Iskra Kranj bušilica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Iskra Kranj bušilica

Post by jiva »

Imam ovu bušilicu već godinama, toliko dugo da se več niti ne sjeć amkada sam ju zadnji put pošteno koristio, inače radi, ali radi relativno velike težine u odnosu na današnje pala je već dugovremena u drugi plan.
Sada eto si malo razmišljam sa obzirom na nejakih 300W i mali broj okretaja čini je relativno snažnu za bušenje flahova i sl. željeznih stvari? (ispravite me ako grijesim)
Koliko je uopče isplativo dati bušilicu na neki temeljitiji servis ( možda u vidu pojačanja snage ili zamjenih dotrajalijih dijelova), imam ideju da bi ju koristio kao stupnu, ako nađe igdje kakav stalak

Image
Image
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Nevezano uz tvoje pitanje. Navodno te busilice su znale posteno drmut korisnika. Cak i tako posteno da ti vise nije trebala. Osobno se ne bi upustao u rad tim strojem.
Last edited by djuro2 on 07 Feb 2015 21:06, edited 1 time in total.
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

iskreno...svjestan sam toga, to čim ju primite u ruke automatski nemate više povjerenja u taj hladan komad metala koji stvarno odaje dojam kao da če vas drmnuti, ali zato sam ostavio mogučnost za nju kao stupne, u tom slučaju se opasnost od udara smanjuje na minimum, gumiranim prihvatnicima i sl.,
samo se pitam da li postoje stalci za ovakve tipove bušilica sa drugačijom ručkom za prihvat
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 333
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Izmjeri promjer vrata, ako je 43mm ide u svaki stalak.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Davno je ovo pre standarda fi 43mm.
Inace busilica je mazga. Za metal, burgije oko 8-13mm taman broj obrtaja. Iako je releativno male snage, zbog prenosa se ponasa kao da joj je snaga mnogo veca (ima moment ko da je 4 puta vece snage).

E sad, za drmanje... to vec mora pristojan elektricar da pogleda. Pre verujem da su problemi nastajali sa kilavim gajtanima koji se pojedu na ulasku u busilicu (taman ko sto je taj tvoj poceo), i onda naravno dobijes afro frizuru.
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

Znači predpostavio sam dobro, ima dovoljno momenta
da služi kao stupna, naravno ne u punom smislu nego već da odrađuje manje zahtjevne poslove-recimo tipa bušenja rupa za kuhinjske sarnir pante, sa zeljezom se ne bavim inače pa bi koristila u drvu najviše.
Vidjet ću koji je fi, mozda je nekim cudom standardizirana....a možda ću morati i kemijati
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

Sada pak kada sam ju išao isprobati ne radi, zadnji put kada je radila bilo je prije par godina. Probat cu baciti racunicu da li mi se to isplati, jer treba servisirati busilicu i kupiti stalak, bojim se da ce biti na kraju izračun da za te novce mogu cak i kupiti dobru rabljenu.
koliko inace košta bolji stalak? Ako se dobro sjecam bio je jedan u lidlu-takav sumnjam da ulazi u kategoriju
"bolji"
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

http://www.trisa.hr/?subpageid=927&katid=84&itemid=123

Mozda mi se vise isplati uzeti ovo
Cijenom a i imenom ne odiše kvalitetom
ali u odnosu na iskru novo je i ima garanciju...ili mozda grijesim
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imam vec dugo jednog no name kineza, slicnog ovoj sa linka, isto 350W.
Za busenje rupa za sarke, vise nego dovoljno. Ne moze bas da busi ekstra brzinom, trazi ostru burgiju, al i uz sva klackanja i dalje je preciznie od svakog stalka koji sam video (pa i od lepo skupih).
Moze njom da se busi i ozbiljnije, tipa krunasta fi 70 ili slicno, samo tada mora bas polako ili sa trikovima.
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

Onda ću ovu ako ne bude popravak skup koristiti
za tu i tamo koji flah.
Odnijet cu ju serviseru i javim što kaže majstor
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 333
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Imaš pravo Mbole što se tiče dimenzije vrata bušilice.Danas sam se sjetio da bi i u mom podrumu trebala negdje biti takva bušilica i našao sam je.Njezin vrat nije cilindričnog oblika i mjera se kreće od 36-36.5mm.Jedini dio za koji se može primiti je tijelo bušilice ali to bi bila prevelika zajebancija i zato je možda najbolje da ostane kao uspomena na prošla vremena.
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

He, gde iskopa ovu bušilicu ... Podsetio si me na detinjstvo... Å to se tiče drmanja, tačno je to, imao sam nekih možda 8 godina kada sam se nešto igrao sa njom i kada me drmnula malo. Bila je u stalku koji je moj otac napravio, a pravio je sve što je mogao sam (zato mene nije donela roda ;) ). Za tadašnje standarde je verovatno bila dobra pošto je moj otac uglavnom radio sa gvožđem, a drugu bušilicu nije imao.

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

Ma dobra je ona dan danas radi momenta, barem meni za tu i tamo željezo, npr. Kada cu raditi ogradu...sto se tice trešnje, treba samo kvalitetno spojiti uzemljenje unutar busilice te usto tako koristiti odgovarajuću utičnicu.i radi preventive gumene rukavice ..imam jos dvije busilice, jednu laganu makitu i neki blj einhel iz kauflanda i to u zeljezo baš ne ide
ono sto je meni ova bušilica ostala u sjecanju je da kad "zacvika" okrene ti ruku ali onako. ..toliko o momentu
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Sećam se originalnog stalka za te bušilice. Bušilica se fiksirala za isti na srednjem delu sa jednim poluprstenom i dva šrafa. Taj poluprsten je bilo gusani odlivak širok 4cm. Ostatak stalka je bio standardne konstrukcije ali znatno robusniji od nekih ranijih modela Blek Dekera iz tog vremena. Koliko me sećanje služi bila je prilično precizna u tom stalku
User avatar
p.neco
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 13 Feb 2015 19:12

Post by p.neco »

postovani prijatelji vidim dase radi o istoj busilici koju i ja imam na stalku kao stubnu busilicu pa je prestala da radi,odnosno radi ali nevrti glavu otisao joj zupcanik, onaj od fibera pa me interesuje dali neko zna gde se moze kupiti ili napraviti unapred hvala na svakoj pomoci
Last edited by p.neco on 15 Feb 2016 13:09, edited 1 time in total.
Post Reply