Izbor kekserice

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
brca
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 07 Oct 2015 15:02
Location: Novi Sad

Izbor kekserice

Post by brca »

Planiram da uzmem malo kvalitetniju keksericu pa me zanima vase misljenje.

Keksericu uzimam za licnu upotrebu, znam da bi mi za te potrebe i neka jeftinija odradila posao, ali mi je bitna preciznost, odnosno da spojevi budu sa sto manjom greskom.

Dvoumim se izmedju tri modela:
Bosch GFF 22 http://www.bosch-professional.com/gb/en ... 389-ocs-p/
DeWalt DW682K http://www.dewalt.com/tools/woodworking ... w682k.aspx
Makita PJ7000 http://www.makitatools.com/en-us/Module ... ame=PJ7000

Da li postoje jos neke kvalitetne kekserice?
Koju keksericu preporucujete?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Postoje, naravno. Lamello, Ferm, Festool... Meni je u jednom trenutku hitno trebala nova kekserica za precizno keksanje spojeva pod 45 stupnjeva. Kupio sam navedeni Bosch. Kekserica je o.k, ne sviđa mi se jedino plastični zupčanik za podešavanje visine horizontalne ploče, a izgleda da i prikazana Makita također ima plastični zupčanik. DeWalt sa linka djeluje mi najozbiljnije ali se čini i najteži. Izbacimo li kineske jeftikanere iz razmatranja, svaka koju si možeš priuštiti biti će dobra. I ne zaboravi: ..."boj ne bije svijetlo oružje..." Slažem se da je s pravim alatom lakše raditi, ali vješti majstor će se prilagoditi svakom alatu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14969
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Festo koliko znam ne pravi ni jednu keksericu (mada... mozda sam nesto propustio).

Najbitnija stavka je koliko su precizne vodjice duz kojih klizi cela alatka prilikom uranjanja, i koliko je sam list stabilan u svom polozaju.

Fabricki predvidjen nacin rezanja ustora za keks je u sustini prilicno neprecizan. Jedna najobicnija ravna letva pritegnuta za ravnu povrsinu daje mnogo preciznije rezultate (pod uslovima koje sam naveo gore), posto se tako uvek referencira na istu povrsinu kekserice, i uopste ne zavisis od njenog mehanizma. Negde da forumu sam postavio cini mi se i klip o tome kako se radi, apisao sam bar dva tri puta.
Ovo doduse vazi samo za materijal debljine 18-19mm, i otprilike duplo deblji al to je 98% onoga sto se korsti.
User avatar
brca
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 07 Oct 2015 15:02
Location: Novi Sad

Post by brca »

Hvala na odgovorima.

Video sam to uputstvo, svakako planiram da radim na taj nacin.

Da li se neki od modela navedenih na pocetku izdvaja po kvalitetu? Za makitine alate sam procitao da kvalitet nije vise kao pre.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

MOzda kod Festoola misle na Domino, ali to nije keksarica. Sa druge strane, meni za ono sto mene zanima keksarica ne treba, ali se ozbiljno razmisljam o kupovini Domina. Opet sa trece stane, sve sto radi domino mogu da uradim na drugi nacin, uz samo malo vise vremena, a za daleko manje pare.

Kvalitet Makite nije pao ako kupujes alat u odgovarajucoj kategoriji. Nisam gledao njihovu keksaricu, ali recimo glodalice su im odlicne, daleko bolje od onoga sto se kod drugih dobija za te pare. Ali to kosta. Sa druge strane, kada ne znas sta gledas, a probas da stedis, mozes da kazes da je kvalitet Makite pao.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Trebalo je pisati Mafell a ne Festool... Godine su to :)
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

Ovu DeWaltovu imam 6 i nešto godina, ne bih ju zamijenio za ništa drugo. Najozbiljnija među ove 3 između kojih dvojiš.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Od ove tri navedene DeWalt mi se čini najbolja opcija.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Trale
Šegrt
Posts: 37
Joined: 07 Jul 2013 18:19
Location: Trstenik

Post by Trale »

Kada sam prosle godine planirao kupovinu imao sam dilemu izmedju Dewalta i Makite
U uporednom drzanju obadve, Makita mi je ostavila utisak preciznije i konstrukcijski bolje odradjene masine, mada su nijanse bile u pitanju.
Naravno pazario sam Makitu i zaista je vrhunska masina, precizna, jaka, bez ikakvog lufta.
Post Reply