Startni izbor glodala i lista testere

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Startni izbor glodala i lista testere

Post by nlazovic »

Nabavio sam Metabo KS 66 ručni cirkular (190x30). Å to se cirkulara tiče, stigao je sa osnovnom testerom, a ja bih stavio neku finiju. Rezao bih, uglavnom meko drvo, raznoraznog parketa koji je ostao i poneko sečenje iverice. Ne znam da li sve ovo može sa jednim listom, a ako ne može, nabaviću koliko treba. Na forumu se najviše pominje CMT, pa pretpostavljam da za te pare nema ništa bolje. Moja ideja je bila nešto ovog tipa: CMT Fine cut-off saw blade 190 30 2/7/42 64 2,6 1,6 15° 15° ATB 292.190.64M - 32€ ili CMT Crosscut saw blade 190 30 2/7/42 24 2,6 1,6 20° 10° ATB 291.190.24M - 20€. Treba mi neka preporuka.

Nabavio sam i DeWalt DW615 900W (6-8mm prihvat) glodalicu.

Izbor glodala je prava drama, jer bi sve živo kupio, ali neće da može. Za početak moram da kupim bar nekoliko osnovnih.

1. Na prvom mestu ravno glodalo (straight bit), ali nemam pojma koje se dimenzije najčešće koriste tj. koje su najpotrebnije (4mm za kanale, 8mm ... ???). Standardno ili upcut ? Razlika nije neka (standard 20€, upcut oko 30€) pa me interesuje da li se isplati ?

2. Pattern bit (16 31,7 66,5 912.160.11B - 27€)

3. Combination Trimmer it (45° 27 5,5 51,5 910.260.11 - 22€) za obaranje ivica. Pretpostavljam da je 45° neki standard.

4. Super Duty Flush Trim (25,4 19 73,9 906.191.11 - 26€). Nešto ne kapiram koja je razlika između Flush Trim i Pattern glodala ?

5. Rabbeting bit - Ja bih rekao da isto može da se uradi sa ravnim glodalom

6. Slot cutters - koliko se ovo uopšte upotrebljava i za šta konkretno ?

7. Drawer lock bit (31,7 15,87 25,4 12,7 44,5 955.002.11 - 29€) - fenomenalno izgleda. Jedino me brine podatak koji je kolega Metabo napisao na forumu - kad se istupi, nema više ništa od idealnog spoja

8. Dovetail bit - Ima ih milion pa sam odokativnom metodom birao (•9,5 9,5 52,5 9° 918.095.11 - 25€ ili 12,7 20,6 69,8 8° 918.129.11 - 18€)

9. Round Nose - pretpostavljam da se R bira u odnosu na dimenzije obratka (npr,na širinu od 5cm ide R4) po nekom standardu ili je to proizvoljno?

10. HS Spiral Bit for Aluminium (8 14 80 188.080.51 - 10€) - nešto nisam našao konkretan odgovor da li je moguća obrada aluminijuma ručnom glodalicom. Glodala su prilično jeftina pa nije loše imati ako ponekat zatreba za nešto sitno napraviti u aluminijumu.

11. Round over bit (zaobljavanje ivica) - I ovde ih ima dosta pa ne znam šta da odaberem. Recimo, 2 komada, jedan za mali radijus i drugi za veliki.

Ovo bi bila neka moja početna lista želja sa koje nema šanse da kupim sve u startu. Palnirao sam , jedno 4-5 glodala odmah da kupim pa me zanima koja bi bila preporuka redosleda kupovine ?

Gledao sam samo CMT katalog, pa ako neko ima još neku preporuku ... Takođe, ima li nešto da valja od jeftinijih glodala (ne neko đubre) jer mi je glupo da nakupujem skupa glodala koja ću da upotrebim jednom ili dva puta ?

E, sad ... Znam da se na ovo pitanje ne može baš tačno odgovoriti, ali bar odokativno iz ličnog iskustva. Koliko metara može da se vozi jedno glodalo uz dobru pažnju (da ne teram odmah na punu dubinu, već iz više prolaza) u čamovini, hrastui bukvi a koliko u MDF-u ili iverici ? Zašto ovo pitam ? Iz prostog razloga, jer hoću da pametno investiram. Primera radi, obično ravno glodalo košta nešto 20 €. Isto takvo glodalo sa promenljivim noževima košta duplo skuplje, ali su zato samo noževi svega nekoliko €, pa ako se to glodalo najviše koristi, bolje je u startu uložiti više, a posle si na dobitku ... ili grešim ?
Last edited by nlazovic on 10 Mar 2013 09:06, edited 1 time in total.
User avatar
Riomareca
Šegrt
Posts: 37
Joined: 22 Nov 2012 11:20
Location: Beograd

Post by Riomareca »

Ja kada sam pocinjao, imao sam malo drugaciju filozofiju kad su u pitanju glodala i neki alati koji se ne koriste svakodnevno.
Naime, kupovao sam te stvari onda kada su mi trebale za odredjeni posao, a ne tek onako da bi ih imao. Tako mi je od svekog treceg-cetvrtog posla umesto zarade ostajao alat.

Nije bas odgovor na tvoje pitanje ali ima veze sa pocetnom nabavkom alata.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ja volim kad nešto radim da imam sve što mi treba jer u protivnom ne možeš da završiš posao. Kako ja na ovim stvarima nemam zaradu već čisto zadovoljstvo, isto mi dođe. Moram da nabavim bar neke elementarne stvari.
User avatar
cvrle
Samostalni majstor
Posts: 199
Joined: 12 Feb 2013 19:39
Location: Leskovac

Post by cvrle »

I ja sam kako mi je sta trebalo kupovao alat,sablone, dodatke.....ali ti radis iz zadovoljstva a ono kosta :) znaci pare u dzep i u kupovinu nista nije visak za sve se nadje neka potreba.:tummenupp:
Last edited by cvrle on 10 Mar 2013 13:44, edited 1 time in total.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Znam da ništa nije višak, nego akumulacija kapitala nije dovoljna za kupovinu odjednom :(
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

"Ja volim kad nešto radim da imam sve što mi treba"
-------
Lazovicu, sve sto ti treba su zdravlje, pare i sreca :) a od alata ce uvek nesto da fali.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Pezzo wrote:"Ja volim kad nešto radim da imam sve što mi treba"
-------
Lazovicu, sve sto ti treba su zdravlje, pare i sreca :) a od alata ce uvek nesto da fali.
Prvo sreća....
Ko ima sreće usput ima i pare i zdravlje (ili zdravlje i pare)
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najpre, ne uspevam da nadjem ovu prvu testeru koju si naveo. Ona sa tom oznakom (ITK fine cut-off) se kod CMT-a prikazuje samo u varijanti za USA trziste.
Ono sto bi odgovaralo po dimenzijama tipu i kataloskom broju koji si naveo ima malkice drugaciji naziv:Fine cut-off saw blades for portable machines
http://www.cmtutensili.com/show_items.asp?pars=SB~292~2

Nevolja je sto ovaj model ima drugacije zube od ITK. Nema ravnog zuba. Stoga je ova testera pogodna samo za poprecni rez. ITK je "na pola" to jest prvenstveno za poprecni, ali moze da radi i uzduzni.

Ova druga bi iako je po nazivu "croscut", prema CMT-u trebalo da moze da radi u uzduzni rez, ali mi oblik zuba tome ne odgovara. Doduse ima nesto manji ugao nego prethodna.

Koliko vidim fali ti "prava" testera za uzdusni rez. Nesto kao 290.190.12M http://www.cmtutensili.com/show_items.asp?pars=SB~290~2

Sto se tice glodala, otprilike je to neki izbor. Ja bih recimo uzeo par komada razlicitih sisrina ravnoh glodala, mlao upcut, malo bas ravnih, ali ne bih uzimao recimo neka od specijalizovanih tipa slot, rabeting, drawer lock, dovetail (dzabe ti dovetail, ako nemas sablon za njega). 4mm je dosta tanko, i retko potrebno. 6, 8, 10 eventualno 16 i 18 su mere koje ti najcesce trebaju.

Razlika izmedju flush trim i patern je u polozaju lezaja. Pored toga ovaj flush trim ima i zakoseno secivo.

Aluminijum moze da se obradjuje, s tim da komad mora da bude dobro stegnut, radis sa malim posmakom, i mazes spiritusom (da se ne bi lepio Al za secivo).

Jeftina glodala su bas to sto im ime kaze: jeftina. One garniturice sto se prodaju za 10-tak evra, mogu i te kako da posluze u specificnim slucajevima. Doci ce ti daska koja nije bas cista, trebace ti da odradis nesto sto ne mora da bude bas perfektno, a glodala se tupe i svaki prolaz njima kosta.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Xe,xe,xe. To je već filozofsko pitanje šta da li je sreća ili zdravlje na prvom mestu, ali se slažem da nam svima treba oboje, a bogami i parica.
Mbole, ja sam gledao glodala iz pdf kataloga, a ne online verziju. Ova "prava" testera za uzdužni rez i nije skupa. Interesuje me zašto baš ta, jer koliko vidim na forumu se obično preporučuju modeli sa što više zuba, a ta koliko vidim, ima ih 12. Meni se na cirkularu trenutno nalazi ova:
COMPARATIVE TECHNICAL VALUES:

Diameter x Cutting width x Bore 190 x 2,2 x 30 mm
Material HW/CT
Number of teeth 14
Tooth shape WZ
Rake angle 25°
Suitable for KS 66 / KS 66 Plus / KSE 68 Plus
Nisam 100% siguran da je ta jer se razlikuje part number, ali je ostalo isto. Kod mene je PN: Metabo 6.25360

Pretpostavljam da ima neke veze sa uglom i oblikom zuba (ova moja nemam pojma za šta je).

Treba li mi još neka testera , npr. za poprečni rez ili to mogu sve sa gore pomenutim modelom?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pitanje je na izgled lako, ali nije lako za detaljan odgovor. To je malo opsirnija tema. Za pocetak uzmi jedan list sa sitnim zupcima za laminate i tvrdo drvo i jedan sa krupnim za meko drvo. Inace, obicno proizvodjaci pisu po katalozima za koje materijale je koji list namenjen.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

CMT-ov katalog na netu voli da "brljavi", pa da posalje na stranicu za pogresno trziste. Tako da j emoguce da postoji i ova ITK, ali da me salje na pogresno mesto.

Ove gore koje si sam prvo pomenuo su za poprecni rez. Ja sam samo dodao ovu za uzduzni.

Generalno gledano, testere za poprecni rez imaju veci broj zuba (pri istom precniku naravno) nego one za uzduzni. Drvo se sasvim drugacije ponasa u jednom i u drugom slucaju. Kidanje vlakana je mnogo manje kod uzduznog reza.
User avatar
slavijov
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 222
Joined: 23 Jan 2010 20:00
Location: Krusevac
Contact:

Post by slavijov »

Reci mi koja je oznaka na osnovnoj testiri koju si dobio zajedno sa cirkularom,posto imam jednu metabo u toj velicini ali nije precnik osovine 30,inace je odlicna flah trapez.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Oznaka je 6.25360
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Da se nadovezem.Osposobio sam stabilni cirkular sa 3kw motorom od 2800 obrtaja i remenicama dosao do neke brzine osovine od 4800. Sada sam u dilemi oko izbora testera.Znaci planiram da secem i tvrdo i meko drvo. Do maksimalne debljine 10cm. Koje testere mi predlazete za uzduzne rezove a koje za poprecne.Da li postoji neko univerzalno resenje za tvrdo i meko drvo? Iskljucivo bih uzimao CMT.
Last edited by StolarBastovan on 03 Apr 2013 17:41, edited 1 time in total.
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Znacio bi mi bilo kakav odgovor.:)
Post Reply