Einhell oblarica-dihtarica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Rope, zasto mislis da sam misljenje napravio samo na osnovu toga sto se masina zove Einhell. Da nisam imeo debelih problema sa jednom takvom, u vlasnistvu prijatelja ne bih ni komentarisao. Na toj masini ne valja nista, ali ama bas nista, a sve to je i poslo naopacke.

Prvi problem je nastao sa osloncima prednje ploce, koji su prakticno kockice od nekakvog celika, (daleko od kvalitetnog) koje prolaze kroz bocnu stranu od lima, a kompltno podesavanje ivice se odvija time sto je prolaz kos. E to radi sve dok se ne optereti, i vec posle mesec dana, limovi su se iskrivili, a ploce spale. Resenje je bilo da se naprave nove klizne povrsine, od celicnog flaha, koje su zalepljene na lim, sa dosadasnje kockice su produzene, tako da legnu na flah, a ne na lim.

No ni tada radna povrsina nije ravna, u stvai ravna j sve dok na nju stavljas lenjir da proveris, cim stavis nesto teze, ode mast u porpast, posto se i prednja i zadnja oslanjaju samo na limene ploce sa podvrnutim ivicama, a on mozes misliti rade sa promenom opterecenja, pa se i ploce abrihtera uvijaju.

Resenje je opet pronadjeno, tako sto su na bocne stran ulepljene alu ploce debljine 5mm celom povrsinom.

A onda je otisla sama ploca, posto je od aluminiuma, pretanka, i u sustini, cuva je to sto se samo kuciste uvija, a ne stoji kruto.

I finalno resenje je nadjeno u tome sto je cela ta masina zavrsila ispod prese, a umesto nje, je prijatelj na kraju poslusao savet, i uzeo samo diht, koji jos i moze da se natera da radi smisleno.

Inace, potpuno identican je i Bernardo, i Womax, i holzstar, i Matrix, i svi ostali Kinezi, koji dolaze iz istog sela.

Kad kupujes kineski alat, a pogoovo masine, moras da budes spreman da ga napavis pola iz pocetka, jer je jedini cilj konstruktora bio samo sto manja cena. A pravljenje kosta, i uvek je pitanje da li je trebalo poceti od kinza, ili od neceg normalnog.

Po meni je put kojim je krenuo Ivan, sa pravljenjem diht abrihtera mnogo pametnije resenje.

A ono sto je najgore, da se vecina novih modela nestandardnih masina velikih proizodjaca pravi na isti nacin, a jedina razlika je ipak malo visi kvalitet delova i materijala. Pogledaj banseke sa otvorom od 17 cm, svi moderni su iz iste kuhinje, pa bili oni Metabo, Makita, ili Bernanrdo.

Za one koji hjoce da rade bez glavobolje, postoji samo jedan put, no samo je pitanje ko moze da ga priusti.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

BR wrote:Rope, zasto mislis da sam misljenje napravio samo na osnovu toga sto se masina zove Einhell. Da nisam imeo debelih problema sa jednom takvom, u vlasnistvu prijatelja ne bih ni komentarisao. Na toj masini ne valja nista, ali ama bas nista, a sve to je i poslo naopacke.

Prvi problem je nastao sa osloncima prednje ploce, koji su prakticno kockice od nekakvog celika, (daleko od kvalitetnog) koje prolaze kroz bocnu stranu od lima, a kompltno podesavanje ivice se odvija time sto je prolaz kos. E to radi sve dok se ne optereti, i vec posle mesec dana, limovi su se iskrivili, a ploce spale. Resenje je bilo da se naprave nove klizne povrsine, od celicnog flaha, koje su zalepljene na lim, sa dosadasnje kockice su produzene, tako da legnu na flah, a ne na lim.

No ni tada radna povrsina nije ravna, u stvai ravna j sve dok na nju stavljas lenjir da proveris, cim stavis nesto teze, ode mast u porpast, posto se i prednja i zadnja oslanjaju samo na limene ploce sa podvrnutim ivicama, a on mozes misliti rade sa promenom opterecenja, pa se i ploce abrihtera uvijaju.

Resenje je opet pronadjeno, tako sto su na bocne stran ulepljene alu ploce debljine 5mm celom povrsinom.

A onda je otisla sama ploca, posto je od aluminiuma, pretanka, i u sustini, cuva je to sto se samo kuciste uvija, a ne stoji kruto.

I finalno resenje je nadjeno u tome sto je cela ta masina zavrsila ispod prese, a umesto nje, je prijatelj na kraju poslusao savet, i uzeo samo diht, koji jos i moze da se natera da radi smisleno.

Inace, potpuno identican je i Bernardo, i Womax, i holzstar, i Matrix, i svi ostali Kinezi, koji dolaze iz istog sela.

Kad kupujes kineski alat, a pogoovo masine, moras da budes spreman da ga napavis pola iz pocetka, jer je jedini cilj konstruktora bio samo sto manja cena. A pravljenje kosta, i uvek je pitanje da li je trebalo poceti od kinza, ili od neceg normalnog.

Po meni je put kojim je krenuo Ivan, sa pravljenjem diht abrihtera mnogo pametnije resenje.

A ono sto je najgore, da se vecina novih modela nestandardnih masina velikih proizodjaca pravi na isti nacin, a jedina razlika je ipak malo visi kvalitet delova i materijala. Pogledaj banseke sa otvorom od 17 cm, svi moderni su iz iste kuhinje, pa bili oni Metabo, Makita, ili Bernanrdo.

Za one koji hjoce da rade bez glavobolje, postoji samo jedan put, no samo je pitanje ko moze da ga priusti.
BR hoces da kazes da tvoj prijatelj ima istu masinu kao i moju, ali da joj dihtarica radi?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nema je vise, oslobodio se bede, najverovatnije u nekom potoku. Tako se to radi u tom kraju :D

Zezam se, to je bilo pre nekoliko godina, i ne znam sa je uadio sa njom, ali znam da je na kraju uzeo isti diht kao i moj, i napravio sablone, da ih koristi kada mu treba abrihter.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

A uzeo je drugi diht, nisam razumio.
Covjece, da mi je cuti samo jedan pozitivan komentar, ali izgleda da nema sanse. Ja sam se, ustvari, nadao da ce mi neko dati lako rjesenje, tipa "ma samo dotegnes onaj saraf i sve ce raditi ko podmazano" :butter:
BR kako ravnas kantove bez oblarice (to je abrihter, ako ne grijesim)? Pretpostavljam cirkularom, ali ipak da pitam?
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14965
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko ga ja znam, blanjom :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Veritasovim LA jointerom sa vodjicom pod 90 stepeni, tj rucnim rendetom ali imam i sablon za cirkular, za dugacke poduzne rezove kada nemas ni jednu pravu ivicu da ide uz firung.

Moram ponovo da postavim fotografije posto je jedan od sajtova koje sam koristio za hosting otisao dodjavola.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

BR wrote:Nema je vise, oslobodio se bede, najverovatnije u nekom potoku. Tako se to radi u tom kraju :D

Zezam se, to je bilo pre nekoliko godina, i ne znam sa je uadio sa njom, ali znam da je na kraju uzeo isti diht kao i moj, i napravio sablone, da ih koristi kada mu treba abrihter.
Dali mozes objaviti svoje slike negdje ako nije problem, da se vide sablone.

BTW google photos za slik, ako je slika do 2048px (po duzoj stranici) mozes ih postaviti neograniceno u toj varijanti se neracuna prostor koji imas od njih, a tamo sigurno nece nestati :)
Last edited by borism25 on 16 Jun 2016 10:52, edited 1 time in total.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

@BR-ispričavam se, mislio sam da si napisao napamet ali ako si rastavljao onda znaš , no mali strojčić je za male pi#darije.
iskreno nisam primjetio nikakvo uvijanje na mom strojčiću, mada ja imam onaj uži - širina noža 160 mm pa je možda i konstrukcija uređaja malo čvršća.
Sama konstrukcija stroja (da napomenem - Herkules , kupljen u Bauhausu prije par godina) je solidna i do sad nije pokazivala znakove uništavanja.
Radim pretežito manje stvari, pa samim tim je ta mašina meni sasvim dovoljna, tj. služi svrsi.
Rastavljao sam prijenos prije par mjeseci samo da provjerim u kakvom su stanju ležajevi, remen, zupčanici, prijenos,... sve je Ok zasad.
naravno da popravak ovakvog stroja je neisplativ, kao i korištenje istoga za posao , dok za sami hobi ( meni je stolarija hobi - odmor živaca) je sasvim solidna.
Kažem, dođe i meni da radim nešto veće, da mi treba nešto jače al onda odustanem :) jer ima ljudi koji žive od toga a ja nemam baš vremena da bih se posvetio radu u radioni.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

BR, znaci imas oblaricu. Moram pazljivije citati ubuduce
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Evo slika sablona za pocetak. Ubacicu ih kasnije u odgovaajucu temu.

Image

Sablon je torziona kutija, sa redovima srafova M8 po ivicama, u ER maticama, a na krajeve srafova idu poprecne letve. Sa ovakvom konstrukcijom i najuvijenija daska moze da se podesi da stoji ravno i cvrsto. A posle je sve lako.

Image

Na prednjoj strani je deblja dascica, da diht ne bi povukao samo dasku, a ne i ceo sablon. I to je sasvim dovoljno.

Image

Mislim da ovo malo bolje objasnjava konstrukciju sablona.

Image
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A bocne strane sredjujem sa ovim.

Image

Image


A za vece stvari, koje su sire od dihta, scrub rende, pa jack rende, pa jointer, pa smoother, i na kraju ovo:



Image
Image

Za vece povrsine 112, a ako negde zaostane nesto sto se nije izvuklo a zahteva dodatni rad, No 80.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

ropee wrote:@BR-ispričavam se, mislio sam da si napisao napamet ali ako si rastavljao onda znaš , no mali strojčić je za male pi#darije.
iskreno nisam primjetio nikakvo uvijanje na mom strojčiću, mada ja imam onaj uži - širina noža 160 mm pa je možda i konstrukcija uređaja malo čvršća.
Sama konstrukcija stroja (da napomenem - Herkules , kupljen u Bauhausu prije par godina) je solidna i do sad nije pokazivala znakove uništavanja.
Radim pretežito manje stvari, pa samim tim je ta mašina meni sasvim dovoljna, tj. služi svrsi.
Rastavljao sam prijenos prije par mjeseci samo da provjerim u kakvom su stanju ležajevi, remen, zupčanici, prijenos,... sve je Ok zasad.
naravno da popravak ovakvog stroja je neisplativ, kao i korištenje istoga za posao , dok za sami hobi ( meni je stolarija hobi - odmor živaca) je sasvim solidna.
Kažem, dođe i meni da radim nešto veće, da mi treba nešto jače al onda odustanem :) jer ima ljudi koji žive od toga a ja nemam baš vremena da bih se posvetio radu u radioni.
Ropee. ma nema problema. Ta masina mozda radi u najmanjoj varijanti, i na malim stvraima, ali na kraju, ako ikada pozelis nesto vise, ona nije za to.

Po meni, ako neko hoce jeftiniju masinu, diht + sabloni je bolje resenje, barem nema problema sa radnom povrsinom, a sabloni znaju da mu debelo podignu up[otrebljivost. Pogotovu u kombinaciji sa klasicnim alatima. A i najmanji dihtovi su siroki barem 250 mm.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Stigla mi dihtarica sa servisa. Nakon ladno mjesec dana (ili tu negdje).
Na prvoj dasci pukao remen. Sad opet "Jovo nanovo"...
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Post by Sinisa »

Ti si baš naišao na loš komad :(

Imam istu takvu mašinu, uzeo je pre malo manje od godinu dana i zadovoljan sam... Napunio sam do sada džakova i džakova piljevine. Naravno, samo po četvrtinu kruga okrećem, što manje da skida jer uglavnom obrađujem tvrđe drvo. Iskreno, namučio sam se dok je nisam naštelovao da bude koliko toliko precizna i od tada je nisam dirao, samo jednom promenio noževe i to je to. Fiksirana je za postolje koje je opet fiksirano za cirkular, tako da ne može da mrdne. Za diht je važno da se piljevina usisava, da ne se gomila i ne zapinje. Posle skoro svake upotrebe je usisam jer se piljevina zavuče svuda, povremeno podmažem i to je to.

Ionako posle nje sve uglavnom ide na detaljno šmirglanje bar do granulacije 400, tako da moje potrebe zadovoljava :). Za skuplji nisam imao, a neko lepo reče bolje i ovakav diht abrihter neko nikakav :). Naravno, ja sam samo hobi vikend amater koji se vodi onim, kada budem zaslužio bolju mašinu, kupiću je.

Uzdravlje :)
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

To je otprilike i moja filozofija. Ipak je razlika izmedju ove i slijedece po cijeni (znaci, ne pravljen na isti kalup) 1000 eura, a to mi je ipak mnogo. Pogotovo sto ni za tu slijedecu nisam cuo puno dobrog. Doduse ja sam svoju dosta lako nastimao, svaka ima neki svoj problem...
Nedavno je opet dosla sa servisa i sad radi. Ali sam ja promijenio politiku. Prije sam htio da ona radi kako ja hocu, a to sa hobi alatom ne ide. Sad ja radim kako ona hoce i jos se nije pokvarila. Javiucu slijedeci put kad je posaljem na servis valjda nece brzo :)
Jeste da je daleko od savrsene, klupa joj je malo nakrivljena, firung se krivi pod pritiskom, nema snage da izdrzi nista ozbiljnije, ali kao sto ti rece: bolje i ovakav nego nikakav. Sad sam na njoj uvinklao nogu 70*70mm, i poslije malo smirglanja ispala je savrseno. Meni dovoljno, bar zasad.
Post Reply