Koje alate i masine koristite?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

To volim da čujem! :lol:
User avatar
becka75
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 200
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

Bravo za slike!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14968
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Trenutno od stolarskog alata koristim skoro iskljucivo Festool.
Cerkular AP 55 EB (set sa sinom 1400mm)
Glodalica OF 1010 EBQ (set sa sinom 800mm)
Rotex (brusilica/polirka) RO150 E (starija verzija)
Ubodna PS300-EQ
Linearna brusilica LS130 EQ
Aku busilica/srafciger CDD 12 FX/MH (nikl-metal hidrid baterije)
Plus gomilica njihovog dodatnog pribora
Od ostalog tu je
jedna stara B&D trakasta brusilica (cini mi se da je neki model 900 ili tako nesto)
Bosch rucna buslilica (plava) sa stalkom
Lux-ov radni sto
Mala B&D radna klupa sa stegom

Sto se Festoola tice, jeste da su skupi ko leva ruka i desna noga, al vrede svaku paru. Alat je zaista profesionalan (u smislu izdrzljivosti), i sa njim se moze uraditi zaista mnogo toga i to zaista dobro. Recimo sina dodaje barem 50% upotrebljivosti cirkularu. Splinterguard (traka koja sprecava krzanje ivica) na sini je fenomenalna stvar. Za resenje kojim se linija reza ne pomera pri secenju pod uglom (kada se cirkular nagne u odnosu na plocu) ne umem da nadljem drugi izraz osim genijalno.
Pomenuta sina dolazi sa splinterguardom (u sustini traka malo tvrdje gume na ivici sine), koji je za 5-6mm veci nego sto treba. Kada se prvi put protera cirkular duzinom cele sine on potkrati traku na tacnu meru. Nakon toga je postavljanje linije reza decja igra. Tako gde je ivica trake bice i linija reza.
Sina koja stize uz glodalicu ima uradjenu podelu za izradu standardne perforacije za police (37/32mm). Doduse potrebno je dokupiti odgovarajuci sablon (i naravno glodalo), ali nakon toga je izrada perforacije decja igra.
Linearna brusilica je "cudna" alatka. Ne znam da iko drugi proizvodi ovako nesto. U sustini to je vibraciona brusilica ali se ne krece u krugovima vec samo napred nazad. Ovo omogucava zaista finu obradu upravo stolarima (posto moze da se brusi strogo duz godova, bez kidanja vlakana), a uz upotrebu posebnih umetaka i neke operacije koje je drugim alatom nemoguce izvesti (recimo brusenje rukohvata na stepenisnoj ogradi).
Najlepse je sto se kod nas moze nabaviti sve od dodatnog pribora (nekad treba cekati 15-tak dana, ali moguce je), sto sa drugim proizvodjacima bas i nije slucaj. Naravno ovo je prilicno stvar sluha uvoznika, a opet sa druge strane malo je proizvodjaca sa takvom paletom pribora.
Ima jos toga, pa ako nekoga zanima...
Last edited by mbole on 22 Oct 2007 02:29, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14968
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

becka75 wrote:Potrebno mi je vase misljenje.Kao sto sam napravio sto za frezer tako bih napravio sto za rucni cirkular.Da li cirkular okacen naopako moze imati neke smetnje u radu?Koji model bi bio najpogodniji za ovako nesto?Svaki savet je dobrodosao!
Cirkularu nista ne smeta ako stoji "opanacke" :)
Sto se tice izrade stola, moj predlog je sledeci:
Za povrsinu koristi ili debeli MDF (25mm) ili jos bolje debelu blazujku. Na ivicama sa donje strane dodatno ukruti sa jos jednom "letvom" MDF-a ili blazujke, sirine barem 5cm.
Sam cirkular montiraj na komad debljeg lima (barem 2mm) koji ces ubaciti tako da bude ravan sa povrsinom ploce. Ovaj lim je neophodan kako ne bi previse smanjio dubinu reza, a debela ploca je neophodna kako bi bila sto je moguce kruca i ne bi se izvijala.
Pricvrscivanje cirkulara za plocu mozes da izvedes na par nacina.
Najjednostavnije je probusiti 4 rupe u postolju cirkulara (neki ih imaju vec izbusene ili predvidjeno mesto za njih). U ploci na koju se kaci izbusis odgovarajuce rupe koje ce sa gornje strane imati konus za glave srafova. Ako postoje predvidjena zadebljanja na postolju cirkulara, onda u njih urezes navoj, a ako ne postoje leptir matice sa donje strane.
Druga varijanta (koja se meni vise svidja al je teza za izvodjenje) je sa mini stegama kojima bi sa donje strane mogao da pritegnes cirkular uz plocu. Komad debljeg metala U oblika sa rupom u sredini. Jedan krak slova U se osloni na postolje cirkulara, drugi na plocu, kroz rupu ide sraf kojim pritegnes.
Tada je neophodno da recimo otvor sa donje strane bude tacno dimenzija postolja cirkulara ili da pravis dodatne vodjice, kako bi cirkular uvek postavljao u istu poziciju.
Potrebna ti je jos veeeeelika stipaljka i dodatna sklopka (uticnica sa prekidacem) posto danasnji cirkulari rade samo dok im je pritisnut prekidac, a ne bi bilo zgodno da prepravljas cirkular (nekad ce ti zatrebati i van stola).
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Za bojana:
Jeste Sasa!

Za daske: razlicita je vlaznost u jesen i prolece. Dalje, ima neka fora sa bubama koje polazu jaja na stabla i ciji se razvoj aktivira u neko doba godine ali sam zaboravio kad, trece, nesto malo dasaka koje sam ja susio na tavanu je pokazalo da je najbolje staviti u jesen ili pocetak zime da na pocetku susenje bude sporo, da se ne prepeku, a posle kad vlaga padne ispod 25% neka udari vrucina!


Za frezer: to je OK ako ga ne vadis iz stola, ali u suprotnom, uvek ostane onaj lepak sto se razmazuje. Jos nesto, Bosh ima soft start, sto znaci da ne vuce veliku struju pri startu. To povlaci izostanak varnice na kontaktima prekidaca i njegovo samo-ciscenje. Najmanja prasina ce prouzrokovati da kad jednom iskljucis frezer i ukljucis ga ponovo nece da startuje. Na srecu, prekidac se da otvoriti i ocistiti.

Velja
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
slaven.sa
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 26 Aug 2007 00:59

Post by slaven.sa »

pa da se ja prikljucim malo .Od masina ima kombinirku tehno max 310 sa predrexacem ,strug rucno prevljen(nisam ga ja pravio ,samo kupio)raspona 1000 mm,radi pletenicu.Rucni alat,svega bogami skill ,einhel 2kom,cmi 2 kom, aku zavijaci,ger elektra bekum,glodalice einhel 1200 bleken deker 1200,ubodna cmi 650,enhel 850 ,vibro slajfarica iskra 450,tracna eihel i iskra rucni cirkular einhel 1200 itd... upripremi mi je istolna slajfarica tracna naravno, samo me mrzi da je sastavljam zauzima mnogo prostora .
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Kako te sluzi blek end deker frezer?
User avatar
slaven.sa
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 26 Aug 2007 00:59

Post by slaven.sa »

tako da sam mu morao mijenjati kolektor(doduse on mi je fiksan, pa moze biti da je otisao od neprirodnog polozaja)nakon godinu dana.Moram biti iskren da je za tu godinu uradio gomilu posla,i mogu ti reci da dezprijekorno radi dok radi. U pitanju je blek end deker 1200 koji je u RS-u oko170 KM
User avatar
becka75
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 200
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

Mbole,hvala na savetima,samo sam potvrdio svoje misljenje u vezi stola za cirkular.Prva varijanta je najrealnija i tako sam i napravio sto za frezer.Ako neko zeli da kaci frezer ili cirkular u Jeep Commerc-u ce vam iseci lim po vasim uputstvima,a posle kacite sta hocete.Mene je kostala ploca lima 3 mm sa secenjem na "plazmi"(CNC obradni centar) oko 400 din.Pre neki dan sam kupio grebenasti prekidac za stoni frezer,kad ga namestim nece vise biti savijanja ispod stola,sto meni tesko pada jer sam visok 2 metra.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

konacno sam uslikao moj sto za frezer


Image


Image


sto je napravljen za ovaj frezer ali se odsrafi donja plasticna ploca



Image
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Na prvoj slici, perspektiva je malo nezgodna. Jel sto klasične visine -70 - 80 ili za na radni sto?
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

ma visina je oko 35 cm za rad sa tezge.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Bojan wrote:Video sam neke slike od Festoola gde se njihov ručni cirkular obrće i tura se u sto, pa se zatim koristi kao pravi cirkular. Mislim da se može izvesti. Sad, pitanje je preciznosti, mada bolji cirkular ne bi imao problema sa time. Sigurno se da napraviti. El ga praviš?
Neki stolari u mom kraju imaju festool alate,
i što se preciznosti tiče kažu da je to klasa iznad prve klase u koju spada plavi bosch, de walt , makita isl.
A vidim sad da i mbole to kaže.
Last edited by zoranp on 07 Nov 2007 15:01, edited 1 time in total.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Ali, mbole je stolar - gastarbajter... :D
User avatar
matrix
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 08 Nov 2007 20:47
Location: Dubrovnik

Post by matrix »

E ovako nije da guram makitu,ali to su zaista prave masine i sve sto koristim od el.masina su iskljucivo makite,da puno ne duljim svima ih preporucijem .
Ovako od el.alata koristim,cirkular lh 1040,ubodnu pilu 4341fch,3 bate.busilice.1 velika bisilica,tracna brusilica 9404, metabo ekscentarska brusilica,glodalica bosch,glodalica enhell iz pocetnickih dana,keksarica makita,blanja enhell,i jos par stvari od nekih divljih marki
Post Reply