Einhell oblarica-dihtarica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Nema tu srece (bar s ravnalicom i dihtom se nebi igrao i riskirao), za te novce je nedavno bio mali emco star na prodaju (index oglasi). Ako nista drugo to nije krik tehnologije ali radi savrseno, vise ces se posluziti od drugih. Ja sam kupio prije godinu dana Metabo HC260C, to su bile borbe dok nisam poslao na reklamaciju i rekao da mi stroj nevracaju ukoliko ne namjeste. Nozevi su konstantno bili na 6-7mm i to je previsoko te sam imao "ugriz" na krajevima. Kasnije su zamjenili glavu i sad je ok. Snimio sam im 10 videa o tome sta nevalja i da salju to ovim glupsonima u Metabo, nakraju je moj stroj bio pregledavan od strane 2 tehnicara iz Metaba koji su ih dosli uciti i ti konji su isto krivo slozili stroj, prejako stegnuli valjke za uvlacenje, ploca na oko nije bila ravno postavljena. Tako da moras samo shvatiti sta je "lose" na njoj i s tim nauciti zivjeti. Ja kod sebe recimo firung ne koristim, to moze samo budala smisliti da se drzi na tankom limu, kod kolege sam ishoblao jednu gredu i nju stegnem s stegom za ulaznu plocu s tim da sam prvih 50cm na ravnalici pojeo 3mm tako da kad se ploca spusta da ostane potpuno ravno. Druga stvar rucica za debljacu ispada stalno van od vibracija (mislim da cu je zavariti od muke vise), posuda za skupljanje sjecke je glupost, napravio sam malo pomagalo koje stisne mikro prekidac i onda mogu daskom izbaciti piljevinu van u protivnom bih morao stat svakih 30 sek da ocistim to. Ono cega sam se najvise bojao su bile ploce da se nece prebrzo runiti ili trositi no to je savrseno, ima ogrebotina ali kvaliteta na tom dijelu je super.
Last edited by borism25 on 15 Nov 2017 23:11, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3699
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ako je to hobi, a gde zuris?
Realno i za mene rucni alati imaju smisla samo tamo gde su neophodni.
Lenj sam, sta cu :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zasto ovde svi misle da je hobi = usteda?
To nije hobi.
To je amatersko bavljenje nekim zanatom, i nema veza sa hobijem . Radis zato sto ti treba kucica za kera, a ne zato sto volis da pravis kucicu za kera.

Isto tako ni pomenuti alati nemaju veze sa hobi alatima, iako ih trgovci tako krste (pise i na autobusu "Banka", p ane mos' da dignes novce). To su amaterski alati, napravljeni da odrade jedan posao, i zavrse u supi, podrumu, ormanu... dok vlasnik sretno bleji u nov LCD televizor, koji je okacio na tiplove za koje je rupe izbusio tom busilicom, sav ponosan.
On nema hobi.
Njegov "hobi" je gledanje Lige Sampiona, i sretan je s tim (posto mu IQ ne dozvoljava da se zanima necim pismenijim od gledanja 22-jice kako se biju oko jedne lopte).

Hobijem se covek bavi zato sto to voli da radi i uziva u tome. Tacka. Nema vise.
Nebitna je zarada, usteda... finansije su bitne samo u domenu "koliko mogu da se pruzim za koje vreme".

Cena je isto tako potpuno nebitna stavka za bilo koje uzivanje.
Dal se radi o skupom konjaku, zgodnim devojkama, voznji na "track day" auta koji nema nikakvu drugu svrhu a kostao je ko dva nova... ili o uzivanju u sklapanju astala... kakva je razlika?

Shvatam da ovde retko ko bilo kakav rad posmatra kao uzivanje. Ovde se uzivanje svodi na "u se, na se i poda se".
Steta, ne znaju sta gube.

No... ajmo nazad na temu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Diht bez sablona ne moze da izravna dasku. On samo pravi paralelne povrsine. Daska se ravna na abrihteru. I tu je kraj.

Ja sam uzeo Inca abrihter, koja zahteva prilicno sredjivanja, posto ploce nisu ravne. Na srecu, Inca moze da se sredi, za razliku od kineza, koji su pogrewsno konstruisani. U sustini, radi se o prekopiranoj konstrukciji velikog abrihtera, umanjenoj i od aluminiuma, tako da cela prica radi. Jos bolje, moze da se kupi i helix glava za nju. Naravno kosta.

Mi zivimo u sirotinjskoj zemlji, u kojoj je sve skupo. Tako su skupa i ova sranja od alata. Negde drugde, hobi abrihter, koji se da srediti bez obzira sto je kung fu je ispod 300 eura. No to je samo jedan deo problema.

Bole je lepo objasnio drugi deo price. Ko god pomisli da kupi bilo koji jeftini alat, zato sto ce ustedeti praveci nesto, nije svestan da je u sutini potrosio mnogo vise vremena. Vreme provedeno u radu niko ne racuna, a ono predstavlja znatan deo cene. Za to vreme, ako vec hoce da ustedi, moze da radi mnogo toga sto bi donelo vise.

Sa druge strane, ako nekoga zanima da napravi niesto upotrebljivo i kvalitetno, vreme se ne racuna. Ali onda se ne kupuju jeftine masine da bi se ustedelo, posto sa njima nije moguce postici kvalitet. Hobi ne sluzi proizvodnji, nego trosenju viska vremena. Shvatam lenjost, ali se onda opet ne kupuju jeftini alati, koji zahtevaju vise trduda.

Ne postoji nikakva ekonomska racunica za prave hobiste, koji za svog zivota naprave 3000 eura vrednosti namestaja, sa 30 000 eura ulozenih u alate.

Na kraju, standardi su razliciti. Ono sto je meni kvalitetno, precizno, mozda nije nekom drugom. Nekome treba sklepaja, koja ce da zavrsi tarabu, a nekom drugog bi bilo sramota da takvu tarabu postavi na kuci ako ju je sam napravio.

Na kraju, ako vec hoces da popravljas dasku jointerom, los diuht ne pruza nista vise od jos jeftinijeg rucnog abrihtera, koji se koristi kao scrub, a koji je mnogo lakse kontrolisati.

Nikome ne bih preporucio da jedan, kung fu limeni abrighter menja drugim, u nadi da ce taj drugio da bude dobar. Ni jedan od njih nece biti diobar u dovoljnoj meri da opravda trud, stres i novac ulozen u njega, posto je koncept pogresan. Sa druge strane, ako cilj nisu vrata (ili moze da se smisli drugo opravdanje za investiciju pred SWMBO) nego hobi, onda treba sacejkati, i napraviti pametnu kupovinu. A pametna kupovina se pazljivo studira, umesto vremena provedenog na nesto drugo. Onda je to hobi.
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Ja msm licno da se ovde mnogo izmislja topla voda i juri svoja pamet medju hiljadu drugih .
Jeftin alat jeste i bice smece al nekom je govno-govno a nekome djubrivo . Svaka roba ima kupca .

Ovde pojedini pricaju kako je bolje ici peske 20 godina a onda kupite mercedes nego kupiti škodu odmah .
Sjebete noge i vreme i....al se posle vozite ko covek . Pametno ulozite !
Stvarno su pojedinci smesni zivota mi .
Last edited by venzinatiko on 16 Nov 2017 09:11, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Masis poentu. Niko nije rekao da treba da se pesaci, no ovi Einheli nisu skoda, nego su bicikl sa krivim tockom, i lancem koji spada. Sa njima nema prevoza, a niti velike koristi.

Svaki hobista ce mnogo vise nauciti iz rucnnog alata, nego od ovakve masine, koja zahteva vrhiunsko znanje da bi se nestyo izvuklo.

Na kraju, i ti si jedan koji se ne vozi na biciklu bez sedista i volana, nego siu napravio krsten abrihter. Ovde ima jako puno onih koji znaju da naprave ozbiljne stvari, a rade rucno, jer ne mogu da pruiuste iole upotrebljiv abrihter. I tu je kraj price.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

wow nisam očekivao da će se ovo pretvoriti u raspravu oko hobi i profi alata, ali kad se već dogodilo da malo pojasnim.

Valjda je svima jasno da proizvodi tipa Einhell ne mogu ni izbliza zamijeniti profi mašine, ali...

Sam sam se zakleo već milijun puta da više nikad neću kupiti neki alat koji nije profi i jednako toliko puta sam to pogazio i nisam svaki put zažalio.
Einhell keksara je nadživila sve ostale. Bosch PBD-40 stupna bišilica je meni super, a tu su je svi poljuvali. Otvoriti ću posebnu temu.
Makita MLT 100 cirkular je nešto što me pošteno iživciralo, ali uz modifikacije potpuno zadovoljava moje potrebe....

Načelno se slažem da se na alatu nema što šparati i nitko sretniji od mene da mogu kupiti sve tip top profi mašine. Problem je u tome što ne mogu, jer jednostavno nemam toliko love, a tu je još nekoliko "problema" koji prate moju situaciju.
Nisam profesionalni stolar, ne živim od toga i nemam namjeru početi zarađivati na tom poslu. Prostor u kojem radim je malo veća garaža koja nečelno ne trpi stacionarne strojeve. Bitno mi je da su strojevi toliko mobilni da ih mogu prevoziti s lokacije na lokaciju.

Za poslove koje odrađujem tim alatima mi nije bitno da budu savršeno točni iako zbog toga često čupam malo kose što mi je ostalo. Odgojen sam u "uradi sam" obitelji, pa me j**e i DNA. To je ono kad te uče da sve što možeš trebaš napraviti sam. Tu negdje se provlači i pitanje love. Nisam siromah, ali sam puno dalje od bogataša. :D

Sve to skupa + guglanje i čitanje recenzija me potaknulo da kupim taj prokleti Einhell. Večina recenzija koje sam pročitao su zapravo pozitivne, ali se tu i tamo pojavi neka s istim problemom kao i mašina koju sam ja dobio i to sam znao kad sam ju kupio, ali se čovjek nada da "neče baš moja" . ...još se uvijek nadam, jer ne vidim alternativu, a rado bih imao abrihter koji mi povremeno treba.

Spomenuo sam izradu nekih vrata, pa vidim da neki misle da krivo razmišljam, jer bi u finalu bilo jeftinije platiti majstora i naručiti vrata. Obzirom da imam svoj materijal, a da majstori uglavnom umru od smijeha kad im pokažem što želim, to jednostavno ne prolazi, a ako slučajno i prođe cijena je za ubit se. Ne kažem da ne vrijedi, već da ja nemam. ...ma često i ne vrijedi.

Kod kupnje alata se uglavnom vodim idejom da mi se to ipak mora nekako isplatiti poslom koji ću napraviti. Ako ova mašina odradi ta vrata, sve ostalo što će odraditi je bonus. Nisam hobi majstor, radim kad moram, koliko moram i na taj način nešto i ušparam. Za hobi imam druge zanimacije, ali me i ovo igranje s drvom još uvijek veseli, pa je i to neki faktor.

Dodatni problem je što sam niz godina radio u stolariji s profi alatima i tu tek dolazi frustracija s ovim "ž" proizvodima. Rado bih kupio Mirka bruslicu, ali brusim s jebenim Ryobi. ...i radi. Nije Mirka ni Festool, ali radi. Da moram s njom raditi 3 sata dnevno bacil bi se s mosta.
Nisam se ni rodio s laserom u ruci, pa tako ručno ne znam ni pošteno ravno rupu izbušiti, a o ručnom ravnanju materijala da ne govorim. Znam da je to i stvar iskustva , ali nemam ni toliko vremena da steknem to iskustvo.

Opet pitam, da li postoji alternativa? Koliko vidim slijedeća dostupna mašina koja bi donekle zadovoljila moje potrebe je preko 700 E i to ako mi se poslože sve zvijezde. ...i to mi je već previše za moje potrebe. Na kraju krajeva dostupna mi je samo 220 struja.

Samo vas molim da ovakve strojeve ne uspoređujete s profi mašimama koje koštaju puta 10 , jer valjda nitko nije toliko blesav da misli da Einhellom može dobiti profi stroj, a taj isti, isto tako vjerojatno neće kupiti Felder. ....ja neću ;) Tako da savjeti tipa "kupi si poštenu mašinu" nisu od neke koristi nama koji time ne zarađujemo kruh. Stvarno mislite da bih se raspitivao za Einhell da imam para za nešto pošteno? :skratta:

Da se malo obrišem od Einhell-a (sve me sram što sam ga uopće spomenuo :D ), upravo kupujem Kapex. ...j***ga, negdje moraš prelomit :rock: ..da stvar bude bolja na zato što sam lud za Festool alatima , nego zato što je to i bosch glide jedino što mi stane u garažu. ...isto kao i Einhell diker / abrihter :D

Na kraju moram reći da ovo malo što je stroj bio kod mene, bez problema je ishoblao nešto bukovine čisto da vidim da li može? Mislim da uz malo dorade ovo može poslužiti nekoj ograničenoj svrsi uz naravno uvjet da nije sfušan tako jako kao ovaj koji je mene zapao.
Slažem se da to nije ni Å koda, ali je meni ipak bolje od hodanja. Javim se s dojmovina za Zipper, možda ovaj put izvućem sretniju kartu?
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ajd da krenem od kraja.

Nisam jednom imao kontakt sa tim Einhelom, pa itekako znam da to nije skoda. Jos nisam video jedan koji je bio tacan na zadovoljavajucem nivou, bez obzira kada je napravljen.

Za mene je zadovoljavajuci nivo kada ivica daske, koja je sisla sa njega moze da se sa dva tri povlacenja rendeta samo da bi se skinuli risevi dovede u stanje da moze da se zalepi u panel, na kome se ne vidi linija spoja. To svi abrihter dihtovi tog koncepta ne mogu da postignu ni na najkracoj upotrebljivoj dasci, recimo na pola metra, o vecim duzinama ne vredi ni govoriti.

Problem nije u sreci sa time ko ga je i kog dana napravio, nego u konstruktivniom resenjima, koja su pogresna, jer nigde nema mogucnosti za stelovanje.

Od takvih problema pate i mnogo skuplje masine, slicnog porekla, tipa Metaba HC260.

Sa druge strane, sablon na gradjevinskom dihtu to postize i na daleko vecim duzinama. Isto kao i ozbiljni abrrihteri, o kojima ovde ne pricamo. Sam diht staje u isti prostor kao i taj Einhell, a sablon moze bilo gde, pa i ispod plafona. I u svemu kosta u jeftinim verzijama otprilike koliko si dao za tu masinu, a konstrukcija je takva da su mogucnosti za greske proizvodjaca daleko manje.

Abrihter i diht su kljucni alati od kojih pocinje bilo kakava preciznost u stolariji. Bez precisno obradjene daske ne mozemo da govorimo o preciznim spojevima, panelima koji nisu otisli u torziju, i izbegavanju mnogih drugih problema. Upravo zato, to su mesta koja ne dozvoljavaju greske, ali na kojima su itekako moguce ustede, uz pametne poteze.

Pricu dodatno komplikuje ger. Ja recimo nemam ger, imam dva tri rucna sablona, i sa njima resavam ono sto treba iznad nivoa na kome to postizu i najskuplji gerovi. Ukljucvujuci i Kapex. Osim brzine, koja hobisti nista ne znaci, ne gubim nista, a i dobijam na upotrebljenom prostoru.

Sustina je sto vecina, ne trazi resenje u ucenju i istrazivanju, pre nego sto novac potrosi na pogresan nacin. Dobri izbori itekako uticu i na smanjenje cene, na kvalitet rada, i na smanjenje prostora koji je potreban. Bez obzira na nacin na koji se radi, elektricnim ili rucnim alatima, mnogo je bitnije napraviti pametan izbor, nego imati puno novca, a to je nesto sto se uci.

Sto se prostora tice, mislim da retko ko ima manje prostora od mene, i izuzimajuci Boleta. Imam sobu u kojoj stoji alat, 2.2x2.7 metara. U toj sobi i radim, ako nisam na vikendici, na kojoj imam citavih 5x2 metra. Sve sa cime radim moze da stane na 4 metra kvadratna. E sad, sto se finansija tice, ne mogu nista nikome da kazem, vecina ozbiljnih stolara koji od toga zive ovde na forumu verobvatno imaju u radionicama manje ulozeno od mene. No, to ne znaci da sam tako poceo, ali sam od pocetka uspevao da resim svaki problem i jedina stvar na kojoj nikada nisam popustao je preciznost rada.

Jedini savet koji bih mogao da dam je da treba razmisljati, pitati, i ne ogranicavati se informacijama na prvu loptu. Tek tada prica oko hobija ima smisla. Stolarijom su se i pre bavili na minimalnom prostoru, bez m,nogo novca i postizali vrhunski kvalitet.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Pravilno kazes
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Vidio sam ih vec nekoliko. Super su, ali nemam trofaznu struju, pa za sad nista od toga.
Hvala za link!
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

pa zamenis im motor ,stavis monofazni
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A opcija je i frekventni regulator, sa ulazomn na 220, i izlazom 3x380. Samo skupa opcija.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Ma sve se to da, ali kosta na kraju x3 einhella.
Sad cu okusati srecu s jos jednim einhellom, pa ako ne upali, jednostvno cu raditi bez abrihtera i dikera kao i do sad.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

BR wrote:Masis poentu. Niko nije rekao da treba da se pesaci, no ovi Einheli nisu skoda, nego su bicikl sa krivim tockom, i lancem koji spada. Sa njima nema prevoza, a niti velike koristi.

Svaki hobista ce mnogo vise nauciti iz rucnnog alata, nego od ovakve masine, koja zahteva vrhiunsko znanje da bi se nestyo izvuklo.

Na kraju, i ti si jedan koji se ne vozi na biciklu bez sedista i volana, nego siu napravio krsten abrihter. Ovde ima jako puno onih koji znaju da naprave ozbiljne stvari, a rade rucno, jer ne mogu da pruiuste iole upotrebljiv abrihter. I tu je kraj price.
Ne razumemo se . Ja ne pisem konkretno za diht abrihter vec za jeftin alat uopste tj da moze fino da se prodje sa pojedinim . Ja sam perfekcionista po prirodi i sve razumem o cemu pises ali prosto nije svima bitno da im je taraba obradjena u desetu i da brusilica ima meki start...razumes sigurno sta hocu da kazem .
Slazem se da su veoma cesto bacene pare kada se kupi takav alat ali to je INDIVIDUALNA stvar moras da se slozis . Treba mu busilica da promesa disperziju i izbusi rupu u bloku enhel ce mu trajati ceo zivot . Treba da busi jednom nedeljno ...trajace godinu i otici ce i kupiti makitu .
A taj krsten abrihter koji pominjes je mene licno u nedovrsenom stanju kostao koliko 2 nove markirane rucne blanje . Ne znam kakav alat ti licno koristis ali kad sam video da Momir prodaje blanju za 450E shvatio sam da tu ima mnogo preterivanja i da nije bas jeftin ni taj rucni alat koji pominjes i da neko jednostavno nece na masini da radi a ne zato sto nema novca. Ja nisam jos uvek ni jednu dasku obradio u zivotu ,niti sam video abrihter dok nisam ovaj kupio pre par meseci. Svestan sam da je i on igracka nekom ali od neceg mora da se pocne a to svakako nije masina od 5kW i 3000evra . Vecina sigurno nece da prizna da ni abrihter od 3-4000 evra nema mana i da se ne steluje za 5 min . Ja sam radio na cetvorostranoj katerici od skoro milion evra gde se programski i rucno steluju alati u stotu pa po 3 sata ne mozes da dovedes do savrsenstva tako da problemi ne nestaju sa skupim masinama skroz .
Post Reply