeru. Kod Metaba je to 2.3mm, za 2.4 testeru. Racunica prosta, klin je minimalno sirok koliko i platna testere, + preves zuba sa jedne strane. Uvek se postavlja tako da bude poravnat prema spoljnoj liniji zuba prema firungu, a logika prilikom racunanja je da suprotna strana treba da bude izmedju platne i kraja zuba sa suprotne strane.

Ocigledno je da je taj klin presirok za testeru sa zubima sirokim 1.6mm. Ako je kod Makite 2.0, verovatno je predvidjena testera 2.0, a a moze i 2.4

Ima gomila toga u britanskim standardima, ali sam vec pozaboravljao. Koristim Freudove testere koje su 3.2, i klin koji imam odgovara tako da skoro necu menjati. Za ono sto secem na cirkularu, uza testera ima vece probleme nego ova sa sirim zubima.
User avatar
mital
Majstor početnik
Posts: 117
Joined: 10 Mar 2013 22:34
Location: Novi Sad

Post by mital »

Prodajem jednu: makita mlt 100 stoni cirkular sa postoljem pa ako nekom treba
"Znam da nista ne znam" Sokrat
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Postavis u oglase, napises cenu i das neki kontakt.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Budi malo precizniji.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Pezzo wrote:
mbole wrote:Mislim da nije dovoljno 1.6mm...
sve je to za razmisljanje jer su i zupci na listu razlicitih sirina, od 1.8 2,4 3.2 ... nije valjda da sa zamenom lista uvek mora da se menja i klin.
Sigurno ne uvijek, ali klin 2mm sigurno neće biti dobar za pilu sa zubom 3,2

Meni je original pila 2,3 ,a koristim i pile 2,4 , originalni klin je 2mm.

Na kraju mislim da sam riješio problem kod Milića. Novi originalni klin košta 25kn. Naručio sam dva i njih ću skratiti tako da na jedan mogu staviti i zaštitiu za pilu, ali da ostane u visini pile, a drugi za rezervu. Taj prerađeni ću vjerojatno koristiti većinu vremena, a originalni samo kad mi treba puni kapacitet rezanja od 95mm sa zaštitom za pilu.
Last edited by Bagrovinje on 08 Jan 2018 10:22, edited 1 time in total.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
firefox007
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 28 Feb 2017 08:14
Location: Zagreb

Post by firefox007 »

Pozdrav svima...

Novi sam po pitanju stolarije, pogotovo u korištenju cirkulara za izradu nećeg konkretnog.
Jedini dodir mene i cirkulara(onaj na traktoru) je bilo kod rezanja drva za ogrijev, sve ostalo 0 bodova.

Procitao sam cuda po raznim forumima, ali bez vlastitog iskustva nema ništa.

Obzirom da sam "majstor za sve", poznato...hehehe...(po struci inace elektronicar) volim raditi sa svime,
izrađivati sve, a tako i popravljati, pa je drvo nezaobilazan materijal za izradu mnogih stvari, jako lijepih stvari.
Oba djeda su mi bili stolari, jedan profesionalno, jedan više kao intenzivan hobi, no nije radio u strucu,
samo žalostan dio je da ni jedan od njih nije imao prilike nauciti me nešto obzirom da su preminuli dok sam ja još bio mali popišanac.
Valjda se u zadnje vrijeme bude geni u meni, pa sam odlucio pribaviti nešto konkretno,
inace sam alergican na loš alat, znaci ne nužno jeftin, ali jedno veže drugo u 99% slucajeva.
Tako da nije dolazio u obzir nikakav einhell ili slicno obzirom da košta samo 50% manje, a vrijedi možda 10% od ove Makite.

Nisam bio spreman odvaliti 5500-6000kn za Bosch GTS 10, ali zato ova makita po cijeni od 3400kn
se cinila kao pravi zgoditak, a vjerujem kako ću njene mane ispraviti kao i svi vlasnici ovdje.

Sada je prvi plan napraviti nekakav stol/postolje za nju, pa me ponajvise zanima na koju visinu ju postaviti,
moja visina je 170cm, bolje receno moja nizina...:smejanje::smejanje::smejanje:
Radni stol koji koristim dok stojim je visine 85cm i to mi je nekako taman, možda i 90cm ne bi bilo loše,
a vidim da je vecina cirkulara sa već tvornickim stalkom na 100cm. Eto može savjet po tom pitanju....
Naravno stol sa podešavanjem visine bi dobro riješenje, od 85-100cm, ali ali ali...kompliciram vjerojatno stvar.

Prije godinu i pol sam kupio aparat za zavarivanje, prije toga nikad ništa zavario, niti gledao kako se radi,
pa danas vec cuda radim uz gledanje youtube i ispitivanje iskusnijih starijih majstora, zato zelim spojiti dosadasnje iskustvo u obradi
i izradi metalnih stvari sa drvetom, a to mi jako lijepo izgleda.

Image

Image

Image

Radiona/garaža je respektabilnih 32 kvadrata, osim što mi auto smeta kod većih radova, pa to istjerivanje u utjerivanje me ubija,
kao i spremanje da bi auto uopće mogao natrag, ali da nije tako,
tko zna da li bi radiona bila ocišcena više od jednom godišnje....:smejanje:
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Dobro nam došao. I ja sam elektroničar po struci ali mi je piljevina u venama :) Ima nas ovdje podosta, koliko me sjećanje služi. Visina cirkulara - bilo koja koja tebi odgovara. Ono što bih ja predložio, s obzirom na veličinu radione i neizbježno rastuće apetite, je da postolje budena kotačima s kočnicama. Ispod pile ostavi prostor koji ćeš moći opteretiti sa par desetaka kilograma tereta da cirkular bude stabilniji.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Dobro nam dosao
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Samo napred
User avatar
firefox007
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 28 Feb 2017 08:14
Location: Zagreb

Post by firefox007 »

BILJEŽNIK wrote:Dobro nam došao. I ja sam elektronicar po struci ali mi je piljevina u venama :) Ima nas ovdje podosta, koliko me sjećanje služi. Visina cirkulara - bilo koja koja tebi odgovara. Ono što bih ja predložio, s obzirom na velicinu radione i neizbježno rastuće apetite, je da postolje budena kotac ima s kocnicama. Ispod pile ostavi prostor koji ćeš moći opteretiti sa par desetaka kilograma tereta da cirkular bude stabilniji.
Da Da, definitivno na ide na kotace sa kocnicom, a postolje će svakako biti metalno od kvadratnih cijevi 30x30x2 mm,
no to neće biti neka specijalna masa za stabilnost, ali zato nekoliko manjih komada plocevine od 20mm bi moglo riješiti taj problem.
Znam da postolje nema šanse da bude kako treba iz prvog pokušaja, jer sigurno ima nešto(svašta nešto) što još ne znam, a smetati će prilikom rada ili nedostajati, hehehe.

Čak neki do sada stacionarni stolovi u radioni idu na kotace, sa dodatkom nekakvih stabilizatora za nivelaciju tipa ovo...
Image Image
Znate kako kažu, ni jedna radionica nije nikada gotova, nikada savršeno uređena, to je jednostavno proces koji traje, a gust je upravo u toj vjecnoj promjeni i poboljšavanju...
Nema mi draže kada vidim kako je netko riješio neki problem u radioni, pa ga samo kopiram, a niti ništa ponosnije kada netko moje riješenje kopira....:cool:




Imao sam do prije 2 godine garažu/radionu od 12m3,
pa se dogodio totalni preporod prelaskom u 32m3, no kako apetiti rastu, već sam pomalo u fazi hmmm...:forvonad:...:smejanje::smejanje::smejanje:

Završiti ću ko Jimmy Diresta sa industrijskom halom...
https://youtu.be/lJw2RDVWcOQ
Last edited by firefox007 on 26 Jan 2018 07:52, edited 1 time in total.
User avatar
lazar
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 23 Jan 2016 13:11
Location: Novi Sad

Post by lazar »

Veceras cu postaviti slike postolja koje sam napravio za mali abrihter
User avatar
lazar
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 23 Jan 2016 13:11
Location: Novi Sad

Post by lazar »

Image
Image
Image[
Image
Last edited by lazar on 26 Jan 2018 18:38, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nekoliko dzakcica od gustog satorskog krila (kupis na vojnom otpadu) napunjenih peskom (reda 5-15 kila svaki) su prilicno zgodna "alatka" za svasta sto treba pritisnuti, otezati, stabilizovati... a to uvek treba u radionici.

A i jeftiniji su od plocevine 20mm.
User avatar
mital
Majstor početnik
Posts: 117
Joined: 10 Mar 2013 22:34
Location: Novi Sad

Post by mital »

Evo ti još jedan predlog kako smo to napravili na istom cirkularu

Image

A visinu možeš odrediti po ovim parametrima

Image

Image

Mi u radionici nismo iste visine pa smo morali uzeti neku meru između
"Znam da nista ne znam" Sokrat
Post Reply