Alat iz Lidla - Parkside i ostalo, iskustva

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3699
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Cist primer da nije uvek tako, Ikea led sijalice
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

U tom istom periodu sam u Tempu u Luci Beograd kupio šlajfaricu sličnog porekla. Za sedam dana sam četiri puta išao do Tempa, odmah su mi davali novu. Kad je četvrta crkla, završila je u kontejneru i više nisam išao da je reklamiram. Završilo se slično kao i sa šrafilicom, kupio Metabo i završio posao.
Ima kineskih proizvoda koji su sasvim OK. Imam ih i ja dosta u vlasništvu.
Par kineskih brendova koje koristim su po kvalitetu bolji i od zapadnih konkurenata. Takvih proizvoda je sve više.
Uglavnom izbegavam električne i rezne alate (burgije, testere i sl.).
Last edited by DataS on 23 Sep 2020 21:12, edited 1 time in total.
User avatar
dragan2229
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 19 Sep 2020 07:58
Location: Kruševac

Post by dragan2229 »

Ne tvrdim ja da su svi kineski alati dobri i da se isplati kupiti, štaviše, većina alata koji posedujem je od poznatih firmi...
Ručni cirkular DeWalt, 1600w, 190 list testere, ubodna plavi Bosch gst85pe, brusilica velika DeWalt, mala Makita, renovator Fein, glodalica Bosch, kompresor je Einhell ali je pištolj jedan Bea a drugi Villager...bušilice stubna interkern, pa womax sds 800w, neka ruska velika neuništiva i iskra 450w iz '80.-ih sa promenjenim prekidačem, ima potenciometar i smer. Stavio sam joj brzostežući futer on žute einhell šrafilice kojoj su crkle baterije i koristim je kao šrafilicu godinama bez problema, jedina mana što vučem kabli. Da su malo normalniji sa cenama kupio bih DeWalt ili Bosch ali ono što se meni sviđa od njih košta 50, 60.000 a ono što nude za 20, 30.000 ne vredi više od 10.000. Zato ću definitivno da kupim ovu Parkside performance, ako bude ponovo u ponudi ovde, ako ne doneće je neko iz Nemačke, tamo je ima i online za 88 evra. Za brushless aku bušilicu od 18v i 60NM to stvarno nije previše jer takav dewalt košta 52.000, makita solo 36.000, villager solo 9.999. A kome se ne sviđa, neka baca pare, ja svoje ne dam za marketing i direktorske plate... jer tu ide ta razlika u ceni, ne u kvalitet izrade ili materijala.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14965
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

E u toj poslednjoj recenici gresis :)
Sto li mi ovo lici na: mene neko hoce da za*ebe, al sam ja pametniji :)
Ne kazem da nema marketinga, ali ni blizu u odnosu kakav je izmedju cena par brendova koji pominjes.

Uzmi pa izmeri tih 60Nm kad je budes kupio.
Kineski Njutn metri su uglavnom nesto manji od standardnih :)
A i Amper casovi su nekako niski :)

Jel si nekada rasturio neki alat?
Jel si pogledao lezajeve u njemu?
Jel si pogledao debljinu provodnika motora?
Jel si pogledao kakvi su nosaci cetkica i cetkice?
Jel si otvorio kuciste prenosa i pogledao kako i od cega su napravljeni zupcanici (brizgani ili sinterovani ili glodani, jel su od plastike, "kinezijuma" ili od celika, kaljeni ili meki...)

Kad sve ovo obavis, i budes znao da razlikuejs dobro od loseg u ovim stavkama, pa onda budes znao koja je razlika u ceni jednog nacina izrade u odnosu na drugi, i zasto je ovaj bolji od onoga... dobices odgovor i na to zasto gresis :)

Nego... sad mi pade napamet...
A za sta ce ti srafilica od 18V i 60Nm?
Sta ces to da zavijas i busis pa ti treba toliki moment?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14965
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

maricaiivica wrote:Na kutiji pise PRC, ne i ime fabrike

mbole wrote:...
Opet ponavljam... za povremeno samsvoj majstorisanje... sasvim je ok. Isplati se.
Ali uopste ne pricamo o takvom majstorisanju ovde.
Ja kupio neke kondome, bili tamo na kasi.
Necu valjda za ssm da ih koristim?
Tu je vec vise "povremeno" u igri nego ssm :smejanje:
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

izvini dragane 2229 druze ti teras svoje i drzis se toga ko pijan plota ...tu ehelovu srafilicu ja satrem za pola godine ako imam srece ... s duznim postovanjem ali treba imati obzira i prema majci prirodi ,koliko otrovnih baterija bih ja bacio za ovih 20 god koliko se bavim ovim poslom ?
ima ovde ljudi kojima stvarno treba alat a ne igracka ...rece ti lepo bole ovo je sajt stolara i onih koji to zele da postanu .
Jos ce ispasti da je lidl dobri samaricanin pa deli sirotinji dobar a jeftin alat ,nemac koji se sazalio :smejanje: sto onda ne deli festool?
Last edited by art of wood on 24 Sep 2020 01:32, edited 1 time in total.
User avatar
dragan2229
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 19 Sep 2020 07:58
Location: Kruševac

Post by dragan2229 »

Pošto je ova diskusija sve samo ne konstruktivna i kulturna, i ne znate da se držite teme (Parkside alati) već više analizirate mene i znate bolje od mene šta mi treba, ja je neću nastavljati. Ionako sam se registrovao na forum samo zato što mi je @BR trebao nešto privatno a izgubio sam kontakt. Pustite ljude da napišu svoje mišljenje o alatu, ako treba ograničite se na jedan upis po korisniku, ovakve rasprave samo prljaju temu i ne pomažu nikome ko se stvarno pita kakav je to alat. To i jeste posao moderatora, da održava forum čistim od ovakvih rasprava. Pozdrav.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14965
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa sta drugo radimo nego pisemo svoje misljenje o tom alatu?

To sto se necije msiljenje ne slaze sa tvojim... normalno je.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Zdravo ljudi, registrovao sam se na forum, i citam sta ste pisali - i hop-iskoci i ova tema.
*juce si kupih zeleni bosch glodalicu btw.
Imam dakle par alata lidl-parkside, prikljucio sam samo stonu busilicu, nemam nista od stolarije sto bih vam pokazao (posto ono sto sam napravio, neke police, napravio sam bosch zelenom srafilicom, uradi-sam/kadseotvorio ravnom slajfericom, black and decker fenom (kupljen negde 2000 -za nesto sto sam tada radio - akan je tu i tamo po ceo dan - eno ga radi i dalje k'o i prvog dana, jedino je od silnog akanja (tada) malo izgreban. ne secam se, moguce da je cena bila kao i boschevi - imao sam tada jedan, pa je pandrknuo, a radio sam posao, kome je najvazniji parametar da bude u receno vreme - i kupio prvi koji je bio a koji nije najjeftiniji...
elem dakle busilica stona - ko je ikad radio nekom pravom stonom busilicom - mislim da mu se misljenje formira tu negde oko druge sekunde kad uoali ovu :)
poneko me mozda zna pod ovim imenom (goske?), i zna cime se inace bavim, pa zna i moje misljenje o profesionalnim alatima za rad (bilo koji rad), i hobi alatima (koji se eventualno koriste za profesionalni rad) sa nekih drugih foruma.
* moj majstor za kola recimo koristi tu i tamo isti set alata koji sam i ja kupio sebi u nemackoj, neki kineski manessman - samo ga je on ovde u metrou platio 50posto skuplje... -i kao to radi - tamo gde radi. tu koristi sta prvo uhvati, - ali tamo gde (mu je iz iskustva jasno da to) ne radi - radi profesionalnim alatima - dakle materijal je cvrsci, zazori/izrada je preciznija, i t.d. a trajnost je da ce te neke alate naslediti njegovi unuci. bas nedavno sam bio u tripu da kupim parkside motornu testeru - i pricam sa njim, i onda mi on isto potvrdio moje misljenje - koje glasi da je mozda i za tih 50 rezova na terenu godisnje koji su meni potrebni - parkside poskupa. njegov savet je bio - kupi bre neki kvalitetni stihl polovan, daj jos 50ak jura za servis, -i ud'ri... i onda je uredno ne-nezno odlozio baterijskog dewalta -koga arci svakodnevno, godinama, i radi kao i prvog dana. mislim da je 300tinakE btw.
ukratko za hobisanje - cime se ja, za sada bavim, po meni - ovo "kao moze" - za slucaj da se nema para za pravu stvar. ako se ima para za pravu stvar - nemam nikakve sumnje i dileme - kupiti odma pravu stvar.
vec je neko ranije objasnio kalkulaciju - kupis jeftinu stvar, placas je x para, koristis je kilavo, jer zazori su tu i tamo veliki, dakle gubis vreme i nerve, na kraju ili je zunes o zid, ili je prodajes (gubis), i ides da kupis pravu stvar koja kosta xy para, pri cemu je xy> x.
sada posto si ispratio suze sa lica u samo jednoj tacki - a to je ono - kada placas, posto prava stvar uvek kosta - i kad se naplaces - pocinje onaj vecni -srecni deo -koristis pravu stvar sa osmehom na licu. -jedino sto te u ovom, prvom slucaju, prava stvar kosta: vreme nabavke hobi-stvari, gubitak novca na razlici kupio/prodao ili kupio/razletelo se, gubitak vremena na idenje u servis eventualno, postavljanje oglasa, slusanje ljudi koji ti se javljaju na oglas i t.d. , i povecano vreme rada pri koriscenju, plus svi nervi, i najzad ta cena xy.
slucaj dva: odma kupujes pravu stvar.
scenario: places kad placas, radis sa osmehom na licu.
meni za moje hobisanje dakle, ova busilica ce zavrsiti posao (mislim vec jeste - ALI...), ako komercijalizujem nesto od hobisanja - nemam nikakve sumnje da ce biti ovaj drugi scenario - dakle - dobar dan dewalte, milvoki, plavi bosche, skupa makito - treba mi to i to, posto? - puno kume-tol'ko - super - spakujte mi jedan...
ajd' pozdrav za sve, i hvala onima koji su do sada pisali na forumu, pa eto ponesto prakticno imam servirano na tacni.
Last edited by drBouz on 03 Oct 2020 11:34, edited 1 time in total.
regularan tip skroz
User avatar
dragan2229
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 19 Sep 2020 07:58
Location: Kruševac

Post by dragan2229 »

Danas jedan za drugim prođoše jedan AKS-ov kombi i pickup iz PostExpress-a i ispade im nešto iz tovarnog prostora :)

Image

Å alim se, gledao sam malo više i youtube video i nove i polovne, jeftine i skupe, mozgovao, preračunavao se i na kraju presekoh. Kad god sam kupio nešto što mi se svidelo nisam pogrešio pa verujem da nisam ni sad. Naročito kad sve ovo (šrafilica u koferu, brusilica, cirkular - sve brusheless, brzi punjač i 3 litium jonske baterije od 5ah sa samsungovim ćelijama) košta kao jedna Bosch baterija od 6ah. Brusilica probana, radi savršeno, nije bučna, automatski stop itd. Cirkular sve isto, šrafilica na brzinu nekoliko puta zašrafih holšraf 4x60 u cerovu gredu u šupi bez bušenja rupe, ide kao u sir. Baterije su se punile tačno onoliko koliko treba, oko 60 min do punog kapaciteta, posle ovih malih testova još uvek nisu mrdnule. Za veću probu trebaće mi više vremena ali na prvu, sviđa mi se finalna obrada, kako leže u ruci, zvuk nije iritantan što je po meni sasvim dovoljno da mi probudi želju da jedva čekam priliku da ih uzmem u ruke i nešto radim sa njima, pa makar i u komšiluku 🙂.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Koliko si platio?
User avatar
dragan2229
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 19 Sep 2020 07:58
Location: Kruševac

Post by dragan2229 »

drveni wrote:Koliko si platio?
Sve zajedno, od dva prodavca, dve poštarine - 21.450 dinara, ili 182 evra. Taman kao jedna Bosch baterija od 6ah...
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

drBouz wrote:Zdravo ljudi, registrovao sam se na forum, i citam sta ste pisali - i hop-iskoci i ova tema.
*juce si kupih zeleni bosch glodalicu btw.
Imam dakle par alata lidl-parkside, prikljucio sam samo stonu busilicu, nemam nista od stolarije sto bih vam pokazao (posto ono sto sam napravio, neke police, napravio sam bosch zelenom srafilicom, uradi-sam/kadseotvorio ravnom slajfericom, black and decker fenom (kupljen negde 2000 -za nesto sto sam tada radio - akan je tu i tamo po ceo dan - eno ga radi i dalje k'o i prvog dana, jedino je od silnog akanja (tada) malo izgreban. ne secam se, moguce da je cena bila kao i boschevi - imao sam tada jedan, pa je pandrknuo, a radio sam posao, kome je najvazniji parametar da bude u receno vreme - i kupio prvi koji je bio a koji nije najjeftiniji...
elem dakle busilica stona - ko je ikad radio nekom pravom stonom busilicom - mislim da mu se misljenje formira tu negde oko druge sekunde kad uoali ovu :)
poneko me mozda zna pod ovim imenom (goske?), i zna cime se inace bavim, pa zna i moje misljenje o profesionalnim alatima za rad (bilo koji rad), i hobi alatima (koji se eventualno koriste za profesionalni rad) sa nekih drugih foruma.
* moj majstor za kola recimo koristi tu i tamo isti set alata koji sam i ja kupio sebi u nemackoj, neki kineski manessman - samo ga je on ovde u metrou platio 50posto skuplje... -i kao to radi - tamo gde radi. tu koristi sta prvo uhvati, - ali tamo gde (mu je iz iskustva jasno da to) ne radi - radi profesionalnim alatima - dakle materijal je cvrsci, zazori/izrada je preciznija, i t.d. a trajnost je da ce te neke alate naslediti njegovi unuci. bas nedavno sam bio u tripu da kupim parkside motornu testeru - i pricam sa njim, i onda mi on isto potvrdio moje misljenje - koje glasi da je mozda i za tih 50 rezova na terenu godisnje koji su meni potrebni - parkside poskupa. njegov savet je bio - kupi bre neki kvalitetni stihl polovan, daj jos 50ak jura za servis, -i ud'ri... i onda je uredno ne-nezno odlozio baterijskog dewalta -koga arci svakodnevno, godinama, i radi kao i prvog dana. mislim da je 300tinakE btw.
ukratko za hobisanje - cime se ja, za sada bavim, po meni - ovo "kao moze" - za slucaj da se nema para za pravu stvar. ako se ima para za pravu stvar - nemam nikakve sumnje i dileme - kupiti odma pravu stvar.
vec je neko ranije objasnio kalkulaciju - kupis jeftinu stvar, placas je x para, koristis je kilavo, jer zazori su tu i tamo veliki, dakle gubis vreme i nerve, na kraju ili je zunes o zid, ili je prodajes (gubis), i ides da kupis pravu stvar koja kosta xy para, pri cemu je xy> x.
sada posto si ispratio suze sa lica u samo jednoj tacki - a to je ono - kada placas, posto prava stvar uvek kosta - i kad se naplaces - pocinje onaj vecni -srecni deo -koristis pravu stvar sa osmehom na licu. -jedino sto te u ovom, prvom slucaju, prava stvar kosta: vreme nabavke hobi-stvari, gubitak novca na razlici kupio/prodao ili kupio/razletelo se, gubitak vremena na idenje u servis eventualno, postavljanje oglasa, slusanje ljudi koji ti se javljaju na oglas i t.d. , i povecano vreme rada pri koriscenju, plus svi nervi, i najzad ta cena xy.
slucaj dva: odma kupujes pravu stvar.
scenario: places kad placas, radis sa osmehom na licu.
meni za moje hobisanje dakle, ova busilica ce zavrsiti posao (mislim vec jeste - ALI...), ako komercijalizujem nesto od hobisanja - nemam nikakve sumnje da ce biti ovaj drugi scenario - dakle - dobar dan dewalte, milvoki, plavi bosche, skupa makito - treba mi to i to, posto? - puno kume-tol'ko - super - spakujte mi jedan...
ajd' pozdrav za sve, i hvala onima koji su do sada pisali na forumu, pa eto ponesto prakticno imam servirano na tacni.
Vidi, kad treba a nemas, dobar je i najlosiji alat. Kad nema ranca od 20 kila, dobar je i telefon za fotkanje :D

Ja licno, iako mi je stolarski zanat polu hobi (odradim tu i tamo za pare nesto, pogotovo dok je ovo stanje kakvo jeste, pa nema mog posla), imam dosta dobrih alata, ali i dosta losih alata. BEz dobrih ne mogu, bez losih isto, jer kad mi treba srafilica, treba mi, da cekam da kupim plavi bosch, nemam vremena a mozda i ne docekam.

Dakle, dobra alatka za mene je ona alatka koju imam u momentu kad mi je potrebna. Da li ce da crkne ne znam, da li ce da odradi posao, hoce, mozda kilavo ali ce odraditi bolje nego da je nemam.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

upravo. - naravno, lepse je raditi bilo koji posao sa profesionalnim high-end alatima, ali slicno kao i sa pisanjem knjiga - da li je mesa selimovic pisao tvrdjavu grafitnom, mastiljavom olovkom, unis-pobjeda-gorazde pisacom masinom, ili pozlacenim naliv-perom -paaa - mislim da se tek poneko od onih koji su procitali zapitao - cime je zapisao - a mislim da se svi koji su procitali slazu da je finalni produkt - to delo - vrh vrhova. (i siguran sam da je imao losije uslove za rad recimo od hemingveja - al' eto...)

sad se setih da imam po kuci dosta jos nekih sitnih alatica - koje sam kupio u prodavnicama tipa lidl (aldi, penny, i t.d. kad sam bio malo severozapadnije) - koje od kada sam ih kupio koristim, za sebe, i svi su jos uvek kao kad su kupljeni koliko se secam. *mislim doduse da aldi ima jos malo bolju kontrolu kvaliteta nego lidl.
pri tom kod nemaca je zgodno sto su ultra-potrosacko drustvo, i onda taj "srednji red" kod njih u tim radnjama, vec posle 10 dana cene idu dole, a posle par nedelja idu vrlo dole. -mi, soritinja, ovde, smo jos uvek zeljni svega - pa se kod nas sve razgrabi - jer i nema konkurencije. lidl trenutno nema konkurenta recimo. (dok u nemackoj ima - i to vece - aldi, "samog sebe" (kaufland), pennymarkt, metro, i t.d. ...).

**prijatelj nedavno kupio u lidl.de online onu njihovu stonu busilicu, vratio je dve. - na jednoj je futer bio u ekscentru, na drugoj cela osa. -i onda se iznervirao, otisao u prodavnicu i kupio plavi bosch - da nesto zavrsi (tipa da izvrti pet rupica na necemu sto je pravio) :)
tako da ima i "ovako" i "onako"
regularan tip skroz
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

maricaiivica wrote:Cist primer da nije uvek tako, Ikea led sijalice
Sta je sa njima?
Post Reply