Šlajferica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Šlajferica

Post by kriviekser »

Dobri dan dobri ljudi.

Koju bi mi preporučili šlajfericu za prozore? Pretpostavljam da bi najbolja bila ona manja trouglasta? Koja...?
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Pa najbolje je da imas vise vrsta :) svaka ima svoju namenu

pozdrav
Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Ja imam dobro iskustvo sa kombinacijom ekscentar od 125 mm i trouglastom kod sređivanja emajl laka. Ekscentar skida sa velikih ravnih površina idealno. Trouglasta je za ćoškove. Ako nemaš ekscentar, sve može i sa trouglastom, ali mnogo sporije. Samo nemoj tračnu na prozor ;) Naočare su obavezne!
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

Da li ti treba za manje poslove tipa da sredis stan ili profi.
Ruka je zakon ide brze (mozes ko konj da stisnes smirglu :lol: i skida vise ,dok masinu ne smes da pretiskas previse) ali je i teze.Ja sam za stan radio sa Boschovom http://www.bosch-do-it.co.uk/boptocs2-u ... ct_id=9491 papucica je kvadar 92*182 i fino radi ali dosta pravi buku kao i svaka druga.
Masnu farbu sa drvenarije prvo skini rukom ili kiselinom pa fine radove masinom.
Posto sa ja bio nestrpljiv ja sam skidao rukom a ostatak razradjenom 80 smirglom i to tracnom slajfericom kojoj se podesava brzina.Ona skida kao zmaj i brzo i jednacito, a i fino moze da se priblizi ivicama u odnosu na sve ekscentar masine (kruzne,trougaone,kvadratne).Naravno zavrsno smirglanje uvek rukom u opsegu 200-400-600 zavisi sta zelis.

Izbegavaj eksentar slajferice kojima sa se smirgla skida na cicak, jeste prakticno ali pri skidanju drvenarije sa farbom napunis je za 5 min.Ako radis samo drvo to je druga prica.
Pozz.
Last edited by ArtCool on 05 Mar 2009 00:55, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Ruka je zakon ide brze (mozes ko konj da stisnes smirglu i skida vise ,dok masinu ne smes da pretiskas previse) ali je i teze.
Za pravilno šmirglanje mašinom osnovno je da se ona NE PRITISKA, nego VODI. Ako se pritiska, onda je učinak mnogo manji! Ruka je zakon, ali samo kad nema drugod rešenja :) Å to se tiče brzine šmirglanja, ona zavisi od granulacije i brzine kojom se granulacija "mrda". Teško da pokretima ruke možeš da postigneš brzinu električnog alata.
Ja sam za stan radio sa Boschovom http://www.bosch-do-it.co.uk/boptocs2-u … ct_id=9491 papucica je kvadar 92*182 i fino radi ali dosta pravi buku kao i svaka druga.
Model sa koji si ti radio je samo "jedan od mogućih". Kod električnih šlajferica rešenje kretanja može biti trojako:
1) kao tvoj model, 2) Rotaciona ekscentar (na koju sam ja mislio) i 3) Tračna. Svaka ima svojih prednosti i mana za određeni posao. Å mirglanje prozora modelom koji si ti naveo nije baš zgodno.
Masnu farbu sa drvenarije prvo skini rukom ili kiselinom pa fine radove masinom.
Skidanje kiselinom je jako opasno po zdravlje. Efikasna metoda je fenom i špaklom, pa onda šlajfericom.
Izbegavaj eksentar slajferice kojima sa se smirgla skida na cicak, jeste prakticno ali pri skidanju drvenarije sa farbom napunis je za 5 min.
Čičak je revolucionarno otkriće! Ne šmirgla čičak nego granulacija na drugoj strani:) Za šmirglanje "masne" farbe postoje specijalne šmirgl-hartije (kod Bosch-a su one bele boje). Materijal koji šmirglaš mora biti apsolutno suv! Sad, potrošni materijal je potrošni materijal i služi za trošenje :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za skidanje farbe (ustvari za sva brusenja farbe izuzev onog najfinijeg matiranja kao na primer kod auto lakirera), koristi se smirgla sa "otvorenom strukturom".
Drugim recima, zrna smirgle su i dalje iste velicine, ali su mnogo redje naneta na podlogu. Cesto su jos i premazana necim sto najvise lici na lak (naravno nije lak, samo lici na to), da bi se obruseni materijal sto manje lepio za smirglu.
Negde sam video dosta lep tekst o izboru odgovarajuce smirgle (cini mi se da bese festov). Probacu da nadjem pa da ubacim link.
Post Reply