Koji promer osovine za stoni frezer?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
Riomareca
Šegrt
Posts: 37
Joined: 22 Nov 2012 11:20
Location: Beograd

Koji promer osovine za stoni frezer?

Post by Riomareca »

Pozdrav narode,

U finalnoj sam fazi kupovine nove kombinovane mačine. U speifikaciji proizviđača stoji da je frezer dostupan u verzijama 30mm,35mm,40mm i 50mm.

Imam puno iskustva u radu sa ručnim frezerom ali ne baš previše u radu sa stonim.

Zanima koju dimenziju bi bilo najbolje odabrati i zbog čega?
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

30mm
je nekako najstandardniji kod nas zato uzmi taj jel lakše je dodati prsten na osovinu nego bušiti glodala naknadno
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
zzz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 19 Aug 2008 23:01
Location: Priboj

Post by zzz »

Kod mene su na oba frezera osovine 35mm,pa sam morao skoro sve alate razbusavati.Ako neces stavljati velika glodala ili snopove glodala za prozore, sasvim je dovoljno 30 mm.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ne znam ni zasto uopste nude deblje osovine za kombinirke, kad im stavljaju motore od 1,5-2,2kw i samo jednu do dve brzine. Deblje osovine su za masine preko 5kw koje rade non stop puno radno vreme ili sa dobrim zahvatom, kao na primer parketare ili dvostrani i viseosovinski frezeri. Sem toga, u Evropi se 90 % kronera pravi sa provrtom 30mm za manje i srednje masine. I kao sto kaze Pera, ako bas imas neko glodalo sa vecim provrtom, ubacis mu prsten i pasovace na 30mm. Postoje standard i od 32mm, a to je valjda za podrucje gde se racuna u incima.
User avatar
Riomareca
Šegrt
Posts: 37
Joined: 22 Nov 2012 11:20
Location: Beograd

Post by Riomareca »

Hvala ljudi na odgovorima.
I ja sam se do sada uglavnom susretao sa osovinama 30mm, ali ništa ne mari da čujem i druga mišljenja.

Inače mašina (minimax CU300) ima tri trofazna motora po 4kw, i tri brzine frezera: 3500-7000-10.000 obrtaja/min.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

To je model "Classic", a da li znas zasto je model "Smart" tezi za 75 kg, a "Lab" laksi za 100kg, a imaju motore od 3kw ?
User avatar
Vinkl
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Dec 2012 11:38
Location: Beograda

Post by Vinkl »

Jel' neumesno da pitam posto je zemljakinja? :)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Evo kako izgleda reducir za glodala sa vecim provrtom: http://www.cmtutensili.it/show_items.asp?pars=HK~699~2
User avatar
Riomareca
Šegrt
Posts: 37
Joined: 22 Nov 2012 11:20
Location: Beograd

Post by Riomareca »

Pezzo wrote:To je model "Classic", a da li znas zasto je model "Smart" tezi za 75 kg, a "Lab" laksi za 100kg, a imaju motore od 3kw ?
Analizirajući malo Minimax mašine shvatio sam da podaci o težini istih variraju od sajta do sajta i to najverovatnije zbog opreme koju poseduju.

Osnovna vezija SMART-a je teža od CLASSIC-a jer bi trebalo da ima duža kolica a moguće je da je i malo otežana zbog vibracija. Lab je lakši od Classic-a ali je i manji po gabaritima.

Ja sam na osnovnu verziju CLASSIC-a dodao:

- Kolica od 2660mm (najduža moguća za ovu mašinu)
- Predrezač
- Bušilicu
- Wescot
- Neki dodatak za sečenje uglova
- 2 extra točka za ručna pomeranja (nagiba testere i sl.)

I uzeo sam mašinu sa C.E. normom.

Cena (sa poopustom) u Italiji je 5900 eur, a za istu mašinu sam u Italiji nailazio na cene do 7700 eur. Ja je kupujem kao fizičko lice pa će me kad platim PDV, prevoz, špeditera i sl. izaći do 8000 eur.
Last edited by Riomareca on 01 Mar 2013 22:34, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Tacno je da cene malo variraju u zavisnosti od prodavca, ali zavisi sta oni i podrazumevaju da je ukljuceno u cenu, neko navede cenu bez poreza i sl. Uglavnom si dobro odabrao, 4kw je taman da ti ne zafali snage. Jedino sto mi se vise svidja izbor brzina frezera na modelu "Smart" http://www.makxilia.biz/combinate-combi ... 32_34.html ali kako god da gledas, uvek ce se naci neka primedba. Uglavnom, kao kad kupujes auto, biras po svojim potrebama,kvalitetu i ukusu. Neka ti je sa srecom kupovina.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14967
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jle tih 5900 italijanska cena sa ili bez poreza?
I kao fizicko lice mozes da vratis italijanski PDV, nakon sto izvezes masinu, samo ti trebaju odgovarajuci italijanski papiri.
User avatar
Riomareca
Šegrt
Posts: 37
Joined: 22 Nov 2012 11:20
Location: Beograd

Post by Riomareca »

mbole wrote:Jle tih 5900 italijanska cena sa ili bez poreza?
I kao fizicko lice mozes da vratis italijanski PDV, nakon sto izvezes masinu, samo ti trebaju odgovarajuci italijanski papiri.
To je cena bez italijanskog poreza i tako je kupujem jer je uvozim preko ortakove firme. Kad masina stigne on ce mi je prodati sa nekom zaradom od 20-30 eur i tada cu kao fizicko lice morati da plarim PDV.
Inace, fizickim licima nije dozvoljen uvoz ovakve masine.

Kad stigne (za mesec dana) kacim slike.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14967
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kako mislis fizickim licima nije dozvoljen uvoz takve masine?
Ne secam se da su alati i masine na nekom posebnom rezimu uvoza kao recimo automobili.
Drugo je pitanje da li se fizickom licu to isplati.
User avatar
Riomareca
Šegrt
Posts: 37
Joined: 22 Nov 2012 11:20
Location: Beograd

Post by Riomareca »

mbole wrote:Kako mislis fizickim licima nije dozvoljen uvoz takve masine?
Ne secam se da su alati i masine na nekom posebnom rezimu uvoza kao recimo automobili.
Drugo je pitanje da li se fizickom licu to isplati.
Nekada je moglo ali više ne. To mi je potvrdio i drug koji je špediter i rođak kućnih prijatelja koji je carinik.

Fizičko lice može da uvozi mašine i alate za ličnu ili kako je taj carinik rekao, ''kućnu'' upotrebu. Još su naglasili da mašina od 600-700 kg koja košta 6000 eur nikako ne može da bude za kućnu upotrebu.

Zbog toga idem preko ortakove firme.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14967
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sta se njih tice sta ja koristim po kuci :)
Mozda je meni hobi izrada otpresaka, pa hocu da "po kuci" koristim presu od 300 tona :)

Stvarno nisam znao da postoji takav propis. Moracu malo da pronjuskam.
Post Reply