A sta ces sa ostalih jos 80cm klizaca?
Kada je klizac skroz uvucen tada si na jednom kraju radnog stola. Kako pomeras nesto sto je vezano za klizac tako se drugi kraj klizaca izvlaci. Kada predjes kompletan hod koji klizac ima, na drugoj strani viri unutrasnji deo klizaca za to koliki je hod. I tako jos i popreko.
Ovde jednostavno nema potrebe za takvim vodjenjem. Ne samo zato sto nije obavezno da klizi, vec uopste nema potrebe za preciznim vodjenjem duz sina i krana. Kran moze da seta u horizontalnoj ravni kud hoce i koliko hoce, glodalica moze da seta po kranu isto tako. Jedino sto ti je bitno su granicnici za krajnje polozaje (obicna letva). Kad kran udari u letvu, glodalica udari u ogradicu krana, i ne moze ni desetu dalje. Isto tako u poprecnom pravcu, postavis dva granicnika unutar krana, koji ce ograniciti kretanje glodalice, i dva sa donje strane krana na njegovim krajevima (ako vec nisu deo konstrukcije kao kod ove metabove) koji ogranice kretanje krana.
Gotovo. Ne mozes glodalicom nikako da izadjes napolje, a ovo konkretno nije posao gde se nesto uklapa pa da mora biti u 5 stotih tacno.
Ti si negde pomenuo CNC, pa sam zato i gledao glodala za njih, ali ove druge dve varijante su za rucne glodalice (jake doduse).
Brzina glodala nije manja kada je glodalo vece

Manji je broj obrtaja, a brzina rezanja uvek ostaje priblizno ista i zavisi od materijala koji se obradjuje i od materijala glodala. Brzina rezanja=broj obrtaja (1/s) * pi * precnik glodala (m). Dva puta vece glodalo, dva puta manji broj obrtaja, ista brzina rezanja.
Cak ni snage ne treba vise, ali treba vise obrtnog momenta, gde kolektorski motori bas ne briljiraju na niskim obrtajima, pa ti zato treba glodalica vece snage. No polako se prelazi na BLDC motore, posto je cena elektronike za njih pala, pa za par godina ni to nece predstavljati problem.
Naravno da nekada mora da se radi malim glodalom. Poluprecnik glodala ti odredjuje minimalan poluprecnik koji mozes da napravis u uglu. Negde je to vazno, negde nije uopste vazno (kod cistog ravnanja recimo), a negde "moze a ne mora". Posto ce ako zeli da ima ostre unutrasnje uglove, ionako morati da malo useca dletom, dal ce da usece 10mm ili 20 i nije neka razlika, a glodalo od 20 brze zavrsi posao.
Rezimi rada velikih, pogotovu CNC masina veze nemaju sa onim sto rade male rucne masine. Tako da to sto su te stolice pravljenje sa 10mm glodalom uopste ne znaci da ce i rucna glodalica raditi brze sa takvim. Ti ni pod kojim uslovima ne mozes da setas glodalicu brzinom kojm to radi CNC.
Nadalje u proizvodnji i neke sasvim druge stavke ulaze u igru, kao sto je cena glodala. Dzaba sto ono od 20mm radi 1.5 puta brze, ako je ono od 10mm 2 puta jeftinije, traju isto, a potraznja nije tolika da ne stize da se zadovolji.
Ko sto rekoh, ne pricam napamet, probao sam i malo i veliko glodalo, bas na ovakvoj kombinaciji, i velikim se radi brze.
No da se vratimo nazad, postoji jedna bitna stvar kod izbora glodala koju sam zaboravio da napomenem. Kod ovog konkretnog posla, to jest ovakvog udubljivanja, pozeljno je koristiti "down cut" ili "down shear" glodala, to jest ona koja imaju "naopaku" spiralu, pa odseceni materijal guraju na dole, a ne izbacuju napolje.
Zasto? Povrsina je mnogo bolje obradjena, to jest vlakna su manje pokidana i podignuta i i ima mnogo manje krzanja na ivicama, a sve to znaci mnogo manje smirglanja.
Kod cistog ravnanja nije toliko kriticno, posto se potpuno ravna povrsina mnogo lakse zagladi bilo blanjom bilo smirglom nego nesto sto je ukopano, pa ne mozes da pridjes blanjom, a smirglom je tesko po coskovima.