Koju bušilicu/štemalicu uzeti

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Koju bušilicu/štemalicu uzeti

Post by Sinisa »

Pozdravi kolege stolari,

Nije baš alat koji se često koristi ali ipak je neophodan. Razmišljam da pazarim neku malo bolju udarnu bušilicu pa me zanimaju Vaša iskustva.
Uzeo bih nešto oko 800w, SDS+ prihvat, 2-3J. Negde je Makita na sniženju, negde plavi Bosch, negde Metabo a budžet je oko 25 000.
Modeli koje sam gledao su Bosch 2-26 i 2-28, Metabo 24 i 28 i Makita 2610 i 2450. Vrlo sličnih karakteristika i cena, pa me zanimaju vaša mišljena o ovim proizvođačima kada je ova vrsta alata u pitanju.
Da li neko od vas ima dobra/loša iskustva sa pomenutim bušilicama/štemalicama?

Hvala :skool:
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

2-26 Bosch sa sad zadovoljan imam je 5 god. i bez zamerke.Kad zavrsim izduvam kompresorom i podmazem sds futer.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14969
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne poznajem ove nove modele, posto me stara makita 2400 lepo sluzi vec 15-tak godina. A naradila se, cak i poslova koji jednostavno nisu za nju (recimo fi 25mm rupa kroz plocu i betonsku gredu oko 50 santimetara u dubinu, doduse sa stvarno dobrom burgijom).

Jedino sto mi kod nje smeta je sto za stemanje zahteva sestougaona dleta. Ne blokira glavu u jednom polozaju kad prebacis na cisto stemovanje, vec dleto i dalje moze da se slobodno okrece, pa mora da se navuce jedan "muf" preko futera koji na vrhu ima sestougaonu rupu i onda on drzi dleto da se ne okrece.
Ne znam da li je to promenjeno na novijim modelima.
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Post by Sinisa »

Hvala na savetima.

Sada skoro svi modeli imaju blokadu vretena i uglavnom 40 polozaja u kojima može da bude dleto. Između bušenja sa čekićem i samo čekića postoji položaj koji služi da se podesi ugao štemanja, odnosno položaj dleta u glavi.
http://www.acefixings.com/components/co ... 736515.jpg
Na slici je Bosch ali video sam isto i na Makiti.
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

Pozdrav
Ja imam ovakvu http://www.alati.co.rs/Kombinovana-hame ... lti-METABO.
Prilično sam zadovoljan. Sem za bušenje (koristio sam je za bušenje kamena, što je malo teže od betona I nije to osjetila) I štemanje zgodna je za bušenje I zavijanje šarafa jer se brzina može dobro regulisati I pri malim brzinama ne gubi snagu što me je prijatno iznenadilo.
Za obične burgije ima brzostezni glavu koja se jednostavno postavlja umjesto sds+.
Ako je ovaj link živ onda je cijena niža za 50€ u odnosu prije 2 godine kada sam je ja kupio.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14969
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

User avatar
Trale
Šegrt
Posts: 37
Joined: 07 Jul 2013 18:19
Location: Trstenik

Post by Trale »

I od mene preporuka za metabo, model koji imam je Khe 28 plus, 1010w, 3J, burgije do 28mm.
Glavni rezlog sto sam se pre 3 godine odlucio za njega, a ne za Bosch ili Makitu je sto je trziste bilo preplavljeno kopijama istih (sada je situacija jos gora) i nisam se ni malo pokajao. U par situacija sam je uporedjivao sa makitom od drugara i oseti se razlika u snazi u korist Metaba, s posebno je velika razlika u kvalitetu izrade, ponovo u korist Metaba.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

za 25-35k mozes dooobar hilti da nadjes po oglasima, pa i manji nov
https://www.kupindo.com/Udarne-busilice ... lti-TE-2-S i njemu nije ni do kolena ni jedan od pomenutih modela. Ja sam gledao elektricare kako sa TE-72 buse beton za dozne i stemuju ga, ide ko u sir, jedino sto je ta teska, ali zavisi za koje poslove ti treba.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14969
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To sto TE 72 ide ko u sir, nema nikakve veze sa tim sta radi TE 2. Totalno drugacije koncepcije i velicine masina.

Ovaj hilti sa oglasa nema stemovanje, a to je veoma korisna stvar.

A da "nesto necemu nije ni do kolena" moras da obrazlozis necim malo jacim od "verujte mi na rec".

Daleko od toga da ovaj hilti nije dobar alat, al jednostavno nema neke stvari koje ostali imaju, a nisu nista losiji po kvalitetu (jeftine kopije ne uzimamo u obzir, uostalom i ovome sa oglasa je poreklo "Azija"), i pri tom je ozbiljno skuplji (nemoj porediti cene jednog alata iz prodavnice a drugog sa oglasa, babe i zabe).

Inace, samnom je hilti zavrsio za sva vremena kada sam shvatio da negde 2000-te jos uvek nije imao sigurnosno kvacilo. Na zalost shvatio sam tako sto mi umal nije polomio ruku.
Noviji modeli ga imaju, ali tada je to vec bila uobicajena stvar za sve firme koje prave cekice, samo se hilti pravio pametan kako mu to ne treba.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa ja sam cini mi se napisao "ali zavisi za koje poslove ti treba", pa se prema tome i kupuje odgovarajuci model.
I kako bre da ti polomi ruku ? On se ne pritiska, samo se drzi. Ako budes nekad isao kod @miloscale (posto neke on vidim i poziva na druzenja i okupljanja), koliko se secam iz ranijih tema, on ima Hilti, pa neka ti da da izbusis 1-2 rupe, pa ce ti biti sve jasno sta sam napisao.
Last edited by Pezzo on 26 Jun 2015 02:25, edited 1 time in total.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Како је лепо кад ЦЕЛОГ живота бушиш бетон а никад не наиђеш на арматуру!
То значи да никад ниси имао тај"блажени" осећајда неко хоће да ти упредањем исцеди руку к'о домаћица крпу судоперу
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Post by Sinisa »

Hvala svima na odgovorima.

Trenutno sam u fazi sređivanja dvorišta. Rušim neke stare objekte (šupe) zidane ciglom, rušim stari zid između komšije i mene i planiram novi. Nove staze oko kuće, stare planiram da izlomim, nisu debele a verujem i da nemaju aramaturu. Tako da bih u početku možda malo više štemovao, ali bušenje mi je više potrebno.

Imao sam do skoro Hilti TE10 iz 1991, čini mi se. Uzeo polovnu i više je bila u servisu nego kod mene. Ali radila je dobro. Osim što nije imala sigurnostno kvačilo i par puta mi se otrgla iz ruku, dobro je radila. Kleo sam se u nju, dok brat jednom nije došao da mi pomogne da izbušimo veliki broj rupa u nekom zidu i doneo plavi Bosch, zaboravio sam oznaku. Tada sam se oduševio i video da ima bolje od Hilti-a :). Stvarno je išla kao kroz sir, a iste burgije smo koristili :).
Zbog lošeg iskustva sa ovom polovnom bušilicom, sada bih radije uzeo novu...

Prvi izbor mi je bio Bosch 2-28 ali sam video i Metabo 28 plus o kome je Trale pisao, ali nisam našao mnogo o ovom konkretno modelu pa mi je malo pala u drugi plan. Drago mi je da je neko ima i da je prezadovoljan :). Uglavom nalazim testove za 2850 i 2851. A 28 plus nigde. Rekao bih i da je stariji model, negde sam našao neku reklamu gde su se još uvek pominjale deutsche mark :). Ali ne uspevam nista da nađem o ovom modelu ni na metabo sajtu...

Iskreno mi je Metabo nekako prirastao za srce od kada sam prvi put počeo da koristim njihov alat. Tako da će najverovatnije biti Metabo 28 plus.


Trale, da li si možda imao nekih problema sa njom za ove 3 godine?
I kako se pokazala u stemovanju, jer ovoj kategoriji bušilica štemovanje ipak nije glavna namena? Ali verujem da može lepo da odradi posao...
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
Trale
Šegrt
Posts: 37
Joined: 07 Jul 2013 18:19
Location: Trstenik

Post by Trale »

Pu pu pu, jos uvek nikakav problem, radi kao nova.
Nisam je nesto mnogo koristio za stemovanje, najtezi posao je imala kad sam sa njom srusio svoja dva odzaka, i kada sam razbijao plocu da dodjem do gvozdja, oko 3m duzine, sva ostala stemovanja su bila sitnija.
Oko 6 meseci sam je pozajmljivao drugaru koji radi grejanje kada je sjebao svoje dve makite u nekom pregradnom zidu, pa dok nije kupio novu, i kod njega se za to vreme naradila mnogo vise nego kod mene otkad je imam.
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Post by Sinisa »

Odlično, hvala Trle :)
Neka nastavi dobro da te služi :)
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Sinisa wrote:rušim stari zid između komšije i mene i planiram novi. Nove staze oko kuće, stare planiram da izlomim, nisu debele a verujem i da nemaju aramaturu. Tako da bih u početku možda malo više štemovao, ali bušenje mi je više potrebno.

Imao sam do skoro Hilti TE10 iz 1991, čini mi se. Uzeo polovnu i više je bila u servisu nego kod mene. Ali radila je dobro. Osim što nije imala sigurnostno kvačilo i par puta mi se otrgla iz ruku, dobro je radila. Kleo sam se u nju, dok brat jednom nije došao da mi pomogne da izbušimo veliki broj rupa u nekom zidu i doneo plavi Bosch, zaboravio sam oznaku.
E pa to je to, ovakve neprecizno postavljene teme su ovde cesta pojava, zato sam i napisao "zavisi za koje poslove ti treba. I to sto pricas nije stemovanje vec rusenje betona, to je za pikamer i/ili macolu ! Stemovanje je kad pravis neki kanalic za ukopavanje cevi ili kablova ili busis za dozne ili cevi. I taj Hilti-10 ti sigurno nije bio u rangu sa tim Bosh-om od burazera. I sad bi ti neku busilicu da ti sluzi ko pikamer... to nisam vido.
Post Reply