Frezer

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
Legionar...
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 07 Dec 2007 16:07
Location: Subotica

Frezer

Post by Legionar... »

Dali jer ovaj Bosch frezre dobar? jer na sajtu sam citao da ne sme imati plasticno dugme kao na slici
Last edited by Legionar... on 16 Dec 2007 15:04, edited 1 time in total.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ja imam takav frezer od 1300W. Mozda je dugme spolja plasticno, ne znam, ja ga koristim 2 godine i nisam imao problena kod zakljucavanja vratila.
Velja
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Legionar...
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 07 Dec 2007 16:07
Location: Subotica

Post by Legionar... »

Hvala. Onda cu da ga kupim
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Vidim da sve više i više frezera ima ovo šugavo malo dugme koje se pritiska i blokira osovina. Naravno, ovo mi se uopšte ne sviđa, ali izgleda da proizvođači više ne dolaze na moj sajt. Pa, šta da se radi. Ipak je najbolje da svako proba nekoliko frezera, pa nek odabere jedan koji mu paše. Naravno, ono što je napisano je samo moje mišljenje, a ne mora da bude pravilo.

Srećan rad sa novim frezerom! :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nesto sam propustio.
U cemu je problem sa dugmetom kojim se blokira osovina? Meni je mnogo zgodnije od varijante sa dva kljuca, a ne uspevam da uvidim neku njegovu manu.

Sad nadjoh tekst, ali i dalje ne razumem.
Zar nije potpuno sve jedno da li je osovina glodalice prilikom stezanja blokirana drugim kljucem ili civijom koja je na kraju crnog dugmeta?
I kakve veze ima zagrevanje sa ovim?

Ili ti pricas o nekom sistemu koji nisam video.
Meni glodalica ima, doduse zeleno :) dugme, koje stisnes i njime blokiras osovinu. Zatim kljucem stezes (ili otpustas) maticu kojom se priteze caura koja steze glodalo. Prethodna nije imala dugme vec se osovina blokirala drugim kljucem a ostatak principa je identican.
Pritisak na dugme jednostavno gurne jednu civiju kroz osovinu glodalice i na taj nacin blokira njeno okretanje. Ne vivim razliku izmedju toga i drugog kljuca kojim drzim osovinu, osim sto je sa dugmetom zgodnije.
Last edited by mbole on 12 Dec 2007 22:22, edited 1 time in total.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Ma ne, pazi, sistem je taj, međutim, slabiji odnosno jeftiniji frezeri imaju malo problema sa stezanjem noža. Takođe, matica se suviše pregreva i nož izlazi napolje. Meni se lično, taj sistem stezanja ne sviđa, jer nakon što mi je nož izleteo iz glodalice pri punoj brzini, nikada mi nije dovoljno stezanja noža.

Ko što i rekoh, preporučujem da se izbegava taj sistem, al šta sad ako neko ne misli tako neka tera po svome... Mislim - kolika je verovatnoća da nož izleti...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ah to je problem kilave caure/matice i loseg ulezistenja, i nema mnogo (odnosno nema nikakve) veze sa sitemom blokiranja osovine.
Ustvari to koliko je glodalo cvrsto stegnuto zavisi mnogo vise od ugla konusa na cauri i koraka navoja na matici nego od sile kojom ti stezes. Odnos korak/ugao povecava silu stezanja nekoliko desetina puta (mrzi me da racunam mozda su i stotine u pitanju), a razlika u sili koju mozes da ostvaris sa dva kljuca odnosno sa dugmetom je mozda reda 20%.
Nevolja sa uglom caure je da mora biti precizno uradjen, i da sto je strmiji to je teze nakon toga otpustiti glodalo (da ne pominjem da tada i caura i osovina moraju da budu od kvalitetnijeg to jest skupljeg materijala). Tu mi se dopada sistem koji ima festo (ne znam da li ga ima jos neko, znam da ga nije bilo na makiti). Naime kad otpustis maticu, nastavis da je odvijas, i onda ona nekako zahvati cauru i povuce je napolje to jest oslobodi glodalo. To osetis tako sto je nakon otpustanja hod matice legan, pa onda nakon jedno pola kruga ponovo postane tezi i onda konacno otpusti. Tad glodalo izvuces sa dva prsta.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Upravo sam to hteo da napisem! To ima i kod mene na zelenom BOSCH-u od 1300W. Prvi put kad sam odvijao maticu mi je bilo veoma cudno d sam je otpustio, okrenem jos malo ali glodalo ne izlazi, tek kad prodjes "drugo koleno" guter otpusti glodalo. Mislim da to ima neke veze sa oblikom caure i onog dela koji hvata glodalo (ona kao rascepljena biksna) a sve u vezi bezbednosti.
Ono sto mi u poslednje vreme sve cesce pada na pamet je da kupim jos jednu glodalicu, jaku a glupu, i da je koristim samo za sto. Ovako moram stalno da skidam. Ima onaj Ukrajinac prodaje neku njihovu za 150E od 2000W. Moj drug je ima ali kaze da bas nije precisna oko podesavanja visine reza, ali kao, kad se podesi i stegne ne popusta vise. Ova moja glodalica BOSCH ima velike odvore za hladjenje tako da se napuni prasine kad je okrenuta naglavacke. Nemam otprasivac, ali ne znam koliko bi i on jadan tu pomogao,


Velja
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Legionar...
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 07 Dec 2007 16:07
Location: Subotica

Post by Legionar... »

A koji Frezer koristite? Velju znam da ima bosch :)
Last edited by Legionar... on 13 Dec 2007 11:41, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Festool, mislim da je oznaka OF 1010 EBQ (nisam kod kuce da pogledam)
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Plavi Bosch 1300 W + Womax mali (sa jbnm dugmetom) od 1100 W za freehand frezovanje.
User avatar
Legionar...
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 07 Dec 2007 16:07
Location: Subotica

Post by Legionar... »

A šta je razlika između plavog i zelenog bosch-a sem garancije?
User avatar
MAPEMAJCTOP
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 16 Nov 2007 23:54

Post by MAPEMAJCTOP »

Plavi Bosch svrstavaju u profesionalni alat a zeleni u hobi
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Problem izletanja glodala je zbog caure koja steze glodalo. Sve vise se izbacuje stezanje sa dva kljuca zbog lakse montaze glodala. Inace koristim Iskrine, Einhelove, Bosove i Fermove frezere i svi dobro odradjuju posao.
Inace ako naletite na Ferm dobar je alat.
Post Reply