Ger DeWALT DW716

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
medijapanac
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 08 Mar 2010 11:19

Ger DeWALT DW716

Post by medijapanac »

Interesuju me iskusta sa gerom DeWALT DW716 ukoliko ih neko ima, kao i neka prodavnica gde bi mogao da se nabavi u Beogradu
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

da sam na tvom mestu bez razmisljanja gcm10sd ili gcm12sd(isto para kostaju pa ti uporedi)
svaka cast dewaltu ali pogledaj "bosch features" u odnosu na dewalt(a i cenu naravno,pa servisi....):)
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
medijapanac
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 08 Mar 2010 11:19

Post by medijapanac »

Koliko ja videh ove BOSCH su potezne i nemaju eketroniku vec fiksni broj obrtaja!

DeWALT ima regulaciju od 1900 - 3600 o/min.
User avatar
srdjan983
Šegrt
Posts: 21
Joined: 01 Aug 2009 21:57

Post by srdjan983 »

Gde i koliko kostaju.
I ja bih toplo preporucio BOSCH gcm12sd AKO su iste cene medjutim cini mi se da je prilicna razlika u ceni.
Sto se tice regulacije broja obrtaja , 1900- 3600 na poteznom geru nije neka ako ne i nikakva prednost.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

medijapanac wrote:DeWALT ima regulaciju od 1900 - 3600 o/min.
i ja imam na rucnom cirkularu i na frezeru elektroniku pa je nikad ne ukljucujem(jedino ako cesto menjas materijale za secenje(mdf,masiv,aluminijum,plexiglas...)ali opet za takve stvari postoje listovi testera sa namenskim zubima i napadnim uglovima,tako da ti tu elektronika nista ne znaci ,vec samo opravdanje kako bi nabili cenu proizvodu.:/
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
srdjan983
Šegrt
Posts: 21
Joined: 01 Aug 2009 21:57

Post by srdjan983 »

Gde i koliko kostaju( isto ). Ubi se trazeci, ali nailazim na dobranu razliku u ceni:(
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Mislim da svaki ger je dobar ako ima motor 2kw. ako mu je precnik lista bar 250mm. i sto je jako vazno da osovina lista nema lufta. To se lako proveri cimanjem lista levo desno. Ja sam ih imao dosta i sad imam neke leve firme ali radi fenomenalno.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
PREOBRAZBA
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 31 Jan 2009 22:29
Location: Slovenija
Contact:

Post by PREOBRAZBA »

Potreban mi je ger-cirkular, dvoumim se izmedu makite lh 1040 i metabo kgt 300. Å ta mislite? cena im je u istom rangu!pozdrav!
Last edited by PREOBRAZBA on 08 Mar 2010 22:33, edited 1 time in total.
Teorija brez prakse - ko voz brez akse!
User avatar
DrNikola
Majstor stolar
Posts: 455
Joined: 12 Mar 2008 22:41
Location: Beograd
Contact:

Post by DrNikola »

Ja svoj alat uglavnom pazarim u DABS alatima oni su zastupnici za Bosch ali drže i sve ostale firme tako da pogledaj tamo! Ja sam kod njih uzeo GCM 10SD i prezadovoljan sam odnosom cene i kvaliteta inače sam zaljubljenik u DEWALT ali kod nas je iskreno precenjen po mom mišljenju.:)
www.dabsalati.rs
Last edited by DrNikola on 08 Mar 2010 22:40, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14961
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

singer wrote:
medijapanac wrote:DeWALT ima regulaciju od 1900 - 3600 o/min.
i ja imam na rucnom cirkularu i na frezeru elektroniku pa je nikad ne ukljucujem(jedino ako cesto menjas materijale za secenje(mdf,masiv,aluminijum,plexiglas...)ali opet za takve stvari postoje listovi testera sa namenskim zubima i napadnim uglovima,tako da ti tu elektronika nista ne znaci ,vec samo opravdanje kako bi nabili cenu proizvodu.:/
pozdrav!!!
To sto ga ne koristis ne znaci da ne bi trebalo da ga koristis :)
Napadni ugao i oblik zuba su samo dve stavke koje su potrebne da bi se dobio cist, dobar i brz rez. Treca je brzina rezanja (negde ima i cetvrta, sredstvo za podmazivanje ili hladjenje).
Na primer uopste nije sve jedno da li rezes aluminijum ili plexi ili PVC. Aluminijum ide sa dosta visokom brzinom rezanja (ne onoliko koliko drvo ali i dalje visoko), a plexi ili PVC moras da rezes malom brzinom inace ga istopi.
Brzina rezanja je cela nauka, i svaki materijal ima tacno svoju na kojoj se reze kako treba. To sto ces uspeti da preseces neki komad uopste ne znaci da si ga presekao kako bi trebalo i/ili moglo.
User avatar
srdjan983
Šegrt
Posts: 21
Joined: 01 Aug 2009 21:57

Post by srdjan983 »

"Na primer uopste nije sve jedno da li rezes aluminijum ili plexi ili PVC. Aluminijum ide sa dosta visokom brzinom rezanja (ne onoliko koliko drvo ali i dalje visoko), a plexi ili PVC moras da rezes malom brzinom inace ga istopi."

Citiran je Singer , ali posto sam i ja napisao da 1900 -3600 i nije neka velika prednost-obrazlozicu. I nije konkretno za aluminijum nikakva, pored posebne testere potrebna je mnogo veca brzina cak i do 7500.
Rezati plexi ili plastiku u stolarskoj radionici nije cesta pojava , toliko je cesta da vecini i bonsek zavrsiva posao.
Medjutim i kada rezete konkretno pleksi i plastiku imacete sasvim zadovoljavajuci rez pod uslovom da vam je testera ostra.Probajte.
Slazem se sa Singerom i zasto ne koristi mogucnost smanjenja broja obrtaja.Cak i na veoma kvalitetnom alatu manji broj obrtaja prati nesrazmeran pad snage tako da na drvetu imamo problem paljenja materijala ...
poz;);)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14961
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Broj obrtaja i brzina rezanja nisu ista stvar. Brzina rezanja zavisi od broja obrtaja, ali zavisi i od precnika testere. 7500 je jako visok broj obrtaja i izuzev ako je testera jako malog precnika to bi dalo jako veliku brzinu rezanja. Odakle ti podatak da za aluminijum trebaju toliko visoke brzine?
Paljenje materijala se obicno desava kada je broj obrtaja prevelik, ili kada je alat tup ili kada ima neodgovarajuci oblik zuba (recimo kada testerom za poprecni rez rezes dasku uzduz).
Kod stvarno dobrog alata nema pada snage (ili je zanemarljiv) pri snizenju broja obrtaja (napredovala je "malkice" elektronika od vremena Klip-klap alata).
User avatar
medijapanac
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 08 Mar 2010 11:19

Post by medijapanac »

Evo nekih cena i lokacija koje sam nasao:

BOSCH GCM12SD 106.000 u VERMAX Alatima
DW718XPS 100.548,00 u G-M&M na Ibarskoj magistrali

Ova DeWALT je isto potezna ali ima i elektroniku ka i neki XPS sistem, odnosto lampu koja baca senku lista testere na obradak i оbeleževa mesto reza (deluje jednostavno ali i korisno).
User avatar
medijapanac
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 08 Mar 2010 11:19

Post by medijapanac »

P.S. Navedene cene su bez PDV-a
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Mislim da su sve to finese i vrlo male razlike izmedju modela. Znas sta cu ti ja reci svaka puska ubojita u mandusica vuka!
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
Post Reply