Alat iz Lidla - Parkside i ostalo, iskustva

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

To. Negde bas ovde u jednoj temi sam spomenuo neki laserski stampac. ja ga kupih tada za vp cenu od 2200dm. Evo bas sam danas pustio nesto za da napravim od drveta, a od kad sam ga kupio, pa dok sam radio stampu, odstampao je pausa, ne zna im se broj... -Moj drugar je tada kupio neki za cini mi se 500 ili 700. onda je kupio neki malo skuplji, a onda kad je i taj crk'o, mislim da je kupio 4L -koji mu i dan danas radi :) -on je malo veca stipsurina od mene. zaradjuje bas bolje (i radi vise, i odgovorniji posao od mene, da se ne lazemo) od mene, i generalno mu je zivotni standard osetno bolji od mog - ali evo, pre par dana si kupih patike koje su 3-4x skuplje od onih koje on nosi.
Sad, da li sam ja glup, a on pametan, to ne znam, al' znam da ove sto ja kupih, sa'ranjuju 4 para tih koje on nosi, a u njegovom slucaju, jer je i tezi od mene, a i ima siru nogicu - verovatno i 5. znaci na kraju mene ce da kosta ili isto, ili jeftinije, plus sto se od prvog trenutka moje nogice raduju paaapama, a njegove - paa, iz perspektive mojih - se muce, a iz perspektive "idem bos" - zive u raju :) t.j. hodaju. Njegov auto je recimo oko 15 x skuplji od moja dva :)

Opet, kad se nema - nema se. Dovija se covek. Daj boze da svi mogu da si priuste sve ono sto bi zeleli. -al' kad se ima - a (kao) stedi se - to stvarno ne mogu da razumem.

Sto rece meni jedan moj drugar svojevremeno, greje se na drva/ugalj, pa odnos prema tome... "a ja ti doktore ova moja drva i ugalj ne cuvam za zagrobni zivot - nego ih lozim sad - u ovom zivotu - da mi bude toplo i zeni, i klincu, i meni" :)

Super je parkside - u nedostatku boljeg. Inace, u prisustvu boljeg... paa... i nije tako super :)
regularan tip skroz
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3698
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Neko je pomenuo elektronski otpad.
http://youtu.be/ZZVHTsiQ59E
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Kad Lidl bude izbacio:

Abrihter da moze da izravna dasku 15*100cm
Ger da moze sa jednim stelovanjem da 50 puta odsece 5*8 gredu camoviu pod 90
Stubnu koja moze da probusi rupu 8 mm u metalu (mek celik) debljine 20mm pod 90 (moja burgija)
Hocu da kupim na savet nekog ko je ovde probao.

Hocu i mis (trouguonu) smirglu koja je kod nekog presmirglala 50m2 (nek je i umrla odma zatim) baterijska ili kabal.

Pucaljku za ekserice. O ovome ne znam nista ali mi treba da moze da ukuca 25-30 (19+6)mm u sper. baterije ili kabal - kompresor nemam.
Ovo bi bas uzeo jeftino ako ima,

Da dam preporuku za jeftin dobar kod nas
Vinkl 100*70mm DIN 875/1 850din. Kupio i vidi cuda pod 90 je :)
https://www.wobyhaus.co.rs/lenjiri-i-vi ... rski-100mm

PS
Izvinite na sarkazmu "vidi cuda", bez obzira sto je oznacen sa 875/1 ocekivao sam da ce negde da bude neka zackoljica
(tipa vracen neispravan negde ili odbacen u proizvodnji jer nije zadovoljavao i sl...).
Proveren sa 875/0 i radi :)

Ako dodaju vece kupujem sa "stopom" i bez .

PPS
Prvo radim rucno i voleo bih brze i lakse.
Drigo kao malopredjasnji odgovor
Trece radi prastari Bosch Scintilla 500W na dobrom stalku (nju cekam kad ce da kaze aman ne mogu vise) preko 35 godina radi.
Cetvrto imao i umrla ubrzo posle prvog posla, Za male pare ako ima moze i ova
Last edited by momirz on 18 Nov 2020 21:50, edited 1 time in total.
User avatar
Simke877
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 15 Nov 2020 23:33

Post by Simke877 »

Дуго пратим тему и могу рећи доста похвалних ствари. Занимљива тема, али нажалост у неком тренутку је почела да провејава тензија за којом нема потребе.
Нисам мајстор, нисам машинац, знање које имам о алатима је одговара ми не одговара ми, ради посао не ради посао и оно што слушам од људи у које имам поверење и који су из поменуте бранше. Да кренемо редом :)
Тема је алат и Линде и искуства са тим алатом. Доста нас се не држи теме алат из лидла већ се распише о неким својим жељама и тако даље.
Први део је ван теме, али потребно је људе навести да виде ширу слику.
Лидл је мултинационална компанија, која је доведена да сроза тржиште и узме паре од нас, а да након тога однесе из земље. Верујем да ће се патриоте сложити самном.
Оно што мом оку смета код Линде су локације. У Београду, конкретно, током првог таласа продавница су добили локације, које нико од нас не би могао да добије и да има паре. Ада, Железник ( други талас ), Видиковац, Трошарина итд. Дакле власт фаворизује страни ланац.
Е сад зашто је Лидл постао популаран. Честе акције, добре цене (тржишни просек квалитета ), јак маркетинг, ...
јма још доста ствари, али оно што је бар мени најбитиније је брига о купцу. Дакле купим патике дам ххх новца у некојрадњи, после тога они шаљу југоинспекту који уобичајено одбије па онда долази до свађе, претњи, али сте немоћни.
Својевремено сам купио сет за пса у линди. Пробао, не може да ошиша мог пса, вратио изволите новац, што не одговара, зато и зато, пријатно.
Гужве, у Аману, Максију, јдеи и многим другим трговинама као да си на царини. Свако од Вас је доживео да мора неко да виче каса, да би се сетили да отворе још неку. Овде има стандард, кад дође до тог броја пап следећа. У Темпу ми је једна фина госпођа провлачила исти артикал 10 пута лагано уз сву гужву. Мало изнервира човека :)
Овде ( питао сам људе из линде ) има ласер ( читач ) са свих страна и само шиба.

Е сад алат. Слажем се са појединим констатацијама да имамо комплекс поседовања, лично га имам и признајем. Волим да имам неку глупост, коју каткад или можда нећу искористити, али други порок немам па се тешим.
Ђто се квалитета тиче, а то је и тема. јма и доброг алата има и лошег. јма алата који не треба узимати да Вам поклоне, али напишите карактеристике а не неке субјективне оцене, које никоме не помажу. Слушам о неким маркама овде и како само то ваља.
Својевремено сам узео на бубњу нову брусилицу Валтер 125 мм. јмао сам намеру да радим чамац...сам. Ко има додира са наутиком зна шта је ошмирглати дунавац 6 м са кабином. Момак из марине који ради чамце дуги низ година је погледао шта сам узео и добронамерно рекао како он спали минимум једног Боша на чамцу као што је мој. Е сад, био сам млад, нисам знао што кажу д...да обришем. Уз брусилицу сам узео полирку :) Машине су одмарале, ја сам запео као блесав. Када сам завршио, дошли су стари вукови и рекли, алал вера до метала сам га олизао. Нико није веровао да ће Валтер издржати.
Та брусилица и дан данас ради, колико има потребе, али само на том послу се исплатила а плаћена је 25 евра. Дакле некад се тако заломи.
Видим да мајстори причају о маркиранојроби. друштво, Ви код те робе осим квалитета, који је значајно опао, плаћате .....маркетинг и да не кажем још нешто.
Е сад испричаћу шта ја имам и моје утиске.

Ђрафилица, 12В у питању не знам ознаку.
Све препоруке, за кућну употребу боље вам не треба. Футер добар, лепо држи бургије. Лако се мења глава. Ограду сам постављао имао сам преко 500 шрафова, издржала је батерија без проблема. Карактеристике колико има нм и остало стварно не знам, али сигуран сам да је 20В још боља.
јма индикатор батерије, батерија од 2ах мислим да се напуни за неких 45 мин али стварно нисам мерио. Лед светло, корисно је, нема одложени рад на крају што је неко писао за Макиту чини ми се.

"Хилти" 1500в. Ђтемовано купатило са њом заједно са мајсторовом плавом Бош. Парксиде се мало више греје. јма снагу за који год је потребно материјал уз праву бургију. Од наставака има врв све стандардно ко и други уређаји овог тима. Лимитер дубине, навлаку против прашине, додатни футер.
Оно што је врло, мени бар битно код линдиних елетричних уређаја је дугачак кабл. Кад је кратак кабл, зна да изнервира.

Пумпа за претакање уља.
Катастрофа. Отварао сам је унутра. Врло лоше, да не кажем нешто ружније урађена глава са неким "летећим" плочицама. Мотор цркао, није радила 5 сати. Моја препорука је да избегнете, јер немам лепе речи. Због решења у глави, хтела је да ради само када се окрене наопако.

Електрична хефталица. ПХЕТ 15 Б1. За неке мале радове добра, али дефинитивно јојфали снага за неко дебље дрво. Можете да хефтате каблове по лајснама, ламперији. леђа од ормара, правио сам и волијеру за птице. Ето за те неке једноставније ствари ок, не више од тога. Колико пара толико музике. Мислим да је била 1200 динара. Нисам имао проблема са заглављивањем муниције како хефт тако ни ексера. Коректно

Добио сам на поклон малу ласерску либелу, хммм клинци су се поиграли и врло је брзо пукао један ногар, јер је урађено заиста лоше. Ногари су на споју који трпи танки и врло лако долази до пуцања. То је спојкод самог прстена.

Пријатељи су узели кључеве са рачвом окасте кад су били. Раде аутомеханику и задовољни су.

Делује ми гледајући неке тестове, да линда временом смањује квалитет алата па ће вероватно и то утицати на продају.

Ситни алат, који сам гледао, моторцангле, сечице, папагајке, далеко су ми деловале од квалитетног тако да сам то избегао у широком луку.

јма ствари које су у линди доста скупље него на тржишту, али то већ зависи од информисаности купца. Нпр скоро је био лед рефлектор мислим да је био 20 или 30 в чини ми се скоро 2000 дин. На тржишту имате да бирате 100в за те паре.

Човек који је један од главни дистрибутера алата ( професионалног ) у Србији, када сам га питао за Бош ( шта ћу тако сам учен, друго није било ) рекао ми је то није више то, а и Бош није неки прејак играч. Тада пре две године сам први пут и чуо за нпр. Милвоки за које ми је рекао све најбоље, као и за Девалт и још неке марке, које код нас нису толико популарне, али мајстори знају.

Хвала на оваквојтеми. Доста људи има знање, али га погрешно усмерава. Гледајмо да видимо позитивно једни у другима, а не да се боцкамо и заједљиво коментаришемо. Помозите и помозимо другима својим саветима, а на њима је да ли ће прихватити.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 586
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Pre par dana ( u nedelju ) na buvljaku privuce mi paznju prodavac koji nudi alate i vice " PROIZVEDENO U NEMACKOJ "

Pridjem i kad vide da sam zainteresovan rece " pogledaj pozadi na tablici lepo pise da je napravljeno u Nemackoj "

Image
Image
Image

Elem , gledajuci onako na kratko , oznake firme neprecizno obojene , sve je nekako kilavo , kleca , klima , one pvc-leptir matice

kao da ce svako cas da proklizaju , hod masine gore - dole neujednacen , koci , zapne . alat ( za stezanje glave) koji ide uz

njega je kao od pleha , navojna sipkica za stelovanje dubine ( rada glodala ) kao da je za igracku..........................

Sad ce reci neko " sta ga kudis a samo si ga pogledao ................ " e u tome i jeste stvar , ja ovu masinu ne bih smeo ni da probam .

Generalno nemam nista protiv ovog brenda , busilice , zavijacice , heftalice i sl. se mogu uzeti ( pa kako i koliko radi )

ali alat sa 30 000 obr\min moze da izazove vrlo ozbiljne povrede a posle vam nikakva garancija to ne moze nadoknaditi .

Inace , cenio ga je 60 E .
Last edited by LepoJeBitiFin on 18 Nov 2020 20:55, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ta glodalica nova sa kompletom glodala je koštala 4000 RSD, ako se dobro sećam.

Simke877, odličan post
:skool:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cek.. a gde to pise da je made in Germany?

@Simke
Za dosta stvari se slazemo, ali neke...

Npr... svaki sds elektropneumatski cekic (sto bi rekli "hilti"), ce ostemovati posao po kupatilu.
Pitanje je sta cemo kad je to kupatilo zidano starom pecenom ciglom ili teskom betoncinom?

O srafilici 12V sam pisao.
Radi... ne sporim.
Ali ne radi kako treba.
Bojim se da imas klasican problem "nisam probao nesto dobro, pa je za mene sve sto nije srafciger super". Ne tvrdim.. samo mi lici na to.

Usput... niako ne kapiram sto vam je taj indikator baterije tako bitna stavka?
Uvek imam dve baterije sa sobom.
Kad prva prestane da radi, ubacim drugu, a prva ide na punjenje.
Eh da.. za to je potrebno da se baterija puni brze nego sto se prazni prosecnim radom, a to bas i nije slucaj kod "parkica sa strane" :)
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 586
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

mbole wrote:Cek.. a gde to pise da je made in Germany?.........................................
Ima GERMANY , i on se uhvatio samo za to . . .

Image
Last edited by LepoJeBitiFin on 18 Nov 2020 22:16, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Mogao je prodavac da se uhvati i za nešto drugo :D
I na Holcmanu piše Austria :D
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
Simke877
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 15 Nov 2020 23:33

Post by Simke877 »

Mbole sto se tice mog iskustva sa alatima, na pravom si putu😁 zaista nisam imao puno prilike da sad radim duze vreme sa premium brandom pa da probam ovaj. Prenosim svoja iskustva. Za indikator nisam lepo objasnio. Naveo sam samo kao karakteristiku. Meni ni on ni led licno ne znaci. To je ko plin na kolima. Pokazuje puno, odjednom zapisti.
Bilo bi super da neko ko je autoritet uzme i testira pa i uporedi vise alata i kaze za to to to protiv to to to. I generalno da savete, kao sto je ovde vise puta receno za brusilicu. Opasna masina i nikako nije za salu. Mozda ovako nesto ima u nekoj drugoj temi. Ako ima izvinjavam se. Kad smo kod brusilice za ljude koji su pocetnici ja preporucujem kao moju tj. tip koji nema prekidac da radi konstantno, vec je sigurnosna i cim pustis dugme staje, jer ne daj boze kod ovih drugih da uhvati ekstremitet.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Paaa... indikator baterije je.... ... kao bikini - otkriva sve, a ne pokazuje nista... :) :)

Za fotoaparate, koji me 'lebom 'rane, imam pet baterija. Strogo brand name. "Muskarci znaju zasto" :) Na jednom cak imam i onaj grip - u koji idu dve baterije, i on simultano kad jednu izduva, prelazi na drugu, a ti u pauzi bocnes punu u taj slot. Doduse, kod fotografije je malo drugacije, posto ne mozes sad bas u pola crkvenog vencanja )mislim, mozes - al' to se ne radi :) ) - da kazes pooopi - e' gos'in pop, jel' mo'ste samo caskom malu pauzu - ma pet minuta, samo da malo doduvam bateriju - da deca imaju slike :) - dok daske, i ostalo pobijeno drvece, mogu da cekaju i do prekosutra - iako se poneko ne bi slozio sa time. Posto su ljudi danas, postali jako bitni, pa svi negde zure, na neka bitna mesta, u svojim bitnim zivotima :)

*recimo tu i tamo koristim svoju zeleni bosch busilicu/srafilicu da mesim 'leba - cisto da malo provezbam baterije :) (eto koliko je koristim) - kada sam je kupio, u nemackoj, bila je sa tri baterije 20 jura jeftinija nego ta ista kod nas - sa dve.
Ali da radim svaki dan, pa ne da ne bi radio parksajdom - nego ni da ga dzabe dobijem.
regularan tip skroz
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pomislih u jednom trenutku da je ovaj aparat za varenje onaj grozomorni FCAW aparat za varenje koji se prodavao kod nas, ali na srecu nije.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Plazma sekac..
Duty cycle 20%
U prevodu... radis 2 minuta, pa onda moras da cekas 8 minuta da se ohladi :)
I to pod uslovom da DC nije kineska varijanta, koja je obicno "malo" bogatija nego u realnosti, slicno kineskim watima, koji su prilicno manji od onih iz SI sistema :)

Aparat za varenje DC- 10% na nazivnih 200A :)
Minut varis, 9 minuta odmaras. Fakat... ima i to svojih prednosti, treba i pivo popiti :)

60% na 90A.
Ko kupuje 200A aparat da bi njime vario na 90A?

Dalje nisam ni gledao.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Vidi, taj navodno najbolji, PSMG 200, po podacima 4.3 KVA i 140A za MMA.

U koliko da se kladimo da za 200 eura nema PFC, a onda tih 140 A na 4.3 KVA nije 140, nego je meren neki pik prilikom uspostavljanja luka, a realno dobijes i svih 80. Ili Lidl prakticno poklanja Perpetum mobile, posto je faktor iskoriscenja 120%.
Post Reply