Zasto su svi rucni cirkulari "Levi"?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Zasto su svi rucni cirkulari "Levi"?

Post by mbole »

Gledam juce woodwhisperer poredjenje DeWalt i Festo potapajuceg cirkulara sa sinom. Gledam coveka kako gura cirkular, i vidim da je u nekom neprirodnom polozaju. I odjednom shvatim sta me maltretira godinama.

Svi rucni cirkulari su pravljeni za levake!

List testere je sa desne strane cirkulara (kad je uhvatis normalno i drzis ispred sebe). Paralelna vodjica se takodje montira sa desne strane. Drugim recima da bi drzao cirkular desnom rukom, normalno tako da ti cirkular bude sa desne strane tela, moras da "prodjes kroz tablu".
Ako bi napravili cirkular koji je kao u ogledalu, to jest da kad ga drzis list testere bude sa leve strane cirkulara, i da paralelna vodjica bude takodje sa njegove leve strane, tada bi normalno prolazio pored ploce.

Identican je slucaj i kada se koristi sina.

Jel to tip koji je prvi napravio cirkular bio levak, pa nas zaje*ava sve ove godine, ili neko ima ideju koji bi pametan razlog mogao da bude da gnjave vecinu populacije. Ili misle da su svi stolari levaci?
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Slažem se sa tobom, ali postoje i Left-hend cirkulari koji se prave po porudžbini i koji izgledaju "normalno".
Verovatno je fora u tome kojom rukom pridržavaš napred cirkular. Ovako sa "desne strane"obratka gledaš nož i liniju po kojoj režeš. Dobro je pitanje. Pogledaj ovaj link
Pogledaj i ovo
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Niko mi ne brani da ga gledam i sa leve strane, potpuno je isto. Vidi se izmedju ruku, ili ako malo pomeris cirkular ka sebi vidis ga ispred leve ruke.
Jedino se bojim da nije u pitanju neki "safety feature" (malo su mi se vec smucili sa tim), tipa da ovako moras da pruzis ruke napred, pa je teze da te dokaci list.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Čitam ovo šta ste vas dvoje pisali i jedino šta je moj napola usnuli mozak smislio kao odgovor na sve ovo je čisto iz sigurnosnih razloga.Naime svi mi uzmemo cirular u desnu ruku a s ljevom držimo za prednji rukohvat oliti ručku,i kad tako režeš onda ti je nož od tijela a to se uvijek naglašava da ti sve opasno ide od tijela.A istina slažem se s tobom Mbole "zašto bih morao da skačem preko ploče da vidim di režem i šta radim".Isto je stvar sigurnosti s motornom pilom a to mi je rekao tip koji je kvalificirani i školovani šumski radnik znači ima položeni ispit za rad s pilom i ispit o sigurnosti na radu ,mada to nije neka nauka i neka škola,ali on kaže ovako " kad pališ pilou špag kojim ju pališ mora biti odmaknut od tebe iz razloga tog ako ti slučajno zapne špag i povuče pilu ona će se okrenuti od tvojih nogu i u slučaju da ona uhvati i upali se ,lanac neće dospiti do tvojih nogu i naravno nema ozljede.Ali ako je to obrnuto znači uhvatio si pilu u ruke i špaga ti dolazi do tijela onda ako slučajno zapne povlači pilu automacki tebi na noge i u slučaju da se pila upali eto ti povrede".A ja sam išao na onaj način kako mi je lakše za uhvatiti ju i paliti ali kad mi je skoro odrezalo nogu više se nepravim pametan nego ju stavim na pod pritisnem s obje noge i povuci potegni pa ko bik u rivinu a zna se ko prvi porušta pila naravno.:lol:
Last edited by Strkic on 21 Feb 2009 04:18, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Srećko
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 16 Jan 2009 22:02
Location: Niš, South Serbia

Post by Srećko »

Jeste, i ugaona brusilica je napravljena kao i ručni cirkular. Ali ona ima mogućnost okretanja ručice, i onog štitnika, pa kad sve to preokrenete, opiljci piče od majstora koji radi s njime ka napred, ali onda ploča reže naopako, reže ododo naviše, pa se mora gurati napred od majstora, što je jako nezgodno i nepravilno, i moguće su povrede na radu, tako što brusilica odskoči od obradka i skoči na majstorove noge (najčešće, i na žalost).
A što se tiče ručnog cirkulara, on i nije napravljen da se njime seku velike ploče i paneli. Napravljen je za majstore koji rade na terenu, dakle, one kojima je potrebno dasku preseći poprečno, ili eventualno koju ukrojiti podužno, i za to ima predviđenu paralelnu vođicu, tako da se majstor ne mora opterećivati time da li je alat pravilno vođen ili ne. Ukoliko je u pitanju neki neparalelni rez, ali ne i krivudav, jer i sami znate da je to takoreći nemoguće izvesti pomenutim alatom, opet se radi podužno, ali širina daske koja se nalazi na terenu sigurno nije velika toliko da se mora telom naginjati nad njom, tj praviti akrobacije zbog tog reza. A ukoliko i jeste, uvek možete "obervinklovati" obradak, tj tu ploču koju režete obeležiti s donje strane, pa je okrenuti naopako, i rezati rez koji je bliži levoj ivici. Za velike ploče i panele se koriste već ranije više pomenute stacionarne mašine, tipa cirkulari, formatizeri (horizontalni i vertikalni), pa čak i banseci (koji imaju ograničenja u pogledu širine reza, koje je uslovljeno prečnikom točkova banseka)...ovo je moje skromno mišljenje, koje je empirijsko...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo je:
Image

Interesantno, al ovakav tip testera (sa motorom "pozadi") nisam nigde video na evropskom trzistu, a jako ih cesto vidjam na americkim filimicima.
Evo bas gledam paralelno Skilov americki i evropski site.

Ovih "worm drive" http://www.skiltools.com/en/AllTools/Ca ... D77&cid=45, uopste nema na evropskom trzistu. "Worm drive" mi lici na nesto tipa "puzni prenos"
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Mislim da su sve pile lijeve zato da bi nas prisililo da držimo pilu s lijeve strane kako nam ne bi letjelo iverje u oči. Ali, još sam sebe nisam ulovio u situaciji da pilim s tvornički predvidjene strane. Kako sad imam festool pilu, više i nemam neki problem s tim s koje strane mi je šajba, jer prekidači pile lijepo leže i u lijevoj i u desnoj ruci.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da su sve pile lijeve zato da bi nas prisililo da držimo pilu s lijeve strane kako nam ne bi letjelo iverje u oči.
Iverje uvek leti pored tebe. Bilo da ti je list sa leve ili sa desne strane.
Stvar je samo u tome gde si ti u odnosu na materijal, to jest da li ti je do materijala desna ili leva strana tela.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Baš mi je jučer doletjela kvrga iz piljenog materijala u arkadu. Srećom bez posljedica. Stajao sam s dasne strane, a da sam stajao s lijeve štitila bi me pila.
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

To sa motoror sto si video pozadi Bole ima i na jos nekima, jeste redje, npr RIDGID ima takvi modeli i HILTI , to su obicno oni malo jaci modeli

pozdrav
Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

zoranp wrote:Baš mi je jučer doletjela kvrga iz piljenog materijala u arkadu. Srećom bez posljedica. Stajao sam s dasne strane, a da sam stajao s lijeve štitila bi me pila.
Da, a li pod uslovom da mozes da stanes sa leve strane materijala. Ako je to tabla iz koje isecas komad, ili ako je taj komad iole siri (a obicno jeste), jednostavno nije moguce da mu stanes sa leve strane.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Pilu sam gurao po šini, i prikračivao komad za nekih 1 cm, a vodilicu nemožeš zalijepiti za zrak, već je moraš staviti na dasku koju piliš. A daska je bila široka, pa neću se za svaku širu dasku penjati na hobl-pank da bih stajao sa zakonom o zaštiti na radu propisane strane, jer bi tada morao vezati i neki sigurnosni pojas za rad visini.
A mrzim stavljati zaštitne naočale, jer se zapraše, zamaste i zamagle pa ništa ne vidim što radim. Kad bi barem bile neke kojima bi se skidao sloj po sloj folije kad se uprlja, Nešto kao na vizirima kaciga kakve imaju vozači Formule 1. :lol:
User avatar
NEX
Majstor
Posts: 375
Joined: 02 Feb 2009 21:34

Post by NEX »

Eh da sam Shumaher...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A jel si probao nekad onaj vizir sto pokriva celo lice? Onaj sto podseca na varilacku masku, samo je naravno potpuno providan
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

A može i ona maska šta imaju šumari ona rešetkica isto je dobra stvarčica.
Čovijek sniva a Bog realizira!
Post Reply