Kombinirana Glodalica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Nek je sa srecom i da te dugo sluzi :)
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

mbole wrote:
tomislavm wrote:Ja sam na Festool OF 1400 koristio bit od 60 ili 65mm iz ruke.....to mu je maximum veličine bita koja može proći kroz rupu u bazi glodalice.
Tako da.....
I? Kako rade? Mislim, jasno je da rade (jer ih inace ne bi terao :)), ali "rade" moze da znaci puno toga.
Jel se muci masina (greje recimo), kakva je obradjena povrsina... ?
Kako jednostavno nemam vremena napraviti stol za glodalicu jer uvijek iskrsne nešto hitnije dobio kao u inat sam dva posla posao gdje je trebalo napraviti 200-tinjak metara rubova pod 45o u materijalu iverica furnirana hrast i bukva furnirom.
Obzirom da također nemam ozbiljan stolni cirkular sa predrezačem koji bi mogao tako nešto napraviti a potrebna preciznost je jako velika jer se svaka greška umnožava kad se spoji cijeli element odlučio sam se napraviti posao sa

http://www.cmtutensili.com/show_items.a ... ~7/8/936~2

U specifikacijama moje glodalice (OF 1400) kažu da je max širina bita 63mm, dok je ovaj bit koji sam ja koristio 65mm promjera....tih 65mm je maximum veličine bita koja može
proći kroz rupu na dnu glodalice.

Posao sam napravio bez ikakvih problema, na najmanjoj brzini i nikakvih problema nije bilo.

95% posla sam napravio tako da sam sa ručnim cirkularom napravio rub na približnu mjeru i dotjerao sa glodalom....nekoliko metara sam potegnuo direktno odjednom, ali radi količine nastale prašine i povećanog trošenja glodala odlučio sam se na ovaj drugi pristup.

Čak niti glodanje čitavog ruba odjednom ,a kamoli 1-2mm materijala ne predstavlja nikakv vidljivi napor za glodalicu, jednostavno radi isto kao i sa bilo kojim drugim bitom.

Å to se rada sa tako velikim vitom iz rule tiče nisam imao problema, potrebno je dosta pažnje na rubovima da glodalo ne pobjegne, ali na tih 200m nisam nigdje zeznuo, tako da nije baš nešto preteško.

Å to se kvalitete obrađene površine tiče bukva je ispadala savršeno, a i hrast dok se glodalo nije malo zatupilo kad je sa prilikom rezanja poprečno na smjer godova sa unutarnje strane (gdje je lošiji furnir) malo trgalo rub.....

Rezultate možeš vidjeti na https://picasaweb.google.com/tomislavm/ ... tonijaILeo ....svi rubovi uz god su savršeni...
Last edited by tomislavm on 28 Feb 2011 10:00, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14968
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Daklem nisam bio u pravu, sto je dobro :)
User avatar
lepi777
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 16 Dec 2010 23:55
Location: Jadranovo

Post by lepi777 »

Jedan off topic,
Dali je netko ručnom glodalicom obrađivao aluminij?
Ako je koja je glodala koristio?
Konkretno, napravio bi si T-track od kockastog aluminijskog profila pa bi ga trebo prerezat po dužini, debljina aluminija 1-1,5mm...
thx
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

pa prerezi na geru sa testerom za aluminijum a za rucnu glodalicu cisto sumnjam jer su to velike brzine za obradu aluminijuma ???
smirglaj nikad dosta
User avatar
spock
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 215
Joined: 10 Jun 2010 09:24
Location: Bačka Topola

Post by spock »

Nemoj ni pokušavati, jer za aluminijum trebaju posebna glodala, brzina maksimalno 2500 obrtaja i dobro hlađenje (emulzijom). To se radi inače na obradnom centru, odnosno CNC glodalici za metal.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14968
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Probao nisam, ali sam na vise mesta citao da moze. Koristi se spiralno glodalo ("upcut") posto ono ima odgovrajuce uglove (inace postoje posebna glodala bas za aluminijum namenjena za rucne glodalice, na primer: http://www.festool.co.uk/Products/Acces ... 8-D5-NL23).
Brzina glodalice naravno mora da se spusti na najnizu mogucu, komad koji obradjujes moras lepo da uhvatis da bi bio stabilan.
E sad tu nastaje problem kod razrezivanja kvadratne kutije. Kako je seces tako bi ona da se "zatvori" preko reza.
Znaci moras nekeko da smislis kako da je stabilno ucvrstis a da pri tome ne bude pritisnuta sa strane.
Pada mi na pamet da odozgo skroz probusis kutiju prvo manjom burgijom koliko za telo srafa, a onda gornju povrsinu malo vecom koliko da moze da prodje glava, ali da to i dalje bude manje nego sto ce biti sirina reza glodalom. Cak i tada, pitanje je da li ce kutija zeleti da se "zatvori" sama od sebe odnosno da stegne glodalo. Aluminijum je tu malo finiji nego celik (celik bas "steze"), ali mozda da pravis isprekidan rez to jest da ostavis po par mm na svakih 15-tak cm reza, pa da to posle doteras turpijom?
Radi polako, s prekidima, i "podmazuj" glodalo odnosno kutiju spiritusom (glavni problem kod aluminijuma je sto se "lepi" za glodalo, a spiritus sluzi upravo da bi to sprecio).
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Dragi kolega neka je sa srecom.
Ja licno imam GOF 1300 do sada nije bilo posla koi nije odradila,postuj pravila za glodala - masinu i nebrini.
Ne zuri,bolje nesto proci iz vise puta nego rizikovati povredu ili kvar masine.
Pozdrav
User avatar
lepi777
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 16 Dec 2010 23:55
Location: Jadranovo

Post by lepi777 »

Stigla glodala za glodalicu...;)

Image

Image

Image

Image


Sory na veličini fotki...
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Ti se bas lepo naoruzavas alatom sto je veoma pohvalno ti si pravi majstor jer bez alata nema ni zanata. Svaka cast samo napred dobar si!
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
sposobni@amater
Šegrt
Posts: 33
Joined: 31 Mar 2009 12:07
Location: zlatibor

Post by sposobni@amater »

lepi777, jesi koristio glodalo za tablice, profil i kontra profil?
ako si koristio jel mozes da okacis sliku kako su ti krila ispala i jesi zadovoljan kako ti je ispalo!
pozdrav
User avatar
lepi777
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 16 Dec 2010 23:55
Location: Jadranovo

Post by lepi777 »

Isprobao sam navedena glodala. Dobro je ispalo s obzirom da majstor(ja) nikad nisam radio sa sličnim alatom...

Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
sposobni@amater
Šegrt
Posts: 33
Joined: 31 Mar 2009 12:07
Location: zlatibor

Post by sposobni@amater »

a da li ste pravili tablicu sa onim drugim glodalom?
User avatar
lepi777
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 16 Dec 2010 23:55
Location: Jadranovo

Post by lepi777 »

Nisam ga još korisitio, paravo me frka radit s njim ima promjer od 88mm...
User avatar
parketar
Majstor
Posts: 272
Joined: 09 May 2009 21:37
Location: Pancevo
Contact:

Post by parketar »

Lepi,mozes li mi reci koliko si platio ta glodala?Jesi li probao ono veliko za tablice?Kako se ponasa,daj nam malo utiske o njemu.Ja sam juce kupio ona dva za profil i kontra profil.Nasao neplanirano na buvljaku kod rusa i kupio a upste nemam frezer sa prihvatom od 12mm.:( Delovalo mi povoljna cena 20 e,a sada muku mucim sta cu za frezer ne daje mi se 300-400 e za novi frezer koji moze da tera ova glodala.
Post Reply