bosch glodala

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
Pero freza
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 06 Feb 2014 14:11
Location: Skopje - Makedonija

bosch glodala

Post by Pero freza »

Zdravo,
Imam sansu nabaviti set od 12 glodala Bosch,imam Bosch POF 1200AE frezu Po meni ok cijenu,Ja sam nov u svemu ovom i zato vas molim za savjet. Zasto se 6mm prihvat u odnos na 8mm smatra za minus? Dali u ovom setu izbor glodala je dobar, i dali bi pretstavljao problem to sto su mjere u inchima?Sve u svemu dali mislite da je pametna kupovina,zahvaljujem se unaprijed.
http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listin ... 80&sr=8-17
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Moraš provjeriti prihvat , da li je sigurno 6 mm ? Ako je onda ok .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Inch prihvat nije 6, vec 6.35mm (1/4").
Na ovom linku koji si postavio, vidi se na drugoj slici da je prihvat 1/4"
To ne odgovara prihvatu glodalice od 6mm, iako je slicno.

Zasto je 6mm prihvat minus u odnos na 8mm? Jednostavno tanji vrat glodala ne moze da trpi sile kao onaj deblji. Usled toga maksimalni precnik reznog dela kod 8mm moze da bude veci. Isto vazi i za odnos 8mm prema 12mm.

6mm je generalno namenjen za male jednorucne glodalice, kojih se ionako koriste glodala malog precnika, pa se manjim prihvatom dodatno stedi na prostoru, to jest glodalica moze da bude manjih dimenzija.
Na vecoj glodalici ta prednost se gubi, a dodatni prihvat je tu da bi ipak mogao da upotrebis glodala koja vec imas.
User avatar
lepi777
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 16 Dec 2010 23:55
Location: Jadranovo

Post by lepi777 »

Ako kupuješ POF 1200 koja dolazi u setu sa tri čahurice 1/4", 6mm, i 8mm, tako da ti navedeni set glodala odgovara.

Veći prečnik na glodalu znači stabilniji rad uz manje vibracija, moja preporuka glodala od 8mm.

+ sve što je Mbole napisao...;)
User avatar
Pero freza
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 06 Feb 2014 14:11
Location: Skopje - Makedonija

Post by Pero freza »

Zahvaljujem se svima na pomoci,a posebno Profesoru mboletu,odgovori su mu uvijek koncizni i od velike pomoci.:tummenupp:
User avatar
Veky
Šegrt
Posts: 21
Joined: 24 Feb 2010 14:33
Location: Bjelovar, HR

Post by Veky »

Da 1/4" nije 6mm pa pripazi.

Kad već gledaš po eBayu preporučujem ti Yonico glodala, npr pogledaj: http://www.ebay.com/bhp/yonico-router-bits. Meni se Bosch bitovi (svrdla da ne spominjem) i glodala baš i nisu nešto iskazali, dok sam ove Yonico naručivao i došli bi za 8 do 10 dana, po cijeni po kojoj kod nas prodaju glodala tipa Lux i sl. kinezarija. Samo sam pazio na cijenu, tako da bude ispod 160kn pa nema carine i poreza.
User avatar
geronimo
Samostalni majstor
Posts: 168
Joined: 03 Jul 2014 22:34
Location: Ivanjica

Post by geronimo »

Jel probao neko Metabo set od 15 glodala?

Ako nije reklama:
http://www.alatshop.rs/proizvod/metabo/ ... a_-_15_kom


Uglavnom koristim 3 razlicita za zaobljavanje ivica, ali su kinezi i deluje mi da ih je medijapan vec malo vise istupio........
Jel ima uopste nesto u svetu glodala sto se preporucuje za MDF?

Jel bolje resenje kupovati jedno po jedno za 20e od CMTa naa primer ili ovaj metabo set...

Unapred hvala.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Generalno gledano, u garniturama uvek imas glodala koja maltene nikad neces upotrebiti.
Takodje u ovakvim garniturama najcesce dolaze jeftina glodala.
Ova konkretna ima malo upotrebljiviji set nego sto je uobicajeno (dosta ravnih, koja se najcesce upotrebljavaju).
Opet sva su prilicno kratka.

Ja licno bih radije kupovao komad po komad.
User avatar
zugs
Šegrt
Posts: 37
Joined: 28 Sep 2014 18:43
Location: Duga Resa, Hrvatska

Post by zugs »

Slazem se s mboletom. Ima ne ebayu setova i sa po 100 komada glodala, ali to je stvarno bacanje novaca. Najbolje je kupiti komad po komad onog koji treba i da je kvalitetniji, nego kupiti glodala koja nikad neces koristiti.
Post Reply