Alat iz Lidla - Parkside i ostalo, iskustva

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Pozd.dragane
Da li je svaki lap top dobar za tvoj posao ?da li tu ima krseva i ozbiljne robe ili je sve isto?rekao bi da je vecina takve robe iz Kine ili sva
Meni je dobar Lap top =jeftin i sasvim zadovoljava moje potrebe svi ostali koji bacaju pare na skupe masine samo prave famu oko toga i zamlacuju nas obicne ljude 😂
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 586
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Bez obzita sto pojedine masine ( alati ) izvode iste ili sl.operacije ne bi ih trebalo uporedjivati ukoliko im i cene nisu iste ili priblizne .

Napr. sad neko da stane da uporedjuje kekserice . . .

Einhel . . . https://frame.goglasi.com/frame?eid=205545091 . . . cena 8.100,00 din

DeWalt . . . https://www.shopperalati.rs/kekserica-z ... 82k-dewalt . . . 45.245,00 din

Lamello ( sveti gral :groota:) . . . https://webshop.schachermayer.com/cat/s ... /101109602 . . . 180.228,00 din

za ovu poslednju samo je glodalo preko 8.000,00 din .

Kome je dobra ova prva ja zelim sve najbolje u radu ali nemoj da prica kako i ona zavrsava sve poslove kao i ove ostale ( skuplje )

I da , pozdrav za dragan2229 i dobro-dosao
Last edited by LepoJeBitiFin on 20 Sep 2020 14:56, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Art of wood- kako ćeš uzeti jeftin laptop? Pa to ne valja ničemu!!!!!! :D Laptop se ne isplati kupovati bez 3000 Eura, inače si samo bacio pare :)

Neki dan kupio Einhell zavrtaljku (aku bušilicu) - 45 eura sa baterijom i brzim punjačem. Rezervna baterija i brzi punjač su 10 eura (na nekom popustu). Garancija 3 godine za zavrtaljku i dvije godine za bateriju. Zasad je super, javljaću kako se ponaša s vremenom.

Parkside nisam uzeo jer ga nema u Bosni, pa onda nema ni servisa ni garancije. Ali to je to, otprilike...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

sasa, potpuno se slazem sa tobom, ako je pitanju neko ko je kupio alat da "okaci sliku na zid" posto ga lepsa polovina kinji...

Ali... mi nismo forum "povremenih majstora", "uradi sam majstora" i slicnih kategorija.

Mi smo forum "Stolara i onih koji bi to da postanu", tj zvanicno "Mesto okupljanja pravih stolara i onih koji će to postati" (pise na vrhu stranice :)), tako da se odredjena doza redovnog rada podrazumeva :)

Odmah da ti kazem. Lapatope koji ja koristim, ne kosta bas 3000, al nije ni 200.
Ako pogeldas karakteristike, naci ce brdo njih koji "deluju" bolje.
A ovaj skuplji od gomile.
Bilo ko "iz struke", ce cim ga pogleda znati zasto nije 200 i sta je to zbog cega kosta vise od "boranije" koja je na papiru ista ili bolja :)
Think pad :)
User avatar
dragan2229
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 19 Sep 2020 07:58
Location: Kruševac

Post by dragan2229 »

Hvala svima na dobrodošlici... izgubi mi se poruka koju sam kucao iz 5 pokušaja jer sam non stop u gužvi... moraću da budem kraći sad da bih je odjednom završio...

@mbole, ne želim da ovo prerasta u neku ličnu raspravu sa citatima, nemam toliko vremena a i prerastao sam to. Iskreno, nije mi se svidelo kako ste komentarisali auto drugog člana, em je offtopic em ružno... ničim izazvano. Toliko o tome, ne bih nastavljao...

@art of wood...moj laptop je odličan primer za ovu temu. U pitanju je Dell, 13", ssd, Intel I3, ima touchscreen, može da se preklopi za 360 ⁰ i otprilike je kao ovi skupi alati. Koleginica ima Acer od 15" i ništa specijalno. Za ono što nama treba ne postoji razlika, rade isti posao za isto vreme, jedina razlika je što moj ostavlja utisak kod onih koji ga prepoznaju (za nekog arhitektu i ovaj moj bi bio smešan ali to je već druga tema). Otprilike tako izgleda razmišljaju i ovi sa skupim alatom, deluje mnogo ozbiljnije kad ti majstor koristi Dewalt, doveze robu strečovanu u foliju, u velikom, novom kombiju i naravno, naplati sve to kvalitetno jer ima troškove. A taj isti posao bi ti odradio i dobar majstor sa falš makitom, ali ti ne bi bilo baš pravo da njemu iskeširaš isti iznos kao onom prvom. I naravno da je lakše sa boljim i skupljim alatom, nisam ja nerazuman. Samo taj alat ne radi sam i njegovo ime ne može da nadomesti neznanje ili fušeraj. Nisam stolar i ne planiram da postanem, kasno je sad da budem šegrt, kratki su mi živci a nije mi nužda. Niti želim da učim nekoga njegovom poslu, nemam ja znanja ni iskustva za to. Samo sam hteo da kažem da nisu svi sa golfom i mercedesom seljaci, ni oni sa bmw-om i audijem mafijaši. Odbacite predrasude i probajte nešto novo pa makar se i za'ebali nekad, zanimljivije je, i pustite ljude da kažu svoje mišljenje, ne morate odmah da ih pokopavate i ponižavate samo zato što se ne slažete sa njima. Pozdrav...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uh... ova diskusija je na 30 strana... gde sam komentarisao auto drugog clana... dal stvarno mislis da se secam toga :)
A i ne bih reako da smo komentarisali bas auto drugog clana koliko se prisecam, vec jedan brand. Sto je nesto sasvim drugo.
Usput... auto nije ni sin, ni cerka, ni zena... tj.. nista licno ne postoji u komentarisanju auta. Gomila gvojza i plastike :)

I zasto bi moj komentar bio "privilegovan" posto sam administrator? Koji god da je bio.
Ja samo iznosim svoje misljenje kao i bilo koji drugi clan ovog foruma.
Dal su nam misljenja ista... naravno da nisu. Inace forum ne bi imao smisao. Mogli bi na pocetku svi da napisemo po jedno "da, slazem se" i da zavrsimo :)

Vidis... vec nekih 25 godina radim posao sys admina.
Nije poenta dal je moj laaptope fancy. Mene u 99.9% slucajeva niko i ne vidi kada dodjem (ako uopste moram da dodjem) da odradim nesto.
Poenta je u tome da kada dodjem, moj lapatope MORA da radi. Nije bitno da bude najbrzi, najlepsi, da sljasti... mora da radi. Nista vise, nista manje.
I mora da radi sa plaze u Albaniji, u rodnom selu mog oca na Durmitoru, u usputnom motelu pored Zagubice... uvek. I kada i se prospe pivo na tastaturu (desilo mi se), svratim u prvu radnju, kupim obicnu USB tastaturu.. lapatope i dalje radi.
Kuciste od magnezijumske legure, ssd naravno, sve napravljeno da mozes cekicem da ga bijes i da i dalje radi...
Inace je originalno bio namenjen za dijagnostiku u automehanicarskoj radionici (kao takav je kupljen), u specificnoj torbici, koja ublazava udarce...
E tu je razlika :)
I ta razlika kosta :)

PS
BTW u pitanju je i5, fakat starije generacije :)
Skoro je prestao da mu radi zvuk... otvorim.... a ono se nakupilo spona na zvucnicicicima sa spoljasnje strane, i jednostavno blokirali membranu, zakovali je za magnet.
Ocistis... peva :)
Jbg... kad ga drzim pored struga :)

PPS
Kada ti dodje zidar, koji od alata ima plavu kapu i mistriju, a sve ostalo ocekuje da ti obezbedis (od mesalice, pa do cirkulara).. jel on majstor? Ili je palamuda, koja je svratila na rakiju i rucak, jos da ti uzme neku kintu... super...

Zasto uvek polazite od toga da onaj koji ima opremu nije majstor a onaj koji nema jeste?
Da... alat ne cini majstora. Ali ga jos manje cii negiranje alata, posto je on naucio bez toga, tamo negde pre 50 godina...
Stariji sam od vecine clanova foruma. Al to ne znaci da sam ostao sa razmisljanjem u proslom veku, i da je "rucno smirglanje zakon"... jbt izmislili ljuudi slajfericu... Ima gde mora ruka i gde samo ona radi kako treba, al ima i 90% sto slajferica odradi 10 puta brze, i bolje.
A koja slajferica?
Ocemo na vibracionu iz 1984 ili na random orbit iz 2010?
Probaj jednu probaj drugu... pa da razgovaramo :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

mbole wrote:sasa, potpuno se slazem sa tobom, ako je pitanju neko ko je kupio alat da "okaci sliku na zid" posto ga lepsa polovina kinji...

Ali... mi nismo forum "povremenih majstora", "uradi sam majstora" i slicnih kategorija.

Mi smo forum "Stolara i onih koji bi to da postanu", tj zvanicno "Mesto okupljanja pravih stolara i onih koji će to postati" (pise na vrhu stranice :)), tako da se odredjena doza redovnog rada podrazumeva :)

Odmah da ti kazem. Lapatope koji ja koristim, ne kosta bas 3000, al nije ni 200.
Ako pogeldas karakteristike, naci ce brdo njih koji "deluju" bolje.
A ovaj skuplji od gomile.
Bilo ko "iz struke", ce cim ga pogleda znati zasto nije 200 i sta je to zbog cega kosta vise od "boranije" koja je na papiru ista ili bolja :)
Think pad :)
A opet, ja odradim više posla od pola foruma...
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Dobrog majstora kvalitetan alat cini jos boljim ....😉
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

art of wood wrote:Dobrog majstora kvalitetan alat cini jos boljim ....😉
Vrlo prosto. Tamo gde se rad i znanje nalplacuju kako treba, izbor alata koji koristi majstor je vrlo bitna stavka. Pre svega zato sto se majstorovo vreme vrlo skupo naplacuje.

Zasto bi kupac placao klranje skupo vreme majstora koje on trosi za zezanje sa najeftiniim alatom? Kada kupac koi iole nesto zna primeti kod stolara recimo dleta nivoa Woby hausa, moze da uradi samo jednu pametnu stvar, a to je da se okrene i ode. Vrlo prosto, takav "majstor" ce provesti mnogo vise vremena ostreci ta dleta, nego ona koja kostaju 10-20 puta vise. Naravno da ce naplatiti svo potroseno vreme, po istoj ceni kao i ozbiljan vrhunski zanatlija, koji ce isti posao obaviti za krace veme.

Ni jedan normalan kupac nece da placa zajebavanje majstora sa jeftinim alatima, niti ce normalan, obrazovan majstor da gubi vreme sa istim. Na kraju, i kod prvog, i kod drugog je to samo pitanje novca. Ko god drzi do sebe, i onoga sto radi, nece kupiti nista od alata kategorije koja se prodaje u samoposluzi, izmedju gaca i tegli sa ajvarom, zato sto to nema ni jedno ekonomsko opravdanje.

Seci usi krpi dupe, pokvari sam kategorije ne mogu da se racunaju kao ozbiljni majstori.
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Au brale al ga zakukuljiste laptopovima od 300evri :D Imam i ja macbook pro 2019, fotograf sam po profesiji, pa ga nosim na teren da me vide. A inace koristim pravi komp za rad, sa dva eizo ekrana i tako to, cifra sa vise nula :D

No nije tema to, nego parkside. Jutros bio, sa namerom da kupim jos par kais-stega za ramove, posto pravim drvene kutije u slobodno vreme pa mi treba stegica, zgodna mi za spajanje kutija. Lepa cena, a rade posao odlicno.

I uzeo sam jedan list testere za 800 dinara sa 96 zuba :D HAhaha nije mi svejedno da ga stavim na cirkular, al skoro sam sekao neki aluminijum i bilo mi zao da tucem freud list za to, pa sam ovaj namenski uzeo za alu profile (koje secem jednom ili nijednom godisnje). Bas cu sutra da ga probam pa javljam utiske, deluje normalno...

Bilo nekih sitnih burgijica i bitova, samo menjaju pakovanja, sve se isto vrti.

Generalno meni je ok alat, skoro sam i polirku uzeo na bateriju, isto mi ponekad zatreba i mogu reci da veoma lepo radi, plus je sto tu bateriju koristim na 3-4 parkside alata. Gde preciznost nije bitna, alat se veoma lepo pokazao. I rucni cirkular na bateriju imam, isto veoma veoma korisna stvar za preseci nesto ko nema ogromnu radionicu, formatizer itd.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3699
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Dobro si to rekao, rucni cirkular za preseci nesto.
Ja sam hteo da ga kupim ali kada sam ga uzeo u ruku i pogledao onu njegovu papucu, odustao sam. Ona je toliko tanka i kilava, uvija se i nema sanse da nesto iseces pod nastelovanim uglom. Ok, nece to da pobegne vise od 2-3-4 stepena ali meni je to mnogo, a vec imam jednog kineza na kabl sa nesto stabilnijom bazom.
Za drvene klupe i slicno ce da sluzi, to verujem
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najmanji problem sa tim listom je ako ne sece kako treba.
Ne znam da li si video nekada kako izgleda kad se lose hartletovan zub otkaci od lista i poleti?


Ajmo malo "teorije" :)
list fi 250mm, vrti se recimo oko 5000 obrtaja (adekvatno za list tog precnika).
Obodna brzina je: 0.25 * (5000/60)=65.4 m/s odnosno 235 kilometara na sat :)
Vidija je teska i ima sasvim proistojnu masu iako je zub mali, pa je energija takvog projektila za svako postovanje.
Nije bas na nivou malokalibarskog metka, ali i ne pucaju na tebe sa 100 metara, nego sa metar.

Kad taj zub odleti, samo je pitanje srece gde ce da zavrsi.
A ozbiljno ce da te povredi ako te pogodi.
A ako te pogodi na pogresno mesto... moze nazalost da se desi i da ti vise nikada ne zatreba ni jedan alat :(

PS
@goske
Jbt... od kad nisam video eizo... mislio sam da su prestali da rade.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

BR wrote:Zasto bi kupac placao klranje skupo vreme majstora koje on trosi za zezanje sa najeftiniim alatom? Kada kupac koi iole nesto zna primeti kod stolara recimo dleta nivoa Woby hausa, moze da uradi samo jednu pametnu stvar, a to je da se okrene i ode.
Nebih bio tako isključiv. Ja kao kupac kupujem gotov proizvod, a ne majstora sa njegovim alatom, tako da ako finalni proizvod ispunjava moja očekivanja, po ceni koja je meni prihvatljiva, onda je potpuno nebitno čime je on to radio i koliko dugo. A to šetanje alata radi impresioniranja neukog puka je opet u domenu "čiji je veći", tj. čista estrada.
BR wrote:Vrlo prosto, takav "majstor" ce provesti mnogo vise vremena ostreci ta dleta, nego ona koja kostaju 10-20 puta vise. Naravno da ce naplatiti svo potroseno vreme, po istoj ceni kao i ozbiljan vrhunski zanatlija, koji ce isti posao obaviti za krace veme.
Ček malo, zar misliš da to što koristi 10-20 puta skuplja dleta neće preliti u cenu proizvoda? Majstor sa lošim alatom naplaćuje utrošeno vreme za maltretiranje sa istim, a vrhunski zanatlija će naplatiti svoje umeće + posedovanje skupog alata, tako da tebi kao kupcu dođe na isto :D
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Malo ste zamutili celu pricu :)

Ajmo redom...

Majstor nosi alat koji ima. Bio on skup, jeftin... ne nosi ga da bi impresionirao musteriju vec da bi odradio svoj posao.
Ili ga najcesce uopste ne nosi posto radi u svojoj radionici.
Montaza na licu mesta u stanu musterije je samo delic posla, i u sustini zanemarljiv u odnosu na sve ostalo.

Neka roba (namestaj) ima svoju trzisnu cenu.
Kupci hoce toliko da plate za robu tog i tog kvaliteta, takvog i takvog izgleda, i pojavljuje se "cudan faktor" zvani rucni rad.
To jeste malo fancy, al ako se to placa, sto bi to majstora sekiralo?
Cena robe, nema bas nikakve veze sa tim kojim alatom ju je majstor radio, dal je to radio 100 ili 200 ili 1000 sati... musteriju to ne interesuje.
Za musteriju je samo bitno da je krajnji rezultat isti, a dal je radjeno ovim ili onim...

Ali... majstoru jeste bitno.
Da bi majstor napravio nesto, mora da potrosi neko vreme.
Koliko ce vremena potrositi, zavisi od alata koji ima.
Tako da je majstor taj kome se isplati da ima bolji alat, kojim ce posao uraditi brze, imace manje skarta...

Da karikiram, recimo da dobrim alatom uradis posao duplo brze (sto zavisno od posla, ume da bude i stvarno tako).
Dva ormana se prodaju za dva puta vece novce, ali sada je majstor za isto svog utrosenog vremena zaradio duplo vise.

E sad dolazimo do problema koji je nas lokalni.
Cena rada u odnosu na cenu alata je ovde uglavnom daleko manja.
Posto alat kosta isto i ovde i u USA i u Danskoj, Holandiji... a rad ne kosta isto.
I onda idemo logikom... skupo je to za mene, kad cu ga isplatiti, treba da napravim brdo toga da bi otplatio samo alat...

Nekada to ima smisla, nekada nema.
Opet zavisi od konkretne vrste posla.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

mbole wrote:Malo ste zamutili celu pricu :)

Ajmo redom...

Majstor nosi alat koji ima. Bio on skup, jeftin... ne nosi ga da bi impresionirao musteriju vec da bi odradio svoj posao.
Ili ga najcesce uopste ne nosi posto radi u svojoj radionici.
Montaza na licu mesta u stanu musterije je samo delic posla, i u sustini zanemarljiv u odnosu na sve ostalo.

Neka roba (namestaj) ima svoju trzisnu cenu.
Kupci hoce toliko da plate za robu tog i tog kvaliteta, takvog i takvog izgleda, i pojavljuje se "cudan faktor" zvani rucni rad.
To jeste malo fancy, al ako se to placa, sto bi to majstora sekiralo?
Cena robe, nema bas nikakve veze sa tim kojim alatom ju je majstor radio, dal je to radio 100 ili 200 ili 1000 sati... musteriju to ne interesuje.
Za musteriju je samo bitno da je krajnji rezultat isti, a dal je radjeno ovim ili onim...

Ali... majstoru jeste bitno.
Da bi majstor napravio nesto, mora da potrosi neko vreme.
Koliko ce vremena potrositi, zavisi od alata koji ima.
Tako da je majstor taj kome se isplati da ima bolji alat, kojim ce posao uraditi brze, imace manje skarta...

Da karikiram, recimo da dobrim alatom uradis posao duplo brze (sto zavisno od posla, ume da bude i stvarno tako).
Dva ormana se prodaju za dva puta vece novce, ali sada je majstor za isto svog utrosenog vremena zaradio duplo vise.

E sad dolazimo do problema koji je nas lokalni.
Cena rada u odnosu na cenu alata je ovde uglavnom daleko manja.
Posto alat kosta isto i ovde i u USA i u Danskoj, Holandiji... a rad ne kosta isto.
I onda idemo logikom... skupo je to za mene, kad cu ga isplatiti, treba da napravim brdo toga da bi otplatio samo alat...

Nekada to ima smisla, nekada nema.
Opet zavisi od konkretne vrste posla.
Sve se slažemo, ali ovo uglavnom važi za serijsku proizvodnju, gde se logično teži povećanju obima, masovnoj proizvodnji, te time i odgovarajućim mašinama.
U toj priči BR verovatno nebi uzeo u ruke većinu svoje bogate kolekcije ručnog alata, jer mu se to nebi isplatilo, odnosno služilo bi za hobi (kao što je i sad slučaj koliko znam). Ako pričamo o pojedinačnim uradcima i malim serijama, onda neki drugi faktori mnogo više učestvuju u konačnj ceni (između ostalih i pomenuti "čudan faktor".;)
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
Post Reply