Einhell oblarica-dihtarica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Rekao sam se javiti slijedeći put kad se pokvari... Opet pukao remen.

Nešto kontam, možda su im remenovi loši? Å ta mislite da pokušam uzeti remen sa neke druge mašine, ovo je i tako kopija neke malo bolje?

Ima li ko kakav savjet? Prijašnje iskustvo?
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 333
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Ako me sjećanje ne vara, taj remen je tkz. Poly remen, možda da ga potražiš u trgovinama koje prodaju takvo remenje ako nađeš u istoj dimenziji.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Prije par dana sam kupio Einhell TC-SP 240 model diker/abrihter. Srećom kupio sam ga preko web-shop-a.

Kod stroja koji sam dobio nisu paralalni stolovi ravnjače/ravnalice/abrihtera. Stolovi su od lijevanog aluminija spojeni za šasiju stroja s po 2 šarafa sa svake strane. Kako se meni čini rupe u stolovima su krivo izbušene. To se naravno ne može nikako podesiti, pa je stroj neupotrebljiv.

Koliko sam uspio proguglati po netu. Isti stroj se prodaje po cijelom svijetu pod različitim imenima. Tipični generički kineski proizvod. Obišao sam par dučana koji na izlogu imaju isti stroj svi do jednog su imali isti problem. Neki kao i moj, a neki malo manje fulaju. Kod mene je greška po dužini stola skoro 6mm , a kod ovih u dućanima varira 3-6mm. Nema teoretske šanse na tome bilo što poravnati.
Kod mojeg je dodatno firung za okomito ravnanje napravljen tako da ne prelazi preko noževa , pa je bez dorade naupotrebljiv. Ručka za podizanje dikera/debljače se ne može nabiti na osovinu, pa i to traži doradu.

Stroj sam srećom kupio preko web-shopa i tu sam prvi put u životu zahvalan da smo dio EU (iz Zagreba sam) , pa me štiti zakon koji kaže da sve što kupite preko weba, tv prodaje ili direktne prodaje možete vratiti u roku 14 dana bez ikakvog obajšnjenja i imate pravo na potpun povrat novca. Trošak povrata snosite sami. (u mom slučaju je povrat platio web dućan).
Reklamacija bi bila puno dulji proces i upitno je da li bi slijedeći stroj bio ispravan.

Koliko vidim po netu nisu ti strojevi baš skroz isti. Od naziva do naziva su drugačiji motori (neki su 1250W, 1280W, a neki 1500W). Einhell ima dva u ponudi TH-SP 204 koji je 1280W i ovaj koji sam ja kupio TC-SP 204 koji je 1500W. Sve osim prekidača na njima izgleda jednako.

Složio sam par fotki na youtube-u s vidljivim nedostatkom.
https://www.youtube.com/watch?v=7jY0hevIHOY

Vidim po netu da se te mašine razlikuju po vodilicama, snazi motora, i prijenosu. Remenje je kod nekih deblje ,a kod nekih tanje.

Sama ideja takovg jeftinog stroja mi se sviđa, ako uzmete u obzir neku hobi upotrebu bez iluzija o nekoj vrhunskoj preciznosti i brzini rada. Debljača na ovom koji sam ja dobio radi odlično, ali mi nije od neke koristi bez ranjače. Meni treba doslovno za naparviti dvoje dvorišna vrata i tu mi računica do 300E cijene takvog stroja odgovara.
Najveći adut mi je veličina i tu ne nalazim neku alternativu ovakvom stroju, a pogotovo kad uzmem u obzir cijenu. Da li uopće postoji nešto slične veličine, a da je kvalitetnije?

Sad naručujem isti proizvod pod nazivom Zipper, pa kad stigne javim u kakvom je taj stanju? Vodilice izgledaju bolje, motor je slabiji 1250W
http://www.zipper-maschinen.at/EN/plane ... esser-3729

Ovo su kao Austrijanci :D Nadam se paralelnim stolovima, ali čini mi se da je to kako je već netko tu napisao "Neki se rade u srijedu, a neku i petak, pa kako te zapadne".
Last edited by Bagrovinje on 15 Nov 2017 11:50, edited 1 time in total.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ili ih shvatis kao "kit komplet", to jest da moras da ga rasturis i igras se sa njim, pa onda na kraju cesto moze da se dobije nesto upotrebljivo.
Nazalost, to je jednostavno tako, i za te novce nemoze ni biti bolje. A boljeg nema, posto kad ljudi vide da postoji naizgled isto za duplo manje para, onaj skuplji retko ko kupuje, i proizvodjaci kvalitetnih malih masina su polako jedan po jedan nestali.

Tu i tamo, poneka zapadna firma trazi kvalitetniju izradu od kineza (koji i te kako umeju da naprave dobro, smo to neko treba i da im plati). Naravno to kosta ne malo vise.

A konkretan model...
Evo ga u Srpskoj varijanti (firma registrovana u Nemackoj, vlasnistvo u Srbiji, proizvodnja naravno u Kini):
http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_deta ... m=74212500

Sto se tice povrata robe kupljene preko web-shopa, to vazi i u Srbiji vec nekoliko godina, isto regulisano zakonom (cisto da neko kome bude zatrebalo zna).
Daklem, bez ikakvog obrazlozenja, jednostavno vam se ne svidi roba, i imate pravo da je vratite i dobijete punu cenu nazad.
Sto je logicno, posto slika na web-u i ono sto stvarno dobijete nikako ne moraju da se slazu.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ti si dobio izgleda goru mašinu od moje :)

Ploča ravnjače je kriva kod sve i jednog, bar malo. Kod mene i nije neki problem dok mi daska ne prelazi 15ak cm. Tek poslije je osjetna razlika.

Diht fino radi kada hoće da radi. Većinom neće :)

Firung nije neupotrebljiv, sasvim fino radi kao tacna (poslužavnik) :)

Ovo ti pišem jer vidim da hoćeš da kupiš takvu mašinu za malo para. U osnovi su sve iste pa nećeš postići mnogo od reklamacije mašina koje i tako nisu savršene. Više manje ti je svejedno da li ćeš kupiti Einhell, Womax ili neku treću. Kao što meni non stop govore za Einhell:"Koliko para, toliko i muzike."

S druge strane, te mašine i nisu toliko loše koliko izgledaju u prvih nekoliko korištenja. Kad se malo navikneš na istu i naučiš koja su joj ograničenja, shvatićeš da i nisu toliko loše (sad će Mbole da komentariše :) ). Na ravnjači rotiraš dasku ako je neophodno (rijetko, ali nekada se mora, pogotovo na širim daskama). Dubina obrade mora biti minimalna, inače će zagušiti motor. Ako diht ima problema da progura dasku poguraš je malo i problem riješen. Dok koristiš ravnjaču skini remen od valjaka. I obavezno podmazuj mašinu na svakih par sati korištenja. Obrađenu dasku po potrebi malo popraviš ručnom blanjom ili šlajfaricom.Mislim da nisam ništa zaboravio.

Dok čitaš ovo, shvatićeš da ova mašina nema šta da traži u stolarskoj radionici. Opet, ti ni ne radiš u stolarskoj radionici gdje se diht koristi bar 10 sati sedmično. Ti si hobista, kao i ja. A meni je lakše da se malo potrudim oko Einhellovog dihta od 300 eura nego da dam 1000 za kvalitetniji koji je stariji od moje djevojke...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja nesto ne shvatam bas premisu da hobistima trebaju lose masine. A Einhel, i svi slicni kinezi su lose masine. Sto je jos gore, ovo je masina koja je nesrediva, bez ulaganja za koje maltyene moze da se napravi dobra masina iz pocetka.

E sad, jeste da nije toliko lose koliko se cini na prvi pogled. Gore je od utiska na prvi pogled. I ne vredi kupiovati istu masinu od bbiolo koga drugog, sve one su na istom nivou. Jedino upotrebljivo resenje za hobiste je ligveni abrihter male sirine, kakvih ima za 500 eura + neki gradjevinski diht, iz skuplje kategorije. Od svega ostalog nikada nece nista dobro da izadje.

Na kraju, racunica 300 eura za diht abrihter, i gotova vrata nikako ne stoji. Hobi ne bi trebao da bude izvor prihoda ili ustede. Ako je tajko, uracunaj i spostveno vreme, i sve ostalo sto si kupio, i videces da si izgubio u krajnjoj racunici. Ta vrata nece biti samo 300 eura, koliko kosta diht, nego preko hiljadu.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Br sto se pitas cemu im nuzne lose masine... Balkanski mentalitet, vrata kostaju hiljadu. Masina 300, materijal 200..... Al stolar zaradjuje, e mogu I ja...
Ili ono komisija pravi ono, I to pravi puno, a kosta mnogo....,
Zeno daj kafu I rakiju ja izracunao koliko je mnogo puta puno...
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Image
A kod nas nekako zute boje.
Salu na stranu od tih malih masina ovde moze da se nadje nesto ne tako lose, jet kineski ili nesto rusko. Mana ruskih mini masina je cena i tezina (oni to rade liveno)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

O nasem mentalitetu ne treba ni govoriti. U Bosni postoji selo u kojem svi prave pletenu zicu. Jedan poceo, lepo zaradjivao, a onda i svi ostali ulozili u masine. I sada niko nema od zice ni za cigare. Ista prica kao i sa malinama, kupinama, borovnicama. Svi isto, pa se cude kako ne ide.

E sad, od tih malih masina jedino sto mi uliva nadu da mozda radi, ali ga jos nisam viodeo je neka Beloruska skarabudzevina, koja je konceptom razlicita od kineza. U sustini je kombinovana masina, ali ne zelim ni da pogledam, da se ne zavrsi kao one stare ruske kombinirke u kutiji od cipela.

Tih jeftinih livenih masina ima i u Austriji, io mnogo su pametnija kupovina od ovih limenih sklepaja. No kod nas ih nema, mi smo ionako sirotinja po svim pitanjima.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

A ja kontam Mbole će prvi udariti... :)

Daleko - ne pravi svako namještaj od 10-20000 eura. Možda čovjek želi vrata (vjerovatno ne samo vrata, ali eto) koja je sam napravio. To ne mora značiti da prevashodno želi da uštedi. Da to želi kupio bi vrata za 80 eura a ne davao 300 eura za mašinu. Isto tako ne mora ni da zaradi na toj mašini. Ustvari, malo kojeg hobistu znam koji zarađuje nešto od svog hobija (iako se dobar dio njih pravda da im se isplati iz ovog ili onog razloga).
Ne vjerujem da čovjek planira da zarađuje na stolariji, niti da se ozbiljno bavi sa tim zanimanjem. Normalno je da neće uložiti nekoliko hiljada eura u najkvalitetniju opremu samo da bi se imao čim zanimati vikendom.

Ti se, od svih nas ovdje, vjerovatno najozbiljnije baviš ovim poslom. Razlika između alata koji ti moraš da kupiš i alata koji on uzima je prevelika da bi ih poredio.

BR - gledaj na ovakve dihtove kao na scrub i jack. Možda i jointer donekle. Jednostavniji način da dođeš do određene tačke. Ako želiš kvalitetno obrađen komad doradiš ga jointerom i smootherom. Ako ti je svejedno dobro ga išmirglaš i dobiješ kvalitet majstora iz komšiluka - dobar je on majstor ali voli malo popiti :)
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Smisao je valjda u tome sto na toj masini nista ne mozes ugraditi kako treba, zaglavilo jednom - gurnes rukom
Zaglavilo drugi put - opet pomognes masini
Zaglavilo treci put -izgubio zivce, probas na silu I opala nema prstiju.
Zakljucak.... Za te pare kupis rende elektricno I polako sam ugradis u sto I eto ga mali abrihter ( koji stvarno moze da ispravi dasku)
Isto tako napravis I diht
I uvek imas dobar abrihter.
Znam nekoliko coveka koji su se nagrdili na kineskim masinama...
MA nebitno
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sasa, nikako ne mozes da gledas na ove dihtove kaop na Scrub ili Jack. Scrub i jack su u rukama majstora precizne naprave, a ovaj diht je sve osim preciznog. On moze da bude samo zamena za tesarsku sekirtu, a onda ima problem, posto jje sekira brza.

E sad, sto se tice hobista i opreme, ovde je jako cest potpuno pogresan koncept da se kupuju jeftini elektricni alati, i da je to "hobi" nivo, jednak kvalitetu pijanog fus "majstora" iz komsiluka. U sustini, umestyo necega sto treba da sluzi za zabavu i lepo provodjenje vremena, hobista na taj nacin kupuje samo novi izvor stresa i frustracija. Umesto da se bavi stolarijom, on se bavi krpljenjem masine, smatrajuci da to tako treba posto je jelte "hobista" Na sam rad u drevtu obrati vrlo malo paznje, ne nauci nista, ali ima i izgovor za to sto mu spojevi izmedju dasaka zijaju, jel jelte, kupio je "hobi" masinu, da je dao vise para koje nema, i ono sto napravi bi bilo bolje.

To je ukratko opis vecine hobista po svetu. Za razliku od njih, hobijem moze da se bavi i tako sto se kupi minimum rusnog alata, koji radi posao ako je pametno izabran, a vreme provedeno u popravljanju i sredjivanju nove masine se ulozi u ucenje, vezbanje spojeva, ravnanja dasak i slicne stvari koje pruzaju korist. Na kraju, kvalitet onoga sto napravi je iznad niivoa industriskog proizvoda koji bi mogao da priusti, frustracija i stresa nema, a zamenjuje ih zadovoljstvo sto zna nesto vise.

No, takvi primeri su retki. Jednostavno, industriji i prodavcima jeftinih "hobi" al;ata ne odgovara da neko moze da kupi komplet alata koji zavrsava posao za nekoliko stotina eura, a da ne mogu da mu prodaju rezervne delove svakih nekoliko meseci, ili da ga ubede da sve to moze, samo mora da ulozi vise. Po casopisima i internetu znanje se krije kao zmija noge, ali se promovise trosenje, i nova resenja, koja ce pruziti neverovatner prednosti.

Prica je potpuno jednaka u svemu sto je hobi ovih dana. Pocevsi od lova, preko heklanja, goblena, livenja olovnih vojnika, svajki hobi ima potpuno istu pricu, najbvaznije je naci pacijenta, i pokusati da ga zadrzis uz minimum pruzenog, i obecanja, da uz malo vise para...

Ono sto ostaje po strani je sustina.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Ocajnicki sam trazio Diht masinu dok nisam nasao jedan lep KIty 636 , ali cena je bila muska tako da sam odustao .Ako nekog interesuje u kraljevu lik prodaje . Mislim da je cenio oko 700 eur . 260 mm je radna sirina , ima trofazni i sa monofaznim motorom .
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kod svog električnog alata postoji mogućnost povrede. Ja sam se jednom nagrdio na formatizeru plaćenom nešto više od 20000 eura. Iskreno, najviše "troprstih" :) koje znam se povrijedilo na profi mašinama. Doduše, i za to postoji vrlo dobar razlog ali ne pričamo o tome.

Ovu "krntiju" od dihta imam nešto više od godinu dana tako da otprilike znam šta može a šta ne. I dok nisam naučio raditi na njemu (osjetljiv je kao žena u PMSu) i ni ja ga nisam preporučivao. Čim sam shvatio da mašina nije profi i da se sa njom ne može raditi kao na takvoj sve je krenulo kako treba.

Da je dobra - nije. Ali je bolja od nikakve. I ja bih radije kupio Felderov arbrihter-diht ali on je previše skup za mašinu koja se ne otplaćuje. Sad gledam na netu - 7600$ Puno, brate.

Å to se tiče preciznosti, BR - griješiš. Na manjoj dasci odstupanja su od 0-0,1mm, na dasci od oko 2m idu i do 0,5mm. Bar na ovoj mojoj. Å to se tiče hobi izrade, smatram da je to sasvim prihvatljivo. A kad mi treba bolje imam ručni jointer, tako da...

Obrađena daska se tek malo razlikuje od one urađene na komšijinom SCM-u ako se malo potrudiš, tako da mogu reći da je usporedba sa sikirom promašena. Ja i dalje ostajem na Scrubu i Jacku.

Priča o ručnom alatu, nažalost, ne pije vode. Postao sam zagovornik ručnog alata još odkad sam prvi put probao Ulmiin smoother i jedino što sam postigao je da me ljudi gledaju kao onog lika koji zna srediti djedovu blanju koja je stajala u ćošku da radi. Ni sa jednom koju sam uredio se ne radi, samo stoje po garažama. Pogotovo kad ljudi vide koliko je vremena potrebno da se daska obradi ručno. A ovamo je samo protjera kroz diht... Tako da sam odustao od preporučivanja ručnog alata. Ako se kome svidi s vremenom, super. Ali ne vjerujem da je to dobar način da se neko stimuliše za bavljenje ovim hobijem.

Oko hobi alata se , izgleda, nikad nećemo složiti :)
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Sto se tice hobi alata sav prosti alat tipa busilice,brusilice,slajferice se isplati kupiti ako hocete da uradite i znate nesto ali nemate taj alat i nije bitna deseta .
Meni je majstor pre godinu dana trazio 10€ za postavljanje kamena po m2 . Imao sam 8 m2 =80€ . Nisam imao sem busilice nista od alata . Odem kupim enhel brusilicu za 2500 din da bi sekao taj kamen i za 2 dana uradim posao nista losije sigurno nego sto bi on uradio...
Covek mi radio metalnu ogradu i trazi na sumu +200€ da ofarba on a moja boja ...odem kupim enhel kompresor i pistolj za 12000 din 3-4 dana i gotovo ... Ostao mi je i kompresor i brusilica ...i sutra da crknu boli me uvo . Ali bas naprotiv i dalje rade i jos brdo stvari sam zavrsio sa njima .
Tako da je hobi alat cesto isplativ ako ne racunate vase utroseno vteme kao izgubljeno vec kao zabavu,zadovoljstvo...
A sto se tice komplikovanijih sklopova kao navedeni diht se takodje isplati ako hocete tarabu za ogradu da napravite a neko vam trazi lupicu 50din po komadu. 400 tarabica po 50din,dve zardinjere i kucica za psa i eto otplaceno... A da se pravi sto i stolice ne ide sigurno . Zna se sta se radi sa tim alatima i ko ocekuje da za cenu jedne majice dobije alatku da radi ko festol koji kosta ko putovanje u Njujork mesa babe i zabe...
Last edited by venzinatiko on 15 Nov 2017 23:20, edited 1 time in total.
Post Reply